SONP SONP komentáře u knih

Řeky Londýna Řeky Londýna Ben Aaronovitch

Urban fantasy! Londýn! Čarující policeman! Tyhle všechny atributy předurčovaly Řeky Londýna k tomu, aby se mi líbily. Byl jsem na větvi z Gaimana a Renčína a tak jsem čekal, že i toto dílko schrupnu jako nic. A v první polovině knihy to tak skutečně vypadalo - slibně rozjetý začátek, popisy londýnských lokací, zkrátka docela přijemné čtení.
V druhé polovině se příběh ale začal chovat jako nabalující se sněhová koule, stále víc a víc popisů, víc a víc božstev řek a i hlavní příběh se rozkošatěl do takové šíře, že jsem se začal ztrácet. Někdy kolem třetí čtvrtiny jsem dokonce vážně uvažoval o tom, že knihu odložím. To se sice nestalo, ale dočtení proběhlo s utrpením a přeskakováním některých pasáží.
Snad byla na vině hlavní trochu potrhlá zápletka (hlavní zloduch totiž z nějakého důvodu trpěl nutkáním páchat své zločiny podle známých britských loutkových příběhů Punch and Judy),snad to, že si mě hlavní hrdina příliš nezískal svojí nevýrazností. Několik scén bylo sice nezapomenutelných (pronásledování zloducha historií Londýna), ale do dalších dílů asi nepůjdu. 50%

14.11.2015 2 z 5

Vetřelec – Odplata Vetřelec – Odplata James A. Moore

Nekončící akční jízda ve stylu druhého dílu filmových Vetřelců. Užijete si zde dosyta mariňáků, žoldáků i neustálého rozstřelování těl xenomorfů ve všech stadiích na cimprcampr všemi možnými plazmovými i jinými puškami, jakož i prchání protagonistů labyrintem chodeb (zde dolu na částečně terraformované planetě). Bohužel, odmyslíme-li si akční pasáže, nezbývá toho ke čtení moc - za něco stálo snad jen krátkodobé vzplanutí mezi Deckerem a Adamsovou, Deckerovo vciťování do mysli xenomorfů a (žel jen náznakový) popis toho, jak Weyland - Yutani ekonomicky ovládá zemi. To mi bohužel ke spokojenosti nestačilo: 40% (kdo miluje akci a střelbu, nechť si číslo zdvojnásobí)

25.10.2015 2 z 5

Cesta králů Cesta králů Brandon Sanderson

Tak! A po hodinách a hodinách večerního posilování s touto bichlí to mám za sebou. Byl to opravdu parádní začátek fantasy série a asi jeden z nejlepších, co jsem četl od dob seznamování s Tolkienem. Sanderson mne uchvátil možná ještě víc než G.R.R. Martin - jeho sága je oproti Písni ledu a ohně výrazně méně špinavá a výrazně více magická. Autor vytvořil propracovaný magický systém, geografii, historii a mytologii a současně to vše nenaklonoval odjinud.

Šíře příběhu je opravdu epická a děj se někdy šine kupředu tempem obřího korýše "čaly", která přišla o nohu. Dokud se nebojovalo, neměl jsem s tím problém, ale toto tempo mi trochu začalo vadit u bitevních pasáží v závěru knihy. Zapomeňte na Návrat krále a na bitvu na Pelennorských polích popsanou na pár stránek. V bitvách "Cesty" se čtenář dozví vše o každém bojovém přesunu a každém úderu meče, ale naštěstí i o každé bojovníkově myšlence a pochybnosti (takže z toho není klasická akčňárna dnešních dnů). Hodně mne také čas od času zatahal za oční řasy jinak příjemný překlad, který z neznámého důvodu do spisovné řeči vkládal nespisovné tvary přídavných jmen.

