terryaknihy terryaknihy komentáře u knih

CoolMom in da house CoolMom in da house Kamila Štěpánková

Tato knížka je takový vhled do autorčina mateřství. A asi i do mateřství každé mámy, ať si to přizná nebo ne :D. Byť mám teprve prcka, už jsem se v některých situacích našla. Líbilo se mi, že děti jsou šelmi, že hezky mluví o manželovi a že si dokáže evidentně sama ze sebe udělat legraci, což přispělo k příjemnému a místy úsměvnému čtení. Jedinou chybou za mě bylo občasné přeskakování z jedné věci na druhou, což mi třeba u kapitoli čtení pohádek trochu vadilo :). Ale, život matek je dá se říct takový hektický :D. Co ale musím podtrhnout a bylo to skvělé, tak jsou ilustrace! To je nádhera pohledět :).

13.05.2024 4 z 5

Jen jeden rok Jen jeden rok Penelope Ward

Po delší době se mi do rukou dostala baronetka a s ní takový romanticko-erotický příběh o Teagan a Calebovi. Poslední dobou čtu hodně náročné knihy, tak jsem si myslela, že taková oddechovka přijde vhod, ale popravdě jsem byla nakonec zklamaná.
Pozitivní na této knize je určitě čtivost, krátké kapitoly a pohledy od obou hlavních postav. Zároveň se mi obě postavy líbily, když přejdu tu naivitu :). Co mě ale mrzelo bylo, že to nemělo dostatečnou šťávu. Celou dobu to bylo takové utahané a ikdyž se autorka dotýká spousty vážných témat, tak je v podstatě jen lízla a nic z toho pořádně nevytěžila. A to mě mrzelo. :(

27.04.2024 2 z 5

Leonardo da Vinci Leonardo da Vinci Jean-Charles Gaudin

V tomto díle jsme se přenesli s Maestrem a jeho přáteli do Florencie z 15. století. Skončil středověk, nastoupila renesance a svět byl natěšen na všechny tvůrčí schopnosti, kterými umělci oplývali. Malování, či sochařina. Setkání s da Vincim nebo Michelangelem. Jejich slavná díla a navíc vrtochy tehdejší doby, s tím vším nás komiks seznámí. Jediné, co mě mrzelo, byly ty žabomyší války, které jsou zde vykresleny. Mělo to působit humorně a v tom seriále tomu i tak bylo, ale takhle v té grafické podobě (která byla jinak moc hezká), mi to nějak nesedlo a naopak mě to rušilo, když jsem se snažila pochytit všechny důležité historické události.
Spousta informací, která je nasáčkovaná na necelých 50 stranách. Bavilo mě to, slupla jsem to během vypití jednoho kafíčka a byla to pro mě opravdu jistá nostalgie.

11.02.2024 3 z 5

Drahý Aarone Drahý Aarone Mariana Zapata

Zapaty předností je opravdu velmi promyšlený příběh, kde nás slimákovou rychlostí seznamuje s životy našich postav. Tentokrát tu máme Ruby, která dostane Aarona, vojáka, na psaní skrze nadaci Pomoci vojákům. Část knihy je tedy psaná formou emailové komunikace, takže stránky pod rukou velmi rychle mizí a čtivost je tedy rychlá a poměrně dost jednoduchá (což u Zapaty je dobré plus, protože její knihy jsou pěkní cvalíci). Já si při čtení přišla jako návratem k mým seznamkovým dnům, kde se člověk vždycky oťukával. Jen musím přiznat, že Ruby mi nebyla vůbec sympatická a ta romantika mě vůbec nechytila. Autorka je pro mě prostě jako loterie, někdy je to pecka a někdy hořké zklamání :(.

