stejsdan stejsdan komentáře u knih

Amerikána Amerikána Chimamanda Ngozi Adichie

Knížka, která mě příjemné překvapila. Musím říct, že od afrického autora jsem nikdy nic nečetla, což je ostuda.
Velmi silný příběh, kde je obsažena hlavně otázka rasismu, ale i postavení žen ve společnosti, vztahy můžu a žen, ale není to romantika. Autorka mě donutila se nad spousty věční zamyslet, určitě si od ní ještě něco přečtu. Rozhodně doporučuji.

26.07.2022 5 z 5

Toulky Polabím Toulky Polabím Jana Jůzlová

S touhle knížkou v batohu se touláme už pár let. Výlety jsou super, spousta praktických informací i alternativ. Navíc historické okénko, zkrátka, pokud se chcete toulat Polabím, kde je spousta překrásných rybníků, říček, zákoutí, lesů a hospůdek, sáhněte po téhle velice praktické publikaci.

12.03.2022 5 z 5

Dům na prahu noci Dům na prahu noci Catherine Banner

Úžasná knížka, prostředí malého italského ostrůvku, vůně květin, hodně sluníčka, limoncello, šumění moře...Osudy obyvatel, jejich rodin, historický vývoj ostrova a technický pokrok jednoho malého útulného baru, spousta reálií, dobových zvyků, lidské solidarity...Krásně se mi četlo.
Jen by mě zajímalo : nevíte náhodou někdo, jak se hraje "scopa"? :)

29.11.2021 5 z 5

Voda, která hoří Voda, která hoří Jitka Vodňanská

Zajímavá knížka, i když ve mě vzbudila rozporuplné pocity. Začátek byl krásný, popis dětství, krásné fotografie, jihočeská krajina. Potom vztah s Václavem Havlem, bohatá dopisová korespondence, avšak asi nezkrácená, to bylo chvílemi pořád stejné, sebekritika, sebeobviňování a řešení žádné... V.H. si nesmírně vážím, ale chvílemi jsem už přeskakovala.
Každopádně paní Jitku moc obdivuju, že se takhle otevřela, že to všechno důstojně ustála a že byla v sobě komunismu tak moc statečná, klobouček dolů:)

11.10.2021 3 z 5

Jedu k mámě Jedu k mámě Jan Kačer

Pana Kacera si velice vazim a tak kdyz jsem nahodou narazila v knihovne na jeho knizku, nemohla jsem si ji nevypujcit:) Puvabne cteni o jeho uzasne mamince, cele rodine, jeho zacatcich plnych pokory a respektu. Spousta krasnych vzpominek na herecke kolegy napr. na pana Husaka. Uzasny vhled do jiste doby a zivota.

28.06.2020 5 z 5

Porodní sestra z Osvětimi Porodní sestra z Osvětimi Magda Knedler

Četla jsem už více knížek z válečného období, ale tahle mi sedla ze všech nejméně. Přišlo mi to jako strohý a studený popis událostí, chyběl mi děj, přímá řeč i hlubší charakteristika postav. Když pominu velice zvláštní názvy kapitol, které jsem nepochopila, tak na začátku každé mi trvalo aspoň jeden odstavec, než jsem se zorientovala, o jakém čtu období, o jakých lidech...
Je jasné, že autorka si jistě nastudovala o "Mámě" Stanislawě spoustu materiálu, proto dávám tři hvězdy, jinak mě tahle knížka neoslovila.

22.03.2021 3 z 5

Poslední deník Květy Fialové Poslední deník Květy Fialové Josef Kubáník

Knihu jsem přečetla skoro jedním dechem, už dříve jsem znala některé životní postoje paní Květy, byl to však jen zlomek toho, co mi dala tato kniha. Paní Fialovou známe všichni jako skvělou herečku, já si jí ale velmi vážím i jako úžasné a výjimečné ženy, obdivuji její upřímnost, rovnost, ryzost a odvahu, s jakou přistoupila k této knize. Zároveň bych chtěla hluboce smeknout klobouk před autorem a dcerou paní Květy, Zuzanou. To není vůbec lehké se takhle otevřít a sdílet pocity. Kniha je úžasná, velice jsem se bavila, smála se nahlas, ale taky jsem přemýšlela a taky slzy byly...jako v životě. Rozhodně doporučuji.

29.10.2019 5 z 5

Michelup a motocykel Michelup a motocykel Karel Poláček

Díky ČV jsem se po strašně dlouhé době vrátila k panu Poláčkovi. Úžasná práce s jazykem, humor, nadčasovost... a navíc velice vydařené ilustrace.
Prostě krásná čtenářská lahůdka:)

14.03.2022 5 z 5

Černá věž Černá věž P. D. James (p)

Miluju klasicke detektivky????

30.09.2020 5 z 5

Cizinec a krásná paní Cizinec a krásná paní Pavel Kohout

K autorovi jsem se vrátila po strašně dlouhé době a vůbec nelituji. Úžasné počtení, skvělý jazyk, humor, ale i tragikomičnost všedních situací a nedorozumění, komunikační překážky, krásná a nevšední zápletka a v poslední kapitole neskutečné rozuzlení, musela jsem se smát nahlas:) Pan Kohout je mistr.

