Thalin Thalin komentáře u knih

Spasitel Spasitel Andy Weir

Ze začátku mi chvíli trvalo se začíst, ale s nástupem Rockyho mě to bavilo. Sice mi ta spousta vědeckých a technických výrazů místy nedávala moc smysl, ale nijak mi to čtení nenarušovalo, prostě jsem nad tím jen moc nepřemýšlela. Zajímal mě hlavně konec a ten byl jiný než jsem čekala, ale i tak dobrý a víceméně to knihu zakončilo uspokojivě.

17.03.2023 4 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Styl autorky mě jednoduše baví. Už Griša se mi moc líbila, ale Šest vran to ještě o stupínek předčilo. Sympatické postavy, svižný a akční děj, žádná přehnaná romantika ani klišé. Bála jsem se, že v tom budu mít trošku zmatek, protože jsem prvně viděla seriálovou adaptaci Griši, kde se postavy vyskytují taky, ale naopak mi to jen víc pomohlo si je aspoň vizuálně představit. Ze začátku se mi to sice trošku táhlo, ale jak skupina pronikla do paláce, tak už to jelo svižně a vážně mě pohltilo. Bavil mě humor i přemýšlení postav a celá ta hierarchie kolem Gaunerů. Už začínám druhý díl.

17.03.2023 5 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Carrie byla moje první kniha od Kinga a asi i moje nejoblíbenější. Líbí se mi námět i zpracování. Krásná možná ukázka toho, co může s člověkem udělat šikana. Za předpokladu, že má ty schopnosti, samozřejmě.

02.10.2022 4 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Knihu jsem přečetla, abych zjistila, proč je takovým hitem. Ale nějak jsem na to nepřišla. Prvních několik desítek stran jsem vlastně doslova přetrpěla a hlavní postavy mi přišly spíš na ránu, hlavně Rachel. Příběh mi přijde průměrný a dost přeceňovaný a taky předvídatelný. A nebo jen nechápu styl "dívek, chlapců, staříků, whatever.." s kterými se v poslední době roztrhl pytel.

04.01.2017 3 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Od Kinga už jsem pár knih přečetla a od téhle slavné a vychvalované jsem teda čekala víc. Vím, že rád některé věci ze široka okecává (u IT jsem místy docela trpěla, jindy se bavila), ale tady jsem si to vůbec neužívala. Spousta, dle mě zbytečných, popisků a hovorů a velice pomalý nástup nějaké té děsivější části děje. Už od události s kocourem jsem na to čekala a přišlo to až ke konci. Z údajně jeho nejděsivější knihy mě nějak lehce zamrazilo až na poslední straně. Za mě to byl tedy spíš průměr.

10.05.2023 3 z 5

Tmavé stěny Willardu Tmavé stěny Willardu Ellen Marie Wiseman

Při čtení téhle knihy na čtenáře doslova řve ta hrozná nespravedlnost a neuvěřitelné lidské chování. Kolikrát jsem si v hlavě říkala, jak sakra tohle někdo může dovolit? Linka Clary pro mě byla mnohem silnější, ale asi taky proto, že byla zkrátka drastičtější a víc člověka pohltila. Izzy byl takový spojovatel s přítomností. I když to taky neměla snadné, tak osud Clary zkrátka člověka bral za srdce víc. Trošku mě tam rozčilovaly ty pubertální rozbroje, jak vystřižené z amerického filmu ze střední školy, kde je vždy nějaká taková šikanátorka jako je Shannon, bez ohledu na její důvody. Ale naštěstí jich tam nebylo tolik a ke konci se to už soustředilo jen na hledání pravdy. Ten konec byl ale takový docela očekávatelný, doufala jsem v nějaký další zvrat.

