Satyrka Satyrka komentáře u knih

Tichá modlitba Tichá modlitba Angela Marsons

Přiznávám, že přestože mám sérii o Kim víc a víc ráda, málem jsem knihu zaklapla kvůli větě pronesené Karen: "Nevíš, o co přicházíš, Kim. Nepoznáš, co je láska, dokud nejsi matka. Vedle mateřské lásky blednou všechny ostatní typy." Ano, vím, že většina lidí to jen potvrdí, ale vzhledem k tomu, že tuto větu jako bezdětná slýchávám velmi často, mě naštvalo, číst to i v knize, ale pak jsem si řekla, že autorka to asi taky často slýchá. No... A co dál? Hrozně moc jsem holčičkám fandila a bála se o ně každou stránkou, opět dost potlačováných slz, dojetí a na konci mě rozesmála Kimina věta, která byla odpovědí poslednímu pachateli.
Víc se dozvídáme i o ostatních členech týmu.
Tak a teď už mě čeká čtvrtý díl!

01.06.2022 5 z 5

Spletité lži Spletité lži Angela Marsons

Jak já jsem šťastná, že přestože je moje nejoblíbenější krimi série takto dlouhá, stále si drží kvalitu. Proč je pro mě série s Kim nejoblíbenější krimi sérií? Velmi mi sedl celkový styl, zajímavé případy, jak ty hlavní, tak "vedlejší", nějaká ta přidaná hodnota v podobě zajímavých informací, v každé knize v podstatě jiné téma, odhalení zlouna je pro mě vždy překvapením a baví mě, velmi čtivé, a co mě osobně dostalo nejvíce jsou postavy! Zatím jsem si postavy nikde jinde tak neoblíbila. Celý tým k sobě perfektně sedí, a nejen ten, nemáme tu nějakou postavu a pak se na ni zapomene, ne, většinou ji autorka použije i dál a já jsem za to ráda. V tomto díle například Tracy Frostovou, která hodně překvapila a číst její část bylo skvělé a měla jsem z toho takový hezký triumfální pocit. A na poslední stránce knihy máme překvapení v podobě postavy, která se už taky několikrát objevila a vždy hrála velkou roli.
Co mě překvapilo je tentokrát surovost vražd, jako, normálně už se rovnala Chrisu Carterovi. Samozřejmě jen ta surovost, popisy stále nejsou zas tak obsáhlé jako u jiných krimi sérií, co jsem četla.
Tento a předchozí díl jsem si šetřila, a zhltla jsem je oba tak rychle, že mě mrzí, že už nemám další, ale zároveň jsem si připomněla, že pro mě je tohle skvost. Rozhodně se těším na další díly!
A název dílu sedí přesně!
Spoiler:
- Vedlejší dějová linka s Tracy a Trishou byla skvělá, hlavně jsem se konečně dočkala jiného řešení, jak se dostat z kruhu domácího násilí, než jsem doposud četla. A naprosto jsem to nečekala!

30.12.2023 5 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Tak tohle se mi líbilo!
Jako první zmíním to, že já (zatím) nic od Kinga nečetla, pokud se nepočítá pár stran Carrie, v době, kdy jsem na to ještě neměla mentalitu, věk, kdoví, ani jsem neviděla žádné filmové zpracování. Takže podobnosti s TO vidět nemůžu, jak tu mnozí píší.
Kniha patří mezi ty, které jsem koupila před hodně dlouhou dobou, a pak je nechala ležet v knihovně. Vlastně jsem si ji pořídila díky jedné paní na dovolené v Chorvatsku, Češce, co měla lehátko za mnou a nadšeně o knize vyprávěla. Díky! (I když jsem knihu přečetla až teď.)
Kříďák mě vtáhl a už nepustil. Od začátku do konce jízda, po celou dobu vás doprovází mysteriózní záhadná a trochu hororová atmosféra, tušíte katastrofy a nehody a chcete vědět, co se stalo a co se děje. A co já miluju v příbězích je zamotanost, a ta tu určitě byla. Postupné odkrývání "pravd" i pravd. Držení v napětí. Nechyběly ani životní... myšlenky a moudra, tak bych to mohla nazvat, leč lehce depresivní. Co se týče "pravděpodobnosti, že se něco takového může stát v "reálném životě "", na to já moc nekoukám, to už musí být fakt šíleně přitažené za vlasy, tohle ale nebylo.. aspoň pro mě ne.
Takže jsem nadšená, i když jsem původně čekala spíš čistě horor, dávám 4,5/5.

