TaťkaMF TaťkaMF komentáře u knih

Velký masakr koček a další epizody z francouzské kulturní historie Velký masakr koček a další epizody z francouzské kulturní historie Robert Darnton

Americký historik se nás touto knihou pokusil zavést do kulturního života Francie v 18. století. Prostoupil postupně větší částí sociálních skupin, od rolníků po filozofy, a na několika vybraných pramenech nám nechal nahlédnout do mentalit tehdejších lidí.
Kniha se dělí na 6 kapitol. První analyzuje folklor a přibližuje myšlení rolníků. Druhá na "Velkém masakru koček" proniká do světa dělníků. Poté se dostáváme do světa měšťana, který miluje své město, a v posledních dvou kapitolách poznáváme život spisovatelů/filozofů a jejich vztah se čtenářem.
Darntonův styl je velmi čtivý a kniha může směle zaujmout i nehistorika. Pikantností je samozřejmě více u nižších vrstev a kniha se ke konci může jevit složitá, ale pro opravdové zamyšlení nad ztraceným světem minulosti, je třeba knihu dočíst až do konce.
"Dobrý historik se podobá pohádkovému obrovi. Kdykoli ucítí člověčinu, ví, že našel svou kořist."

12.11.2020 5 z 5

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

Neskutečně silný a poutavý příběh třech kamarádů, kteří se snaží uživit jak jen to jde v poválečném světě. Přesto, že patří prakticky ke dnu společnosti, dokáží si život užívat a přemýšlet o něm. Většinu času tráví filozofickým hovorem o životě a smrti, pitím či rychlou svobodnou jízdou. Do jejich světa vejde i dívka z lepších poměrů, která mezi ně skvěle zapadne a do ní zamilovaný hrdina začne sám věřit na lepší život. Tak to často v životě bohužel nekončí, a už vůbec ne v dílech Remarquových.

26.10.2020 5 z 5

Bezectní lidé: O katech, děvkách a mlynářích Bezectní lidé: O katech, děvkách a mlynářích Richard van Dülmen

Skvělá antropologická sonda do společnosti novověké Evropy, ve které se autor zaměřuje na vnímání cti a "nepočestnost" určitých skupin obyvatelstva.

22.10.2020 4 z 5

Generál šel na smrt - Životní příběh Aloise Eliáše Generál šel na smrt - Životní příběh Aloise Eliáše Robert Kvaček

Vcelku stručně popsaný osud generála ing. Aloise Eliáše. Nejedná se o komplexní biografii, kniha je zejména zaměřená na Eliášovu činnost ve vládě za Protektorátu Čechy a Morava, jeho zatčení a následný proces. Dílo je doplněno několika fotografiemi a životopisnými daty. Pro čtenáře, kteří o osobnosti Eliáše či dobových událostí mnoho netuší, ale chtěli by se dozvědět víc, bude kniha ideální. S tak krátkým rozsahem, ale nemůže zcela postihnout okolnosti generálova působení, o celkovém životě nemluvě. Osobně jsem si nedokázal zvyknout na knižní jazyk, který se mi zdál občas zmatený a nesourodý.

06.10.2020 3 z 5

Dračí oči Dračí oči Stephen King

Pohádka na dobrou noc pro dospělejší čtenářstvo s klasickým Kingovým stylem. Mistr hororu nás zavede do království Delain za králem Rolandem, jeho syny a zlým kouzelníkem Flaggem. Jak už to tak v pohádkách bývá, i zde má temná síla zpočátku navrch, ale jestli dobro nakonec vyhraje, prozrazovat nehodlám. Nutno zmínit, že se nacházíme v universu Temné věže a pokud známe příběh Pistolníka je nám mnoho věcí, míst i postav velmi známých. Jak jsem již zmínil, Dračí oči jsou psané jako trošku surovější fantasy pohádka, která se čte lehce a svým kouzlem rozhodně neurazí. V rámci celkového Kingova díla se ale rozhodně jedná o slabší titul, u kterého si čtenář spíš odpočine než vyděsí.

