SilvaK SilvaK komentáře u knih

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Tolkien. Buď miluješ, alebo nerozumieš.

24.04.2019 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Desivé, strašné. Táto kniha aj po niekoľkých rokoch od jej prečítania rezonuje v mojej mysli. Jedna z kníh, ktorú by si mal prečítať každý.
Tak dávno napísaná a tak stále aktuálna.

25.07.2018 5 z 5

Malé ženy Malé ženy Louisa May Alcott

Malé ženy - jednoducho klasika. Krásna, jemná, citlivá, romantická. V dnešnej dobe pohladenie pre dušu.

05.02.2024 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Zo začiatku som sa strácala pri preskakovaní z rozprávania o jednotlivých hrdinkách. Prvá polovica dosť nuda, už som uvažovala, že ju odložím. Ale to zvyčajne nerobím, tak som dočítala. Ku koncu už to trochu dostalo spád, ale celkovo za mňa nie viac ako na tri hviezdičky. A som prekvapená, že získala hodnotenie ako kniha roka.

13.03.2023 3 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Silný príbeh plný slov. Slová majú veľkú moc. Slová môžeš milovať i nenávidieť.
Odporúčam.

24.04.2019 5 z 5

Jeho království Jeho království Mika Waltari

Túto knihu som dostala pred viac ako dvadsiatimi rokmi od mojej mamy , ktorá mi už od detstva nejakým zázrakom dokázala zohnať výborné knihy, aj keď v kníhkupectvách takmer nič nebolo.
Už vtedy na mňa hlboko zapôsobila. Je to asi jediná kniha, ktorú odporučím úplne každému - mladému, starému, veriacemu, neveriacemu, mužovi, žene...
Odvtedy som ju prečítala veľakrát, vždy na mňa veľmi zapôsobí. Príbeh Lazara po vzkriesení...
Moja knižka prešla rukami mnohých čitateľov, našťastie sa mi vždy vrátila a každý mi povedal, že keby som ju niekde videla (v antikvariáte, kníhkupectve..) aby som mu ju určite kúpila. Zopár som ich zohnala, ale na Slovensku viac nevyšla.
Mám veľa obľúbených kníh, ale toto je tá moja "naj".

13.02.2018 5 z 5

Kniha-nekniha o bolesti z odchádzania. Keď tu človek nie je, hoci tu ešte je.
Krátka, krásna knižočka o vzťahoch a zároveň drsný náhľad do sveta ľudí s touto chorobou.

10.09.2018 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Podobne ako 1984 táto kniha u mňa aj po rokoch stále rezonuje a stále sa k nej myšlienkami vraciam. Je taká aktuálna, v súčasnej dobe mobilov, sociálnych sietí, televízie, internetu, povrchných hodnôt, virtuálnych vzťahov.
Knihy asi nie sú jediným prostriedkom záchrany, ale sú jej znakom, symbolom. Tým, čo ide do hĺbky a neskĺzava sa po lacnom povrchu, pozlátku, jednoduchých výrazových prostriedkoch.

25.07.2018 5 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Veľmi pekná kniha, Backman ma opäť nesklamal.

04.01.2017 5 z 5

Utorky s Morriem Utorky s Morriem Mitch Albom

Pekná knižka, pekné myšlienky, ale napísané tak ... americky.

13.03.2023 4 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Výborná kniha, len som sa trochu strácala pri zmene rozprávačiek. Núti zamýšľať sa nad tým, ako ľahko sa druhí dajú odsúdiť, kým nie sme v ich topánkach.

25.07.2019 4 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Vynikajúca kniha. Čo strana, to myšlienka vhodná do zbierky citátov a pritom vôbec nie sú patetické. Skvele vykreslené postavy.
Kniha o tom, že nič nie je čierno-biele, v každom z nás je to dobré a aj kus temnej stránky. A na všetko sa dá pozrieť z rôznych pohľadov, z pozície rôznych osôb, životov, skúseností. Čo všetko ovplyvňuje naše postoje a rozhodnutia.
Naozaj odporúčam.

24.07.2018 5 z 5

Prostá pravda Prostá pravda Jodi Picoult

Ďalšia z autorkiných výborných kníh. Zaujímavé informácie zo života amišskej komunity. Nahliadnutie do duše a myslenia mladej dievčiny z tejto komunity, ako aj do právneho systému USA. Jodiine knihy ma vždy vtiahnu do deja a nútia čítať a čítať...

24.02.2020 5 z 5

Čekání na Bojanglese Čekání na Bojanglese Olivier Bourdeaut

Milá, uletená a zároveň smutná knižka o jednej francúzskej rodine. Žeriav v byte, šialené večierky, úžasný život na jednej strane, na druhej strane životné straty.

20.01.2020 4 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Počúvala som všetky diely ako audioknihy nahovorené Veronikou Kubařovou a bolo to skvelé.
Niekedy trošku zdĺhavé a opakujúce sa vtipy, ale celkovo som sa pri nich bavila a fakt som si oddýchla.
Odvtedy sa pri prehliadkach zámkov a hradov (ktoré často a radi absolvujeme) s mužom stačí na seba už len pozrieť a smejeme sa. Heslo "mufloni" alebo podané papuče nás dokážu znovu a znovu rozosmiať.

28.10.2019 4 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Kniha plná emócií. O dobre a zle v nás, o tom, že život nie je jednoduchý. On taký nemá byť. O láske - k partnerom, deťom, kamarátom, hokeju, mestu...

"Před domem stojí matka. Nakládá do auta tašky svého dítěte, kolikrát tohle uděláte, než vyrostou? Kolik hraček posbíráte ze země, po kolika plyšácích pátráte v rojnici, když je čas jít spát, a kolik rukavic beznadějně ztratíte ve školce? Kolikrát si pomyslíte, že jestli příroda opravdu chtěla, aby se člověk rozmnožoval, měly už díky evoluci rodičům narůst na rukou obouvací lžíce, aby dosáhli pod všechny zatracené pohovky a lednice? Kolik hodin strávíme v předsíni čekáním na děti? Kolik vlasů nám z nich zešediví? Kolik životů věnujeme jejich jedinému? Kolik je toho potřeba, abychom byli dobří rodiče? Nijak zvlášť moc. Jenom všechno. Jenom úplně všechno"

19.12.2018 5 z 5

Enter, mami! Enter, mami! Martin Moravec

Zabavila som sa. Niektoré ma rozosmiali nahlas, čomu sa okolosediaci dosť čudovali. Pri niektorých o maminkách som sa musela červenať. Snáď to aj moje deti berú takto s humorom.

14.07.2017 5 z 5

Ohnivý sloup Ohnivý sloup Ken Follett

Hoci príbeh s takmer rovnakou šablónou ako predchádzajúce dve, obdobie, prostredie a hlavná téma sa líšila. Pre mňa zaujímavý vhľad do bojov a sporov dvoch kresťanských náboženských skupín, historických súvislostí, aj keď na pozadí vymysleného príbehu. Opäť pútavé čítanie.

15.10.2021 5 z 5

Básník Básník Michael Connelly

Výborná detektívka, Connelly vtiahne do deja a nepustí až do konca

04.01.2021 5 z 5

Životní terno Životní terno Fredrik Backman

Milujem Backmanove knihy, ale tejto niečo chýbalo.

04.01.2021 4 z 5