ssyyllvvaa ssyyllvvaa komentáře u knih

Kdo chce zabít Jane Eyrovou? Kdo chce zabít Jane Eyrovou? Hana Parkánová-Whitton

Ani pořádná zápletka ani zábavná forma ani nic jiného, zač bych tuto knihu mohla pochválit. Od poloviny jsem ji jen prolistovala.

Poprask u Čínské zdi Poprask u Čínské zdi Frédéric Lenormand

Když jsem četla první z příběhů soudce Ti napsaných Frédéricem Lenormandem, byla jsem téměř pohoršena nad tím, že se nejedná o pokračování mnou velmi oblíbených a obdivovaných detektivek Van Gulika, ale o jakousi parodii, v níž soudce Ti není hodný obdivu v ničem jiném, než v rozluštění záhadné vraždy. Když jsem se ale smířila s tím, že shoda je pouze ve jménech a nikoli v charakterech postav, které v reáliích staré Číny ( a i těch poněkud karikovaných) uvažují a do určité míry se i chovají moderním způsobem, začaly mne i tyto detektivky bavit, zejména i pro ironii až sarkasmus, kterým tento soudce Ti rozhodně nešetří. Také postava První manželky je velmi povedená a její zásahy do pátrání soudce Ti nemají chybu. Poprask u Čínské zdi odehrávající se v pevnostním městě pod vojenským velením a při obléhání barbary má spád, je plný zvratů, a konečné řešení bude pro většinu čtenářů překvapující.

14.03.2017 4 z 5

Zajatci Pardálí soutěsky Zajatci Pardálí soutěsky Vachtang Stěpanovič Ananjan

Po mnoha letech jsem si tuto knihu přečetla znovu abych s překvapením zjistila, kolik je v ní z tehdejšího sovětského života a že spory mezi hlavními postavami jsou vysvětlovány i v návaznosti na to, jací jsou pionýři. To mi rozhodně z dětství v paměti neuvízlo a myslím si, že pro celý příběh to není podstatné - povaha a chování jednotlivých dětí, jejich znalosti versus zkušenosti jsou na tom zcela nezávislé a ty hrají rozhodující roli v jejich přežití v extrémních podmínkách. Neuvědomila jsem si ale ani to, že už v té době a v této knize je lehce nastíněn problém soužití Kurdů, Turků a Arménů. A nutno dodat, že se mi kniha i teď líbila.

Nalezení ztracené Marty Nalezení ztracené Marty Caroline Wallace

Mne tato kniha neoslovila, z větší části mne nudila a dočetla jsem ji jen proto, abych se přesvědčila, že jsem správně odhalila Martinu matku. Většina vystupujících osob byla zcela nereálná, nedá se hovořit ani o jakémsi typu magického realismu, tomu by snad odpovídala dějová linie kolem Wiliama, ale už ne děj kolem kufru památek na Beatles a jeho australského nálezce. Nejlepší částí knihy byla postava samotné Marty a její úvahy ohledně ztracených věcí uložených v kanceláři Ztrát a nálezů.

14.03.2017

Popdechovka aneb Jak přišla věda do hor Popdechovka aneb Jak přišla věda do hor Vea Kaiser

Nezvyklý příběh mladé autorky ze života odlehlé horské vesnice (zcela mimo nyní populární témata) se pomalu rozbíhal a zpočátku mně připadal nudný a předvídatelný. Naštěstí jsem vytrvala a v druhé polovině jsem se začala docela dobře příběhy rodiny Gerlitzenů a vlastně celé vesnice bavit a v závěru, kdy se mladý Gerlitzen překvapivým způsobem začlenil do dříve odsuzovaného způsobu vesnického života, jsem se občas smála i nahlas. Trochu mi vadil přepis místního nářečí, ale chápu, že je překladatelský oříšek, které z českých či moravských nářečí zvolit, aby čtenáře pak " netahal za uši".

Kočičí host Kočičí host Takaši Hiraide

Milá, krásně vypravená kniha, napsaná jasným a čistým jazykem a jednoduchým příběhem, která mne ale bohužel neláká k opakovanému přečtení, protože neobsahuje (aspoň dle mého názoru) ani filosofický přesah ani obecnější úvahy kromě úvah o respektu k osobnosti kočky.