04.10.2020 3 z 5

Bílá hora Bílá hora Olivier Chaline

Bílá hora od francouzského historika O. Chalina je detailně zpracovaná studie o jednom z nejpamátnějším střetnutí našich dějin. Kniha je rozdělená na tři části. V první je vylíčen samotný boj, jaké události bitvě předcházeli, kdo zastupoval jednotlivé strany či jak vypadalo a fungovalo vojsko složené převážně z kosmopolitní společnosti najatých žoldnéřů. V druhé části se autor zabývá náboženským významem bitvy, ve které hraje důležitou roli osobnost karmelitána Dominika od Ježíše a Marie, ale zabývá se i tehdejším ospravedlněním použití násilí ve jménu Božím či do jaké míry viděla katolická Evropa toto tažení jako znovuzrození křížových výprav. V poslední části se pak zabývá odrazem bitvy v pamětech, kultuře či umění.

27.09.2020 4 z 5

Talisman Talisman Stephen King

Talisman lze pokládat za dílo v žánru fantasy. Je to ale surová, krvavá a často nespravedlivá fantasy, které nechybí kouzla, tajuplná místa a množství zlých či dobrých stvoření. Dvanáctiletý Jack, kterému umírá matka, objeví nový svět, který se na první pohled od našeho dost liší, ale v samé podstatě je stejný. Dalo by se říct, že je to "dvojník" naší reality. Jack se vydá na pouť pro zázračný Talisman, o kterém nikdo skoro nic neví, snad jen, že má velkou moc a snad by dokázal Jackovu matku zachránit. Jack Sawyer putuje naším světem i tím novým, Teritorii, a je sledován zlými bytostmi, které nechtějí, aby ve své pouti uspěl. Kniha je rozsáhlá a Jackova cesta je opravdu dlouhá. Pasáže, kdy jsem hltal stránku za stránkou, občas vystřídali delší pauzy, kdy se autoři nejspíš rozhodli zvolnit a přiblížit situaci nebo prostě jen napínat. To by mohlo mé celkové hodnocení o hvězdičku snížit, ale pak jsem si vzpomněl na jeden moment z knížky, u kterého jsem měl sám na krajíčku, a proto dám tomuhle dobrodružství plný počet hvězd. Právě teď a tu. Vlk!

15.09.2020 5 z 5

Dějiny zemí Koruny české I. Dějiny zemí Koruny české I. Vratislav Vaníček

Jedná se o podrobnou vědeckou syntézu, která zachycuje dějinný vývoj od prvních kmenových celků na našem území až po nástup Marie Terezie. V poměrně úzké knize se autoři pokoušejí téměř o nemožné, a to vtěsnat do 300 stránek nejen politický vývoj České koruny a zčásti i jejích vedlejších zemí, ale i vývoj kulturní, ekonomický či náboženský. Kniha má sloužit především jako shrnutí všeho důležitého a postihnout hlavní důvody toho, proč se dějiny ubraly právě tímto či oním směrem. Nenajdeme tam tedy sáhodlouhé popisy bitev či peprnosti ze života panovníků, což se domnívám, že mnoha čtenářům nehistorikům chybí. Pro hutnost informací se také čtení této studie může protáhnout, ale zato si odnášíme mnoho užitečných znalostí. Mě osobně se ale kniha líbila a pomohla mi připravit se na zkoušky z historie. Věřím, že například k maturitě může sloužit také jako skvělý pomocník.

07.09.2020 4 z 5

Král Šumavy Král Šumavy Rudolf Kalčík

Dobrodružný román z prostředí jedné pohraniční hlídky v Hamrech na Šumavě, která se snaží zadržovat tzv. kopečkáře a zahraniční agenty. Úspěšných záchytů je ale málo a větší skupinky se pomocí pololegendárního převaděče dostávají stále mimo dosah jednotek strážmistra Kota. Záhada, kdo je vlastně tím převaděčem, který je také přezdíván jako Král Šumavy, nás provází celou knihou. Do toho ještě sledujeme osudy a život dalších příslušníků a i několika obyvatel pohraniční obce. Děj je místy docela zábavný a napínavý. Autor si neodpustil množství prostranických narážek, ale ty jsem míjel spíš s úsměvem. K některým postavám (např. Zeman) jsem celou knihu nemohl najít hlubší vztah. Celkově je zápletka docela zajímavá a kniha mě přesvědčila, že bych měl vidět i filmovou verzi.

