TaťkaMF TaťkaMF komentáře u knih

Francouzská revoluce v dějepisectví: Škola Annales (1929–1989) Francouzská revoluce v dějepisectví: Škola Annales (1929–1989) Peter Burke

Krátké a neuvěřitelně čtivé seznámení s tvorbou všech tří generací školy Annales.

19.05.2022 5 z 5

Budování Evropy Budování Evropy Pierre Gerbet

Několikrát aktualizované vydání předního francouzského historika na mezinárodní organizace a historii moderní Evropy. Autor se sám zúčastnil popisovaných událostí a mohl tak bezprostředně zaznamenávat konstrukci sjednocené Evropy a zrod Evropské unie.

28.03.2022 4 z 5

Sociálně myšlenková tvářnost obrozenského lidu Sociálně myšlenková tvářnost obrozenského lidu František Kutnar

Celkem čtivá kniha, která se zabývá myšlením a vnímáním prostého lidu kolem přelomu 18. a 19. století. Trojí pohled znamená pohled ostatních sociálních vrstev na lid, pohled samotného lidu a nakonec v poslední kapitole pohled náboženského hnutí blouznivců, což jsem pokládal za nejlepší část knihy.

09.03.2022 4 z 5

Malé dějiny brambor Malé dějiny brambor František Kutnar

Pokud o bramborách smýšlíte jako o věci obyčejné až nedůležité, tahle kniha možná váš názor změní.

02.03.2022 5 z 5

Britské impérium: Cesta k modernímu světu Britské impérium: Cesta k modernímu světu Niall Ferguson

Lehce a celkem zábavně vyprávěný příběh evropské země, která na základech pirátského loupení a otroctví vyrostla v nejmocnější říši světa.

03.02.2022 5 z 5

Pavel Janák Pavel Janák Marie Benešová

Krátký souhrn práce jednoho z nejlepších českých architektů první poloviny 20. století.

19.01.2022 4 z 5

Architekt Josip Plečnik - práce pro prezidenta Masaryka Architekt Josip Plečnik - práce pro prezidenta Masaryka Damjan Prelovšek

Stručný popis Plečnikova působení v Čechách, hlavně tedy na Pražském hradě. Nenáročné čtení s fotografiemi krásného Plečnikova odkazu.

19.01.2022 4 z 5

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Petra Vejvodová

Kniha již v předmluvě uvádí, že její název je záměrně manipulativní jako většina titulků dezinformačních článků. Právě dezinformace, manipulace a tzv. fake news se chystá více přiblížit a nabídnout alespoň základní vhled do problematiky.

09.01.2022 5 z 5

Muž jako evoluční inovace? Muž jako evoluční inovace? Stanislav Komárek

Zajímavá kniha, která mě donutila k zamyšlení o nás mužích a naší roli ve společnosti. Rozhodně nejde o kritiku maskulinity ani její oslavu, naopak se mi zdálo, že se autor snaží na problematiku dívat z více úhlů. Poslední kapitola skončila na trošku pesimistické vlně, ale upřímně s ní souhlasím. Budoucnost nebude lehká.

08.01.2022 5 z 5

My My Jevgenij Ivanovič Zamjatin

Antiutopistický Jednotný stát popsaný člověkem/číslem, který jej slepě následuje v jeho režimu matematiky a přísně řízeného rozumu.
Deníkové záznamy jsou často útržkovité a rozpačité, což vypovídá o rozpoložení hlavní postavy a jeho narůstající nejistoty o správnosti věcí.
Konec je silný, ale tak nějak tušíte, že to zkrátka jinak dopadnout nemohlo.
- "Jsem přesvědčen, že MY zvítězíme. Protože rozum musí zvítězit."

02.01.2022

Ubavit se k smrti Ubavit se k smrti Neil Postman

Souhlasím s většinou zde napsaných komentářů.
Kniha vycházela ze situace 80. let v Americe, ale podle mého názoru má mnoho dobrých argumentů, které jsou k zamyšlení i v dnešní situaci. Pokud Postman vnímal televizi jako "pokračovatelku" fotky a rozhlasu s mnohem větším vlivem, je celkem snadné a zároveň děsivé si představit, jakou moc musí mít dnešní pokračovatelé televize - internet a sociální sítě.
Knihu tedy srdečně doporučuji. Je k zamyšlení a zabaví. Na tu malou chvilku, než nás zaplaví informace o počasí, politice a nových čistících prostředcích.
"A teď k něčemu jinému..."

27.12.2021 5 z 5

Prezident Republiky československé - Instituce a osobnost T. G. Masaryka Prezident Republiky československé - Instituce a osobnost T. G. Masaryka Eva Broklová

Velmi pěkná studie o formování úřadu prezidenta ČSR a jeho pravomocí.

20.12.2021 5 z 5

Dějiny českých médií 20. století Dějiny českých médií 20. století Jakub Končelík

Vedle Dějin českých médií od Jiráka určitě druhá nejlepší moderní učebnice o českém mediálním prostředí.

Dějiny českých médií Dějiny českých médií Jan Jirák

Přehledné, srozumitelné a informacemi nabité shrnutí vývoje českého mediálního prostoru od novin po televizní obrazovky.

20.12.2021 5 z 5

Rukopisy Královédvorský a Zelenohorský Rukopisy Královédvorský a Zelenohorský Václav Hanka

Falza, která výrazně ovlivnila prostředí českého národního hnutí a mnohé tehdejší představy o slovanských předcích.
Kromě RKZ je v knize velmi zajímavý komentář Dalibora Dobiáše, který stručně shrnuje objevení Rukopisů, jejich přijetí a následné spory o pravost.