Kniha celkově úžasná, jen několik jednotek procent srážím za rozvleklost bitevních pasáží a také za to, že autor už na začátku inzeruje nekonečnou sérii 10 (!) knih, což mne trochu odpuzuje, protože nevěřím, že v takovém kvantu se dá udržet vysoká laťka, nasazená prvním dílem. 96%

19.10.2015 5 z 5

Kalibánova válka Kalibánova válka James S. A. Corey

Po Leviatanovi další technicky velmi pěkně zpracovaná space opera, kde platí fyzikální zákony a kde to tudíž cestovatelé vesmírem vůbec nemají lehké, neboť v důsledku setrvačnosti úpí ve svých zátěžových křeslech s žilami plnými drog, zatímco obyvatelé Pásu planetek mají vzhledem ke své tělesné konstituci zapovězenou silnou gravitaci Země (což trochu narušuje rodinné vztahy). Zapomeňte na umělou gravitaci, světelné meče a hyperprostor: tady i ta nejluxusnější jachta podléhá stejným pravidlům, jako funkcionalistické vojenské plavidlo. Technicky je to skutečně výtečné a člověk jen žasne, jak to mají autoři všechno pěkně vymyšlené. Podobnou práci odvedli i po politické stránce - stvořili totiž bezskrupulozní zřízení budoucnosti, u níž lze velmi dobře věřit, že k němu jednou naše společnost dojde.
Přes to všechno se mi Kalibán četl o něco hůře než Leviatan, snad proto že mi zde chyběla detektivní "Marlowovská" linie z prvního dílu, ze které jsem byl nadšen, a na místo ní se zde objevili dnes tolik populární vesmírní mariňáci a s nimi i knižní akční přestřelky, které obvykle přeskakuji. Navíc některé scény mi snad až příliš evokovaly filmové Vetřelce (až si to přečtete, pochopíte, více spoilovat nechci). Dal bych 7/10, ale nemám zde půlhvězdičku. Takže ***

16.09.2015 3 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Jeden z mála literárních příběhů, které jsem měl vždy radši ve filmovém zpracování. Přesto dávám znovu a znovu šanci knižnímu zpracování a musím říci, že tentokráte jsem se do příběhu opravdu ponořil a ocenil jeho filozofickou hloubku. Nic se ale při třetím čtení nezměnilo na tom, že některé pasáže (zejména pouštní dobrodružství Paula a Jessicy) se mi zdály strašlivě rozvleklé a popisné (a to mám rád rozvleklost Tolkienovu!).
Z dnešního pohledu už se Duna zdá nepříliš originální, ale pokud si uvědomíme dobu vzniku, je třeba Herbertovi uznat řadu novinek, kterými spolu s Tolkienem nakazili scifi (a nebo spíš fantasy?). Ať už jde o do nejmenších detailů propracovaný pouštní svět, mytologii a náboženství (zejména fremenský folklor má ohromnou atmosféru), citáty z neexistujících literárních děl a tak dále.
A v neposlední řadě jde o dílo trochu vizionářské: stagnující technická a trochu znuděná civilizace, závislá na látce pocházející z hlubin planety, poražena divými "pouštními primitivy" jejími vlastními zbraněmi, což má způsobit nový růst celého lidského pokolení. Nepřipomíná to snad něco z naší aktuální situace?
Za tu rozvleklost bych srazil 10% dolů, ale tady půlky hvězdiček nemají, a tak Duna ode mne dostává plnou palbu. Šaj - hulúd rules!

30.08.2015 5 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Velké finále pro mne už pošesté - stále nezklamává a stále překvapuje v tom, kolik toho kniha umí nabídnout oproti mnohem populárnějším filmům. Časem vždy zapomínám, do jakých epických šíří se v knize rozkošatí cesta jednotlivých postav z Edorasu do Minas Tirith a posléze v bílém městě samotném. Naopak samotná bitva se odehraje doslova na pár stranách (a tak to mám se svojí nechutí k akčním scénám rád). Následuje komorní hobití finále (jaký skok oproti epickým předchozím částem) a filmem zcela opominuté Vymetení kraje, které má značnou emocionální hloubku v tématu ohrožení domova. Zkrátka i když člověk ví, jak vše dopadne a řadu zákrut děje zná nazpaměť, stále má čtení Pána Prstenů smysl a za pár let si jej dám jistě znovu. 100%!