31.08.2023 4 z 5

Deväť brestov Deväť brestov Robert Bryndza

Přečteno ve slovenštině, taky poslední kniha od pana Bryndzy, co v tomto jazyce mám.
Do knihy jsem se vůbec nemohla začíst, jestli to bylo tím, že jsem se do prvního dílu s Kate pustila v podstatě hned po přečtení celé série s Erikou, a na ní a její tým a přátelé jsem si tak zvykla, že zvykat si na Kate a Tristana mi dalo zabrat? Nebo že moc nevyhledávám v detektivkách řešení případu, který se více dotýká hlavní postavy? Nevím. Každopádně když jsem se překousala..., no bohužel ne prvními stránkami, tak to konečně přišlo. Bryndza jak ho miluju, napětí a... taky velmi pozdní, nebo spíš brzká hodina ranní a já musela jít spát... Ale nešla jsem. A to je přesně to!
Kate a Tristan mi byli oba sympatičtí, Kate možná víc než Erika, to ale neznamená, že Eriku jsem si nakonec nezamilovala. Robertovy postavy jsou prostě skvělé. Takže přestože jsem se bála, že do dalších dílů nepůjdu, půjdu! Vlastně na ten další jdu hned teď!

21.08.2023 4 z 5

Temné hlbiny Temné hlbiny Robert Bryndza

Přečteno ve slovenštině.
I když u mě stále vede z prvních tří dílů ten druhý, nemůžu jinak než dát plný počet hvězd. Tahle série mě fakt baví, s Erikou už jsem taky úplně v pohodě, přestože mám i oblíbenější postavy. Čtivá, místy napínavá, psaná z více pohledů, skvělá kniha. Tady jsem byla úplně mimo, co se týče odhalení, jak to vše bylo a je. No jen doporučuji a pokračuji dalším dílem.
Moje poznatky (poznámky) obsahující SPOILERY:
Moje prosby z minulého dílu byly vyslyšeny, Erika tentokrát neměla v závěru nějakou bitvu s hlavním záporákem. Jen jí doporučuji se přestěhovat...
Její sestra Lenka mi docela lezla na nervy, ale ne nijak zvlášť, rozhodně tím nechci říct, že bych ji vyškrtla.
Trochu mě zmátl Gerry/ Gary. Celou dobu jsem čekala na odhalení, že oslavenec Gary z videa je ten Gerry. Pak mi to samozřejmě pomalu docházelo, když jsme se o Gerrym dozvídali víc.
Záměr?
Co ten zub, co našli? Chci vědět víc!!... Nebo radši ne.
Upřímně mi bylo jasné, že Amanda dřív nebo později zemře. U Crawforda jsem to ale fakt nečekala. Nicméně jsem mu skoro od samého začátku nevěřila. Jen jsem myslela, že do toho bude zapletený trochu jinak.
No a celkové rozuzlení? Rozhodně bych řekla to, co Mossová. Tolik vražd pro ututlání jedné nehody?! Nicméně strach evidentně hodně dokáže. To souhlasím.

