ssyyllvvaa ssyyllvvaa komentáře u knih

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Po pár stránkách se mne zmocnilo nutkání (obdobné Anninu nekontrolovatelnému nutkání dát se do sběru právě kvetoucích léčivek) rychle celou knihu přečíst a dozvědět se, co ji ke sběru dovedlo a proč mu propadla jako droze, jak a čím jí její okolí ublížilo, ale nádherné sugestivní líčení přírody mne nutilo zvolnit a užít si každou větu a propadnout její tajemné atmosféře. Těžké a chvílemi až depresivní , jen občas odlehčené vtipnou metaforou, ale rozhodně stojí za přečtení !

29.06.2017 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Byla jsem nadšená jazykem, příběhem, hrdinkami..... pro mne úžasné a Alena Morštejnová je pro mne objevem letošního roku. Kniha na mne hluboce zapůsobila.

20.08.2017 5 z 5

Půlnoční běžci Půlnoční běžci Zdeněk Zapletal

Podle mne nejlepší ze Zapletalových knih, skvěle vystihující dobu svého vzniku a atmosféru malého města. Pro mne nostalgická záležitost, malý stroj na cestu do minulosti, protože když jsem ji před rokem znovu četla, vrátila jsem se v čase a vyvolalo to spoustu zasutých vzpomínek. Půlnoční pěšci už podle mne nebyli "ono" , a nechytila mne už ani Kobova garáž a Poslední mejdan.

29.01.2017

Prak Prak Michal Vrba

Pro mne překvapivě dobré- neznala jsem autora, nečetla jsem recenze, zaujala mne ale výtvarná podoba knihy ( skvělý obal i celková grafická úprava) i anotace, která (což nebývá vždy pravidlem) skutečně odpovídá obsahu. Po prvních pár stránkách jsem se začetla, přestala vnímat okolí a vnořila se do příběhu a dočetla se zatajeným dechem. I na takto malém prostoru jsou skvěle vykresleny postavy, jejichž dilemata vedou čtenáře k zamyšlení i nad rámec samotného příběhu. Okupační thriller, který se úspěšně vyhnul všem obvyklým klišé a rozhodně stojí za přečtení.

29.11.2017 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Miluji robinsonády a tahle je úplně úžasná, plná humoru a nezdolného optimismu.

30.07.2017 5 z 5

U nás na skládce U nás na skládce Markéta Schneiderová

Tuto knihu jsem si přečetla v rámci Výzvy 2019 jako knihu, která mne zaujala svou obálkou. Uprostřed všech těch nablýskaných barevných obálek se zlacením se tenhle sešitek jakoby zabalený ve starých novinách skoro ztrácel, ale tak výrazně se lišil, že jsem si ho musela prohlédnout blíž. Snad jedině bych výtvarníkovi vytkla, že nenavrhl výraznější název a jméno autora, ale možná to byl záměr - na setinu vteřiny na ně člověk musí zaostřit, přitom přejede očima novinové titulky, začte se do textu pod nimi a už je lapen... Vyprávění šestnáctileté Aničky, která se považuje za obyčejnou průměrnou holku, o životě v netradičním prostředí a specifické rodině má spád a lehkou ironii, občas vám při něm až zatrne a jindy se zasmějete, ale rozhodně se nebudete nudit.

29.01.2019 4 z 5

Říkají mi Lars Říkají mi Lars Daniel Gris

Český Phil Marlowe - povedené !

21.01.2019 4 z 5

Nestydaté neviňátko Nestydaté neviňátko Dominik Dán

Hodnotím kladně, Dán je pro mne sázka na jistotu, i když ne všechny knihy jsou stejně dobré. Ale i já si přisadím s kritikou překladů, které v řadě případů snižují kvalitu originálu o řadu procent. Ne vždy však originál seženu a tento překlad byl naštěstí jeden z těch lepších, až na pravopisné chyby ( např. "pyžmo"), které opakovaně uniklo i korektorovi.

29.11.2017 4 z 5

Podvolení Podvolení Michel Houellebecq

Podle anotace jsem čekala něco trochu jiného a byla jsem trochu zklamaná. Hlavní hrdina je mimořádně nesympatický od začátku až do konce a jeho "podvolení" se novému islamistickému režimu po předchozím postupném přizpůsobování se včetně přehodnocení Huysmansova díla nakonec ani nepřekvapí, zejména když je doprovázeno bonusem v podobě vysokého platu a několika mladých manželek. Hlavní myšlenka o převzetí moci legální cestou voleb a politických čachrů za pomoci tisku a postupné přizpůsobení se převážné části obyvatel jinému životnímu stylu a omezení řady svobod při obratné manipulaci veřejného mínění a vyslovená kolaborace řady z nich je děsivá, ale takové chování je v historii již mnohokrát zdokumentováno.

20.08.2017 3 z 5

Horečka nad ránem Horečka nad ránem Péter Gárdos

Hluboce lidský příběh, který není jen autorovou fantazií, ale zčásti i literaturou faktu díky citacím z dopisů napsaných jeho rodiči po osvobození z koncentračních táborů, kdy se oba léčili ve Švédsku a hledali si cestu do nového normálního života. Odhodlání, se kterým se autorův otec rozhodne bojovat s prognózou posledního půl roku života a rozhodne se seznámit s některou z krajanek a najít si tak partnerku, skutečně se zamiluje se a za svou láskou pak jde přes všechny překážky, kladené mu okolím, je obdivuhodné a dojemné.