12.08.2015 5 z 5

Lovci Lovci František Kotleta (p)

"Vzuuum!", "Ratatata!", "Prásk!". "Sakra,támhle je chlap, co mu narostly pavoučí nohy s rotačníma čepelema na konci!" Zkrátka je to celé komiks v knižní podobě, bohužel pro mne je to bez vizuální stránky obtížně čitelné. Akční pasáže jsem zhruba od poloviny knihy začal přeskakovat a jiných je zde poskrovnu. To je přitom škoda, protože pražské prostředí roku 2050 je zajímavé a Kotleta do něj umí vklínit své futuroogické multi-kulti nápady, jako je Romotín nebo sunitsko-šítský Žižkov. Chtěl jsem dát hvězdičky dvě, ale jednu musím přidat za některé hlášky, zejména za "Sámer Issa Revival" a "historickou letku Gripenů". 60%

29.07.2015 3 z 5

Železný půlměsíc Železný půlměsíc Juraj Červenák

Báječné, takto má vypadat díl oblíbené série. Nic takového jako pozdní Píseň ledu a ohně, kde vezmete do ruky Tanec s Draky poté, co jste poslední půlrok strávili mimo západozemí, a pouze zíráte na to, kterak vám před očima defilují jména a postavy, u nichž máte pocit, že jste o nich nikdy neslyšeli, a kniha se stává spíš utrpením než zábavou. Číst Železný půlměsíc je jako setkat se se starými známými, které jste dlouho neviděli, ale stále si máte co říct a strávíte spolu v družném rozhovoru chvíle, při nichž ztratíte pojem o čase.
Kniha sice navazuje na předchozí díly, ale v podstatě mi stačilo pamatovat si, že Kornel ztratil syna a v předchozím díle se dozvěděl, že je syn naživu. Ostatní se oživilo tak nějak samo a jinak šlo v podstatě o samostatný příběh, který by se sice asi nedal vzít jako první čtená kniha ze série, ale který přesto nepředpokládá, že čtenář má vždy čas a chuť si před každým novým dílem přečíst všechny předchozí bichle.
Jediné, v čem jsem se maličko ztrácel, byly turecké intriky - bohužel nejsem s to zapamatovat si jména všech begů a pašů, a tak mi některé souvislosti unikaly. Na zážitek to ale nemělo žádný vliv. Naopak jsem rád pronikl hlouběji do historie rakušácké války s turkem a rád jsem si některé věci i vyhledal na internetu. Trochu se mi zdá, že autor do knihy promítl i současné trampoty našeho světa s islámem a rád jsem seznal, že turci nejsou líčeni nejen jako nelítostní pohanští válečníci, ale i jako islámští vzdělanci a kulturní národ (což také vskutku byli). Ostatně největší turecký masakr na civilistech tu symbolicky spáchají evropští žoldnéři.
Zkrátka jsem se královsky (vlastně sultánsky, čí spíše velkovezírsky) bavil a strávil s Báthorym, Voroninem a Čelebim v parném létě řadu přijemných hodin. Díky Ďuro! 100%!

20.07.2015 5 z 5

Město Město Clifford D. Simak

Tvorbu velmistrů žánru scifi z 40. a 50. let minulého století zbožňuji a stejně tak i sci-fi díla se silným filosofickým poselstvím. A tak mne docela mrzí, proč mi vychvalované Simakovo Město tak docela nesedlo. Kniha přitom obsahuje řadu zajímavých zamyšlení nad vývojem lidské rasy od úprku z přeplněných měst, přes odosobnění lidstva a odchod do atmosféry plynných obrů až po převzetí naší planety mutanty a rasou vyšlechtěných inteligentních psů, kteří nám tak docela nerozumí. Simak vynalezl transhumanismus dávno předtím, než vůbec někdo toto slovo vyslovil. Jenže z literárního hlediska knize chybí něco, co bohužel k příjemnému čtení potřebuji - a to je děj. Takže přes všechny zajímavé myšlenky mne ke knize nic nepudilo a do čtení jsem se dokonce musel nutit s myšlenkou, že takto stěžejní dílo prostě přečíst musím. Na rozdíl od Asimovových a Clarkových klasik se žel k této klasice už asi nevrátím. 70%.

