Sofonisba Sofonisba komentáře u knih

Jedu dál Jedu dál Blanka Matragi

Příběh ženy, která má život skoro jako z pohádky. Žije v exotické zemi, stýká se s bohatými a vlivnými lidmi, šije šaty pro princezny. Ale úspěch není zadarmo, ani nepřichází ze dne na den. Obdivuji paní Blanku za její vytrvalost, schopnost překonávat překážky i lidskou faleš a nepoctivost. Čtivě napsáno a doplněno množstvím fotografií s nádhernými šaty.

23.03.2021 5 z 5

Carevna Carevna C. W. Gortner

Pro všechny, kdo mají rádi ruskou historii. Poutavě, historicko-publicisticky, popsaný úpadek Romanovců. Od lesku carského trůnu po říjnovou revoluci. Od těch přeživších až k popravě v Jekatěrinburgu.

21.03.2021 5 z 5

Tlustoprdka, no a co? Tlustoprdka, no a co? Renáta Názlerová

Oddechově čtení, jehož leitmotivem je: "Naše spokojenost není závislá na tom, kolik kilo máme, ale jak je umíme nosit." :)

17.03.2021 4 z 5

Alicina síť Alicina síť Kate Quinn

Románová fikce naprosto bravurně smíchaná s historickými fakty. Příběh o silných ženách - ale nejen pro ženy :D. Kniha na kterou si pořídíte závislost už od první stránky. Doporučuji přečíst!

17.03.2021 5 z 5

Kluk odnikud Kluk odnikud Katherine Marsh

Dojemný příběh dvou kluků, kteří by snad ani nemohli být odlišnější. Na jedné straně kluk z Washingtonu, ve kterém úspěšní rodiče a nadaná sestra vidí outsidera. Na druhé straně muslimský sirotek, s láskou vzpomínající na svou ztracenou rodinu. Setkají se a přes jazykové bariéry, počáteční strach a nedůvěru dokáží najít nejen řeč, ale porušit ve jménu opravdového přátelství všechna pravidla světa dospělých.

13.03.2021 5 z 5

Pražská sonáta Pražská sonáta Bradford Morrow

Ač to tak na první pohled nevypadá, vyprávění o hudbě, Praze a přelomových českých dějinách byl zajímavě namíchaný koktejl. Vznikl tak zajímavý, poutavý i poučný příběh, který se navíc velmi dobře četl. Těšila jsem se na každou novou stránku.

09.03.2021 4 z 5

Líbánky Líbánky Tina Seskis

Škoda, že místo manžela nezemřela spíš hlavní hrdinka. Byla přesně ten příšerný typ ženské, pro kterou nic není dost dobré - tráva je málo zelená, obloha málo modrá, slunce nesvítí dost jasně a svět ji neleží u nohou a nemiluje tak, jak si představuje...

07.03.2021 3 z 5

Pravda o zázracích Pravda o zázracích Atticus (p)

Moje první setkání stačilo, aby vznikla láska po zbytek života. Krásné verše, které míří do srdce a poutavá , něžná grafika. Super!

02.03.2021 5 z 5

Kéž bych ti to dokázala říct Kéž bych ti to dokázala říct Hannah Beckerman

Vážná nemoc, sebevražda a k tomu nedostatek komunikace o tom, co se vlastně stalo. To je smrtící koktejl, který by rozložil každou rodinu. Kniha, kde jen pomalu a bolestivě objevujete pravdu a doufáte v sílu odpuštění...

25.02.2021 4 z 5

V zajetí zimy V zajetí zimy Naomi Novik

Skvělý příběh od kterého se nelze odtrhnout. Dva dny jsem četla a četla (vše ostatní muselo jít stranou :D). Doporučuji všem, kdo mají rádi dobré příběhy.

22.02.2021 5 z 5

Život udeří, kam se mu zachce Život udeří, kam se mu zachce Petra Hülsmann

U této knihy se budete smát i plakat. Kniha o životě, který se s námi vždy nemazlí a své štěstí si musí každý vybojovat sám

13.02.2021 5 z 5

Medová smrť Medová smrť Hanni Münzer

Kniha toho hodně slibovala, ale... spousta historických a gramatických chyb a k tomu naprostá naivita (až zaslepenost) Deborah, která se lusknutím prstu změní v zapálenou členku odboje :(

13.02.2021 3 z 5

Dvanáct vánočních schůzek Dvanáct vánočních schůzek Jenny Bayliss

Odpočinková kniha, jejíž děj je zasazený do předvánočního času a hrdinka hledá svou lásku. Svižný příběh s vtipnými hláškami a postřehy.

