Switch Switch komentáře u knih

Strážci lebek Strážci lebek Robert Silverberg

Pro mě trochu zklamání po knize Proti proudu času od stejného autora... První polovina knihy dost nezáživná. Vyprávění z pohledu vícero postav mě dost rozptylovalo. Závěr knihy trošku dohnal prvotní zklamání, přesto bych řekl, že dané téma šlo zpracovat mnohem lépe. Četl jsem od Silverberga více knih (Hrad Lorda Valentina, Majipoorské kroniky, Proti proudu času...), proto si troufám říci narovinu, že kdybych Stážce lebek četl jako první, další knihy autora bych už nevyhledával, což by bylo škoda. Silverberg umí. Strážci lebek jsou dle mého rozhodně o autorovo "slabší" dílko.

03.12.2020 3 z 5

Velká hra pokračuje Velká hra pokračuje Jurij Petrovyč Dold-Mychajlyk

Velká hra pokračuje je dílko navazující na Dold-Mychajlykovu Velkou hru. Román se nese v podobném duchu, je zde plno akce, napětí, intrik. Bravurně napsané a po přečtení mě mrzí, že kniha nemá ještě o nějakou tu stránku navíc... Baron Goldring opět mění identitu a je vtažen do tajného projektu špionské školy vedené bývalými příslušníky Třetí říše. Tentokrát bez pomoci své domovské buňky. Dokáže se dostat ze všeho se zdravou kůží? Rozhodně doporučuji k četbě - ideálně spojit z prvním dílem Velká hra - jsou zde navazující příběhy a dopomohou čtenáři dotvořit si celý příběh :-)

26.06.2020 4 z 5

Velká hra Velká hra Jurij Petrovyč Dold-Mychajlyk

"Velká hra" je opravdu, ale opravdu, dobře napsaný špionážní román zasazený do 2. světové války. Autor napsal dílo tak poutavě a tak věrohodně, že se to vlastně četlo samo a neustále jsem byl v očekávání, co hlavního hrdinu von Goldringa donutí k další improvizaci a jak bude svůj příběh prožívat dále nebo zda bude odhalen. Jak jsem se vždy knihám od ruským spisovatelům vyhýbal, tak o to víc jsem nadšený z toho co jsem si z této země letos přečetl. Kniha má opravdu kvalitní příběh, příjemně odvyprávěný, plný napětí, zajímavých intrikujících charakterů - za mě rozhodně doporučuji.

18.06.2020 5 z 5

Sám a sám Sám a sám Richard Evelyn Byrd

Velmi zajímavé a hlavně mrazivé. Já osobně bych se na jendočlennou výpravu kamkoliv kde je zima nepřihlásil... Letos je to již druhá kniha, do které jsem se začetl a odehrává se v stále zamrzlé krajině (první byl Terror od Simmonse). Bylo zajímavé sledovat hlavního hrdinu Byrda a jeho myšlenkové pochody postupem času. Už ten pocit samoty musel být velmi skličující, když si člověk uvědomí, že se jedná o knihu podle skutečné události, kterou vypráví sám autor, který ve "své kůži" v tom mrazu přebýval. Nebavily mě pouze pasáže popisující specielní přistroje na sledování různých aspektů počasí, ale příběh jako takový určitě stojí za povšimnutí :-)

31.05.2020 4 z 5

Justina aneb Prokletí ctnosti Justina aneb Prokletí ctnosti Donatien Alphonse François de Sade

Velmi kontroverzní dílko z pera de Sade, již jsem četl 120 dní sodomy a Justina je velmi slabý odvar. Je nutné číst knihu s nadhledem, jinak jde o pokleslou erotiku hraničící s pornem a zvrhlostí. Osobně beru toto dílo jako pojednání o dilema DOBRO vs ZLO. Autor pasuje hlavní hrdinku do role světice zkoušené hříchem, která si stojí za svou cestou "čistoty", přesto se jí však dějí velké útrapy a příkoří. Neustále je konfrontována a přemlouvána k cestě hříchu, aby si usnadnila život. Tím, že neustále tuto "zlou" cestu odmítá, dějí se jí o to horší věci. Kniha stojí za přečtení, ale s velkou pravděpodobností už se k ní vracet nebudu (jak jsem již psal, je třeba číst s určitým nadhledem, není to literatura pro každého...).