29.04.2023 4 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Na Smrtku jsem se chystala už delší dobu, protože mě zaujalo to téma. Bála jsem se, aby to nebylo celé málo popsané, svět nebyl dotažený nebo měl příběh díry. Ale naštěstí se nestalo. Svět, kde už neexistuje přirozená smrt a proto je zapotřebí Smrtek, je rozhodně zajímavá a originální myšlenka a to zpracování se mi líbilo. Mělo to svůj řád, svoje pravidla, nekladla jsem si během čtení zbytečné otázky, jak se někdy u podobných knih stává, protože má daný svět logické mezery. Dokonce i obě hlavní postavy mi byly sympatické a byla jsem zvědavá, jak to celé dopadne. A vzhledem k tomu konci si samozřejmě musím přečíst další díl, protože mě pokračování celého příběhu dost zajímá.

05.01.2023 5 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Tahle kniha je spíš taková jednohubka. Bohužel ne kdo ví jak dobrá. Četla jsem ji před lety k maturitě a už tehdy mě zaráželo, jak je vlastně jednoduchá a uspěchaná a to i přesto, že místy je zbytečně protkaná nedůležitými popisky.

04.01.2023 3 z 5

Mýtonoši Mýtonoši Tracy Deonn

Upřímně mě kniha nebavila ani z poloviny tak, jak jsem očekávala. Téma rasismu mi tam přišlo místy vyloženě nacpané na sílu a bylo to rušivé. A děj mi občas přišel zbytečně zmatený. Ani z postav jsem si nebyla schopná žádnou oblíbit. Možná už nejsem cílovka, ale zase je spousta jiných ya knih, které mě opravdu bavily. Tahle mezi ně ale holt nepatří.

04.01.2023 3 z 5

Nekonečno vítá ohleduplné řidiče Nekonečno vítá ohleduplné řidiče Rob Grant

Na seriálu jsem vyrostla a zbožňuju ho. Knihy jsem dlouho odkládala ze strachu, že mě zklamou, jako tomu bylo u některých dílů Stopařova průvodce. Ale nestalo se. Dozvíme se něco víc ze života postav před naloděním na Trpaslíka a i ostatní linky kolem mě chytly. Líbí se mi, že tu jsou věci vysvětlené jinak, než v seriálu, trošku hrubších stylem. Přeci jen, seriál zná hodně lidí zpaměti, byla by nuda číst jen jeho přepis. A že je trošku vulgárnější mi taky dává smysl. Vždyť Lister je hovádko z dělnické třídy a vagabund, takže je to takové autentičtější. Bavila jsem se.

10.01.2022 5 z 5

Katova dcera Katova dcera Oliver Pötzsch

U knihy mě překvapila hlavně čtivost. I když mi místy něco nesedělo, pořád jsem u toho seděla a četla dál. Postavy mi přišly taky vcelku sympatické, hlavně pak samotný kat Jakob, ten mě bavil nejvíc. Celý příběh je zajímavý souběh nespravedlnosti, pověrčivosti a těžkého života té doby. Stačilo prostě ukázat prstem, zařvat dáběl nebo čarodějnice a už to jelo. Ale líbilo se mi, že i tak si některé postavy uchovaly rozum a třeba rozporovaly soudcům jejich verdikty. Co mě ale trošku zklamalo, bylo finální rozuzlení. Čekala jsem teda něco víc, ale tolik lidí umřelo vlastně kvůli hlouposti a náhodám. Ale jinak je to příjemná četba, dobře napsaná, místy i nějaký fór. Jen mi přijde, že i přes název knihy, se tam katova dcera Magdalena neangažovala tolik, abych ji označila za hlavní postavu. Ale to už je spíš takový detail.

17.09.2023 4 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Deníková forma mě obvykle moc nebaví, hlavně kvůli absenci dialogů a proto jsem se knize dlouho vyhýbala a viděla jen film. Ale kniha je docela svižně a vtipně napsaná. I když některé situace se mi líbily více ve filmu, pořád knížku hodnotím dost kladně. Už jen proto, že z těch českých mě chytla jako málo která.