12.01.2024 3 z 5

Leto porušených pravidiel Leto porušených pravidiel K.L. Walther

Meredith před pár měsíci přišla o sestru a uzavřela se před svým okolím. Nyní však vyráží s rodinou na letní svatbu a je odhodlaná svůj postoj změnit, jelikož na svatbě se bude hrát jejich hra, která její sestru velmi bavila. No a samozřejmě tu máme družbu Wita.
Co mě na knize hned upoutalo, byla naprosto nádherná obálka! Letní, svěží, plná barev a opravdu umí zaujmout. Zároveň zmíňka o písničkách TS mě “ukecala, jenže bohužel asi nejsem tak velký skalní fanoušek, protože jsem to při čtení nějak nevnímala. Co mi také bohužel při čtení vadilo, byly zdlouhavé popisy. Popisy míst, ale taky smutku Mer po své sestře, bylo toho moc a vůbec bych se nezlobila, kdyby se několik stránek prostě ztratilo
Co mě naopak získalo, byl námět v příběhu v podobě rodinné hry. Bylo to příjemné osvěžení a něco, co v romantických knihách člověk extra nepotká. Zároveň postava Wita mě bavila a líbilo se mi, jaký mezi ním a Mer vzniká postupně vztah.
Léto porušených pravidel bych vám doporučila opravdu číst v létě, vzít si knihu k vodě a odpočinout si s romantickým mladým párem při procházkách po pláži :).

05.12.2023 3 z 5

Čarovné pohádky Čarovné pohádky Laura Sampson

Knížka v sobě ukrývá několik pohádek z různých koutů světa a je po grafické stránce jak venku, tak uvnitř nádherná. Paradoxně asi nejvíce se mi líbila pohádka z Česka, jelikož v sobě měla to, co má většina našich pohádek, a to je dobrosrdečnost.
Co však bohužel nemůžu opomenou a musím zmínit je fakt, že mě obrovsky zklamaly chyby v textu. Asi bych je tolik neregistrovala, kdybych dceři nepředčítala nahlas, ale takhle mě to hrozně štvalo. Kdyby se jednalo o i/y, tak to mi tak nevadí, ale když chybí písmena a někdy i slova, ztrácí to pak to hezké kouzlo plynulého předčítání.
Bylo ale příjemné nakouknout do pohádek z různých koutů světa, což jsme si s dcerou moc užily. Pohádky jsou krátké, takže ideální na čtení před spaním. Knížka je lehoučká a stránky mi přišly i trochu pevnější, že by mohly vydržet otáčení od vašich malých ratolestí :).

30.10.2023 3 z 5

Fake Fake Kylie Scott

Jedná se o lehce čtivou, odpočinkovou romantiku, jejíž konec je vám od začátku jasný. Ani samotný námět není nijak originální, takže knížka je ideální na odpočinkové čtení k nedělní kávičce :).
Jediné, co mě asi mrzelo nejvíc, byly erotické scény. Nebyly za mě popsány hezky a sexy, ale spíš mi až vadilo je číst :D.

30.07.2023 3 z 5

Démon z lesů Démon z lesů Leigh Bardugo

Musím říct, že jsem až moc mile překvapena, jak jsem si tenhle grafický román užila. Nahlédnout pod pokličku Temnyjovi minulosti bylo skvělé a prožít si jeho “vzpomínky” se mi fakt moc líbilo.
Bylo dobře vidět, jak to měli těžké, ale zároveň tam ta jiskra vlídnosti a dobrosti jeho osobnosti byla cítit. Člověk se díky tomuto komiksu tak nějak dozví právě to pozadí vzniku místy pro griši.
Bylo to příjemné čtení a díky nádherným ilustracím to byl zároveň i moc hezky strávený čas s příběhem. Knihu mohu rozhodně doporučit a nějak tuším, že to bude letos skvělý dárek k Vánocům :).

