sioux sioux komentáře u knih

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Naprostá paráda! Napínavé, čtivé, žádná vata, úsporný jazyk, historické reálie, druhá světová, násilí, mučení, akce, Osvětim, výborná psychologie postav. Autor má můj obdiv za to, jak si s tématem poradil a s ničím se nemazal.
Jsem rád, že jsem dal Karikovi šanci po Trhlině, která mě vůbec nebavila a nedočetl jsem ji. Toto však byla jiná liga.

02.05.2020 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Na "Hanu" jsem se těšil a odkládal jsem jí až na dobu Vánoc, kdy budu mít více času a klidu. Přečetl jsem ji za 3 dny a to jsem ji často odkládal, aby mi vydržela déle. Prostě paráda, nádherná věc, kterou si budu pamatovat ještě dlouho. Téma, které zvolila už je dost vypsané, ale paní Mornštajnová píše tak, že to nevadí a rychle mě do situace hlavních aktérů přenesla. Vystihnout atmosféru a motivy hlavních hrdinů několika úspornými větami je velká síla této autorky a napětí, které za jejich hrdiny prožívám je silnější než u spousty thrillerů. Děkuji za perfektní zážitek a těším se na další knihy.

24.12.2017 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Naprosto strhující paráda. Bavilo mě to víc než thrillery, které normálně čtu. Ten strohý jazyk byl úžasný. Katalpa třemi větami řekne to, na co ostatní potřebují tři stránky. Velmi oceňuji, že mě dokázala udržet už u tolikrát popsaného tématu, ale téma židů a Osvětimi prostě asi nikdy nemůže omrzet svou naprostou nepochopitelností a bizarností, že se to v takovém měřítku mohlo stát.
Ještě k tomu strohému jazyku, ze začátku mi to přišlo úžasné, ale rychle jsem si na to zvyknul a po pár stránkách už nevnímal, že to je jiné než v jiných knihách.
Doporučuji, howgh!

07.10.2020 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Dobře se to četlo. Bylo to napínavé, člověk se do hlavních postav mohl vžít a spoluprožívat to s hlavní hrdinkou. Škoda, že to nebylo psané také z pohledu táty/muže, to by mohlo být také zajímavé.
Jinak Petra Dvořáková má výborný styl psaní, který mě už zaujal v Chirurgovi a v Síti.
Mohlo to být i delší, autorka si mohla s příběhy dál pohrát.
Díky za kvalitní čtení.

27.05.2021 5 z 5

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Hájíček mě příjemně překvapil. Velice čtivé, kniha krásně plyne, výborné dialogy, dobrá směs nostalgie a plynoucího času. Vždy mi to navodilo zajímavou atmosféru a na čtení jsem se těšil a často to ve mně vyvolalo emoce.
Jako mírné negativum vidím, že zájem mužů všech věkových kategorií o hlavní hrdinku, které bylo kolem padesáti let byl docela neuvěřitelný, a několikrát mě napadlo: "no to snad ne?".
Ale kvůli ostatním kladům knihy to pomíjím.
Jako chlap mohu těžko posoudit, jak dobře dokáže Hájíček vykreslit ženy, ale přišlo mi, že snad docela jo. Několikrát mě napadlo, že autor píše vlastně o sobě, jen v ženském vydání. Možná proto mě to tak bavilo.
Díky za pěknou knihu, podle mě od autora nejlepší a jen tak dál! Těším se na další

20.06.2020 5 z 5

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

Thriller skoro bez chyb. Jak píše na obálce knihy Jeffery Deaver: "Nádherně zvrácené!", tak to je přesné. Vynikající byla část psaná jako deník, to nemělo chybu, otec a matka v deníku se Barkerovi neskutečně povedli, to jsem hltal. Příběh Emory taky velmi kvalitní. Vyšetřování detektivů bylo spíše průměr, ale pro celkovou vyváženost to tak asi muselo být, aspoň se člověk více těšil na ty další dvě linie příběhu. Jo a doteď jsem nesnášel krysy, ale teď už je díky autorovi nenávidím! Celkově nádhera, určitě z mého pohledu jeden z nejkvalitnějších thrillerů posledních let. Howgh!

13.11.2018 5 z 5

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

Toto byla silná věc. V druhé půlce jsem se nemohl odtrhnout a určitě na ní dlouho nezapomenu. Ano, je to ženský román, ano je tam přehršel citů, ano, jsou tam někdy neskutečně dlouhé popisy, které jsem přeskakoval, hlavně ty o fotografování a různé retrospektivy, ano je tam občas ta nudná politická korektnost Ameriky ad absurdum... a ještě nějaké další ale... ale jako celek to drží pohromadě, napětí se chytře buduje graduje, ženské charaktery jsou silné, prostě nakonec to byla parádní věc.