31.08.2020 5 z 5

Lepší člověk Lepší člověk Louise Penny

Kdybych mohla, dám téhle autorce deset hvězdiček. Celá série případů inspektora Gamache, kterou čtu už asi deset let, mě strašně baví.
Nejde jenom o skvělé detektivní zápletky. Ale i o úžasné lidské příběhy. O lásku. O přátelství. O báječné jídlo. O lidské teplo. O recept na život. O nádhernou kanadskou přírodu.
Pro mě je tahle autorka absolutní topka, vřele doporučuji.

30.12.2023 5 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Četlo se mi dobře, knížka splnila účel, který jsem od ní očekávala. Chtěla jsem si odpočnout od těžších témat a přečíst si něco odlehčeného, u čeho se nemusí moc přemýšlet a co člověka trochu i pobaví. Pan Hartl je opravdu skvělý vypravěč a dokáže mě zaujmout, knížku jsem zhltla asi za tři dny:)

01.02.2022 4 z 5

Tajemství letního odpoledne Tajemství letního odpoledne Kate Morton

Tahle knížka mi nějak nesedla, vůbec jsem se do ní nemohla začíst, přeskakování v čase, na můj vkus moc velká romanťárna, ale příběh nebyl špatný. Asi jsem čekala něco jiného.

30.10.2020 2 z 5

Panský dům a jeho dědictví Panský dům a jeho dědictví Anne Jacobs

Třetí díl se mi líbil nejvíc, děj měl spád a nenudila jsem se. Rozhodně od této knížky nečekejte, že vás ovlivní na celý život, nebo nějaké hluboké myšlenky, to určitě ne, ale jako oddychovka dobrá. Líbila se mi popisovaná poválečná atmosféra i konflikt mezi starší a mladší generací, ale i tehdejší uspořádání v panských domech, slavnosti, jakoby byl člověk u toho. Takže proč ne:)

29.04.2020 5 z 5

Gazely Gazely Patrik Hartl

Knížka mě příjemně překvapila. Četlo se mi výborně, příběhy tří bývalých spolužaček mě bavily, jakoby to byly moje kamarádky, jako bych byla jedna z nich:) Pan Hartl má navíc úžasný smysl pro humor, tak jsem se i skvěle bavila.

22.12.2023 4 z 5

Jelení vršek Jelení vršek Hana Marie Körnerová (p)

Knížka se mi četla dobře, rychlý dějový spád, reálie 16. století, zajímavá zápletka. Doporučuji jako odpočinkovou četbu.

11.12.2023 4 z 5

Zápisník alkoholičky Zápisník alkoholičky Michaela Duffková

Dávám pět hvězdiček za odvahu, sílu a především otevřenost a naprostou upřímnost autorky. Míša je silná žena, která nejenže si přiznala, že je alkoholička, navíc dokázala i přes všechny ostatní problémy ten démon porazit, mluvit o něm, pomáhat dalším....Obdivuji Vás, Míšo a přeju Vám i celé rodině, která za Vámi stála, ať vydržíte.

Moje teta tak silná nebyla...

"Neznamená, že ten kdo bloudí, je ztracen"

15.10.2023 5 z 5

Otazník je polovina srdce Otazník je polovina srdce Sofia Lundberg

Čekala mě dlooouhá cesta vlakem a čtečka zůstala doma na botníku...Ale všechno je, jak má být - na nádraží byl výprodej knih a já narazila na tenhle klenot.
Cestou jsem ji zhltla skoro celou, skvělý příběh : trochu komplikované dětství ve Švédsku, útěk do Francie a dospělost v New Yorku. Žena ve středních letech řeší své osobní problémy návratem do minulosti, překonává předsudky a strachy ze setkání po dlouhých letech, setkává se se svým kamarádem z dětství až najde i sama sebe a cestu zpět ke svým blízkým.
Líbil se mi popis krajiny ve Švédsku, knížku rozhodně doporučuji.

14.06.2022 5 z 5

Když se vosy vyrojí Když se vosy vyrojí Marie Rejfová

Jak napsal čtenář kuruku: tahle knížka je jako limonáda, proteče a na chvilku osvěží. Příjemná, vtipná letní oddechovka na pozadí rodinného dramatu, Josefína mi byla sympatická, ale hlubší dojem ve mě knížka nezanechala.

07.05.2022 3 z 5

Audience / Protest / Vernisáž Audience / Protest / Vernisáž Václav Havel

Bylo skvělé se v rámci ČV vrátit k jednoaktovkám V. Havla:). Jsou svým způsobem stále aktuální a inspirující, hlavně Vernisáž. Četlo se mi úžasně a jako perfektní bonus na konci mě potěšil docela podrobný životopis autora.
K V.H. mám nesmírnou úctu a určitě to nebylo poslední setkání s jeho skvělým dílem.

15.06.2021 5 z 5