Scarefish Scarefish komentáře u knih

Být dlužen za duši Být dlužen za duši Aleš Palán

Kniha rozhovorů se dvěma syny pozoruhodné, dnes již vlastně zapomenuté, osobnosti vydavatele a překladatele Josefa Floriana, který tak nějak zázračně dokázal v prvních desetiletích minulého století vydávat řekněme vzácnou a ojedinělou překladovou i českou literaturu v nevšední podobě, tedy jako ucelené umělecké dílo - včetně grafické úpravy, ilustrací, často i na ručním papíře. A to vše ve skromných podmínkách, za pomocí rodiny a několika mecenášů. Měl dvanáct dětí, z nichž většina disponovala nevšedním talentem řemeslným, výtvarným i hudebním. Mimořádná rodina v zapadlé vesničce - dnes městysu Stará Říše. Aleš Palán se zasloužil o velmi cenné dobové svědectví a zachování mnoha detailů, které poskytují čtenáři představu o všestrannosti Josefa Floriana a tehdejších poměrech. Počátkem devadesátých let jsem měla to štěstí, že jsem ten pozoruhodný dům ve Staré Říši navštívila a viděla Florianovu knihovnu ještě dříve, než se tato nesmírně cenná sbírka tak nešťastným a ne zcela jasným řízením rozdělila a rozptýlila kdesi ve světě.

28.02.2024 5 z 5

Matylda Matylda Roald Dahl

Výborná kniha. Četla jsem ji v angličtině a bavila jsem se. Možná ji víc ocení dospělí než děti.

18.01.2024 5 z 5

Kouzelný dům Kouzelný dům Karel Josef Beneš

Knihu jsem četla před mnoha lety a pamatuju se, že se mi moc líbila. Poutavé vyprávění, tajemný motiv, záhada spojená se ztrátou paměti. Autorem výborně popsaná atmosféra domu, stupňující se napětí, psychologie postav. Hltala jsem ty řádky a čekala na rozuzlení.

25.11.2023 5 z 5

Lístky ze šumavské epopeje Lístky ze šumavské epopeje Karel Klostermann

Kůs, Voldřich, častá šumavská příjmení. Přijdete na hřbitov v obci Stachy a zjistíte, že velká část náhrobků patří právě těmto starobylým rodům. Pro mě je krásné cítit toto propojení minulosti, přítomnosti a příběhů, které pan Klostermann svými povídkami vypráví. Čím jsem starší, tím víc mě stará literatura těší a autentické historky z časů, kdy byl život neskutečně těžký mi dávají větší smysl než moderní - mnohdy plytká - literární tvorba.

28.07.2023 5 z 5

Od agamy po žraloka. Velký ilustrovaný slovník zvířat Od agamy po žraloka. Velký ilustrovaný slovník zvířat kolektiv autorů

Výborná encyklopedie. Teď už v ní zalistuju málokdy, ale kdysi jsem si v ní četla denně. Skvělý průvodce světem zvířat.

05.03.2023 5 z 5

Vánoce na Šumavě Vánoce na Šumavě Karel Klostermann

Několik povídek, jež spojuje dohromady vánoční čas. S výjimkou dvou příběhů se všechny odehrávají v drsných poměrech sněhem a mrazem zachvácené Šumavy. O životě prostých lidí rozhodují vichřice, náhlé změny počasí, jejich schopnost orientace a fyzická kondice. Je neuvěřitelné, v jakých podmínkách byli schopni přežít a jaké útrapy, včetně tragických ztrát těch nejbližších, dokázali přestát. V důvěře a vděčnosti k boží vůli. Vskutku poučné čtení.

07.02.2023 5 z 5

Knihu jsem prvně četla, když mi bylo asi 18. Byla jsem nadšená. Teď se mi dostala do ruky po mnoha letech znovu, kdy už mi je asi třikrát tolik let. Nyní už to nadšení tak velké není, víc jsem si všimla i některých neobratností překladu - přitom paní Marxová byla velmi dobrá překladatelka. Ať tak či onak, knížka je stále výborná, vypovídá mnohé o sepětí člověka a zvířete, a přenesla mě do časů "normálního" světa, kdy nebylo tolik vymožeností a pohodlí, ale o to opravdovější a čitelnější byl svět. Těžká práce venkovského veterináře popisována s lehkostí a humorem.

15.05.2024 4 z 5

Šumavské povídky Šumavské povídky Karel Klostermann

Pěkný soubor šumavských povídek, z měst i venkova. Četla jsem s radostí. Síla příběhů tkví i v tom, že autentický zachycují skutečné události a poměry, v nichž žili lidé časů minulých. Poučí nás víc než učebnice dějepisu.

21.08.2023 5 z 5

Rok ve Svatojánu Rok ve Svatojánu Eva Francová

K této knize se ráda vracím. Má pro mě kouzlo s vůní bylinek, dýchá z ní láska k darům přírody a směruje člověka k užšímu propojení se světem rostlin. Je i jistou motivací k hlubšímu bádání o tématech, která jsou v ní načrtnuta lehčeji: bylinkářství, zvyky, rituály. Vařím podle ní pampeliškový med!

26.12.2022 5 z 5

Román pro ženy Román pro ženy Michal Viewegh

Četla jsem před mnoha lety, krátce poté, co jsem viděla film, který mě dobře pobavil asi hlavně díky Simoně Stašové. I ostatní herecké výkony nebyly k zahození (Pažout!). Pokud se dobře pamatuju, film knihu věrně kopíruje. Příběh je dobrá oddechovka, žádné velké intelektuální dílo, ale jako lehčí čtení to vůbec není špatné.