17.07.2023 5 z 5

Poupátka Poupátka Hana Lehečková

Mazec! Styl a způsob, jakým je kniha napsaná, se mi rychle dostal pod kůži a došlo na neustále opakování si "ještě jedna kapitola", přesvědčení, že poslední stránky si nechám na potom. Samozřejmě to nevyšlo a najednou jsem byla na konci.
Je zvláštní, jak člověk rychle zapomene, jaký byl sám v jedenácti, v patnácti letech, ale autorka to za mě zvládla připomenout skvěle. Co bylo děsivé, bylo to, že mi došlo, že mé sestře je teď stejně jako Františce. Hodně jsem se zamýšlela. Třeba i nad tím, jak je lehké někým manipulovat. Hlavně jak ovladatelné děti mohou být, zranitelné, nevinné, neznalé, a proto je třeba je chránit. Nemusí vědět, co už je špatně a co ne. Nad tím, jaké ale dovedou někdy děti na ty druhé děti být. Jak je dospívání těžké. Jak opravdu záleží na výchově, i když vím, že je člověk schopný se spravit a změnit. A že něco přehlížet není řešení.
Bylo mi líto Františky, ale i Sáry, Nely a ostatních. Rodiče Františky, hlavně máma, hrůza. Mirek... Tam ani nemám slov, to je prostě hrůza hrůz. Ale i tohle se děje. Bohužel.
Za mě zajímavá kniha, naposledy jsem na toto téma četla (i viděla) Kdo chytá v síti. Čím dál víc vidím, že knihy opravdu rozšíří obzory a ukáží i realitu, jakou nemusíme vidět nebo znát.

05.05.2023 4 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

(SPOILER) Jak píšu u každého dílu - po velmi dlouhé době jsem se rozhodla přečíst HP znovu. Více v komentářích u předchozích dílů.
A teď ke knize.
Pamatuju si, že pátý díl byl můj nejoblíbenější. Možná protože je nejrozsáhlejší a máte trochu pocit, že se dozvíte víc než lidé, kteří "jen viděli HP filmy", že jste dostali trochu víc přístupu do tohoto světa než "ne-čtenáři". Teď, po letech už bych ale pátý díl nenazvala mým nejoblíbenějším. Neznamená to ale, že mi přišel nudný. Vůbec ne. Mám pocit, že i když byl tento díl nejtlustší, stejně chci vědět víc! Svět HP je prostě tak báječný, že ho nikdy nemáte dost. Alespoň já ne.
Nechci se opakovat, ale zase mi přišlo škoda, že Zmijozel má mít víc různých vlastností a přesto se dá v knihách popsat jednoduše jedním slovem - zlý. A mnohdy i zbabělý. Opravdu škoda. Draco mě opět štval, jak urážel, ale na něho nikdo nic říct nemohl, Snape tou svou nespravedlností též. Všem, kteří jsou nespokojení s tím, že Brumbál dává Harrymu "až moc bodů", stačí si přečíst knihy a přejde vás to. Trochu mě překvapilo a naštvalo, co se stalo po famfrpálovém zápase, když Draco opět urážel a Harry a jedno z dvojčat na něj zaútočilo. Opravdu pak McGonagallová vykřikovala, že žádné horší chování ještě neviděla? Já nevím, ale stačí se podívat na chování zmijozelských... Ti se chovají neskutečně odporně každou chvíli, ale...ok.. :D (Fakt nejsem zaujatá proti Zmijozelu, jen v knize jsou prostě hrozní....) Přiznám se, že co se týče Siriuse, nikdy jsem ho neměla ráda a Jamese jakbysmet, což se stále nezměnilo. Siriusovi jsem ale samozřejmě smrt nepřála, kvůli tomu, co pro Harryho Sirius znamená. Už jsem se taky nekoukala na Harryho chování tak jako kdysi. Snažila jsem se ho chápat. No a pak Umbridgeová... Asi nejvíc se mi líbila poznámka Kratiknota, že by si s tím samozřejmě poradil sám, ale nevěděl, zda na to má pravomoc. A taky jak drsná byla McGonagallová na Umbridgeovou. Pěkně válela! Percy... Blb prostě...
Která kapitola mě v knize ale moc nebaví, je ta o Drápovi...
Shrnutí - tenhle díl mě sice bavil, ale zároveň mě i štvalo chování různých postav a ministerstva hlavně. Což byl ale záměr, takže... Navíc tu přibylo pár nových skvělých postav, jako třeba Tonksová nebo Lenka/Luna. A přestože díl byl dost vážnější a temnější, přesto nechybělo plno vtipných a zábavných scén. Zároveň mě baví, jak je potřeba pozorně číst a "sledovat", protože vše do sebe krásně zapadá, a co se zdá jako naprosto nedůležitá věc, se dřív nebo později ukáže jako důležitá.
(Tyhle komentáře si píšu hlavně pro sebe, také si pak svoje hodnocení zapisuji do "čtenářského" sešitu. Proto píšu plno detailů o tom, kdo a proč a co. )
A ještě malá poznámka: v mém vydání této knihy je Lenka často "nepřeložená" a její jméno se vyskytuje v originálním znění, tedy Luna.

