SoňkaSoník SoňkaSoník komentáře u knih

Strašidelná vagina Strašidelná vagina Carlton Mellick III

Jakože... Bizarní to je, občas jsem si říkala, že to je ujetý až moc, ale hltá se to samo. Od první stránky až po poslední. Nikdy nevíte, co se stane na další stránce, v kapitole, řádku. Ale je to super, rozhodně něco, co chytne

17.08.2022 4 z 5

Baconovo Brno Baconovo Brno Leoš Bacon Slanina

Vždycky jsem měla problém s poezií, nedokázala jsem ji správně pojmout. Pak jsem narazila (v rámci semináře na univerzitě) na Leoše Bacona Slaninu, říkám si Brno, mé rodné město, dám tomu šanci.
Děkuji, že jsem díky této knize přišla konečně na chuť poezii, najednou mi začala dávat smysl, najednou jsem dokázala vnímat motivy, jednotlivé sloky, verše, ...

04.05.2022 5 z 5

Rohovín čtverrohý Rohovín čtverrohý Václav Kliment Klicpera

Kniha mi dost připomněla příběh Klicperova Divotvorného klobouku. V téhle knize jsem se zasmála, opravdu, můžu souznít s kolegou pode mnou. Osobně by mě řešení, které malíř vymyslel, nenapadlo a klobouk dolů, fungovalo. Fajn čtení na dlouhou chvíli, ale znovu bych se do toho nepouštěla.

10.10.2020 4 z 5

Newtonův mozek Newtonův mozek Jakub Arbes

Velmi zajímavé pojetí příběhu, prvky sci-fi/fantasy vložené do reality. Arbes se s tím dobře popral, akorát mi vadily příliš dlouhé rozpravy přes tři stránky. Ve výsledku v knize nebylo tolik děje, spíše fantastických prvků. U předvádění mozku, který je Newtonův jsem se popravdě musela smát, přišlo mi to zasazení do reality až moc kýčovité. Kniha zajímavá, ale nevrátila bych se k ní.

07.08.2020 3 z 5

Mně se knížka/antologie líbila, ochutnávky od každého autora, které mi vyloženě sedly, protože jsem knihu četla při cestách v autobuse. Příběhy byly nenáročné, z některých mě i mrazilo, ale byl to fajn odpočinek a návštěva do finského podivna.

10.12.2019 5 z 5

Kniha se krásně četla, konec mě opravdu překvapil, to jsem nečekala. Líbil se mi koncept "hry" - byla jsem pár dní lekavá, jestli na mě někdo někde nečíhá :-). Kniha mě opravdu vtáhla do svého světa, občas mi některé pasáže přišly až moc dlouhé a nudnější – proto 4/5.

30.11.2019 4 z 5

Jádro Slunce Jádro Slunce Johanna Sinisalo

Tahle kniha byla mou první výpravou do světa finského podivna. A určitě ne poslední. Po dočtení, nevím proč, jsem nějak zapomněla dýchat a stále mám na jazyku svíravý pocit, že bych si dala chilli papričku. Protože otevření tohoto světa, který dokázala Sinisalo dokolane popsat a vtáhnout mě do něj, bylo rozhodně...dechberoucí. Chvílema jsem nevěděla, jestli se jedná o skutečnost, kde je vlastně realita, na konci knihy v doslovu mi došlo, že si autorka tak moc nevymýšlela. Opravdu to je svět podivné reality.
Za mě naprosto úžasná knížka, rozhodně zanechala hluboký dojem. Popisy pocitů, vášně a chutí jsou promyšlené, a to se mi moc líbilo.
Knížku jsem hltala každou stránkou víc a víc, rozhodně doporučuji :-).

20.11.2019 5 z 5

Ústřední kancelář Vesmíru se neozývá Ústřední kancelář Vesmíru se neozývá Ivan Kmínek

Kniha se skládá z několika kapitol, začátek knihy byl fascinující. Škoda, že nevíme, jak to s otcem kluka dopadlo. Pak mě ale Kmínkův styl psaní zaujal, četla jsem i jeho knihu Utopie, nejlepší verze a ve srovnání s ní byla Utopie lepší. Tak nějak slepenější, neuvěřitelnější, propracovanější.
Kniha se četla skvěle, až do bodu kapitoly NO JO. tam jsem začala spoustu pasáží přeskakovat, nezvládla jsem se na tu spoustu informací soustředit, přišlo mi to zbytečné, číst všechno. Právě tahle kapitola mi do celého konceptu celé knihy vůbec nezapadla, byla jiná, pro nadšeného čtenáře, který očekává něco fantastického, nezajímavá.
Naopak velmi se mi líbila myšlenka kapitoly Škola pro začínající spisovatele, ta mě opravdu bavila.
Shrnuto podtrženo, za mě tři hvězdy. Ale určitě kniha stojí za přečtení, alespoň do strany 178. :-)

16.11.2019 3 z 5

Utopie, nejlepší verze Utopie, nejlepší verze Ivan Kmínek

Po dočtení knihy mám jediné slovo: wau. Nečekala jsem takový závěr, hodně mě překvapil. Knihu jsem "zhltla" za dva večery, chytlavě napsaná, děj naprosto neuvěřitelný. Snad se tohohle v budoucnu nedočkáme. I když někde ve třech čtvrtinách knihy jsem si říkala "ty jo, ono by to fakt fungovat mohlo, takovej naprogramovanej život". Ne, raději ne. :-)

31.10.2019 5 z 5

Co si vaše kočka doopravdy myslí? Co si vaše kočka doopravdy myslí? Sophie Johnson

Ve většině případů pravdivá obrázková knížka, na můj vkus a cenu (dostala jsem naštěstí jako dárek) docela krátká, ale pro pobavení pěkná :)

22.05.2019 4 z 5

Vražda na apríla Vražda na apríla Lee Harris (p)

Odpočinková detektivka, pohoda, člověk nemusel nijak extra přemýšlet a bádat, četla se docela rychle, ale ráda se k ní občas vracím.

