RonnieSmithx RonnieSmithx komentáře u knih

Její pastorkyňa (drama) Její pastorkyňa (drama) Gabriela Preissová

DĚS A HRUZA ALE JE TO DOBRY

12.06.2023 5 z 5

Pravý výlet pana Broučka do Měsíce Pravý výlet pana Broučka do Měsíce Svatopluk Čech

Výsměch parnasistnímu estétství, které vás (možná) pobaví. Matěj Brouček a jeho tvrdé snění je rozhodně něco, k čemuž bych se chtěla vrátit znovu.

12.06.2023 5 z 5

Písně otroka Písně otroka Svatopluk Čech

Silná kniha, ale bohužel mě verše tolik neoslovily. Jako protest vůči rakouské vládě ale super.

12.06.2023 3 z 5

Newtonův mozek Newtonův mozek Jakub Arbes

Newtonův mozek začal velmi slibně, ale musím říct, že když nastal výčet všech těch bitev, které vypravěč s přítelem viděli, tak jsem se začala trošku nudit. Jinak mě dílo moc zaujalo a Arbes se mi čte moc hezky, ale tento jeho počin, ačkoliv je skvělý, bych nezařadila mezi jeho nejlepší díla. Doporučila bych všem, které baví sci-fi.

Z osudu přítele je mi smutno. Jeho kousky mě moc bavili.

12.06.2023 4 z 5

Sivooký démon Sivooký démon Jakub Arbes

Napínavý počin, který vás nenechá se odtrhnout. Nebyla jsem výjimkou a do Reginy se zamilovala jako postavy v příběhu. Je to dílo zachmuřené, tajemné a ačkoliv se vám to bude zdát jako nemožné, tak přece skončené s nějakým logickým závěrem.

Večerní písně Večerní písně Vítězslav Hálek

Roztomilé. Sice v dnešní době bych to s kontextem vnímala jako grooming, ale nevadilo by mi, kdyby mi někdo napsal básničku z Večerních písní do památníčku.

Muzikantská Liduška Muzikantská Liduška Vítězslav Hálek

Nevím, kdo si z nás dělá větší blázny - jestli láska nebo naše ego.

11.06.2023 4 z 5

Kříž u potoka Kříž u potoka Karolina Světlá (p)

Je to s těmi muži kříž, co vám budu vykládat, ale díla Karolíny Světlé se čtou perfektně. Části s Józiným příběhem mě moc bavily.

11.06.2023 5 z 5

Vesnický román Vesnický román Karolina Světlá (p)

Skvělé dílo, ale ten konec stejně člověka zamrzí. Karolínu Světlou doporučuji všem. Vynikající autorka své doby.

Dědův odkaz Dědův odkaz Adolf Heyduk

Příběh o tom, jak muž nedokáže udělat ani bare minimum. Je to ale velmi krásně napsaná báseň, tudíž sem přikládám i mé oblíbené verše:

"Vrať se mi, drahá duše má,
ukryj se v ňader mých květě,
vrať se mi, dřív než zahynu,
bez tebe pusto mi v světě,
bez tebe hvězdy nesvítí,
bolest má s nebe je třebe,
kamkoli oči obrátím,
hledám jen tebe, jen tebe! --"

"Ubíhá doba za dobou,
všecko se ztrácí a mění,
jen proti duše bolesti
léku a pomoci není;
padne-li z mračen života,
padne jak nebeská střela,
neprchá lítost ze srdce,
myšlénka nevzlétá z čela. --"

"K tobě chci, kudy, ach kudy,
bez tebe v slávě, v bohatství
žebrákem všudy jsem, všudy!"

Arabesky Arabesky Jan Neruda

Přemýšlím, jestli se mi více líbily Arabesky nebo Povídky malostranské. Obě díla mají něco do sebe, leč musím říct, že Povídky mají propracovanější kompozici. Nejvíce mě bavila (přišla mi nejzajímavější) arabeska Ty nemáš srdce. Dále ale určitě stojí za zmínku Erotomanie, Blby Jóna, Byl darebákem, Páně Kobercova ženitba a Z tobolky redaktorovy. Kassandra je také moc hezky napsaná. Ale na jeden zátah dílo přečíst nedoporučuji.

