Tedíkpikolík Tedíkpikolík komentáře u knih

1984 1984 George Orwell (p)

Možná časem změním názor ale aktuálně platí toto:
Jednoznačně to nejlepší co jsem kdy četl. Přečteno na mé poměry velmi rychle, přesto každá další stránka se četla hůř a hůř (Holt válka je mír). Pocit stísněnosti, zmaru a nemožnosti cokoliv změnit je cítit z každé věty.

Tahle kniha klidně může mít na obalu varování: Nevhodné pro psychicky slabé povahy.

Budu si teď asi muset dát něco veselejšího, abych se z toho nějak dostal. Třeba si zopáknu od Cavea jeho Oslici s andělem :)

28.11.2019 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Kdyby měli příběhy v knihách barvy, tenhle by měl 50 odstínů uhelně černé. Jen zdánlivě se tu nic neděje a čas běží pomalu. Ve skutečnosti se toho ale děje hodně a čas běží velmi rychle. Čte se to sice lehce, ale lehké čtení to zrovna není. Oceňuji především připomenutí zapomenuté historie tohoto kraje, především události následující po válce.

Další dva díly zahrnuji do kategorie Přečíst i když asi ne hned. Bude to chtít trochu odstup.

27.03.2024 4 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Vždy se po nějaké době k této knize vrátím a zhltnu ji jako malinu. A vždy v ní najdu něco nového. Geniální kniha. Bylo mi ctí se s ní zase setkat a už teď se těším za pár let na další setkání.

23.05.2020 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

V rámci objevování sfi-fi literatury jsem samozřejmě musel narazit i na Den Trifidů. Kniha malá objemem ale velká obsahem. Těch Trifidů jsem čekal v knize více a snad konec byl až příliš rychlý ale i tak se jedná o skvělou knihu, která mě dokázala plně vtáhnout do děje. Fakt, že byla napsána už v roce 1951 je pro mě těžko pochopitelný.

09.08.2018

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Dvě hvězdy ale ani o ň víc. Od první stránky předvídavé, tady jsem prakticky hned věděl, jak to celé dopadne a tak jsem se k tomu jen musel prokousat. Ani původní nápad s knihovnou nakonec není tak dobrý a má v sobě pořádných pár logických děr.

23.02.2024 2 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

(SPOILER) Předně je třeba říct, že audioverze je v porovnání s knižní verzí hodně odlišná.
Audioverze je výrazně osekaná, jednodušší, nejde tak do hloubky a to ji pro mě činí paradoxně lepší, než je její knižní verze.

Hlavní hrdinka toho má už v audioverzi na sobě naloženo až příliš a v knize to pak platí dvojnásob. Němce, komunisty, zavražděnou matku, tetu-opatrovnici v blázinci, těžké dospívání v interátu, mentálně retardovaného bratra, nevyjasněnou sexuální orientaci... Je to jako když pejsek s kočičkou vařili dort a snažili se do něj dát to nejlepší. Výsledkem není luxusní dort ale jen mix všeho možného.

Škoda, potenciál to mělo velký ale místo magického románu Jméno růže od Umberta Eca tady dostáváme jakýsi guláš od Tučkové.

Všechno z výše uvedeného bych ale dokázal odpustil, jen kdyby kniha nezpůsobila kraji a lidem o kterých pojednává víc škody než užitku. Bylo by určitě vhodnější, kdyby byl děj knihy zcela anonymizován.

Pokud se chcete o skutečných Žítkovských bohyních dozvědět víc, sáhněte raději po knize paní Pintířové nebo pana Jilíka. Téhle knize se raději obloukem vyhněte.

Tohle je prostě vrcholně neetické dílo.

19.02.2024 2 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Jednoduše skvělé čtení, které nutí přemýšlet, kam to ta naše civilizace vlastně míří a jak to tu možná někdy v budoucnu bude vypadat.

16.10.2018 5 z 5

Chaloupky Chaloupky Štěpán Javůrek

"Jakej Vavroch zase? Člověče, vy tam máte figur jak na orloji."

Ne vážně těch postav tam bylo opravdu moc a můj chřadnoucí mozek je nebyl schopen všechny udržet. Přijde mi, že autor chtěl na příliš malé místo dostat příliš mnoho postav a událostí a vzniklo z toho to, co vzniklo. Škoda. Potenciál to mělo. A velký.