22.05.2019 3 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Byť to bylo neustálé cestování, kniha se mě nějakým záhadným způsobem děsně dotkla. Nejen šíleným námětem postapa, ale na konci jsem fakt brečela. Přitom to dopadlo dobře, dojala mě celá ta cesta při zpětném promítnutí si, čím vším hlavní hrdinové prošli a jak to dopadlo. Docela drsný. Ale oheň se nesl dál, taková jakási naděje, možná v lepší zítřky?

22.05.2019 5 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Tuhle knihu jsem si tenkrát vybrala do maturitního seznamu a určitě jsem udělala dobře! Kniha se čte vážně skvěle, s Janou Eyerovou jsem chvilkama sama dýchala, nemohla jsem knihu jen tak odložit, romantická v uvozovkách slaďárna, kterou jsem si fakt užila, kniha má své kouzlo, hloubku a taky něco k zamyšlení :-)

22.05.2019 5 z 5

Tento večer Tento večer Ivan Blatný

Klasika v povinné četbě, jako jo, dalo se.

22.05.2019 2 z 5

V pasti V pasti Josh Malerman

Začátek skvělej, supr nápad, konec mě zklamal - jednak jsme se nic nedozvěděli, takže čtenář zůstal napjatý, nakonec jsem teda čekala jiný rozuzlení, trochu jinej happy-end. No, od porodu už mě kniha nebavila. Jinak co mi fakt vadilo byly překlepy, chyby a špatně vyskloňovaná jména, to opravdu zničí čtenářský zážitek.

22.05.2019 3 z 5

Všemi dary obdarovaná Všemi dary obdarovaná M.R. Carey (p)

Kniha mě opravdu uchvátila, když jsem ji dočetla, měla jsem pro ni snad jediné slov: "wau". Je na jednu stranu hrozná škoda, jak to celé dopadlo, ale jasně, jinak to nešlo, jen jsem to opravdu nečekala. Kniha byla zajímavá, napínavá a nápaditě pojatá. Na to, že je to má 5. postapo kniha, jsem si tenhle žánr opravdu oblíbila, za mě rozhodně super :-)

21.05.2019 5 z 5

Malinka Malinka Dita Táborská

Knihu jsem četla opravdu s nadšením. Každá další stránka mě svým rozvinutím příběhu stále více "vcucávala" a překvapovala. Na konci jsem u osudu Inky uronila pár slz, konec mi přišel až krutý, ale myslím, že to k celé knize docela dobře zapadlo. Opravdu jsem nečekala, že mě tahle poměrně obsáhlá kniha bude tak moc bavit. Četla se jedním dechem, za 4 dny přečtena a měla jsem z ní nejdříve rozporuplné pocity, vždyť Malka je stejně stará, jako já!, nakonec jsem opravdu ráda, že jsem ji měla možnost mít v ruce. Doporučuji :-).

04.04.2019 5 z 5

Pistolník Pistolník Stephen King

Čekala jsem asi něco víc, když je to kniha Kinga. Nemám ho načteného, to je na jednu stranu pravda, na druhou stranu mě tahle kniha vlastně nic neřekla. Neskutečně jsem se nudila. Kdybych ji neměla do předmětu postapokaliptická literatura povinně, tak ji nedočtu. Westernovka, fantasy, magie, nějak mi to ani nepřišlo ucelené, nedokázala jsem se do příběhu vžít, nečekala jsem dychtivě na to, jak se bude příběh vyvíjet dál. Mrzí mě, že mě kniha takhle zklamala. Byť hodně čtenářů říká, že se to rozvine, že jsou další díly super, první díl mě natolik zklamal, že ke druhému nejdu.

21.03.2019 1 z 5

Kukly Kukly John Wyndham (p)

Má první knížka tohoto žánru, čtená do předmětu postapokaliptická literatura na bohemistice. Myšlenka byla naprosto suprová, knížka mě fakt bavila, četla se jedním dechem. :-) Na začátku mě odbočka k Sofii trochu zmátla, na konci jsem doufala, že nezemře takhle "blbě", protože působila dojmem, že je nezávislá a chytrá. Konec byl na mě teda příliš rychlý a jakoby useklý, ale jinak mě celý svět opravdu s danou myšlenkou bavil, kniha je trochu i na zamyšlení :)

28.02.2019 5 z 5

Krátký úvod do literární teorie Krátký úvod do literární teorie Jonathan Culler

Ke knize jsem se dostala v rámci svého oboru (Český jazyk a literatura na FF) a i přes takový ten první dojem "to se bude hrozně číst, je to odborná literatura, achjo" se mi kniha líbila svým osobitým Cullerovým pojetím. Samozřejmě, že jsme se nedobrali žádné odpovědi na otázky, které se v knize nacházejí - jde o teorii literatury, ta je o otázkách, nikoli o odpovědích. Strávila jsem nad těmito 168 stranami něco přes 15 hodin čistého času, dělat si zápisky dá opravdu zabrat. Ale odkazuje se na jiné teoretiky a společně mi to ve výsledku opravdu v pochopení celé teorie literatury pomohlo. Nečte se to jednoduše, to opravdu ne, ale když se do toho opravdu dostanete a zajímá vás to, stojí to za to.

17.01.2019 4 z 5