30.05.2024 3 z 5

Dobrodružství medvídka Pů Dobrodružství medvídka Pů A. A. Milne

Tato kniha mě v dětství minula, její četba mě, pokud se pamatuju, vůbec nelákala. Když jsem ji pak četla svým dětem, byla jsem nadšená a dokázala v ní najít mnoho moudrého. Moje děti ji kupodivu měly také rády, ale co si z ní tehdy odnášely, netuším. Podle mě je to kniha, k níž musí člověk dozrát, aby ji plně ocenil, pochopil to kouzlo pomalého medvídka, věčně nabručeného Ijáčka a pomateného Tygříka.

15.11.2023 5 z 5

Pohádky stříbrného delfína Pohádky stříbrného delfína Jana Moravcová

Tuhle knížku jsem měla moc ráda. Pohádky s méně obvyklými motivy, přiblížily mi mořský svět a kraje, kam se v čase mého dětství moc nejezdilo. Podporovala moje snění.

21.08.2023 5 z 5

Básnický almanach 1959 Básnický almanach 1959 Milan Kundera

Hned ta první. V. Nezval a báseň, kterou nadiktoval příteli na vyšehradském hřbitově pár dní před smrtí.

lucerny jako rybí šupiny,

a myslet na syna.

Ach, koni, koníčku,
kdo mi tě osedlá,
kdo rozhoupá tě, lodi,
když přízrak za mnou chodí
a noc je zlá.

16.08.2023 5 z 5

Mipam - lama s paterou moudrostí Mipam - lama s paterou moudrostí Alexandra David-Néel

Moje velmi oblíbená kniha. Četla jsem ji s radostí, obohatila mě.

15.07.2023 5 z 5

Ptáci Ptáci Jaroslav Spirhanzl-Duriš

Milá knížka určená dětem, ale s potěšením jsem si ji přečetla i já, dětskému věku dávno odrostlá. Portréty našich nejběžnějších druhů, psané s láskou a porozuměním pro přírodu a ptačí svět. Krásné ilustrace Karla Svolinského.

11.07.2023 5 z 5

Kantůrčice Kantůrčice Karolina Světlá (p)

Líbily se mně asi první čtyři stránky. Pak už se mi kniha četla špatně. Obecně mi nevadí statě folkloristicky laděné, uznávám léčitelství, výklady hvězd, pranostiky apod. V této knize jsou ale ty pasáže jakoby násilně našroubované na dějovou linii, která je navíc podle všeho dosti plochá. Mám ráda staré prózy venkovského realismu, ale do Kantůrčice jsem se nezačetla.

09.07.2023 1 z 5

Nejkrásnější sbírka Nejkrásnější sbírka Miloslav Nevrlý

Krásné počtení z pera mistra slova a milovníka přírody. Člověk nabyde dojmu, že žije v nejzajímavější a nejpestřejší zemi na světě co se týče přírodních krás. Je tedy třeba zahrnout i Slovensko, zemi v mnohém výjimečnou. Přiznám se, že panu Nevrlému i docela závidím to, že poznal svět přírody ještě relativně nedotčený a vše si v něm poctivě odžil a okusil. Informace čerpal z knih a od zkušených či znalých osob. K dispozici měl jen mapy a atlasy. Jeho zážitky a splynutí s přírodou jsou v mnohém výjimečné.

08.06.2023 5 z 5

Šumava, má láska Šumava, má láska Karel Klostermann

Autorovy vzpomínky na dětství, rodiče a kamarády. Knížka původně určená dětem. Karla Klostermanna mám ráda, je výborný vypravěč. Žil v časech, které byly tvrdé a můžeme jen žasnout, co lidé v 19. století dokázali vydržet. S pokorou a vírou. Obzvlášť v regionech tak drsných jako byla Šumava. Nepředstavitelně těžká práce dřevařů a lesních dělníků. Děsivé úrazy. Děti si musely zvykat na těžkou realitu od mala a i malého Karla vedl jeho tatínek - lékař - k otužilosti a odolnosti. Něco nepředstavitelného pro dnešní, v mnohém tak změkčilou dobu. Dnešní Šarlotky, Vikinky, Adriánkové a Barnabáškové by koukali, co tenkrát musely děti vydržet a rodiče jim při vší své lásce nic neulehčovali. Jiné, drsnější, ale i svobodnější časy.

22.04.2023 5 z 5

Řeky, moje řeky Řeky, moje řeky Otakar Štěrba

Skvělá kniha. Lze doporučit všem milovníkům přírody, potažmo i dobrodružství. Autorova odvaha, zaujetí pro jeho velkou celoživotní lásku, kterou je příroda, vůle a vytrvalost jsou velmi cenné prvky podílející se na výsledku, jímž je poutavé vyprávění o cestách po našich i světových tocích. Příroda na vlastní kůži a s minimem technického vybavení. Klobouk dolů před panem Štěrbou.

20.09.2022 5 z 5

A zavaž si tkaničky A zavaž si tkaničky Roman Szpuk

Užila jsem si "kliku", potěšení z četby pi přinesly i "tkaničky". Prosté a jednoduché příběhy poskládané jako korálky na šňůrce. Potěšení z přírody, drobných jevů, které kolikrát ani nezaznamenáme, přitom v sobě ukrývají tajemství celého vesmíru. Pochopení pro lidské slabosti, upřímnost, dětské vidění světa. Milá knížka. Snad pan Szpuk ještě něco napíše!

30.08.2022 5 z 5