11.01.2023 5 z 5

(SPOILER) Jak jsem psala u předchozích dílů, po poslechu x-tého dílu podcastu Neplecha ukončena jsem se rozhodla, že si HP přečtu po velmi dlouhé době znovu, abych si celý příběh obnovila a protože mě zajímalo, jak se na něj budu dívat dnes - už jako dospělá pracující.
Na tenhle díl jsem se těšila. Ne že by byl můj nejoblíbenější, ale protože tady už to začíná být dospělejší, vážnější, temnější, a oproti filmu je tu dost věcí jinak, narozdíl od prvních dvou dílů. Dozvíme se plno nových věcí a detailů.
Na dost věcí jsem už pohlížela jinak a změnila i některé své názory. První, co jsem začala brát jinak, byli Dursleyovi a jejich chování k Harrymu. Velmi odporné chování, vhodné na prošetření sociálkou. Další věc byl i Snape a celkově Zmijozel. Snape se chová dost nespravedlivě k Harrymu a k Nebelvíru, toho jsem si dřív tak nevšímala, ale teď mi to přišlo taky dost přes čáru. Co se týče Zmijozelu, je škoda, že Rowlingová z nich udělala tak příšerné zlouny. Zmijozelská kolej je v knize, aspoň co jsem si všímala v tomto díle, až moc ukazována jako ta nejhorší, kterou nemá ráda žádná další kolej. Je škoda, že nebyly ukazovány nějaké výjimky, sama jsem si kdysi pohrávala s myšlenkou, že by bylo zajímavé, kdyby měl nějaký žák Zmijozelu mudlovské rodiče, ale chápu, že to už teď patří spíš do fanouškovské tvorby. Další, co mě při četbě napadlo byla nespravedlnost ve famfrpálu - není dost nevýhoda, že každý má jiné koště? Neměli by všichni mít stejné, aby se opravdu ukázalo, kdo je talent? A pak tu máme Poberty. Já nikdy nepatřila k jejich fanouškům. Jamese vyloženě nemusím, Siriuse taky moc ne, ale zase to neznamená, že jsem nechtěla, aby byl zachráněn. Ale změnila jsem názor na Lupina. U něj jsem měla neutrální názor, ale tentokrát jsem si ho přímo oblíbila. Zařazuji ho ke svým oblíbeným postavám. Dále - téma času a vrácení se do minulosti mě hodně fascinuje. Je to matoucí, ale dává to smysl, pokud tahle věta smysl dává :D
Takže shrnuto - tento díl se mi hodně líbil, líbí se mi, jak měním pohled na příběh a postavy, snažím se být nezaujatá a moc mě to baví! V tomhle díle se i párkrát už málem dostavily slzičky - to když Lupin nebo i Sirius vzpomínali na Jamese. Bavila mě i Trelawneyová a ten paradox!... Ach... Já už zase cítím, že nebudu mít po přečtení série chuť na jiné knihy! Srdcovka a legenda neskutečná, tenhle Harry Potter!

18.12.2022 5 z 5

Pohřbená pravda Pohřbená pravda Angela Marsons

Líbí se mi, o jakých tématech A. Marsons píše a jak je zpracovává. Tentokrát tu máme zločiny z nenávisti, vůči všem, co nějak vybočují z řady. Dozvídáme se tu něco víc o Stacey, za což jsem ráda, protože ta si získala mé srdce hned v prvním díle na prvních stránkách. Zprvu mi rozdělení týmu taky vadilo, ale nakonec to nebylo tak zlé. Hlavního, nebo jednoho, ze záporáků jsem později odhalila jen díky tomu, že mám přečtené předchozí díly, kdo četl, nejspíš pochopí. Každopádně konec mě překvapil tím provedením vražd, vím, že takové téma vídám v poslední době v mnoha knihách, ale tahle je první, kterou jsem na toto téma četla. Rozhodně pokračuji dalším dílem a trochu se bojím, že po dočtení zatím posledního, nebudu vědět, co se životem... Skvělá série!