19.07.2015 4 z 5

Revival Revival Stephen King

Níže je k přečtení celá řada rozporuplných komentářů k této Místrově knize a mé dojmy ze čtení nebyly jiné. Začalo to bombasticky. Po "McBainovském" Panu Mercedesovi a "komediantském" Lunaparku jsem měl pocit, že po letech čtu znovu Kinga a jeho TO. Jeho líčení dětství dětskýma očima je prostě nepřekonatelné, stejně jako jeho líčení adolescentních zážitků (včetně prvních akordů na elektrickou kytaru). Rock je ostatně významnou složkou této části knihy, což mne příjemně potěšilo . Naopak pasáže z dob, kdy se ze sympatického klučíka stává posléze zázračně vyléčená drogová troska mne za srdce nevzaly, stejně jako hlavní téma prostřední části knihy, kterou je u nás téměř neznámý teleevangelismus (kdo neví co to je, nechť si podívá na klip Jesus He Knows Me od Genesis). Mé plánované hodnocení začalo padat někam k třem hvězdičkám a pak to přišlo. Na přednášce Pavla Renčína jsem se dozvěděl, že spisovatel je divný člověk s dírou v duši, ze které lezou ven věcí, které tam má. Vnitřek Stephena Kinga musí v tom případě být dost příšený a je s podivem, že se dožil svého pokročilého věku. Nebudu spoilovat, ale Mary Shelleyová by ze závěru posledního Mistrova výtvoru měla jistě radost. Ve mně samotném zanechala příjemně znepokojivý (a pětihvězdičkový) pocit, ale tu jednu hvězdu za slabší prostředek srazím - být zde jemnější měřítko, srazil bych hvězdy půl, protože nakonec to bylo opravdu parádní počtení. 90%

06.07.2015 4 z 5

Vzpoura mozků Vzpoura mozků Václav Šorel

Původní komiks je pro mne jedním ze stěžejních děl, které mne přivedly ke sci-fi a tak jsem knize nemohl odolat. Autor si napsáním románu asi splnil svůj sen, nicméně kvalit původního komiksu kniha nedosahuje. Ukazuje se zkrátka, že komiks je organickým celkem scénáře a výtvarného zpracování a jedno bez druhého tak docela nefunguje. Kniha je doprovázena výňatky z původního komiksu a dlužno přiznat, že právě z těch jsem měl největší radost. Některá prohloubení děje byla celkem zajímavá (dobrodružství na Měsíci, popis měst na Zemi), jiná mne ale dost rušila (počítačová žena EVA, do které je celá posádka Prometheu zamilována). Nejhorší pro mne ale byla snaha o změnu vizuálního popisu Promethea - nově má oproti původní výtvarné podobě křídla a hangár s atmosférou. Hrozně rušivě také působí použití kurzívy u technických termínů.

Mám z toho zkrátka podobný pocit jako z nových dílů Lucasových Hvězdných válek. Na jednu stranu beru, že je to autorův svět a může si s ním dělat cokoliv dle svých představ, na stranu druhou větší respekt k originálu by knize určitě přidal. Já chápu, že se autor snažil o větší realističnost a posun svého příběhu více k hard-scifi, konec konců je také známým leteckým spisovatelem a publicistou, ale Vzpoura Mozků je taková legenda, že většina změn a úprav je k horšímu, protože příběh pozbývá svůj naivní retrofuturistický nádech. Aspoň pro mne, ale možná že jsem jen příliš velká konzerva. 60%

02.07.2015 3 z 5

Veža bláznov Veža bláznov Andrzej Sapkowski

Žlutá kniha na mne svítila v knihovně po prvním přečtení víc jak deset let a já si pamatoval, že setkání s ní mne velmi bavilo. Po dlouhé době jsem se k Husitské trilogii rozhodl vrátit a já strávil mnoho zábavných hodin s floutkovským Reynevanem, cynickým Šarlejem a flegmaticky komentujícím uvězněným démonem Samsonem. Musím souhlasit s tím, že záporem knihy je určitá cykličnost, spočívající v opakovaném skrývání, zajímání a vysvobozování hlavních hrdinů, což orientaci v košatém ději moc neusnadňuje; navíc nejsem příznivcem bojových scén, které jsem prostě přeskakoval. Ovšem tento nedostatek je pro men vyvažován košatostí jazyka, popkulturními odkazy na současnost, objevováním historických postav a latinskými citáty z klasických děl literatury, náboženství i právní teorie. Zaklínač to pravda není, nebo spíše ozvěny zaklínače zde najdeme, ale příliš nesedí - některé fantasy prvky mohl autor klidně škrtnout (v tom se s historizující fantasy popasoval lépe Červenák ve svých pozdějších dílech). Má to celé ale něco do sebe, kniha mne zasáhla napoprvé i napodruhé a já se velmi těším na druhý díl z Prahy, který se mi, jak si pamatuji, líbil ještě o poznání více než Narrenturm.