11.05.2020 4 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Skvělá knížka, oddechové, osvěžující, zábavné. Hlavní hrdinka byla pasována do role manželky farmáře na slepičí farmě. Jako původem městský typ naráží na spoustu nových "venkovských" situací. Kolem farmy jsou opravdu prazvláštní farmářští sousedé a to celé vyvolává mnoho úsměvných, komických i tragických situací. Nečekal jsem, že mě kniha bude tak bavit. Netrhal jsem se vyloženě smíchy, ale musím říct, že bylo mnoho pasáží, kdy mi prostě koutky cukaly do nenuceného úsměvu. Vejce a já rozhodně mnohonásobně předčilo mé očekávání. S hlavní hrdinkou jsem opravdu prožíval její trápení i radosti, velmi mě bavila její přirovnání a popisy prostředí.

05.05.2020 5 z 5

Čas žít, čas umírat Čas žít, čas umírat Erich Maria Remarque (p)

Skvěle napsaná kniha. Již jsem se s Remarquem setkal při povinné četbě na střední škole, kdy jsem ale tenkrát sáhl po "Třech kamarádech" (také skvělá kniha). Líbí se mi syrovost s jakou Remarque popisuje v této knize vztahy mezi samotnými němci v průběhu 2.sv.války. Pohled na přátelství a nepřátelství, vřelost i lakotu, solidaritu i fanatismus. Nic není obaleno zbytečnou vatou, příběh plyne a prolíná jej spousta vzratů,. Čtenář má možnost postupně sledovat myšlenkový vývoj hlavní postavy. Jde defakto o příběh kde se mísí láska, zklamání, vztek, strach a mnoho dalších navzájem se vylučujících vlastností lidského života.. Napsáno nadčasově a čtivě. Určitě později budu mít tendenci sáhnout po další knize z autorova pera, protože věřím, že nezklame. Čas žít, čas umírat určitě mohu vřele doporučit :-)

30.04.2020 5 z 5

Proti proudu času Proti proudu času Robert Silverberg

Velmi zajímavý výlet časem :-) Knihu mi doporučil známý z práce a musím říct, že se toto Silverbergovo dílko četlo opravdu samo. Bylo zajímavé narážet na časové paradoxy a poruchy kontinuity. Na historické události i povahy jednotlivých průvodců časem. Knihu jsem zařadil do své čtenářské výzvy jako "knihu o vysněném povolání", protože cestovat časem by byla opravdu pecka. Docela by se mi líbili ty dovolené mezi pravidelnými prohlídkami. Autor poutavě odvyprávěl zajímavý příběh plný napětí i vzrušení. Hlavní postava není hrdina, jen normální člověk s vlastními touhami, což v důsledku dodává knize na autentičnosti prostředí. Knihu rozhodně doporučuji.

26.04.2020 5 z 5

Vyhlídka na věčnost Vyhlídka na věčnost Jiří Kulhánek

Jízda, smršť, úlet. Tak bych popsal Vyhlídku na věčnost. Jelikož to nebyla první Kulhánkova kniha, kterou jsem četl, tak mě styl psaní nezaskočil. Vládci strachu byli lepší (kniha dnes prakticky není k sehnání...), ale ani Vyhlídka na věčnost nemá o moc méně řízu. Stránku za stránkou do Vás autor valí fantaskní, neuvěřitelné, vulgární a brutální scény - takový Kulhánek prostě je. Pro mě každopádně oddechovka na odreagování. Za sebe doporučuji, každopádně určitě to není pro každého.