14.03.2017 3 z 5

Atmosféra tajemství, tísnivé napětí přetrvávající i v momentech, kdy se vlastně nic neděje, protože kniha vás vtáhne do sebe tak, že ji prostě musíte číst dál a dozvědět se, co či proč se vlastně něco stalo, to je podle mne typické pro Murakamiho knihy, stejně jako kontrast mezi japonskými reáliemi a spíše evropským uvažováním jeho postav. V tomto případě bylo očekávané rozuzlení poněkud ztíženo pasivitou a nedostatkem sebevědomí hlavního hrdiny a spisovatel navíc nechal konec příběhu otevřený, ale to knize podle mého názoru nijak neuškodilo. Vyrovnání se s minulostí i se sebou samým vedoucí i ke změně sebehodnocení a ve svém důsledku k novému přístupu k životu je pro čtenáře dostatečně zajímavé a svým způsobem i podnětné ...

14.03.2017 4 z 5

Petr Koukal: Jsem Petr Koukal: Jsem Martin Moravec

Kniha nejen pro sportovní fanoušky a ač napsaná novinářem, rozhodně není jen součtem časopiseckých rozhovorů, ale je určitě o několik levelů výš. Došlo ke šťastnému spojení otevřenosti Petra Koukala a spisovatelského umu Martina Moravce, díky jehož fejetonům "Enter, mami" jsem sáhla i po této knize. Rozhodně jsem nebyla zklamaná, naopak doporučuji všem - dozvíte se o zákulisí sportu, atmosféře turnajů i olympijských her,nemoci i mezilidských vztazích a to vše za jediný den či půlden, během kterého knížku určitě "zhltnete".

02.03.2017

Z jako Zelda Z jako Zelda Therese Anne Fowler

Dobře napsaná kniha, která byla pro mne zajímavá i proto, že o okolnostech seznámení Fitzgeraldových a počátcích jejich vztahu jsem moc nevěděla, spíš o jejich bouřlivých vztazích a životě v Evropě a o Zeldině nemoci v pozdějších letech. Náhodou jsem se v téže době dostala ke knize Pauly Mc Lain Pařížská manželka, kde je hlavní postavou první Hemingwayova manželka Hadley a její vztahy s Fitzgeraldovými a pohled na ně ( ze zcela jiné perspektivy) tvoří významnou dějovou linii.

30.01.2017

Půlnoční běžci Půlnoční běžci Zdeněk Zapletal

Podle mne nejlepší ze Zapletalových knih, skvěle vystihující dobu svého vzniku a atmosféru malého města. Pro mne nostalgická záležitost, malý stroj na cestu do minulosti, protože když jsem ji před rokem znovu četla, vrátila jsem se v čase a vyvolalo to spoustu zasutých vzpomínek. Půlnoční pěšci už podle mne nebyli "ono" , a nechytila mne už ani Kobova garáž a Poslední mejdan.

29.01.2017

Půvabná a pohodová kniha, možná napsaná v trochu pomalém tempu, ale to tempo odpovídá tempu obyvatel Broken Wheel. Mně se líbilo právě to, jak se na základě nenápadných a malých změn zavedených Sarou a tím, jak si lidé začali číst, změnil postupně život celého tamního společenství. A scéna, kdy si Sara čte ve výloze knihkupectví prostě nemá chybu !

28.01.2017

Anna ze Zeleného domu Anna ze Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

Je to krásná pohodová kniha, které čas neublížil. Přečetla jsem ji znovu po letech při revizi své knihovny a na rozdíl od řady jiných, které musel yuvolnitmísto novým přírůstkům, v ní zůstala.

27.01.2017 4 z 5

Město stínů Město stínů Ariana Franklin (p)

Protože jsem dříve četla detektivky s lékařkou Adélií, byla jsem zvědavá na příběh z 20. století. A ten jsem četla se stejně mrazivým napětím, popis reálií a atmosféry Berlína před válkou tomu tvořily perfektní kulisu.( Kdo by si chtěl o Německu z té doby něco přečíst, doporučuji knihy Hanse Fallady) . Souhlasím s kritiky zakončení knihy jako trochu " přitaženého za vlasy" , ale konec konců, nejde o realistický román, ale o fikci, která něco unese.

Sto mien Sto mien Cecelia Ahern

Mám knihy této autorky ráda, protože nejsou prvoplánové. I když v tomto případě dalo víc práce se prokousat začátkem, román získal spád a závěr asi každého čtenáře překvapil. Každý člověk má svůj příběh, který může ostatní zaujmout...

27.01.2017 3 z 5

Balzac a čínská švadlenka Balzac a čínská švadlenka Dai Sijie

ssyyllvvaa

Kniha byla pro mne milým překvapením, a to jak svým jazykem tak i zápletkou a vylíčením toho, jakou silou může být psané slovo a jak může ovlivnit život . Rozhodně stojí za přečtení.