Nalezení ztracené Marty

Nalezení ztracené Marty

Chceme-li, aby náš život měl šťastný konec, musíme najít jeho začátek. Marta je ztracená. Je ztracená od chvíle, kdy ji jako miminko našli v kufru ve vlaku. Od té doby čeká v kanceláři ztrát a nálezů na liverpoolském nádraží. Je to už šestnáct let a Marta, které dali jméno Ztracená, stále doufá, že se o ni někdo přihlásí... celý text

Chceme-li, aby náš život měl šťastný konec, musíme najít jeho začátek.

Marta je ztracená. Je ztracená od chvíle, kdy ji jako miminko našli v kufru ve vlaku. Od té doby čeká v kanceláři ztrát a nálezů na liverpoolském nádraží. Je to už šestnáct let a Marta, které dali jméno Ztracená, stále doufá, že se o ni někdo přihlásí. Celou dobu Martu vychovává žena zvaná Matka, bigotní manipulativní tyranka, pro niž jsou všechny příjemné stránky života jen dílem Satana. Navzdory tomu si Marta zachová ničím nezkalenou víru v dobro a málem na svou naivitu doplatí, ale s pomocí přátel nakonec dokáže nástrahy zlého světa překonat.

Na první pohled fantaskní příběh, který se odehrává prakticky celý na liverpoolském nádraží sedmdesátých let, se mohl docela dobře stát. Autorka stránky své knihy zaplňuje svéráznými hrdiny a napínavými dějovými linkami, ať už je to vzrušující nález kufříku údajně obsahující předměty skupiny Beatles, či objevování tajuplných chodeb pod městem, a jak sama přiznává, její kniha je „milostným dopisem městu Liverpool“. A především je to příběh hledání vlastní identity. Je to příběh ztrát a nálezů. Příběh podobající se pohádce, viděný čistýma očima dívky, která si dokázala vytvořit svůj vlastní magický svět mezi zdmi rušného nádraží, mikrosvět, v němž čtenář spolu s Martou a jejími přáteli objevuje celý vesmír. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/30_/301421/nalezeni-ztracene-marty-72U-301421.jpg 4.114

The Finding of Martha Lost (2016)

Vydáno:, Jota

bookcase

Nádherný román, takový snový. Ocení snílkové, realisté asi ne. Zhruba na dvousté stránce mě trklo a osvítilo, a já tušila, jak to s Martuo asi je. O to víc jsem hltala další stránky, fakt super.

popeluška

Právě jsem dočetla a mám z knihy nádherný pocit. Moc a moc se mi líbila taková kouzelná a ten konec....prostě super.

Mikik

Jedna z nejzvláštnějších knih, které jsem kdy četla. Měla spoustu slabých míst, ale nemůžu hodnotit negativně, protože v každé chvíli mě kniha dokázala překvapit a znovu nadchnout. Pomalejší rozjezd tam byl, ale konec sedl přesně tak jak měl. Nezatracujte tuto knihu a snažte se do ní vcítit a trochu se jí nechat unést:-). To, že někdo ze ztracených věcí, dokáže vycítit příběh toho člověka, je nádherná představa.. :-)

ssyyllvvaa

Mne tato kniha neoslovila, z větší části mne nudila a dočetla jsem ji jen proto, abych se přesvědčila, že jsem správně odhalila Martinu matku. Většina vystupujících osob byla zcela nereálná, nedá se hovořit ani o jakémsi typu magického realismu, tomu by snad odpovídala dějová linie kolem Wiliama, ale už ne děj kolem kufru památek na Beatles a jeho australského nálezce. Nejlepší částí knihy byla postava samotné Marty a její úvahy ohledně ztracených věcí uložených v kanceláři Ztrát a nálezů.

lushi
27.09.2016

Rozhodovala jsem se mezi 3 a 4 hvězdičkami. Pomalý start trvající asi 100 stran považuji za velký nedostatek. První třetinu knihy jsem četla několik dní a několikrát jsem uvažovala, že knihu odložím nedočtenou.
Zvlášť jsem byla v rozpacích, když jsem někde v těchto místech přišla na rozuzlení jedné záhady. Řekla jsem si, že dojdu na stranu 150 a pak se rozhodnu.
A ejhle. Najednou se příběh rozjel neuvěřitelnou rychlostí a nabíral další pasažéry a záhady. Zbytek knihy jsem potom dočetla během jediného dne. Nedokázala jsem ji odložit. Podíváte se do hlavy neobyčejné dívky, kniha je zároveň trochu fantasy, trochu detektivka. Ale ten pomalý začátek, ten mě fakt mrzí...

teli9845
09.09.2016

Skvostný příběh, který čtenáře donutí zamýšlet se na každé stránce a pozastavit se u půvabných vět a přečíst si je třikrát za sebou. Kniha protknutá vůní citrónového koláče a hlukem liverpoolského nádraží.
Příběh se pohybuje na hraně magického realismu, poskakuje mezi snem a stereotypní každodenností.
O čem je? O kapele Beatles, liverpoolských památkách a možná nepravdivých příbězích tamějších uliček a o Martě, která se snaží zjistit kým vlastně je a netuší, že mezi tím si to kým je buduje a upevňuje.
Dávám 100%.