23.06.2022 4 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Koupila jsem si pouze první díl série, prestože jsem měla možnost, vzít jich naráz víc, ale bála jsem se, že by mě to nechytlo. V půlce knihy jsem ale poznala, že je to přesně ten styl, co mě baví, takže už mám objednané všechny ostatní díly, pár už jich doma mám a jdu na tedy na ten druhý.
Za mě prostě není nouze o překvapení, postavy se mi líbí, byla i část, kde jsem se dojmula a část, kde se mi naopak zvedal žaludek. Krátké kapitoly jsou ten nejlepší tah, co spisovatel může udělat, protože "ještě jedna kapitola" nabývá nových rozměrů.
Jediné mínus dávám té naší obálce. Někdy si prostě všímám detailů a štvou mě. A tady je to postava dlouhovlasé blondýny, přestože Kim je krátkovlasá tmavovláska. Ale to rozhodně nemá s mým celkových hodnocením co dělat, jen jsem si musela postěžovat :D

21.05.2022 5 z 5

Chirurg Chirurg Tess Gerritsen

Tak tato kniha si zaslouží plný počet hvězd.
Velmi čtivá, žádné zdlouhavé nudné popisy, hodně mě bavili i části z nemocnice, přestože tu bylo hodně detailů a odbornějších názvů. Z popisů zranění se mi většinou dělá zle, tady to
bylo docela v pohodě. Příběh popsaný tak, že se mi odehrával přímo před očima, byla jsem tam, jako tichý pozorovatel.
Ano, protože jsem přečetla docela hodně krimi, připomněla jsem si díky knize dva konkrétní tituly, ale vzhledem k tomu, kolik krimi příběhů je, podobnostem se v podstatě nelze vyhnout, záleží spíš na tom, jak to autor podá a zpracuje, a tady si myslím, že na jedničku, aspoň já byla nadšená. Dobře, (tady možný (mini) spoiler) konec byl jako skoro v každé detektivce, co se týče gradace - konec přece neuzavřeme v klidu. Takže to se dá odpustit. Je to taková "nutnost".

Já klidně doporučím a pokračuji dalším dílem.

04.09.2023 5 z 5

Tento žánr obvykle nečtu, ale vzhledem k tomu, že jsem fanoušek HP, jsem musela udělat výjimku. Musela! I když Draco Malfoy nikdy nebyl mou oblíbenou postavou.
Obálka se mi líbila hned, už od začátku, a já si nemůžu pomoct, ale Tom Felton mi připomíná vzhledem na obálce mého bratrance. A ten výraz na fotografii, kde se objímá se Šedohřbetem mimo kamery je úplně přesný, jaký můj bratranec dělá. To jen tak mimo.
Asi jsem čekala více HP světa, na druhou stranu jsem se do vyprávění ponořila a připadalo mi, jako by mi to Tom vše vyprávěl z očí do očí, pohltilo mě to tak, že jsem knihu zhltla "za chvíli". Zároveň jsem si aspoň udělala reálnější představu, jaké to je být herec. Navíc vyprávění není vůbec arogantní nebo namyšlené, je upřímné, aspoň tak to vnímám, a to se mi moc líbilo. Fotografie super, jen bych je asi dávkovala postupně. (A u Merlinových vousů, Neville, nebo spíš Matthew Lewis, je tam tak boží!)
Nevím, jak hodnotit hvězdičkami. Ale když přihlédnu k tomu, jak jsem hodnotila několik desítek předchozích knih, vidím tuhle na 3,5 až 4/5.
Nevím, zda chci doporučit, rozhodně je potřeba si uvědomit, že nečtete o Dracovi, Hermioně, nebo třeba Brumbálovi, ale o hercích, kteří je hráli, přestože jim třebas byli velmi podobní.