14.04.2018 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Nádhera. Velký podmanivý příběh s krásným jazykem a dojemnými osudy. Nejdřív jsem si myslel, že jediné, co budu moci vytknout je menší čtivost, což je dáno tím kultivovaným jazykem a občas hlubším zamyšlením nad vším možným, ale nakonec jsem se od toho od půlky vůbec nemohl odtrhnout.
Možná je to jen můj problém, ale vzhledem k tomu, že jsem byl tak netrpělivý, jak to celé dopadne, tak jsem v posledních 50 stránkách už vypouštěl všechen text s výjimkou vět, ve kterých byl děj. Což je určitě škoda, ale u mě to prostě jinak nešlo.
Teď vím, že bude těžké se do nějaké jiné knihy začíst, protože mi ty ostatní budou připadat jen jako slabý odvar.

21.09.2015 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Bolí mě to u srdce dát paní Mornštajnové jen tři hvězdy, protože celkově jsem její tvorbou naprosto unešen a i tady v "Listopadu" byly části, které to splňovaly, ale bohužel všechny pasáže, kde se nezabývala obyčejnými životy obyčejných lidí, což je její síla a tady nemá konkurenci, tak ty pasáže, ve kterých popisovala nové uspořádání komunistického světa mě neskutečně nudily. Byl to takový suchý popis Severní Koreje, myslím, že se mohla omezit na pár vět a ne tomu věnovat tolik prostoru.

10.05.2021 3 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

To byla dobrá jízda. Nemám žádné negativní připomínky a to u mě není zvykem. Z mého pohledu takřka dokonalý thriller, napínavý, drsný, dobré kladné i záporné postavy, Babička se autorovi fakt povedla, super akční scény. Občas to bylo trošku až neuvěřitelné, ale bylo to natolik zábavné, že jsem určité nelogičnosti nebo dějové zkratky autorovi rád odpouštěl.

08.01.2021 5 z 5

Vykupitel duší Vykupitel duší Iveta Pačutová

Neskutečně silný příběh. Ta kniha mně přijde jako zjevení. Ani jsem nedoufal, že se ještě potkám s takovou knihou, která mi tak sedne. Prožíval jsem s ní štěstí i utrpení. Bál jsem se o hlavní postavy víc než při jakémkoliv thrilleru. Zlepšil si zrak díky slzám radosti i smutku.
Na rodinu Halajů nikdy nezapomenu. Nedostává se mi slov vyjádřit, jak mě ta kniha zasáhla. Možná jsme se potkali ve správný čas.
Díky, paní Iveto Pačutová, doufám, že ještě napíšete podobně krásné knihy. Prosím, piště dál.

05.03.2015 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Pokud se mi vybaví nějaká kniha, která mě opravdu zasáhla, tam někde strašně hluboko, kde už se chápání mísí s mystikou, tak je to Cesta od McCarthyho. Neskutečně silný zážitek. Četl jsem a chvílemi se přistihnul, že zadržuji dech.
Kdykoliv ten syn řekne v těch hrozných podmínkách "tati", tak mě šel mráz po zádech.
Věcné, přesné, jednoduché, děsící, dojemné.
Ke knize se vrátím, ale zatím kolem ní chodím oklikou, mám z ní normálně strach.
Síla, fakt síla.
Autor má můj obdiv za to, jak zpracoval toto téma, a s jak zdánlivě jednoduchým vyjadřováním dosahuje tak silného dojmu.

20.12.2013 5 z 5

Andílek Andílek Lucinda Berry

Totální psycho. Nedalo se od toho odtrhnout. Skvěle budovaná atmosféra. Málokdy se mi stane, že bych chtěl některé z hlavních postav "zavraždit", ale tak silné emoce nespravedlnosti, naivity a hlouposti ve mně ta kniha vyvolala. Bravo.
Drobné nesrovnalosti neřeším, děj a zápletka to převálcovaly.
V závěru už jsem jen přelítával řádky, abych to psycho ukončil.