18.03.2017 4 z 5

Vykupiteľ duší Vykupiteľ duší Iveta Pačutová

Baladický příběh, který se tematicky vymyká ze současné vydavatelské produkce, vyprávěný poetickým a současně jednoduchým jazykem, vtáhne čtenáře a nepustí, dokud se nedozví, jak to s rodinou Halajových dopadlo. Všechny postavy (samozřejmě kromě pana Nikdo, jenž vstupuje do děje jako deus ex machina) jsou životné, jejich radosti i trápení , vzájemné vztahy nás nemohou nechat lhostejné , spolu s nimi vnímáme přírodu, která je obklopuje. Přiznám se, že ač mám občas tendenci přejet některé pasáže knih tzv.rychločtením, v tomto případě jsem si vychutnala každé slovo.

18.03.2017 5 z 5

Půvabná a pohodová kniha, možná napsaná v trochu pomalém tempu, ale to tempo odpovídá tempu obyvatel Broken Wheel. Mně se líbilo právě to, jak se na základě nenápadných a malých změn zavedených Sarou a tím, jak si lidé začali číst, změnil postupně život celého tamního společenství. A scéna, kdy si Sara čte ve výloze knihkupectví prostě nemá chybu !

28.01.2017

Ke dnu Ke dnu Anna Bolavá (p)

Tolik nešťastných a pokřivených lidí a jejich prolínajících se osudů...... Svým způsobem působili ještě depresivněji než hrdinka knihy Do tmy, ale zase se autorce podařilo mne vtáhnout mne mezi ně a s napětím sledovat, kam až dojdou a jestli se alespoň někomu podaří z toho psychického močálu dostat na pevnou zem. Nějaké pozitivní náznaky se sice u Jardy a Hanky objevily, ale konec zůstal hodně otevřený a tak si říkám - nebude ještě další volné pokračování ?

21.01.2018 4 z 5

Dešťová hůl Dešťová hůl Jiří Hájíček

Moje první kniha od Jiřího Hájíčka, která nezůstane poslední. Líbí se mi autorův jazyk i styl a postava Zbyňka mi byla blízká. Určitě si přečtu i předcházející knihy z této volné "vesnické ságy".

18.01.2018 4 z 5

Vřeteno osudu Vřeteno osudu Otomar Dvořák

Kniha byla pro mne milým překvapením, jak svým stylem romanopisců 19.století, tak řadou dobových reálií i vystižením myšlení oné doby. Dozvěděla jsem se také řadu nových a zajímavých informací o Erbenovi, který zůstával v pozadí svých atraktivnějších současníků i o historických událostech 19.století. Protože jsem přečetla řadu knih o Boženě Němcové včetně její korespondence i knihy o jiných obrozeneckých spisovatelích, bavilo mne poznat je z jiného úhlu pohledu. Je také nepochybné, že napsání této knihy předcházelo obrovské studium historických materiálů, jak o tom svědčí i názvy předchozích knih Otomara Dvořáka, k jejchž přečtení mne Vřeteno osudu nalákalo.

18.06.2017 4 z 5

Atmosféra tajemství, tísnivé napětí přetrvávající i v momentech, kdy se vlastně nic neděje, protože kniha vás vtáhne do sebe tak, že ji prostě musíte číst dál a dozvědět se, co či proč se vlastně něco stalo, to je podle mne typické pro Murakamiho knihy, stejně jako kontrast mezi japonskými reáliemi a spíše evropským uvažováním jeho postav. V tomto případě bylo očekávané rozuzlení poněkud ztíženo pasivitou a nedostatkem sebevědomí hlavního hrdiny a spisovatel navíc nechal konec příběhu otevřený, ale to knize podle mého názoru nijak neuškodilo. Vyrovnání se s minulostí i se sebou samým vedoucí i ke změně sebehodnocení a ve svém důsledku k novému přístupu k životu je pro čtenáře dostatečně zajímavé a svým způsobem i podnětné ...

14.03.2017 4 z 5

Řev Řev Cecelia Ahern

Souhlasím, že to asi nebude kniha pro každého, ale přesto ji všem doporučuji - ženám i mužům. Třicet příběhů se rovná třiceti podobenstvím, v případě ženy , která si obula manželovy boty i té, která byla pevná v kramflecích, podobenstvím doslovným, v jiných jde o velmi přiléhavé metafory. Dokáží čtenáře rozesmát i roztesknit i přivést k zamyšlení.

13.01.2022 4 z 5

Listopadoví motýli Listopadoví motýli Auður Ava Ólafsdóttir

Přestože měl román všechny znaky, pro které by se mi měl líbit, tedy atypické hrdiny i příběh, byl napsán krásným jazykem, byl vtipný jak v popisech tak i v jednotlivých příhodách, nakonec jsem ho dočítala jen se sebezapřením, protože jeho smysl mi unikal. Vztahy hrdinky s muži mi přišly naprosto nepochopitelné a jestli jediným cílem knihy bylo ukázat, že přes své pochybnosti se hrdinka dokáže postarat o dítě a navázat s ním vztah, dokonce přes jeho značné handicapy a specifika, tak ani to úplně nevyznělo.

21.07.2018 2 z 5

Volání netvora Volání netvora Patrick Ness

Úžasné, opravdové, dojemné, přečtené jedním dechem a nutící k zamyšlení. Sílu příběhu ještě umocňuje i fantastická grafická úprava. Nádherná kniha !

31.01.2018 5 z 5

Plíseň Plíseň Siri Pettersen

Podle mne si i druhý díl ságy dokázal udržet stejnou úroveň jako první, psychologie hlavních postav se nezměnila ani ve zcela jiném ("našem") světě a díky překvapivým zjištěním o původu Hirky a o skutečných počátcích Ymslandy se už každý čtenář musí těšit na pokračování. Nijak mne nepřekvapuje, že pro hlavní hrdiny je hlavní motivací jejich vzájemná láska- není jim konec konců ani dvacet let, ale rozhodně jsou si vědomi i dopadů svých rozhodnutí na ostatní, a to především Hirka .

16.10.2017