29.08.2023 4 z 5

Kruh Kruh Bernard Minier

Tak já nevím, jak mám hodnotit. Zase. První díl Mráz mě totálně dostal, v podstatě jsem díky němu začala zase pořádně číst (přečetla jsem asi před rokem a něco), přestože byla kniha tlustá, každá stránka mě bavila, ale o Kruhu to bohužel napsat nemůžu. Já vlastně nevím, co mi vadilo, ale zkrátka mě to pořádně nechytlo. Možná protože Marianne mi byla těžce nesympatická. Možná kvůli tomu, jak se Martin potýkal s minulostí. Nevím. Nicméně Zieglerovou jsem měla ráda už v prvním díle, to se nezměnilo (jen nemám tušení, proč jsem si ji pamatovala jako zrzku), Margot a Elias mě též bavili.
I tak si ale brzy pořídím další díl. Jen já tak nemám ráda, když se nějaký vrah a jeho působení táhne několika díly...

20.02.2023 4 z 5

Nenávist Nenávist Chris Carter

Přiznám se, že nemám moc ráda krimi, kde se vrací záporák z nějakého předchozího dílu, a tak jsem byla snad jediná, kdo se na tento díl zas až tolik netěšil...
Zprvu jsem byla, dá se říct nespokojená, protože mi pomsta Robertovi přišla tak předvídatelná a pak... Ježíši, autor je prostě geniální! Prý předvídatelná, cha. Carter prostě umí psát. Na to, jak jsem se na začátku na díl netěšila, jsem pak ponocovala do brzkého rána a nemohla se od knihy odtrhnout. Dvakrát jsem se i zasmála a ne ničemu černému. I když z ní mám občas noční můry, tuhle sérii miluju.
Jediné, co mi ale vadí ve všech dílech, je to, a není to jen u této série, že hlavní postava na všechno přijde, je super geniální a jeho kolegové působí jako největší blbci, co nikdy na nic nepřijdou a kdyby nebylo hlavní postavy, tak snad všichni přijdou o práci... Chápu, že Robert je génius, ale i tak... Je mi líto Garcii, že vypadá pak jako tupec.. Díky tomu jsem ho, mini spoiler,
....na konci dílu i dost podcenila, ale nakonec mě příjemně překvapil. Jen jsem na něj v duchu křičela, ať není blbec, ať není blbec :D

13.10.2022 5 z 5

První krev První krev Angela Marsons

Kim Stoneovou jsem začala číst prvním dílem Němý křik a pokračovala vždy postupně, i tento díl, prequel, jsem přečetla až teď, po dočtení dílu Dětské duše.
Rozhodně se řadím k lidem, co souhlasí s tím, že je prequel lepší číst takto, tedy po dočtení Dětských duší, protože ty pocity a emoce jsou úplně jinde, když už máte tolik dílů za sebou. Je to jako vracet se k něčemu, o čem víte, že vás nezklame a cítíte se být součástí celého příběhu. A jako... Proč jsem vraha zas nečekala?!
Tuhle sérii mám zařazenou mezi své nejoblíbenější a nyní mě čeká (zatím) poslední díl, a já se tak trochu bojím, protože nechci opouštět Kimin tým a její případy.
Takže celou sérii doporučuji všemi prsty - i těmi u nohou, ale pozor - návykové!!

08.08.2022 5 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Moje druhá severská krimi, ta první mě hodně zklamala a já nechápala, proč se říká, že severské krimi je nejlepší.
Kniha mě překvapila. Úplně jiná detektivka než obvykle čtu, ale to neznamená, že to bylo špatně. Kniha mě bavila. Její čtení jsem si užívala, pokud se to tak dá nazvat, při všech těch smutných a ošklivých věcech, co se tam děly. Ale život holt není jen krásný.
Kniha je za mě takový "román v románu", spíš se zaměřuje na postavu onoho hypnotizéra a na jeho rodinu a jeho osobní život. Není to jen detektivka, je tady od všeho trochu - například i tzv. "červená knihovna" a erotika. Překvapivě mi to nevadilo, ale říkala jsem si, jak kniha asi bavila muže. Je zkrátka vidět, že knihu píše muž a žena.
Za mě to "zbytečně rozvleklé" není, jak jsem psala, já si to čtení vychutnávala.
Já jdu rozhodně do dalšího dílu.

