TaťkaMF TaťkaMF komentáře u knih

Krvavá odyssea: Řecký boj za nezávislost 1821–1832 Krvavá odyssea: Řecký boj za nezávislost 1821–1832 Miroslav Šedivý

Celkem čtivá kniha o řecké válce o nezávislost. Přehledné uvedení do problematiky, nastínění širších souvislostí a popis těch nejdůležitějších událostí.
Kapitola evropských dějin, která u nás není tolik známá, ale určitě stojí za pozornost.

04.07.2021 4 z 5

Počátky emancipace žen v Čechách: Dívčí vzdělání a ženské spolky v Praze v 19. století Počátky emancipace žen v Čechách: Dívčí vzdělání a ženské spolky v Praze v 19. století Marie Bahenská

Pěkná, krátká a přehledná studie o změnách v ženském světě v 19. století. Mimo popis vzniku škol a spolků je tu pak uvedena řada osobností (a to nejen ženy), které se o tuto emancipaci zasloužily.

21.06.2021 4 z 5

Muži proti ohni: Motivace, morálka a mužnost českých vojáků Velké války, 1914-1918 Muži proti ohni: Motivace, morálka a mužnost českých vojáků Velké války, 1914-1918 Jiří Hutečka

Skvělá kniha přinášející pohled na vojáky, který je jiný a v širší společnosti zcela opomíjený. Požadovaná mužnost a nadšení z maskulinního dobrodružství v setkání s realitou válečných zákopů. Na druhé straně domácí zázemí vnímané čistě žensky.
Skvěle se čte, až se zdá příliš krátká.

19.06.2021 5 z 5

Německá hospodářská politika v českých zemích v letech 1939-1945 Německá hospodářská politika v českých zemích v letech 1939-1945 Alice Teichová

Stručná a docela čtivá studie o hospodářských záměrech a strategii Němců v rámci Protektorátu.

19.06.2021 3 z 5

Život na příděl Život na příděl Rudolf Kučera

Skvělá a čtivá kniha o proměně každodennosti dělnické vrstvy v průběhu první světové války. Autor si pohrává se symbolem přídělu a to v doslovné tak metaforické rovině.
Celkově je kniha rozdělena na čtyři kapitoly, které se zabývají přídělem jídla, práce, genderu a protestu/hněvu. Všechny však spolu úzce souvisí a celkově čtenáři vykreslují obraz dělnického života v této epoše.

13.06.2021 5 z 5

Čechy na sklonku napoleonských válek 1810-1815 Čechy na sklonku napoleonských válek 1810-1815 Milan Švankmajer

Zajímavá a velmi čtivá kniha, která zobrazuje konec Napoleonských válek a jejich dopad na České země.
Největší pozornost je dána vojenským záležitostem, zejména tzv. České armádě, která sehrála klíčovou roli při Napoleonově porážce. Mimo to je tu dobře vykreslené politické pozadí a taky tíživá situace země, která musí živit stotisícovou armádu.

07.06.2021 5 z 5

Kroniky válečných dob Kroniky válečných dob Zdeňka Tichá

Soubor několika pramenů z doby třicetileté války z českého prostředí.
Lamentace země Moravské, Paměti Prostějovské, Kocmánkovy paměti a Harantovy paměti. Jiné pohledy z různých dob a různých úhlů vykreslující dobové události, představy a mentalitu.
Jako velké plus jsou tu také velmi hezké ilustrace.

02.06.2021 4 z 5

Labyrint světa a ráj srdce Labyrint světa a ráj srdce Jan Amos Komenský

Kniha napsaná jednou z největších osobností naší historie, jejíž osud byl v podstatě dosti trpký a smutný.
Komenský tento příběh sepsal velmi mladý, ale již tehdy dokázal odhalit zbytečnost a marnivost okolního světa a samotné společnosti. Jeho vtělením je zde poutník, který postupně poznává, že jediná smysluplná věc v životě je víra.
Dnes možná pro mnoho čtenářů něco komplikovaného, ale pro mě určitě skvělá kniha, která odhaluje marnivost i dnešního světa. Mnoho věcí se totiž za těch 400 let v podstatě nezměnilo.

02.06.2021 5 z 5

Ženy české renesance Ženy české renesance Josef Janáček

Kvalitní a zábavná sonda do života předbělohorské šlechtické společnosti s důrazem na osudy a život nejvýznamnějších žen tohoto období.
Je představen dobový pohled a vnímání žen, jejich role a počínání na pozadí historických událostí.

22.05.2021 5 z 5

Selské rebelie roku 1680 Selské rebelie roku 1680 Jaroslav Čechura

Velmi podrobná studie o průběhu selských povstání v roce 1680 v Čechách. Autor postupuje knihou po jednotlivých krajích tak, jak se posouvala sama vlna rebelií. Objevují se zde i citace z různých soudních líčení atd. Určitě velmi zajímavá kniha, která však může hutností informací snad trošku i nudit. Za mě ovšem plný počet hvězd.

08.05.2021 5 z 5

Pivo, zbraně i tvarůžky: Podnikatelé meziválečného Československa ve víru konjunktur a krizí Pivo, zbraně i tvarůžky: Podnikatelé meziválečného Československa ve víru konjunktur a krizí Drahomír Jančík

Zajímavá kniha, která se dobře čte a velmi dobře seznamuje s podnikatelským prostředím První republiky a jeho největšími osobnostmi.