07.06.2021 5 z 5

Království Království Jo Nesbø

Pro mě také nejlepší Nesbo. Některé HH romány byly také hodně dobré, román Syn byl také super, ale toto mi přišlo o třídu výše. Skvělé atmosféra, dobré zvraty, výborné dialogy, temné postavy a pro mě fantastický překlad takové hovorové češtiny, v norštině asi hovorové norštiny. Na Nesbovi a na tomto románu hlavně mě také bavilo, že mi přišlo, že se mě nesnaží vychovávat, že mi neříká, co je správné a co špatné chování, prostě mi jen předkládá výborný příběh.

14.12.2020 5 z 5

Sítě Sítě Petra Dvořáková

Naprostá fantazie. Petra Dvořáková mě nadchla podobně jako v Chirurgovi. První příběh napínavý, bavil mě více než thrillery. Druhý příběh mi přišel nejslabší ale pořád výborný, možná to je ale kvůli tematice náboženství, která mi přišla na ateistické Česko trochu mimo, ale když si člověk škrtne Boha a nahradí ho jakoukoliv fanatickou vírou v cokoliv, tak to vyjde nastejno. Třetí příběh z lékařského prostředí naprosto bravurní, hlavní hrdinka skvěle cynická, zábavné, syrové, asi tak jak to mezi felčary chodí. Díky paní Soukupové za skvělé zážitky.

24.08.2020 5 z 5

Návrat z pekla Návrat z pekla Jan Vavřík

Velmi čtivá kniha na už hodně popsané téma. Člověk ví, že to bude drsné, ví, co se tam bude dít, je těžké tam ještě něčím překvapit, ale ta hrůza je nadále svým způsobem fascinující, takže se o ní píše a čte pořád dokola. Ty uvědomělejší řeknou, že se o tom musí psát, aby se nezapomnělo. Pochybuji, že se lidstvo někdy poučilo z knih nebo čehokoliv jiného kromě vlastní individuální zkušenosti, která je ale v podstatě nepřenosná.
Přečetl jsem to rychle a jedním dechem.

28.04.2019 5 z 5

Kvítek karmínový a bílý Kvítek karmínový a bílý Michel Faber

Uff, tak mi kolem stránky 300 došly síly. Už prostě nemohu dál a Kvítek mě udolal svou nudou.
Ze začátku se mi to docela líbilo, dobré zachycení doby, atraktivní téma, netradiční styl, hezký jazyk, odvaha k naturalistickým scénám, schopnost zachytit myšlenky a touhy, se kterými se jiným neodvážíme svěřit.
Jenže 300 stránek mi na to stačilo, ale když tam není napětí a čtivost, tak vše výše uvedené se vyčerpá.
Na jedno pozitivum ale dlouho nezapomenu. Protože rád čtu vleže, držet tuhle 900 stránkovou činku s pevnou vazbou nad hlavou je víc než se trápit v posilovně. Rozhodně nedoporučuji těm, kteří čtou v obdobné poloze a stane se jim, že při čtení usnou. Což při jakékoliv absenci napětí docela hrozí.
Howgh.

07.03.2015 3 z 5

Léčebný kód Léčebný kód Alexander Loyd

Základní myšlenka a návod není špatná. Vyzkoušel jsem a zdálo se mi, že to funguje. To je pozitivní. Koneckonců, nic to nestojí, jen pár minut.
Jinak ale psáno klasicky šíleným americkým stylem, spousta balastu, jak to vyléčilo všechny lidi na světě, že jiná pravda neexistuje, hrozně nestrukturované, podstatné je v knize na pěti stránkách, zbytek je odpad.
Lze prolistovat za půl hodiny a jen si přečíst ten návod někde kolem stránky 220.

06.05.2014 2 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Tak nevím, jestli je u mě něco špatně nebo jsem to nepochopil. Tolik lidí jak tady, tak na Amazonu,to hodnotí tak pozitivně a já to nebyl schopen dočíst. Téma mi přišlo zajímavé, láska ke knihám, druhá světová, záchrana uprchlíka, mladá dívka jako hrdinka, ale vůbec mi to nepřišlo čtivé. V půlce jsem to odložil a pak jsem se k tomu po nějakém čase vrátil a zase nic.

Nějak jsem se se Zlodějkou knih nepotkal v dobrém rozpoložení.

29.12.2013 3 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Jsem překvapený, od Petry Dvořákové to je moje první kniha a docela dobrý. Moc mě bavila lidová mluva, kterou je to psané, což činí knihu pro mě věrohodnou. Příběh je docela depresivní, ale jadrná mluva ho odlehčuje, dobře a snadno se to čte, děj není nijak komplikovaný a svižně odsejpá, takže spokojenost. Zkusím od autorky ještě Dědinu.

12.12.2019 4 z 5