25.10.2022 5 z 5

Všechno bude dobrý, Beth Všechno bude dobrý, Beth Barbora Koutná

Kniha Všechno bude dobrý Beth mě na první pohled velmi zaujala svou krásnou barevnou obálkou, a když jsem si přečetla anotaci, věděla jsem, že se do příběhu o Bethany chci pustit.
Pravdou ovšem je, že po přečtení úplně nevím, jak příběh hodnotit. Barbora má evidentně aspiraci na to, být velmi dobrou autorkou, ale za sebe musím říct, že je trochu potřeba se ještě vypsat. Nicméně se jedná o young adult příběh o mladé školačce, která trpí anorexií a zažívá spoustu nenadálých událostí. Velké plus byl vývoj hlavní postavy a čtivost, to se mi moc líbilo. Bohužel velké mínus byla určitá přeplácanost a to, že anorexie nebyla více propracovaná a nezabrala více prostoru v příběhu, což jsem tak nějak dle anotace očekávala. V podstatě bylo rychle vyřešeno, ale na druhou stranu se jedná o YA a možná to bude pro mladší ročníky lépe stravitelnější.
Knížku rozhodně doporučuji mladším čtenářům a nakonec se mi líbilo, že @cosmopolis_cz do vydání takové knihy šel v rámci své edice YA :).

29.09.2022 3 z 5

Jak zachránit včely Jak zachránit včely Sebastian Hopfenmüller

V knize se dozvíme, že je několik druhů včel a například včely divoké jsou nejdůležitějším opylovačem rostlin a zároveň nemají nikoho, kdo by jejich práci lépe zastal. Kniha se soustředí na přiblížení včel člověku a hlavně na to, jak bychom my sami, mohli pomoci včelám k lepšímu životu. Navíc je krásně graficky zpracovaná, jednoduše psaná a lehko uchopitelná.
Dostal se mi do rukou takový průvodce, který by ocenili všichni se zahrádkou či balkóny, aby mohli být nápomocni. Ve světě vymírá spousta druhů zvířat a proti vymření včel bychom měli něco dělat...

31.08.2022 5 z 5

Korunovace Korunovace Lena Valenová

Námět a hlavně anotace knihy zní absolutně skvěle. Co kdyby na Pražském hradě nesídlil prezident, ale král? Nápad s monarchii v České republice se mi moc líbil a upřímně doufám, že v dalších dílech se dočkáme třeba i hlubšího kontextu, jak bude monarchie ovlivňovat republiku, to by bylo zajímavé :)! V knize se nachází velké množství postav, což v rámci eknihy je docela masakr, ale pro papíráky je autorka připravena a na konci najdete kompletní seznam. Stejně je u knihy i hezká mapa na začátku, pro dokreslení atmosféry. Velké množství postav u mě bohužel způsobilo pomalejší čtení a hůře se mi dostávalo do příběhu. Naše tři hlavní postavy - Albert (budoucí král), Leontýna a Felix, měly každý svůj zvláštní osud. Kniha byla celkem smutná, jelikož každý se vyrovnával se smrtí svého krále a jen těžko se jim po krátké době přizpůsobovalo další korunovaci.
Autorka píše hodně popisně a v rámci příběhu dostaly dost prostoru i vedlejší postavy, které hodně komplikovaly děj. Ať už to byl stážista, osobní ochranka nebo zahradníkova dcera. Příběh je plný rodinných dramat, tajných lásek, detektivní zápletky, závisti a touhy po moci. Jako velké plusy v knize jsem určitě vnímala zapojení českých pohádek a různých legend. Dotvářelo to hezky dané prostředí, do kterého nám autorka příběh zasadila. Dobrá byla i zmínka o dřívějším komunismu a postava Třešničky :D.
Co mě zarazilo byla zvláštní jména (Čeněk Břitva, nebo když ve stájích narazíte na pana Juráška :D). A zmíněné anglicky show must go on, které mi v českém prostředí nějak nesedlo. Leontýna mi jako postava vůbec nesedla, vadilo mi její zvláštní chování, ale zajímal mě daleko více Albert. Doufám, že v dalším díle dostane více prostoru :). Posledních cca 50 stran kniha dostala celkem akční nádech a konec byl docela zajímavý. Takže nezbývá, než čekat na jaro 2023, kdy je přislíbeno pokračování :)