03.08.2023 4 z 5

Hra s ohněm Hra s ohněm L. J. Shen

Knížku jsem objevila ve čtečce a vůbec si nepamatuju, že bych ji kdy stahovala nebo o ní četla :D Ale pustila jsem se do ní při jednom nudném večeru. Jako oddechovka super. Líbil se mi autorčin styl i relativně vtipná přirovnání. Knížka se čte vcelku sama.
Grace mi jako postava seděla. West už tolik ne.
Tedy, líbilo se mi jeho neustálé popichování s Grace, ale přišlo mi, že se autorka nemůže u téhle postavy rozhodnout, jaká bude. Jednou je tam za šikanátora, pak za hvězdu školy, chvilku za slušňáka a chvilku za hajzla. Takže mi přišlo, že se polovinu knihy akorát přetvařuje. A moc mi nesedly sexuální scény. Ty mi místy přišly vyloženě směšné, bohužel. Já vím, že angličtina není kdo ví jak bohatá, ale čeština má rozmanitou slovní zásobu. Proto mě nadužívání slov šoustat a číča po chvíli docela otravovalo. Konec jsem docela čekala, u takových knih je to snad jasné už od začátku. Ale i tak to byla fajn četba, v tomhle žánru rozhodně ta z lepších. Taková Krásná katastrofa, která tu byla několikrát zmíněná, mi oproti tomuhle přišla naprosto příšerná...no katastrofa. Tohle bylo fajn.

25.05.2023 4 z 5

Světlo a stíny Světlo a stíny Leigh Bardugo

Na knihy jsem se vrhla až po seriálu, i když jsem je měla v hledáčku už dávno. A líbilo se mi, že dějově to i odpovídalo, pominuli linku Vran. Jen v knize nebyla ta rasová omáčka, kterou si mohl seriál odpustit. (ale to by holt nebyl Netflix) . Postavy mi byly sympatické, děj ubíhal a celý ten svět inspirovaný nejspíš ruským carstvím a slovanskou kulturou mě dost bavil.

04.01.2023 5 z 5

Drakula Drakula Bram Stoker

Dracula je prostě klasika a i přes místy rychlý spád se mi to čtlo dobře a bavilo mě to, i když jsem to už četla několikrát.

04.01.2023 4 z 5

Archerův hlas Archerův hlas Mia Sheridan

Po knížce jsem sáhla v naději na oddychovku, která nezněla jako další tupá erotická brakovka. A jsem vcelku spokojená. Postavy byly sympatické, děj nebyl natahovaný a měl vše, co od něj čtenář čeká. Nejvíc se mi líbilo postupné sbližování Bree a Archera.
Co mi ale trošku vadilo byla ta brutální předvídatelnost a přeslazenost.
Cokoliv se řeklo nebo stalo, už jsem přesně věděla, co bude následovat. Ať už situace, kdy vzal Tyler Archera na "výlet" nebo když se řeklo to o té kauci. Ale i celkově v ději. Zkrátka jsem přesně věděla, co se bude dít a jak to skončí. Trošku škoda, nějaký nečekaný zvrat by tu přeslazenost mohl vyrovnat. Jasně, tyhle knížky člověk nečte s očekáváním velikého plot twistu, ale přeci jen to mohlo být celé méně očekávatelné.

24.11.2022 4 z 5

Rozum a cit Rozum a cit Jane Austen

Mám ráda Jane a její způsob psaní, jazykové obraty a celkově tu dobu, v které se její romány odehrávají. Obvykle mi nevadí ani pomalé tempo a dlouhé okecávání naprosto běžných každodenních záležitostí. Ale tady mi to nějak nesedlo. Nedokázala jsem se do toho tak ponořit a místy mi to věčné tlachání o chlapech, zásnubách, setkáních a pocitech trošku lezlo na nervy a přišlo mi to už moc.

