Rowana Rowana komentáře u knih

Pláč zavržených předků Pláč zavržených předků Angela Slatter

Příběh má kouzlo. Hypnotické, sugestivní kouzlo. Je to příběh o příbězích. Krutých surových pohádkách jako z dob "našich" předků, bez cenzury, bez příkras.
Láká vás vodní svět, jeho obyvatelé? Jste okouzleni příběhy o mořských pannách, rusalkách? A co třeba kelpie? Zapomeňte na Ariel i malou mořskou vílu. Chcete bohatství a moc? Smlouva s mořem má své vábivé kouzlo, cena je však vysoká. Hodně vysoká. Neplačte, že ji nechcete platit. Neboť smlouvy se dodržovat musí.
Po dočtení jsem byla jako uhranutá, přála jsem si trochu víc. Časem se nejspíš skutečně vrátím. Protože mámivý je nejen zpěv sirén.

27.06.2023 5 z 5

Dům v blankytně modrém moři Dům v blankytně modrém moři TJ Klune (p)

Příjemné laskavé čtení o nerudném muži s laskavým srdcem a neobyčejných dětech v ustrašeném předpojatém světě. Společně strávený čas na ostrově v blankytně modrém moři může mít blahodárný vliv nejen na ně.

31.01.2023 5 z 5

V první linii: Armádní generál Petr Pavel V první linii: Armádní generál Petr Pavel Vladimír Mertlík

Dobře zpracovaný životopis formou interview. Příjemný přednes zvukového zpracování dal knížce nový zajímavý rozměr a dodal jí na "čtivosti".

10.01.2022 4 z 5

Selekce Selekce Kiera Cass

Příjemný romantický příběh v duchu harlekýnek z prostředí aristokracie v dystopické společnosti. V budování světa je znát silná inspirace Hunger games a Divergence, ačkoliv se v žádném případě nejedná o vyvražďovačku.
Ke knížce jsem přistupovala trochu se skepsí, neboť po přečtení jiné autorčiny knihy (Siréna) jsem byla nesmírně zklamaná. Selekce mě velice příjemně překvapila. Milé, odpočinkové čtení.

22.04.2021 4 z 5

Případ ukradeného zubu Případ ukradeného zubu William Ritter

Svým způsobem napínavější a zajímavější než první díl. Prostě už jen z toho důvodu, že vím, jak to s panem Jackabym je. A také jeho půvabná asistentka už není takové telátko jako v prvním díle. A těch naprosto úžasných fantasticky nevšedních zvířátek, co tady je! Mám pro ně slabost ve filmu z jiného světa, a tady jsem si jich také užila do sytosti. Nad chundelatými kuličkami koťátek s náznakem šupin v srsti jsem se mohla rozplynout, než člověku postupně došly všechny důsledky jejich existence. A že to panečku byly důsledky!
Moc si přeji, abychom se dočkali i dalšího pokračování nevšední kariéry pana Jackabyho a jeho přátel. Ó, ano, to si přeji moc.

14.02.2020 4 z 5

Knihomolové Knihomolové Emily Henry

Ta knížka měla smůlu, že jsem ji četla zrovna v ne úplně čtenářském rozpoložení. Přesto mě dokázala utáhnout na zajímavý, vtipný, nikterak přeslazený romantický příběh s dobře prokreslenými postavami. A že při tom některá knižní klišé musela dělat stoj na hlavě? Dobře jim tak. Navzdory své roztěkanosti jsem se u ní dobře bavila. Knížku doporučuji spíše na léto nebo aspoň do teplého slunečného počasí.

29.12.2023 4 z 5

Vražda na faře Vražda na faře Agatha Christie

Velice příjemné audio zpracování. Příběh má vtip a šarm slečny Marplové. Viděla jsem i seriálové zpracování, takže rozuzlení jsem znala. I tak jsem si poslech opravdu vychutnala.

21.04.2023 4 z 5

Jedna zatracená pohroma za druhou Jedna zatracená pohroma za druhou Jodi Taylor

Skvělá jízda. Nahlédnutí do jednoho trochu praštěného historického ústavu, který studuje dějinné události v autentických historických reáliích (cestování v čase to v žádném případě není, to by znělo příliš sci-fi a to se k historikům nehodí). Náramně jsem se bavila, hodně jsem se smála, občas jsem se trochu bála a nad ledasčím jsem kroutila hlavou. Druhý díl už na mě doma čeká a jen doufám, že další brzy v češtině vyjdou.

03.01.2023 5 z 5

Mrtvá v Temži Mrtvá v Temži Matthew J. Costello

Poměrně krátký, příjemně plynoucí, klidný, odpočinkový detektivní příběh se zajímavou zápletkou a sympatickými vyšetřovateli - americkým policistou ve výslužbě, který je v malém anglickém městě tak trochu outsider, a rozvedenou mámou od dvou dětí, která místní i zdejší poměry zná, ale přece jen z koloritu "našince" stihla během života také trochu vypadnout a až teď má příležitost si to pořádně uvědomit. Po další knížce ze série určitě sáhnu.

09.11.2022 4 z 5

Nanits Chronicles Nanits Chronicles Michael Petrus

Kresba mě chytla. Příběh, nu ta první část hodně, to jsem byla velice zaujatá i napnutá a zvědavá, co bude dál. A ono... nic. Neukončeno. Přeskočíme v čase do minulosti, do dnů, už byl svět v rozkladu a pak ještě ve vyprávění znovu časový skok dozadu, a občas mi tam něco chybělo. Je tento komentář zmatený? No, já byla při čtení kolikrát dost zmatená také. Zvláště u toho prostředního příběhu z "minulosti". Občas mi přišlo, že tam někde něco chybí, nebo je něco přehozené.
Poslední příběh byl zajímavý, jeho konec mě trochu usmířil. Pokud opravdu bude někdy nějaké další pokračování, možná ho i zkusím. Třeba nebude působit tak zmateně jako tento (můj komentář).