08.02.2021 5 z 5

Jako hvězdy v temné noci Jako hvězdy v temné noci Jojo Moyes

Krásná kniha o knihách, knihovnicích, přátelství a soudržnosti. Také je to kniha o nelehkém údělu žen, které ještě na počátku 20. století byly pouhým majetkem mužů, které těžce a bolestně hledaly své místo ve společnosti. Autorka opět nezklamala, doporučuji přečíst!

08.02.2021 5 z 5

Městečko Kytice Městečko Kytice Martin Šinkovský

Erbenovy balady jako detektivka v ponurém městě Kytice? Investigativní novináři-dvojčata? A proč ne? K. J. Erben skutečně pocházel z dvojčat, jen jeho bratr zemřel už v dětství. A některé balady byly inspirovány skutečnými zločiny. Dobrý způsob, jak mladé generaci přiblížit klasiku a zároveň je trochu poučit

05.02.2021 4 z 5

A oceán byl naší oblohou A oceán byl naší oblohou Patrick Ness

Krásná kniha s půvabnými ilustracemi, kterou by si měly přečíst děti, ale i dospělí. Příběh, který nám vypráví velryba, a který platí i v našem lidském světě. Příběh o zlu, které plodí další zlo. Příběh o odvaze se tomu zlu postavit. Jak píše sám autor: "Největším úspěchem ďábla je to, když vás přesvědčí, že ho vidíte. Ale teprve když ho opravdu vidíte, máte z něj skutečný strach. A pak už je příliš pozdě.... Neboť v hlubinách možná jsou ďáblové, ale horší jsou ti, které si vytváříme sami."

05.02.2021 5 z 5

Lovkyně Lovkyně Kate Quinn

Čte se jedním dechem. Moc se nevyspíte, dokud se nedostanete na konec, protože si stále říkáte - ještě tuhle kapitolu, pak ještě jednu, a ještě jednu... Velmi zajímavé téma, napínavý děj a pohnuté osudy hlavních hrdinů. Doporučuji :D

02.02.2021 5 z 5

Odd a mraziví obři Odd a mraziví obři Neil Gaiman

Dojemný a vtipný příběh. Velmi oceňuji neotřelé téma ze severské mytologie, doplněné naprosto úžasnými ilustracemi. Na krásné pohádky není člověk nikdy dost dospělý... :D

30.01.2021 5 z 5

Prodloužená sonáta života Boženy Němcové Prodloužená sonáta života Boženy Němcové Anna Strnadová

Kdo dobře nezná životní osudy Boženy Němcové, musí se v této knize chvílemi zcela zákonitě ztrácet. Kniha je sice psána v přítomném čase, ale prolíná se zde minulost s fiktivní budoucností - časem, který se nestal a příběhy, které Němcová neprožila. Trochu jsem na rozpacích, k čemu měl tento nastavený čas sloužit. Němcová se z chudé, utrápané a živořící ženy téměř ze dne na den stane spokojenou, hmotně zajištěnou měšťankou, které neznámí mecenáši platí byt, topení, lékařskou péči...Její život se sice zlepšil, ale její postava ztratila barvy. Slouží jako "průvodce" po politických, kulturních a společenských událostech let 1862-1869 (válka u Sadové, premiéru Smetanovy opery Braniboři v Čechách, položení základních kamenů Národního divadla atd.). Čekala jsem více, třeba lepší využití dochované rozsáhlé korespondence, kterou Němcová posílala a dostávala.

30.01.2021 3 z 5

Caravaggio Caravaggio Milo Manara

Co mě přimělo k tomu, abych sáhla po svém vůbec prvním komiksu? Bylo to téma oblíbeného malíře Caravaggia. Dva měsíce ležela kniha doma, než jsem se odhodlala ji otevřít a začít číst. A nelituji. Krásná kresba, výstižný text a životní příběh malíře - bouřliváka.

25.01.2021 4 z 5