RimmerCZ RimmerCZ komentáře u knih

Draci přece nejsou Draci přece nejsou Philip Reeve

Celkem originální zápletka takové nenáročné čtení na pobavení a oddech. Ale nevím, zda je třeba kupovat si tuto knihu v knihkupectví za cca 250 korun. Není to zase takový evergreen, co by člověk četl 2x do roka. Stačí si ji půjčit, přečíst dětem a je to. Normální příběh, který neurazí.

Zlato kapitána Flinta Zlato kapitána Flinta Arthur Douglas Howden Smith

Touto knihou pan Smith trumfnul pana Stevensona, ačkoli z jeho díla vycházel. Do nejmenšího detailu "připravil" půdu pro vše, s čím se čtenáři setkávají v Ostrovu pokladů a je skoro až neuvěřitelné, že tyto knihy vznikly v obráceném pořadí.
Co se týče vyspělosti příběhu, charakteru postav a kvality dialogů, Smith pro mě oproti Stevensonovi hraje prim. Z největšího záporáka se vyklube jedna z nejlepších literárních postav, které znám, vše je naprosto realistické...bomba!
Námořní dobrodružství, jako malované.

17.02.2012 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Pěkné, milé, poučné. Rozhodně by každý (dospělý) měl obětovat hodinku a tuto knížku si přečíst. Ale že bych z ní šílel, to říci nemohu. Je pozoruhodná a neobyčejná, to jistě ano, ale zároveň existuje hodně knih, které pro mě mají větší hodnotu.

Reportáž psaná na oprátce Reportáž psaná na oprátce Julius Fučík

Povznesme se nad ideologický patos a nějaké faktické chyby či nedostatky. Když přimhouříme jedno oko, máme před sebou výborné svědectví z nacistického kriminálu, velmi sugestivní a navozující tísnivou atmosféru. Tato kniha by měla být povinnou četnou na školách, aby si každý představil, jak to asi tak mohlo vypadat.
Velmi působivé jsou pasáže, kdy se Fučík obrací přímo na čtenáře z "budoucnosti".

Štěně Štěně Paul-Jean Hérault

Tahle knížečka mě velice upoutala. Neumím přesně říct čím, nejspíše hlavním hrdinou, kterého jsem si zamiloval. Obálka vypadá brakově, nicméně její obsah je pro mě velice zajímavý. Dýchá z toho trochu amatérština v názvech (hlavně zbraní), ale nevím, zda to není překladatelem a beztak to je jedno.
Velice pěkné počtění na cesty.

16.02.2012 4 z 5

Čarodejnice z bažin II: Rytíři Křišťálu Čarodejnice z bažin II: Rytíři Křišťálu Jean-Pierre Garen (p)

O fous slabší než první díl, nelíbí se mi hlavně závěr. Který je podlě mého zbytečný. Příběhu tak moc nesluší. Ale po přečtení solidního prvního dílu je dobře přečíst i tento. Celkem pěkné

16.02.2012 3 z 5

Čarodejnice z bažin I: Baron d'Escarlat Čarodejnice z bažin I: Baron d'Escarlat Jean-Pierre Garen (p)

Velmi nenáročné čtení, nicméně poutavé a zábavné. Po této knize jsem sáhl několikrát, zejména když se chystám na delší cesty. Vejde se do kapsy a její přečtení nikdy neurazí.

Za námi Moskva Za námi Moskva Alexandr Alfredovič Bek

Když si odmyslíme ideologický patos (kterého je dost), tak to není tak úplně špatná kniha. Pro milovníky vojenství a trošku bulvárnější historie je to celkem slušné počtení. Četl jsem to, protože jsem zrovna nic jiného neměl. ale ani toho nelituji. Docela mě to bavilo.

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Velice zvláštní, svébytné, smutné i veselé...
O téhle knize nijak moc nevím co napsat...nevím proč se mi tak líbila, ale moc se mi líbila. Musíte to vyzkoušet ;-)

Metro 2034 Metro 2034 Dmitry Glukhovsky

Těšil jsem se na pokračování a zároveň se bál toho, co skutečně přišlo. Toporné pokračování se snahou vymlátit něco z úspěchu prvního dílu. Chyběl pořádný námět, bylo to odfláknuté, umělé, násilné. Hned na první stanici začne velký mutant trhat lidi. Zbytečné zdůrazňování, jak všechno je hrozné a děsivé. Autor úplně zahodil, to, co udělalo jeho první dílo tak skvělým.
Pár záblesků by se tam našlo, hlavně tedy v podobě Homéra a Saši ale byl to odvar, nebo to bylo uspěchané a autor to sepsal dřív, než mu to dostatečně vyzrálo v hlavě...o dost dřív.
Nebýt prvního dílu, možná by to nebylo považováno za takový propadák...ale takhle je to pokles o míle směrem dolů.

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Po dlouhé době kniha, která mě skutečně uchválila již během čtení a můj dojem se ještě několikráte umocnil skutečně výjimečným závěrem. Měl jsem 4 dny před maturitou, když se mi dostala do ruky, stejně jsem ji ale okamžitě přečetl, učení neučení...nešlo to odkládat.
Napětí, mrazení, zatajený dech, silné poselství, myšlěnka, pointa...to všechno má. Zařadil jsem ji na první příčku ve svém osobním knižním žěbříčku, o který se teď dělí s dílem pana profesora Tolkiena.