31.08.2020 3 z 5

Prokletí Salemu Prokletí Salemu Stephen King

Stephen King nás zavede do malého městečka, které se nijak neliší od ostatních, snad až na jeden temný dům. Spisovatel Ben Mears se sem po dlouhé době vrací jednak kvůli inspiraci pro novou knihu, ale také kvůli hrozivé vzpomínce z dětství, která ho stále pronásleduje a je s ní spojen onen dům. Ve stejnou dobu ale dům dostane nové majitele. Temné a neznámé. Jedná se o poutavý a čtivý román, který se jistě muže zařadit mezi nejlepší “upírské” příběhy. Temná atmosféra, šokující zvraty a neustálý strach ze soumraku. Vítejte v Jerusalems Lotu.

27.08.2020 5 z 5

Pistolník Pistolník Stephen King

První krok na cestě k Temné věži. Chápu typy komentářů “nic moc se tam nestalo”, ale já sám jsem se u knihy bavil a těším se na další díly. Pistolník vyvolává celou řadu otázek a dává minimum odpovědí. King tu rozehrává jistě mohutný příběh a činí tak opatrně. Nejvíce nám nabízí pohled na hlavního hrdinu Rolanda a zřejmě hlavního zloducha, temného muže. Kniha je krátká a čtivá. Na konci je vám více než jasno, že stejně jako pistolník, stojíte teprve na začátku. A začátek podle mě vypadá víc než zajímavě. To číslo je 19!

27.08.2020 4 z 5

Svědectví Svědectví Stephen King

Neskutečně poutavé a vyšperkované vyprávění. Vzhledem k současné koronavirové krizi jsou navíc pojmy jako epidemie, karanténa atd. nám velmi blízké, i když se tento virus s tím Kingovým nemůže rovnat. Pozorujeme světovou katastrofu, která zničí všechen dosavadní životní řád. Několika jedincům se tato nákaza vyhne a na ně čeká úkol přežít v téměř vylidněné zemi bez elektřiny, řádu či zdravotní pomoci. Brzy taky přichází volba výběru stran a znovuzformování lidské společnosti. Na jedné straně nejstarší žena v zemi obdařená darem vidění, na druhé temný muž, Randall Flagg. Sledujeme osudy a vývoj postav Stua, Frannie, Nicka, Larryho a mnoha dalších, kteří se po svém snaží vypořádat se zničeným světem. Přesto mezi moje oblíbené patřili i vedlejší postavy jako Tom, Popeláč a hodný kluk Kojak. Skvělý příběh, komplexní postavy, nečekané zvraty i pocit zadostiučinění. Přečteno zhruba za 14 dní, jedním dechem. "Můj život pro tebe!"

26.08.2020 5 z 5

Špión, jemuž nevěřili Špión, jemuž nevěřili František Moravec

Kniha je autobiografií generála Františka Moravce, ve které tento český důstojník blíže popisuje vývoj české agenturní a zpravodajské sítě. Moravec čtenáři přibližuje začátky zpravodajského oddělení a jeho reorganizaci, které byl on sám iniciátorem. Představuje nezkreslenou podobu práce agentů a dalších spolupracovníků tajné zpravodajské služby. Popisuje také situaci kolem Mnichova, emigrace v Londýně a končí svou druhou emigrací v důsledku komunistického převratu. Jedinečný je jeho pohled na prezidenta Beneše, kterého zvlášť v Londýně poznal blíže a jemuž v knize věnuje zvláštní pozornost. Výjimečný je také popsaný kontakt s agentem A54. Celkově se kniha četla dobře a přinesla řadu nových informací o zpravodajské a agenturní české síti, ale i o politickém pozadí v období druhé světové války.

04.08.2020 5 z 5