Život na příděl

Život na příděl https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/165139/bmid_zivot-na-pridel-165139.jpg 5 15 3

Podtitul: Válečná každodennost a politiky dělnické třídy v českých zemích 1914-1918 Jak proměnila první světová válka každodenní život statisíců dělníků v českých továrnách? Jaké nové významy dostávaly v prostředí akutního materiálního nedostatku základní aspekty lidského života, jako například kde, jak a co jíst nebo v jakých podmínkách a s kým pracovat? Jak proměnila totální válka organizovaný dělnický kolektiv? Kniha sleduje tyto a podobné otázky ve čtyřech základních sférách válečného dělnického života: ve sféře konzumace potravin, výkonu průmyslové práce, genderových vztahů a sociálních protestů, které se s postupující válkou stávaly čím dál více běžným koloritem většiny českých měst.... celý text

TaťkaMF
13.06.2021 5 z 5

Skvělá a čtivá kniha o proměně každodennosti dělnické vrstvy v průběhu první světové války. Autor si pohrává se symbolem přídělu a to v doslovné tak metaforické rovině.
Celkově je kniha rozdělena na čtyři kapitoly, které se zabývají přídělem jídla, práce, genderu a protestu/hněvu. Všechny však spolu úzce souvisí a celkově čtenáři vykreslují obraz dělnického života v této epoše.

Lenka4
13.04.2014 3 z 5

Zajímavé informace o pohledu na člověka jako na živý výrobní prostředek. Kolik energie v podobě jídla (na kvalitě nezáleží) by měl dostat, aby mohl efektivně pracovat, po jaké době musí odpočívat, aby nabral síly pro požadovaný výkon. Jen pro silné žaludky je pak náhled do kuchyně prvních pražských vývařoven pro chudé. Body, které kniha získává svým obsahem, však ztrácí zpracováním. Autor často informace v textu opakuje, což působí rušivě a neprospívá to plynulosti četby.

Adelajda_4
20.12.2013 4 z 5

Skvělá kniha od opravdového odborníka na tuto problematiku. Přečetla jsem ji hned a dozvěděla jsem se plno věcí, které jsem dosud nevěděla. Rozhodně doporučuji.

sociální dějiny kvalita života dělníci

Rudolf Kučera
česká, 1980