25.06.2015 4 z 5

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Ani Dvě věže po létech neztrácejí kouzlo, ani nevím, po kolikáté to čtu (odhaduji od r. 1993 tak pošesté). Kniha má dvě docela odlišné poloviny - první je klasicky hrdinská se spoustou jmen, mečů, štítů bitev a odvážných činů, druhá je pak komorním dramatem o třech postavách s úžasným "kloubnatým a vrzajícím" vyvrcholením. První část má úžasný drajv, druhá trochu zpomalí, ale jakmile se objeví Faramir, rozjede se děj zase na 110%. Plný počet bodů - jak ale čtu ostatní komentáře, jsem trochu výjimečný s tím, že mám raději Společenstvo prstenu s jeho táhlým dějem.

06.06.2015 5 z 5

Astronautův průvodce životem na Zemi Astronautův průvodce životem na Zemi Chris Hadfield

Pár kosmonautických knih jsem už přečetl, ale tahle je prostě kosmicky boží. Hadfield psát umí, je to možná dáno i tím, že trpí uměleckými sklony, hraje hard rock na elektrickou kytaru (možná znáte jeho kosmický videoklip Space Oddity) a není proto standartní vojenský suchar - zkuste si třeba přečíst Remka - a tak je schopen řadu věcí popisovat vtipně a poutavě. Na druhou stranu je jako správný pozemšťan ze severoamerického kontinentu až extrémně cílevědomý a zapálený pro věc, což může našince někdy iritovat, ale tak to prostě v tamních končinách je a v NASA pravděpodobně dvojnásob. Jakožto aktivní pilot jsem navíc ocenil pasáže o výcviku psané ve stylu kladení otázek "jaká je další věc, která mne může zabít". Výtečné. 100%

31.05.2015 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Bestsellerům se někdy nedá odolat, a to zvláště když pocházejí z oblibeného žánru. Tohle dílko je sice řazeno ve sci-fi, ale spíš jde o kosmonautický hard techno thriller. Autor totiž odolal pokušení a nespustil do děje ex machina žádné UFOny, takže na anténky a šedé mužíky si nechte zajít chuť.
Kosmonautické knihy já rád, nedávno jsem se prokousal Hadfieldovým Průvodcem astronauta, a tak se mi i sáhodlouhé technické popisy jednotlivých krkolomných řešení problémů četly docela dobře. Na druhou stranu děj byl možná až příliš přímočarý a všichni (vlastně včetně hlavního "záporáka" z NASA) jsou příšerně správní chlapi a holky, až to bolí - pouze hlavní hrdina je správňák s geekovsky cynickými průpovídkami (pravda velmi vtipnými, viz fyzikální jednotka ninža-pirát nebo hloubání o Aquamanovi). A proto nemohu knize, která ve mě vyvolává spíš vzpomínky na správného Bruce Willise z Armageddonu než na Hankse z Apolla 13 dát plný počet, i když téma by si to zasloužilo. A mám obavu, že nadcházející filmové zpracování se neobejde bez "vlastenecké trubky". Ale půjdu na něj! 70%