09.04.2024 3 z 5

Zhubni Zhubni Richard Bachman (p)

Příjemně nepříjemné čtení o tom, že každý nakonec dostane to, co si opravdu zaslouží. Nepříjemné na tom je jen to, že s hlavní postavou jsem se docela identifikoval a nejspíš bych na jeho místě uvažoval (až na pár detailů) velmi podobně. Tempo části s Ginellim byla na můj vkus až příliš rychlé, závěr mírně překvapivý a tak trochu otevřený.

28.02.2019 4 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Oceňuji především deníkovou formu. Děj byl předvídatelný ale přesto bavil od začátku do konce. A konec byl až děsivě rychlý.

Pane Bože, prosím Tě, neber mi všechno!

19.03.2020 5 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Výborný a hodně depresivní King. Děj lehce předvídatelný ale o to víc jsem tajně doufal, že by to třeba mohlo dopadnout nějak líp. Skvělá, hutná atmosféra.

10.09.2019 5 z 5

Prameny Vltavy Prameny Vltavy Petra Klabouchová

Nevím proč, ale čekal jsem prvorepublikovou detektivku takže hned od začátku jsem byl zklamán. Do toho zvláštní styl psaní který mi neseděl a nutil mě se často v textu vracet. A navíc skákání v čase sem a tam... málem jsem knihu znechuceně odložil na neurčito.

S každou další stranou se ale můj odpor zmenšoval a s přečtením poslední strany musím uznat, že tohle bylo vážně hodně dobré a úplný závěr překvapivý. Moc rád bych tenhle příběh viděl i ve filmové formě.

23.04.2024 4 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Moc povedené i když filmové zpracování se mi líbí víc. Neustále se opakující fráze byli hůře stravitelné ale i tak děj pořád slušně plynul dál ke nezvratnému konci, který jsem už díky filmovému zpracování znal.

25.08.2020 4 z 5

A uzřela oslice anděla A uzřela oslice anděla Nick Cave

Přečteno již dříve a snad si to zase někdy zopakuji. Pokud bylo cílem koncentrovat špínu, šílenství a hnus do své krystalicky čisté podoby, tak se to zde povedlo na jedničku, nebo spíše na pět hvězdiček.

Jsem moc rád, že znám Cavea nejen jako skvělého hudebníka, ale i jako spisovatele.

28.11.2019 5 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Originální, vtipné, takové lehce "houbičkové" čtení, které asi nesedne každému. Já jsem dostal to, co jsem očekával a jsem spokojen. Přesto po dalších dílech asi hned nesáhnu.

13.03.2019 3 z 5

Poselství z vesmíru Poselství z vesmíru Clifford D. Simak

Tak jsem se vrátil do svých dětských let, kdy jsem tuhle knihu četl poprvé a tehdy jsem ještě ne vše tak chápal a dokázal ocenit. Zopakovat si přečtení této knihy bylo skvělým nápadem. Neobyčejné, lidské, krásné. Díky.

Přál bych si vidět některou z povídek i ve filmové podobě.

24.10.2018 5 z 5

Psí cesta Psí cesta W. Bruce Cameron

Ve všech směrech slabší oproti prvnímu dílu, přesto pro mě pořád velmi povedená kniha. Hlavní postavou je tentokrát člověk (CJ) než pes jako tomu bylo u prvního dílu.
Čtyři hvězdy i když jen těsně a s odřeným psím uchem.

03.03.2020 4 z 5

Psí poslání Psí poslání W. Bruce Cameron

Asi už stárnu. Krásná knížka. A vůbec mi nevadí že je naivní, přikrášlená a vůbec kýčovitá. Jasných pět hvězd.

15.01.2020 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Nádherný, silný příběh.

18.03.2019 5 z 5

Chocky Chocky John Wyndham (p)

I díky srovnání s vynikajícími Trifidy je mé hvězdičkové hodnocení až příliš přísné. Pořád jsem čekal na to napětí, na nějaký významný zlom v příběhu, akci... cokoliv. Ani jedno se nedostavilo v té míře, v jaké bych si přál. Na můj vkus až příliš "dětská" kniha, přesto určitě patří k lepšímu průměru.

29.11.2018 3 z 5