08.05.2021 5 z 5

Zločinná role gestapa Zločinná role gestapa Oldřich Sládek

Podrobně zpracovaná studie o říšské tajném policejním orgánu Gestapo, který je ale blízce propojený ještě s SD, SS atd.
Kniha v podstatě sleduje vývoj a změny v tomto orgánu na území Protektorátu až do jeho konce. Velké zaměření je tu na boj gestapa s nekomunistickým, ale hlavně s komunistickým odbojem. Možná je to zapříčiněno dobou sepsání, ale každopádně je zde role komunistického odboje a utlačování komunistů nacisty zvýrazněna nejvíce.
Pokud vás to nijak nerozruší, jedná se o velmi kvalitně zpracovanou syntézu o chodu a činnosti gestapa v Čechách.

07.02.2021 4 z 5

Germanizovat a vysídlit: Nacistická národnostní politika v českých zemích Germanizovat a vysídlit: Nacistická národnostní politika v českých zemích Detlef Brandes

Velmi kvalitní syntéza o problematice vysidlování a poněmčování. Množství informací, čísel a dalších podrobností ocení spíše odborníci a badatelé, ale i tak se jedná o dílo, které v této problematice nalézá jen málo konkurence.

07.02.2021 4 z 5

Nová Evropa Nová Evropa Tomáš Garrigue Masaryk

Obhajoba a ospravedlnění boje československého národa proti německému, respektive rakouskému, útlaku.
Masaryk zde analyzuje vývoj a možné důsledky světové války. Hlavně mu jde ale o podání důkazu toho, že československý národ je německému rovný a jako takový si zaslouží vlastní samostatný stát.
Zabývá se zde tedy evropskými otázkami národnostními, jazykovými, kulturními atd., na kterých jasně ukazuje Češi a Slováci jsou národem vyspělým, který je však nefungujícím rakouským celkem tlačen k zemi.
Masaryk zde také nastínil roli, kterou by vzniklý československý stát zastával v rámci nového uspořádání Evropy.

Pan-Evropa Pan-Evropa Richard Mikuláš Coudenhove-Kalergi

Kniha obsahující základní myšlenky hnutí, které prosazuje sjednocení Evropy v jeden celek spolupracujících států, který by byl jedině tak schopný hospodářsky a politicky čelit silnému USA, Japonsku a dalším velmocím. Autor dílo sepsal těsně po 1. světové válce a jeho myšlenky si získaly sympatie mnoha osobností, mj. TGM či E. Beneše.
Svou tezi podkládá velmi dobrými argumenty a ty i po takové době zůstávají stále velmi aktuální.

Kdy nám bylo nejlépe? Kdy nám bylo nejlépe? Vlastislav Lacina

Studie o hospodářském vývoji Českých zemí ve střední Evropě na počátku 20. století. Zabývá se českým hospodářstvím již za Rakouska-Uherska a sleduje jeho vývoj až do období kolem nástupu nacistů v Německu. Nesledujeme však jen jeho vnitrostátní vývoj, ale zejména snahy o zahraniční spolupráci států Evropy.

06.02.2021 4 z 5

Kroměřížský sněm 1848-1849 Kroměřížský sněm 1848-1849 Otto Urban

Velmi přehledná, krátká a kvalitní studie o působení svolaného Říšského sněmu. Kniha postupuje chronologicky, sleduje důležitá jednání, politické okolnosti, nejvýznamnější osobnosti a jejich výstupy.

06.02.2021 5 z 5

České země v éře první republiky (1918 - 1938) I.: Vznik, budování a zlatá léta republiky (1918 - 1929) České země v éře první republiky (1918 - 1938) I.: Vznik, budování a zlatá léta republiky (1918 - 1929) Zdeněk Kárník

Skvělý první díl trilogie o První republice. Velmi podrobně, ale přesto přehledně, jsou tu představeny oblasti politické, hospodářské, sociální, národnostní otázky či mezinárodní vztahy.
Nemělo by chybět v knihovně každého nadšence historie První republiky.

08.01.2021 5 z 5

Hon na čarodějnice Hon na čarodějnice Bedřich Šindelář

Velmi dobrá syntetická studie, která podrobně popisuje čarodějnické procesy a celý jejich vývoj.
Ze začátku autor představí dobové představy o magii a čarodějnictví a počátky inkvizice. Poté nabídne několik důležitých osobností, které hony na čarodějnice buď podněcovali, nebo proti nim vystupovali. V dalších kapitolách je pak popsána situace a nejzajímavější procesy ze zemí Francie, Británie (i osady v Americe), Španělsku, Nizozemí, Skandinávie, Německa a nakonec i z Čech.
Kniha se četla poměrně dobře, zabere ale dost času se prokousat desítkami podobných procesů. Od začátku si také nelze nevšimnout zaujatého komentáře typu: "pravdivých a uspokojivých výsledků může dosáhnout jen marxisticko-leninské dějepisectví", ale i to se vzhledem k datu vydání dá pochopit. Pro někoho koho daná problematika zajímá je to zřejmě nejlepší "čarodějnická" studie z českého prostředí. Navíc ilustrace k této knize od Z. Mézla se mi zdála velmi povedená a zábavná.

03.12.2020 4 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Vánoční pohádka z viktoriánské Anglie o bohatém, ale hamižném obchodníkovi jménem Ebenezer Scrooge, za kterého se přimluví zesnulý společník a s pomocí tří duchů Vánoc nakonec pozná, co je v životě nejdůležitější.
Charles Dickens mistrovsky vypráví příběh, který je protkán bídou a chudobou na jedné straně a láskou a veselím na druhé. Alespoň na jeden den v roce se rozdíly ztrácí a sváteční atmosféra kouzlí úsměvy každému dobrému člověku.
Bůh žehnej všem lidem!

17.11.2020 5 z 5