19.03.2023 4 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

(SPOILER) Tak díky Báře, která dělá (a dělá perfektně a s humorem) podcast Neplecha ukončena, jsem se rozhodla po velmi dlouhé době HP znovu přečíst, jak už jsem psala v předchozích komentářech u ostatních dílů.
Do sedmého dílu se mi absolutně nechtělo. Týden jsem to odkládala hraním HP LEGO hry na PC, ale pak jsem prostě dostala "absťák", protože miluji čtení. Takže jsem se do toho pustila. Takhle kniha mě ničí emocionálně a zároveň mě hrozně baví některé pasáže. Přestože tu umře pár mých oblíbených postav, nejspíš je sedmý díl jeden z nejlepších dílů, z mnoha důvodů, aspoň pro mě.
Prolila jsem u tohoto dílu slzy. Dobby byl u mě vždy neutrální, ale teď jsem si ho oblíbila a jeho smrt mi zmáčela tváře slzami. Fred, to pro mě vždy bylo nejtěžší, do teď mi v hlavě zní věta "Pro George je každé zrcadlo zrcadlem z Erisedu ", kterou jsem kdysi dávno někde četla. Možná mě jeho smrt kdysi štvala nejvíc, protože já a můj bratr jsme k sobě měli velmi silný vztah, skoro jako dvojčata, přestože jsme od sebe tři roky. Mou milovanou sestřenku vždy nejvíc štvala smrt Tonksové a Lupina, kvůli malému Teddymu. Možná protože ona byla vždy zase pro založení rodiny. Dnes mě ta smrt taky štvala. Nedokážu ale říct, koho nejvíc. Snape je pak kapitola sama o sobě. Všichni víme. U konce kapitoly "Princův příběh" jsem opět slzela...
Tentokrát naštěstí po přečtení série nezbyl ten pocit, že nedokážu číst jinou knihu, jako tomu po přečtení HP vždy bylo. Tentokrát se na další knihy těším.
Pro tentokrát se tedy s knihami (Harry Potter) na nějakou dobu loučím, nicméně HP zůstává mou srdcovkou už navždy, přestože ani pořádně nedokážu říct, ČÍM mě tento příběh tak dostal.

05.02.2023 5 z 5

(SPOILER) Zprvu jsem chtěla opět psát o různých detailech v příběhu, od toho, jak jsme se rychle dostali do Bradavic, přes další nespravedlnosti než byl vůbec zahájen školní rok, po to, jak zábavné bylo číst si o randění a zlomených srdcích, že Neville byl konečně doceněn, o plýtvání dobrými lektvary, o tom, že nám tu nově poštu roznáší studenti místo sov, ale vzhledem k tomu, jak kniha skončila, nemám na to moc náladu a ani mi to nepřišlo moc podstatné. (I když jsem to i tak musela zmínit)
Šestý díl mě možná bavil nejvíc ze všech, měl dost zábavných pasáží i pasáží, co vás prostě baví číst, jako třeba to, jak nahlížíme do minulosti, která stála za zrodem Voldemorta. To, že se dozvídáme víc a víc, i když jsme ještě zmatenější. (A vzhledem k tomu, že čtu sérii po velmi dlouhé době, tak jsem zmatenější, i když jsem HP už četla)
Učebnice lektvarů, která patřila Princi dvojí krve, je naprosto skvělá a vy ji chcete taky, takže Harrymu ji narozdíl od Hermiony nevyčítáte, přece jenom si zaslouží v lektvarech i zazářit, vzhledem k předchozím ročníkům. Takže jsem se bavila, těšila jsem se na každou další kapitolu, až došlo na tu, kde Brumbál zemře. Jeho smrt jsem nikdy nedávala a to i proto, protože od této chvíle začínají umírat moje oblíbené postavy a smrt číhá na každém kroku...
Je to už týden a já ze sedmé knihy přečetla pouze první kapitolu, protože sedmý díl je pro mě hodně hodně těžký. A věřím, že nejen pro mě. Ale čtení už mi chybí a tak se do toho dřív nebo později pustím.