29.02.2020 5 z 5

Černá schránka Černá schránka Jeremej Ijudovič Parnov

Knihu jsem si vybral pro letošní čtenářskou výzvu, protože jako jedna z mála spadala do kategorie méně než 20x přečtenou a měl jsem také jí doma (pozůstatek z dědečkovi knihovny). Hned po prvních stránkách, které se odehrávají během 2.svět. války jsem byl mile překvapen stylistikou i obsahem. Četlo se to prakticky samo - srovnal bych s K.Čapkem, kterému se autoři také chtěli podobat. Děj se poté přesune do "současnosti", život několika postav převážně z vědeckého prostředí se průběžně prolíná a navazuje na sebe a zase skáče jinam, což ale nebylo na škodu. Zápletka se pomalu rozplétá. Kromě normálních životů zažívají postavy románu mnoho snových představ či halucinací. Kniha rozhodně předčila má očekávání, což jsem u sci-fi z totalitní doby v 21.století vůbec nepředpokládal :-)

25.02.2020 5 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Merle mne opět nezklamal, příběh Emanuela a skupiny lidí přeživší technickou apokalypsu mne zaujal. Zprvu jsem si nemohl zvyknout na autorův styl, jelikož jsem předtím četl Smrt je mým řemeslem, ale po několika stránkách a seznámení se s ústředními postavami mne potom příběh doslova pohltil. Dobrodružství z postapokalyptické doby se Merlemu podařilo vytesat doslova bravurně. Spousta teoretických otázek přežití v obdobné situaci mi leží v hlavě doteď, jelikož v době blahobytu nám nepřijde, že bychom mohli nějak strádat. Vřele tuto knihu doporučuji. Kromě dobrodružné linie příběhu je zde zajímavým způsobem líčena duchovní rovina a vývoj postav různě reagujících, když jsou postaveni před životní dilemata na kterých závisí přežití skupiny, vlastní prospěch. Je zde také poutavě nastíněna morální stránka.

23.02.2020 5 z 5

Chlapec na dřevěné bedně Chlapec na dřevěné bedně Leon Leyson

Velmi zajímavá kniha dokreslující známý Schnidlerův seznam. Psáno velmi jednoduchou formou, přesto poutavě. Z knih jako je tato bychom měli čerpat, aby se historie již nikdy neopakovala...

08.02.2020 4 z 5

Vřeteno osudu Vřeteno osudu Otomar Dvořák

Tato kniha by měla být povinnou četbou. Rozhodně nádherně a věrohodně popisuje život jednoho z našich předních spisovatelů a básníků pana K.J.Erbena a mnoha dalších z té doby. Poutavě popisuje pohnutky společnosti, vznik veršů a jejich podstatu. Smekám před panem Dvořákem, který knihu napsal, působí opravdu tak věrohodně, jako by psal Erben svůj životopis. Existovat kniha před patnácti lety, to by se mi to maturovalo :-)

03.02.2020 5 z 5

Jeden den Ivana Děnisoviče a jiné povídky Jeden den Ivana Děnisoviče a jiné povídky Alexandr Isajevič Solženicyn

Solženicyn mě mile překvapil, příběh Ivana Děnišovice z Gulagu mě doslova pohltil. Druhý příběh z Kočetovky z prostředí železniční stanice ve mě zanechal dojem, že bych sám rád věděl, jak to bylo s tím \"špionem\". :-) Příběh Matrjonina domu se mi líbil a vyvolal vě mě takový podivný pocit smutku nad osudem ubohé stařeny, zakímavě zachytil mezilidské vztahy v dědině. Pouze poslední příběh Ve vyšším zájmu mě vyloženě zklamal, čekal jsem lepší konec a vyvrcholení boje o studenty vystavenou školu. Tento mi přišel takový nedotažený. Celkově bych knihu určitě pochválil za příjemný a ničím nerušený výpravný styl autora. Minimálně první příběh bych určitě doporučil si přečíst, bylo to velmi zajímavé a příjemně podané.