09.10.2022 3 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Neměla jsem kdo ví jaké očekávání, vlastně jsem věděla jen to, že se to má točit kolem Snowa zamlada. A pořád jsem měla trošku problém v tom klukovi vidět toho budoucího bezcitného starého taktika. Místy se knížka trošku táhla přiznávám, že začátek a vlastně i část po ukončení Hladových her, mě tolik nebavily. Sice tam jsou zvraty takřka na konci každé kapitoly, ale bylo to místy vyplněno vcelku nepotřebným dějem. Kdo mi moc nesedl byla Lucy Gray, ale možná bych si ji oblíbila víc, kdyby se to během her víc točilo kolem ní. Například pohled z arény. Protože jinak na mě způsob Her působil docela nudně, ne moc propracovaně. Holt to asi vylepšili až časem.
Lucy mi přestala vadit vlastně až na konci a tam mě zase svým chováním nemile překvapila. Ale jejich vztah mi přišel celý takový zvláštní, nejen to vyústění. Čekala jsem, co ze Snowa udělá toho zmetka nebo co k tomu alespoň povede. V tom jsem spokojená tak z části, asi jsem čekala něco víc dramatického. Pořád ale hodnotím dost kladně. Sice bych něco s klidem vyškrtla, ale jinak to byl hodně solidní prequel.

16.09.2022 4 z 5

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

U Nikdykde to mám podobně jako SedllY. Místy mě kniha vážně bavila, místy zase vůbec a přemýšlela jsem, co se to tam vlastně sakra děje? A taky si místy říkala, ať už to konečně dočtu. Hlavní hrdina byl vcelku nevýrazný, u něj mě akorát bavili reakce ostatních, když se jich na něco zeptal a jeho zmatení v některých situacích. On sám ne. Ani seriálový tomu nepřidal, spíš naopak, tam je ještě víc "nemastný neslaný."
Hlavní záporáci mi nepřišli vůbec děsivý. Spíš takové karikatury na psychopaty, ani nevím. Nápad je to skvělý, ale místy se to věnuje věcem, které až tak zajímavé nebo důležité nejsou a jiné jsou upozaděné. Třeba jak celkově Podlondýn a vše v něm funguje by mě dost zajímalo, ale většinou je to řečeno jen okrajově. Škoda.

28.08.2022 3 z 5

Prázdné sliby Prázdné sliby Lexi Ryan

Páni, kdyby se Blacková, Maasová a Cassová spojily a autorku téhle knihy zažalovaly za plagiátorství, tak by to vyhrály na plné čáře. Já chápu, že je už dnes těžké vymyslet ve fantasy (a literatuře obecně) něco vážně originálního, ale tohle je tak do očí bijící.

Jo, pokud člověk knihy od zmíněných autorek nečetl, tak věřím že se mu kniha bude líbit. Ale pokud je četl nebo je má dokonce rád, bude mu tohle připadat jen jako vykrádačka.
Už to krásně shrnula dianaxn.
Kniha nepracuje snad s žádnou vlastní myšlenkou. Nejvíc mě tam zaráží okopírovaný koncept ze Selekce. Proč, k čemu? S myšlenkou dvanácti potencionálních nevěst se tam vlastně vůbec nepracuje a ani jedna z dalších jedenácti, až na krátké mihnutí, tam nijak nevystupuje. Úplně zbytečná vata. Nebo jen měla autorka problém vymyslet vlastní způsob, jak Brie do paláce dostat a udržet ji tam?
Za mě veliké zklamání. Čekala jsem inspiraci nebo podobný svět, jak je slíbeno v popisku a ne mix všeho, v čele s nezajímavou hrdinkou. Přijde mi, že si Ryanová všechny ty knihy přečetla a pak se rozhodla splácat vlastní verzi.
Ne moc povedeně, bohužel.
Na odpad to není, číst se to dalo. A neznat ty knihy, možná si to užiju, ale víc jak jednu hvězdu dát nemůžu. Je to jen taková prázdná oddechovka. Další díl si možná, ale jen možná přečtu jen proto, abych zjistila co dalšího zvládne tahle spisovatelka vykrást.

01.11.2021 1 z 5