01.08.2022 3 z 5

Slunečné dny a mořský vánek Slunečné dny a mořský vánek Carole Matthews

S touto knihou, která má nádhernou obálku navozující léto, se mi do rukou dostal příjemný romantický příběh. Zpočátku bylo celkem náročnější se začíst, jelikož příběh plyne pomalu, ale díky sympatickým postavám se do příběhu nakonec člověk dobře dostane. Jodie nebyla jednoduchou postavou, dostala několik ran za sebou (odcizení od manžela, možné podvádění, zhroucení snu..), což ji neskutečně vyčerpalo. Líbilo se mi ale, že se rozhodla odjet a zkusit přemýšlet a utříbit si svoje myšlenky. Zároveň nové prostředí jí navodilo nové možnosti a doslova ztratit hlavu :). Kdo by neztratil hlavu u sympatického Neda a jeho vyřezávání dřeva motorovou pilou :D! Konec mě trochu mrzel, přece jen si to zasloužilo krapánek víc roztáhnout, ale nakonec jsem velmi spokojená. Příběh mi sedl tenkrát do nálady a přečetla jsem ho za dva večery :).

19.07.2022 4 z 5

Za sklem Za sklem Zuzana Holčíková

Jsem milovníkem povídek, takže když se naskytne příležitost si nějakou povídkovou sbírku přečíst, tak neváhám. Sbírka Za sklem mě mile překvapila. I když povídky mají samostatný příběh, tak je navzájem něco spojuje.
Za sklem není moje prvotina od autorky, jelikož jsem přečetla už její román Hra na druhou. Stejně jako v jejím románu, tak i zde je z řádků cítit ten cit pro vykreslení emocí. Mám velmi ráda, když jsou texty psány abstraktně a člověka to nutí zapřemýšlet. Když síla slov ve vás pak po dočtení každé povídky rezonuje. Nevím, jak to zapůsobí na ostatní, ale na mě z knihy dýchalo, že má Zuzka krásný vztah se svým dítětem :)...
Kniha má také naprosto nádhernou a tématickou obálku.
Některé povídky mě velmi dostaly, jiné byly takový hezký průměr.
Jednotlivé hodnocení:
Za sklem - 5/5
Za dveřmi - 3,5/5
Za hranicí - 3/5
Za stínem - 3/5
Za zdí - 5/5
Za ruce - 5/5
Za mnou - 4/5
Nejlepší, kterou z hlavy nikdy asi nevymažu, byla povídka Za zdí :).

13.06.2022 4 z 5

Krvavá magie Krvavá magie Bianca Iosivoni

Tentokrát nás příběh zavádí do města Edinburgh, což vzhledem k upírům mi přišlo jako výborná volba. Obě postavy mi byly sympatické a ráda jsem se přivítala i s Roxy a Shawem z předešlého dílu. Občas jsem měla problém, že jsem se v množství postav ztrácela, ale pokud jste stejně chaotičtí, tak na konci knihy najdete glosář, který mi hodně na začátku pomáhal :D. Příběh je hezky čtivý a chvílemi dost napínavý. Jsem ráda, že v tomto díle byl poznat styl Laury Kneidl, která umí tu počínající romantickou jiskru krásně a detailně popsat, že se člověk může do postav a jejich příběhu jednoduše vžít. Podle mě je tahle série ideální pro fanoušky Cassandry Clare :).