31.05.2015 4 z 5

Pod parou Pod parou Terry Pratchett

Tak dnes v 0:15 jsem si zažil onen divný pocit, spočivající v tom, že jsem dočetl poslední, ale opravdu poslední Zeměplochu a víc už jich vážně nebude. A pocit to byl silný, protože se Zeměplochou a Terrym Pratchettem žiji svůj čtenářský život asi 21 posledních let.
Být tahle kniha někde uprostřed cyklu, možná bych byl trochu rozčarován, protože stará Zeměplocha to určitě není. Terry zde pokračuje ve své humanistické a protirasistické linii, která byla nastolena už někde kolem knihy BUCH! A i když by se zdálo, že tématem si v poslední knize zasurfujeme na modní vlně steampunku, tak autor si spíš vyřizuje účty s terorismem a sexismem.
Věk (a možná blížící se konec kariéry) udělal se zeměplošským stylem své, pryč jsou potrhlí mág(k)ové, SMRŤOVY PROSLOVY a největší matematici zeměplochy v podobě velbloudů. Podobně jako u Šňupce se u knihy určitě nepotrháte smíchy, ale i tak je pára na zeměploše čtivá a poměrně zábavná. 70%
EDIT: po zveřejnění komentáře jsem dostal příjemnou zprávu od spřízněné zeměplošské duše, že Pod parou není poslední Zeměplochou a že se té definitivně poslední (The Shepherd's Crown) ještě dočkáme na podzim v originále (a snad i v češtině příští rok, dá-li bůh a Honza Kantůrek). Čili můj shora popisovaný pocit byl pouhou generálkou na to, co mne čeká později. Těším se i netěším...

24.05.2015 4 z 5

Vetřelec - Probuzení Vetřelec - Probuzení Tim Lebbon

Za originallitu by nemohlo toto dílko dostat více než nějakých 20%. V zásadě se jedná o remix prvního filmu, skoro všechny rekvizity už tu byly - planeta s turbulentní atmosférou, záhadná gigerovská loď, banda nehrdinných dělnických kosmonautů, pár chitinových výtečníků a z toho plynoucí vyvražďovačka. Děj je ale celkem šikovně vmáčknut mezi první a druhý film, Ripleyové z prožitého začíná tak trochu hrabat, android Ash zde také má svoji roli a tak člověk autorovi neoriginalitu snadno promine a rád si zasurfuje na vlně vzpomínek. Jako dovolenkový jednohubkový e-book ideální, ale není to kniha, ke které bych se časem vrátil.

07.05.2015 4 z 5

Syn Jidášův Syn Jidášův Markus Heitz

Dočteno s obtížemi, kniha mi bohužel vůbec nesedla, i když se mi první díl hodně líbil - snad proto, že žádná z postav (možná až na jednu) mi skoro vůbec nebyla sympatická; záporáky přitom mívám rád. Navíc dílo je napsané z pohledu každé z postav zvlášť jakýmsi až povídkovým způsobem, jednotlivé útvary spolu na první pohled jakoby nesouvisí, a k rozuzlení dojde až v samém závěru knihy (a způsob propojení dějových linií, jakkoliv překvapivý, mě také tak docela nesedl). Zkrátka do třetího dílu asi už nepůjdu, škoda.

03.05.2015 2 z 5

Paradox Paradox Jim Al-Khalili

O hodně stravitelnější než např. Hawkingovy knihy - dochuceno trochou filozofie a trochou humoru a máme tu jednu z nejčtivějších popularizačních knih o fyzice, co jsem kdy četl. Dokonce jsem pochopil i dvojakost kvantových částic!

22.04.2015 5 z 5

Pán země (převyprávění) Pán země (převyprávění) Ondřej Neff

(SPOILER) Ondřej Neff nám v této oddechovce (zhltl jsem ji za dva dny) servíruje další dávku svých oblíbených postav a míst z celého Verneova díla. Tentokráte jsou na pořadu z dne hlavně Cesta do středu země a Podivuhodná dobrodružství výpravy Barsacovy (která jsem nečetl a Neffovy africké odkazy jsem si proto příliš neužil). A stojí to opět za to – i když dobrodružství našich hrdinů mimo Foktylus zdaleka nebyla tak zábavná, jako ta na jeho palubě. Zápory? Kniha má klasickou nevděčnou úlohu středního dílu trilogie, tedy vlastně nezačíná, ani nekončí, i když jakés takés vyvrcholení zde je. A mladý Mark Davenport už je doopravdy otravný (ale možná že to bylo autorovým cílem, ukázat mladým čtenářům, jak někdy dokáže být otravné dětské chování). Předpokládám, že příští díl bude inspirován Tajuplným ostrovem a Dvaceti tisíci mílemi pod mořem, tedy mými nejoblibenějšími Verneovkami, a tak se na něj velice těším.
Na čtyři hvězdičky to není, ale na čisté tři také ne - chybí mi ta půlhvězdička...

20.04.2015 3 z 5