20.05.2022 4 z 5

Jackaby Jackaby William Ritter

Docela zajímavá fantasy pojatá zase trochu jiným způsobem. Jackaby jako soukromé očko, který jako jediný vnímá bytosti a události, jež se tak trochu (nebo opravdu hodně) vymykají běžnému vnímání obyčejného smrtelníka. Až jeden uvažuje, jestli si Jackaby ve své bujné představivosti fakt jen něco nevymýšlí - až je najednou zřejmé, že to ani náhodou.
Jediný "jasnozřivec", kterého zná(me). Objeví se někdy časem třeba i další? Ten pojem tu rozhodně získává zcela jiný význam, než na jaký jsem byla doposud zvyklá.

17.03.2019 4 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Hned první knížka Roberta Bryndzy se mi opravdu moc líbila. Napínavá, pro mě nijak předvídatelná. Vyšetřovatelka nikomu neleze do zadku a taky si to pěkně odnáší. Po další sáhnu ráda.

03.11.2018 4 z 5

Postel, hospoda, kostel Postel, hospoda, kostel Zbigniew Czendlik

Čtení je to velice laskavé, moudré, humorné a chytlavé. Jaké není? Rozhodně není nudné a určitě to není ztráta času.

03.01.2018 5 z 5

Beladona Beladona Adalyn Grace

Ta kniha mě překvapila. Je skvělá. Jemná romantická linka podkreslená tajemstvím věčnosti a (ne)smrtelnosti, zlovůle lidí i naděje. Zase jinak je tu podchycený svět jednoho z věčných. Co jsem pochopila, v druhém díle bychom se mohli seznámit s dalším, což mě rozhodně láká a nesmírně se těším na pokračování.
Vzhled knihy stojí rozhodně za pozornost. Je skvostný.

12.04.2024 5 z 5

Vánoční prasátko Vánoční prasátko J. K. Rowling (p)

Opravdu krásná vánoční dětský příběh, který nemusí být nutně pouze pro děti. Čtení jsem schválně odkládala právě na období Vánoc a pak jsem jej přečetla doslova jedním dechem za jediný večer. A ráda se k němu vrátím některé další Vánoce.

02.01.2024 5 z 5

Černé světlo Černé světlo Peter May

Po ne úplně velkém nadšení z druhého dílu, se mi tento případ zase docela líbil, asi jako ten první, možná i o něco víc. Poslouchala jsem jako audioknihu, kterou mohu určitě doporučit. Enzo začíná být trošičku nesmrtelný, ale nijak zvlášť mi to tu nevadilo a příběhu na spádu to také neubralo.

20.09.2023 4 z 5

Legendy & latéčka Legendy & latéčka Travis Baldree

Je to laskavé, je to humorné. Takový ten příběh, kde se toho dvakrát moc neděje, ale přesto se mi moc líbí a ráda se k němu vracím a pak ve mně přetrvává pocit nasycené spokojenosti.

15.08.2023 4 z 5

Gallant Gallant V. E. Schwab (p)

Fantasy příběh s hororovým nádechem. Na konci ve mně probouzel takové ty neuspokojené pocity jako třeba po shlédnutí filmu Silent Hill, ale bez těch krutých scén, které ve filmu byly. Vyprávění v sobě nese jemný hororový podtón a doporučila bych ho dětem nebo mladším čtenářům, kteří by měli chuť zkusit si přečíst nějaký svůj první horor, ale vnitřně se trochu obávají, jestli by to na ně ještě nebylo moc. Řekla bych, že v této kníže se nabízí příběh, který svého čtenáře provede lehkým krokem po ne příliš náročném hororovém parketu. Příběh je rozhodně čtivý, napínavý, konec odpovídá žánru.

10.07.2023 4 z 5

Poslední měsíční dívka Poslední měsíční dívka Barbara Davis

Lizzyna babička Althea byla velice moudrá a silná žena. V předzvěsti vlastní smrti dokázala nalézt způsob, jak zůstat s vnučkou v kontaktu a pomoci jí při hledání její vlastní životní cesty a třeba i při hledání cesty k rodinným kořenům, bude-li si to sama přát. Zdravým způsobem bez přehnaného sebezapření a sebeobětovávání. Příběh je veden po lehce načrtnuté detektivní lince vyšetřující smrt a nespravedlnost minulosti, podtržené pověrčivostí a neopodstatněným strachem z neznámého. A je podkreslen nevtíravou romantickou linkou, která dokáže stáhnout nitro i pohladit po duši. Umím si představit, že se ke knížce v budoucnosti znovu vrátím.

08.05.2023 4 z 5

Notting Hill pod sněhem Notting Hill pod sněhem Jules Wake (p)

Krásný vánoční příběh z londýnské čtvrti s níž se pojí pro mě jeden z neromantičtějších filmů stejného jména. Sněhová peřina dodává celému příběhu zvláštní atmosféru, kterou autorka dokázala sugestivně vykreslit. Úplně jsem cítila jak mi křupe sníh pod nohama a vnímala těžké, utlumující ticho chumelenice při soumraku, nebo sváteční atmosféru vánočních trhů a svátečně vyzdobených zákoutí.

09.01.2023 4 z 5