Povídky malostranské Povídky malostranské Jan Neruda

Některé povídky se mi líbily více, některé mě bavily méně, ale musím říct, že ta pozitiva přece jen převažují. Nerudovo vyprávění se mi četlo hezky, některé pasáže mě dokonce donutily se zasmát. Ty o lidské nepřejícnosti, závisti a chamtivosti člověka zamrzí, ale to už tak v životě bývá.

Maloměstský román Maloměstský román Teréza Nováková

Smutný příběh na motivy života Zdenky Havlíčkové, jež musela žít ve stínu vymyšleného charakteru, který ji lidé přiřadili. Kniha je velmi čtivá a moc hezky napsaná. Doporučuji tento prvotní román autorky všem, kterým se naskytne pod ruku. Zanechal ve mně po dočtení mnoho melancholických myšlenek. Občas holt ke zničení života stačí jen se špatně narodit.

10.06.2023 5 z 5

Zpěvy páteční Zpěvy páteční Jan Neruda

Název mě zaujal, obsah již bohužel méně .

10.06.2023 3 z 5

Písně kosmické Písně kosmické Jan Neruda

"O hvězdy, hymny vy zářivé, naslouchám vám v roznětu svatém,
nechť smrt, či vzkříšení hlásáte,
duši mi plníte zlatem!
Srdce celičké vystláno
nesmrtelnosti kvítím
co potřebuju já věčným být,
když věčnost již teď procítím!"

10.06.2023 4 z 5

Prosté motivy Prosté motivy Jan Neruda

"Liják se v okna boří -
noc divoká a děsná!
Já ležím chorý, bez sna,
a lampa noční hoří.

Světélko poloslepé,
rci, lampo malá, nač jsi tu,
bych viděl líp svou samotu,
svou bolest cítil lépe?

Mrkla si ve přístěnku:
Ej počkej, chvilku počkej jen,
já kmitám, svítím oknem ven,
těm hladovcům tam venku.

Dost jsem se rozproudila,
by liják znal, kam mráz svůj lít,
by kulich zřel, kam v okno bít,
a smrt by nezbloudila."

10.06.2023 4 z 5

Balady a romance Balady a romance Jan Neruda

Nesnáším, když omylem zabiju svého budoucího zetě.

Hřbitovní kvítí Hřbitovní kvítí Jan Neruda

"Mnohé srdce milovalo,
láskou blaze kvetlo,
jenže zjara dchnutí mrazu
bílý zvonek zhnětlo.

Hrůzné nemilosrdenství
srdce v poušť vyvrhlo,
a když v bolu churavělo,
smích si z něho strhlo."

V zámku a v podzámčí V zámku a v podzámčí Božena Němcová

Překvapivě se mi V zámku a v podzámčí líbilo z těch pár děl, které jsem od Boženy zatím četla, nejvíc. Bylo pro mě rozhodně nejzajímavější. Děj nebyl zdlouhavý, rychle mi utíkal a neměla jsem až takový problém udržet pozornost. Vrtochy paní Skočdopolové mě bavily a k Vojtěškovému životnímu příběhu jsem rychle přimkla. Konec je dost zidealizovaný, ale to už se dá tak nějak čekat.

Divá Bára Divá Bára Božena Němcová

Je to milá povídka, která neurazí, ale taky nemohu říct, že by mě nadchla. Líbil se mi vztah Elšky a Báry. Bylo to takové čisté přející přátelství, že kdybych nevěděla, v jakém století bylo dílo napsáno, tak bych si myslela, že se bude ubírat jiným směrem. Božena tu nahlodává téma postavení muže a ženy ve společnosti, pověrčivosti a zabývá se vesnickým životem. To nalezení lásky s myslivcem jí ale moc nevěřím. Přišlo mi hrozně na sílu, aby ta divá holka teda s někým skončila. Tím nemyslím, že by si nezasloužila lásku, ale že si ji spíš dokážu představit jako svobodnou a šťastnou ženu.

09.06.2023