11.05.2022 5 z 5

Amelia chce zůstat nad vodou Amelia chce zůstat nad vodou Valentina Ferrari

Mít seznam, co a jak chci v životě stihnou je fajn. Mít u toho i deadline je ale dost skličující. Amelie je postava, která nemohla mít větší smůlu a vše jí padá na hlavu. Její vztah je v podstatě spíš monotónní záležitost, bydlí u rodičů ve sklepě a její práce je otrava.
Tahle kniha je takový krásný příběh, který vždy zlepší náladu. Je to důkaz toho, že když se obklopíme správnými lidmi, bude nám v životě líp. Má to několik hlubších témat, ale jsou moc hezky zpracované. Navíc ty vystouplé kachničky na obálce jsou nádherný :)!

13.04.2022 4 z 5

Zachraňte Steva Zachraňte Steva Jenni Hendriks

Jednou za čas sáhnu po knížkách z YA literatury. V tomhle případě jsem byla mile překvapená, jak mi příběh sednul. V příběhu se prolínají útrapy dnešní doby, ale naši autoři si skvěle vyhráli s vtipnou formou přednesu, že mi to skoro chvilkama ani nebylo líto. Pokud se chcete pobavit a užít si večer s příjemnou knihou pro mládež, kde ale teda bude jasný konec už od začátku ;), tak můžu tuhle příjemnou brožku doporučit :).

15.12.2021 3 z 5

Nespoutaná - Probuďte se a začněte žít Nespoutaná - Probuďte se a začněte žít Glennon Doyle

Naprosto nádherná obálka v sobě skrývá velmi osobní autorčinu zpověď.
Zničená a osamělá Glennon Doyle popisuje, jak se poprala se svým životem a začala v sebe věřit. Jak postupně a s vervou budovala svou cestičku, našla svou lásku a životní poslání.
Řekla bych že kniha je feministické dílo, které se snaží rozbít genderové stereotypy a vštípit ženám více sebevědomí. Lepíkovala jsem jako o život, protože rozvojové knihy jsou moje a já miluji motivační citáty, takže tady jsem se opravdu našla.
Je to opravdu jedinečné dílo, které určitě nesedne všem, ale pokud vás rozvojové knihy baví, tak není nač otálet. Kniha je obrovský hit v zahraničí i u celebrit a věřím, že právem :)

10.11.2021 5 z 5

Muž, který chtěl být šťastný Muž, který chtěl být šťastný Laurent Gounelle

Krátký příběh z prostředí Bali, kdy učitel navštíví léčitele. Většina z nás už slyšela myšlenky a rady, které se v příběhu objeví, ale kolik toho ve skutečnosti aplikujeme? Hlavní otázka není, jestli Jste šťastní, ale Co pro své štěstí jste schopni udělat? Krása... :)

28.07.2021 5 z 5

Hodiny v Paříži Hodiny v Paříži Alex George

Čtyři osudy, jeden den, Paříž, rok 1927.
Od začátku mi vadilo velké množství postav (vedlejších). Navíc můj problém byl také to, že jsem celou dobu moc nerozuměla příběhu :(. Bylo to takové neucelené…
Přesto měla kniha hezké klady - obálka, krátké kapitoly (přidávaly na čtivosti), vykreslení dobové Paříže, skoky do válečné minulosti, konec knihy.

16.07.2021 2 z 5

Truly Truly Ava Reed (p)

Romantiky jsou můj žánr a já tyhle příběhy jednoduše miluju. S Truly jsem ale trošku při hodnocení vybočila z řady, protože za mě je tam pár věcí, na kterých autorka mohla trochu více zapracovat. Velice mě mrzelo, že jsem postavám jejich lásku vůbec nevěřila. Chyběly mi mezi nimi dialogy, které by dokládaly tu uvěřitelnost. V podstatě spolu za celou knihu prohodili pár vět a víc smýšleli pouze ve svých hlavách. Přesto se tomu nedala upřít čtivost a svižnost. Madly má být o jiných postavách, které zde byly jako vedlejší a upřímně se na to těším více, jelikož Mason byl zde nejlepší postavou :). Co ale chválím je velice krásná obálka! :)

13.07.2021 2 z 5