28.01.2023 5 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

(SPOILER) Jak jsem psala už u předchozích dílů a budu psát i u těch následujících - začala jsem Harryho číst po velmi dlouhé době, abych si udělala nové názory a celý příběh si obnovila.
Takže čtvrtý díl. Už tlustá kniha plná informací a detailů, které se do filmů nedostali a vlastně by se tam ani nevešli. Už jsem plno z toho zapomněla, takže jsem ráda za znovupřečtení.
Nejspíš jsem jedna z mála, ale já famfrpálové zápasy miluju. Vím, že mistrovství bylo jedno z mých nejoblíbenějších částí knihy.
Co asi musím zmínit je opět téma Zmijozel - Snape - Nebelvír. Vím, že hodně moc lidí má srandu z Brumbála a z toho, jak dává Harrymu a Nebelvíru "až moc" bodů. Jak mnozí říkají, jak je to nespravedlivé. Můj názor ale je, že to nespravedlivé není. (A to Nebelvír není moje kolej! ) Někdo jim ty body totiž dávat musí, ne? Ve filmech to tolik vidět není, ale v knize, hlavně ve třetím a v tomto čtvrtém díle, to vidět je. Snape a jeho nadržování Zmijozelu a naopak nespravedlnost vůči Nebelvíru. Takže já myslím, že si tyhle dvě koleje nemají, co se týče bodů, co vyčítat. Jo, pak jsou tu trochu zapomenutí havraspárští a mrzimorští. Ti by si naopak mohli stěžovat! Ale zastánci Zmijozelu prostě ne ... :D
Já jen, že jsem si tenhle svůj pohled na věc musela zapsat, jinak tu máme samozřejmě vážnější věci - jako třeba, kdo hodil Harryho jméno do poháru a tak...
A pak taky musím soucítit s Nevillem. Chudák Neville. Pořád dostává od každého bídu, a co hůř, dokonce i od učitelů, kteří nemusejí být Snape... Já nevím, ale takhle mu ještě víc podkopávají sebedůvěru, kterou ani nemá. Zkrátka docela ponižování. .. Ale samozřejmě, Rowlingová se s tím moc nemaže :D ( A co si budu, já se ke svým postavám taky nechovala nejlépe, když jsem ještě psala )
A jak už jsem psala i minule, je škoda, že Rowlingová udělala ze Zmijozelu takový... -hledám slušné slovo- ... -nenalezeno-... Malfoy je docela ten typ "já-si-můžu-dělat-srandu-z-tvý-mámy,-ale-dost-se-naštvu,-když-mi-to -oplatíš"... Jako vážně, kdo a proč ho může mít za oblíbenou postavu?
Ale neberte to vše tak vážně. Jako já.
Toť asi vše, kniha opět skvělá, tentokrát už vůbec ne pohádková. Jdu se pustit do pátého dílu, který byl kdysi můj úplně nejoblíbenější, protože byl nejdelší a bylo tam nejvíc věcí navíc. Teď jsem zvědavá, jak překousnu asi nejvíc nenáviděnou postavu v růžové...
A hlásím, že Harry Potter a Ohnivý pohár je moje poslední přečtená kniha v roce 2022!

30.12.2022 5 z 5

Hovor se smrtí Hovor se smrtí Chris Carter

K případům Roberta Huntera jsem se vrátila asi po třech letech. Zprvu jsem se nemohla začíst, ale vůbec to nebylo tím, že by kniha nebyla dobrá, však Carter je velice oblíbený, ale tím, že jsem nedávno dočetla krimi sérii, která byla přesně podle mého gusta a ještě stále jsem se od ní nedokázala odpoutat. Nicméně! Po pár kapitolách jsem už nemohla přestat číst.
Série rozhodně není pro každého - vraždy jsou velice brutální a detailně popsané. Nejvíc si právě pamatuji způsoby smrti.
Celé je to napínavé, někdy tak, až mě to ničí. Prostě musíte číst dál!
Co víc napsat, tahle série je rozhodně sázka na jistotu, jen budete mít občas noční můry...

01.09.2022 4 z 5