30.11.2021 4 z 5

Politické strany I.díl 1861-1938: Vývoj politických stran a hnutí v českých zemích a Československu v letech 1861-2004 Politické strany I.díl 1861-1938: Vývoj politických stran a hnutí v českých zemích a Československu v letech 1861-2004 Jiří Malíř

Skvělý přehled politických stran, jejich vzniku, vývoje, vnitrostranických poměrů, stranického tisku i programového zaměření.

30.11.2021 5 z 5

Kominterna: Dějiny mezinárodního komunismu za Leninovy a Stalinovy éry Kominterna: Dějiny mezinárodního komunismu za Leninovy a Stalinovy éry Jeremy Agnew

Krátké a čtivé dějiny mezinárodního komunistického hnutí doplněné kapitolou o vlivu Kominterny v Asii a v Československu. Velkým plusem je objektivnost a přehlednost.

23.11.2021 5 z 5

Korespondence T. G. Masaryk - Antonín Švehla Korespondence T. G. Masaryk - Antonín Švehla Eva Broklová

Korespondence našich vrcholných státníků, kteří stáli na počátku vytvoření samostatného státu a velkou mírou se podíleli na jeho vývoji.
Z dopisů je patrný vzájemný respekt a téměř blízké přátelství i přes občasné politické komplikace. Oba ale sdíleli víru v demokracii a ve zdárnou budoucnost československého státu. Je škoda, že oba byli posléze limitovaní zdravotním stavem, v případě Švehly dvojnásob vzhledem k věkovému rozdílu mezi ním a prezidentem Masarykem.
Kniha obsahuje i korespondenci TGM se Švehlovou manželkou Bohumilou, což hezky dokresluje vztah obou státníků a jejich rodin.

23.07.2021 5 z 5

Stín nad Innsmouthem (7 povídek) Stín nad Innsmouthem (7 povídek) Howard Phillips Lovecraft

Moje první setkání s Lovecraftem a určitě ne poslední!
Skvělé čtení, výborně nastavená atmosféra každé povídky a velmi originální a zajímavé motivy. Jsem naprostý nováček, ale něco málo jsem si o autorovi přečetl, tak doufám, že zde nepopíšu něco nepravdivého.
Kniha obsahuje 7 Lovecraftových povídek, z čehož poslední dvě jsou výrazně delší.
Rytina v domě - Krátký, ale poutavý a napínavý začátek. Staré a navenek opuštěné domy mají zkrátka něco temného do sebe. Autor dokáže čtenáře dostat do takové zvláštní stísněnosti, což se opakuje i v dalších povídkách.
Hudba Ericha Zanna - Prý jedna z autorových oblíbených. Je zde zobrazen motiv prolínání sfér a realit, což má být pro Lovecrafta charakteristické.
Krysy ve zdech - Po prvních dvou "lehčích" povídkách je tato vskutku celkem strašidelná. Zde i v dalších povídkách je patrný autorův zájem o historii, archeologii, architekturu a v neposlední řadě domácí zvířátka - kočky.
Pickmannův model - Exkurz do výtvarného umění. Jeden malíř ve svých dílech zobrazuje neuvěřitelně ohavná stvoření, která možná nejsou jen dílem jeho fantazie.
Barva z kosmu - Zajímavý a strašidelný kontakt s něčím mimozemským, s něčím z jiného světa. Zde i v dalších příbězích je popsána vlastnost lidí, kteří pokud jsou vystaveni něčemu neznámému a děsivému, stále se snaží nalézt racionální "pozemské" vysvětlení.
Kdo šeptá ve tmě - Prví z delších povídek, která odhaluje, že na planetě nemusí žíti lidé tak úplně sami. Poprvé jsou zde zmíněny známá jména jako Cthulhu, Yuggoth, Necronomicon, Nyarlathotep a další. Povídka dobře nabírá na intenzivnosti a konec je opravdu lahůdka.
Stín nad Innsmouthem - Poslední a možná asi nejlepší povídka, která nás zavede do tajemného města s ještě podivnějším obyvatelstvem. Již z dřívějška jsem se setkal se jménem Dagon, takže jsem věděl, co mě asi čeká, ale na druhou stranu to ukazuje, jaký obrovský odkaz za sebou Lovecraft zanechal. Znovu skvěle vybudovaná atmosféra a napětí. Velmi se mi líbí, že autorovo "zlo" se jen tak na místě nevyskytne, ale je podloženo dlouhou historií, symboly a rituály. Konec byl znepokojivě uspokojující.
Výborné čtení. Doporučuji.

22.07.2021 5 z 5

Žraloci a malé ryby Žraloci a malé ryby Wolfgang Ott

Román z válečného námořního prostředí z období druhé světové války, který čtenáře zavede do drsného, krvavého a nespravedlivého světa válečné paluby.
Příběh sleduje osud vojáka Teichmanna a jeho nejbližších kamarádů, kteří začínají na minolovkách a končí v ponorkách. Od začátku do konce ale prožívají neuvěřitelně špinavou válečnou každodennost a jejich pohled na svět se postupně mění v až rezignující cynismus.
Skvělá a záživná kniha. Od poloviny byla pasáž, která trošku nudila, protože boj a umírání se zkrátka stalo denním stereotypem. Konec je nicméně výborný a knihu hned zítra půjčuji strýci.

14.07.2021 5 z 5