01.02.2020 4 z 5

Dům o tisíci patrech Dům o tisíci patrech Jan Weiss

Weiss ve svém snovém pojetí vyjádřil nadčasově pojem Velký Bratr, kdy nastínil společnost, kde jeden loutkař tahá za všechny nitky a omezuje svobodnouvůli všech, kdo v této uzavřené společnosti žije. Bravurně napsané. Přestože se jedná o dílo psané po 1.světové válce, autor nastínil budoucí dění světových dějin. Dílko se četlo samo a jistě osloví i dnešní nebo budoucí čtenáře za několik let. Doporučuji.

26.01.2020 5 z 5

Terror Terror Dan Simmons

V minulosti jsem několik knih od Simmonse četl a jsem rád, že jsem narazil v knihkupectví i na Terror. Bylo to něco jiného, než třeba trilogie Doba mrchožroutů, ale rozhodně stejně bravurně napsáno. Kniha je plná zvratů, napětí, očekávání - co která postava udělá a jak se charakterově projeví. Mrzí mě, že několik mých oblíbených postav se nedožilo konce, ale o to víc jsem byl z konce knihy překvapený. Doporučuji těm, kdo se rádi bojí a mají rádi dobrodružství :-)

25.01.2020 5 z 5

Lovci mamutů Lovci mamutů Eduard Štorch

Četl jsem jako žáček ZŠ, knížka však ve mě dodnes zanechala krásné vzpomínky a tají se mi dech při dobrodružství pravěkých chlapců. Přemýšlím, že bych se k ní ještě určitě měl vrátit a znovu si ji přečíst. Jsem rád, že tato kniha byla zažazena mezi povinnou školní četbu.

21.01.2020 5 z 5

120 dní Sodomy 120 dní Sodomy Donatien Alphonse François de Sade

Kniha, kterou jsem dostal do ruky mě velice překvapila, je až s podivem, co lidská mysl může vyplodit a 120 dní sodomy je toho důkazem. Pominu-li něchutné pasáže, kterými je kniha dosloba nabita, je zde zachycena možná zrůdnost hlavních postav, které popírají jakoukoli lidksou morálku. Z psycholigického hlediska je tedy tento román velice poutavý. Ani si nedovedu předtavit, co se mohlo v knize dít, kdyby Markýz De Sade dílo kompletně dopsal. Rozhodně ji nedoporučuji slabším povahám ani psychicky nyrušeným lidem. Mohlo by to mít neblahé následky ať už pro ně samotné, tak pro společnost. Já sám jsem byl po dočtení knihy v opravdu prazvláštním rozpoložení...

10.03.2019 4 z 5

V drápech bestie V drápech bestie Jan Hajšman

Kniha barvitě popisuje život v koncentráku, zaobírá se povahou jednotlivých národů a líčí osud hlavního hrdiny, jeho radosti a hlavně starosti zdejšího pobytu. Ve fázi osvobození tábora spojeneckými vojsky mi trochu chybí hlubší popis co se vlastně dělo a jak to Američané organizovali, než všechny dostaly domů. Jinak perfektní kniha o jedné z nejsmutnějších etap lidských dějin. Je s podivem, čeho byli Němci jako národ schopni pod rouškou nacistické ideologie...

06.03.2019 4 z 5

1938: Věrni zůstaneme 1938: Věrni zůstaneme Jan Drnek

Tato kniha mne velice zaujala a již jsem objednal další díl. Již dlouhá léta jsem kolikrát přemýšlel, jak by to asi dopadlo, kdybychom na Mnichovský diktát v roce 1938 odpověděli Hitlerovi bojem. Myslím, že náš národ již zažil tolik příkoří a neustálého diktátu od vyšších mocenských uskupení a v nás to i nadále přežívá a vytrácí se národní uvědomnění. Nejsem radikál, ale malé vítězství a hrdost by nám Čechům neuškodila. Slováci jsou dodnes oproti nám hrdý národ. My jsme se bohužel naučili ohnout hřbet. Kniha barvitě popisuje události i zákulisní politiku kolem Mnichova a končí těstně před osudným napadením. Opravdu se těším na další řádky ve druhé knize. První byla famózní. Doufám, že v této fiktivní historické mystifikaci si urveme kus hrdosti pro náš lid ;-)

08.06.2017 5 z 5