Húrinovy děti Húrinovy děti J. R. R. Tolkien

Zde musím dát pouze 4 *. Túrin mi byl totiž již v Silmarillionu značně nesympatický a této knize se má averze ještě prohloubila. Vše je krásné, propracované, příběh výborný, klidně by mohl vydat na další ságu. Ale přál bych si tam více postav a také možnost lépe se s nimi sblížit, jako v Pánovi prstenů. Tím, že jde jen o jakýsi doplněk, či přídavek, ztrácí pro mě kniha z části na sympatičnosti.

16.02.2012 4 z 5

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Tak tak...toto jest alternativní Bible. Vrchol dokonalosti spisovatelova díla. Jednak je obdivuhodné, že toto chtěl vytvořit a vytvořil. Ještě obdivuhodnější však je, JAK to vytvořil.
Pro jistý druh čtenářů, to nebude mít moc velkou hodnotu. Pro jiný druh to bude velkolepé a krásné dílo. Je tam krása, duchovno, láska, špatnost, hřích...všechno. Toto je Kniha.

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Kvalita nad kvalitu. Opět další díl a zase zcela jiná atmosféra knihy, naprosto odpovídající její náplni. Miluji pasáž Pipina v Minas Tirith, sprátelivšího se s Beregondem ze Stáže a následně s jeho synem. Chtěl bych si někdy zajít do Lampářské ulice, nebo posnídat na hradbách... Navíc mě děsně rajcují Tolkienovy dodatky na konci knihy nabyté faktografií a neskutečnými detaily. Líbí se mi číst o zasutých částech příběhu a přemýšlet o nich. Navíc dokazují olbřímího génia, tohoto giganta mezi snílky-spisovateli.

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Kniha, která má pro mě zcela jiného ducha, než Společenstvo. Působí na mě jinak, když ji čtu a cítím jinou atmosféru. To ovšem není vůbec na škodu, neboť i celý děj se změní a započíná nová kapitola epochální ságy. Zkrátka si myslím, že na mě působí přesně tak, jak má. Nechci ji srovnávam s ostatními díly. Každý díl je totiž jedinečný a výjimečný v jiných věcech a každý je tudíž nějak NEJ.
PS: Nečíst knihu s ilustracemi od Alana Lee = nečíst ji vůbec.

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Dostala se mi ro ruky víceméně náhodou v mých asi 13 letech, když jsem neměl co číst. Krátce poté, co jsem přečetl první díl se ve světě provalila tolkienománie, způsobená zfilmováním Společensta - ta se mě naštěstí netýkala (jako dítka z vesnice), proto jsem mohl celou knížní triologii vychutnávat neovlivněn filmovým zpracováním (velice kvalitním). Za tuto možnost jsem vděčný, vytovřil jsem si tak vlastní svět, do kterého si celý děj zasazuji a vlastní obrazy míst, nezávislé na filmové verzi.
Do tohoto svého imaginárního světa se s pomocí Tolkienovy triologie vracím každou chvíli a jsem mu neskonale vděčný, že mi svým dílem umožnil žít trochu i v jeho světě.
Nemohu říct, zda je Společenstvo můj nejmilejší díl, protože jsem v knižní podobě vlastnil jen tento díl a četl ho tak nejvíckrát - ale asi ano..je nejmilejší a víc bezprostřední. Krásný začátek, před započetím epochálních bitev a zvratů 2. a 3. dílu.

16.02.2012 5 z 5

Nevím, zda to řadit nad Pána prstenů, či na roveň jemu. Ale rozhodně je to to nejmilejší od Tolkiena, co jsem zatím četl. Miluju ta zákoutí, které starý pan profesor líčí, chci prozkoumat zlobří jeskyni, pobýt s Meddědem v jeho síních, šplhat se na hromady trpasličích pokladů...Všechno tohle se mi z velké části splnilo díky kráse vyprávění a neméně kvalitnímu překladu. Srdeční záležitost, nemohu hodnotit jinak, než 5/5. Těším se až to budu číst svým dětem.

16.02.2012 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Dočetl jsem tuto knihu ve 3 hodiny ráno a musel pak usínat s rozsvíceným světlem. Všechno už bylo řečeno, děkoval jsem bohu, že žijeme, kde žijeme a utěšoval se, že do takovýhle rozměrů, by to lidé (proléti) nenechali ve skutečnosti dojít (jaká paralela, že?). Bohužel O'Brien moje berličky ale rozmetal, tak mi nezbylo nic, jen to světlo u postele. Musím říct, že jsem pořád čekal na nějaký zvrat...ale Orwell prokázal charakter a sdělil co chtěl.
Rozhodně povinná četla, ale až tak v maturitním ročníku, nechceme aby se naše mládež pomočovala.

09.02.2012 5 z 5

Kimuri Kimuri Josef Vágner

Pro milovníky přírody, exotiky, pohádek, lovu či myslivosti a všechny podobně založené duše je tohle jeden z klenotů.
Mix netradičních pohádek a legend přímo ze srdce černého kontinentu, napínavých historek z lovu divokých nebezpečných šelem, líčení "všedního" života v kempu, svědectví ze setkání s masaji i pytláky. To vše zde najdete a podle nálady můžete zvolit to či ono. Zdeněk Vágner vypráví velice poutavě a jednoduše, dokáže tak čtenáři vše doslova naservírovat. Při čtění není možné se ubránit výjevům z afrických savan, které se vám vytváří před očima. Navíc je všechno doplněno a mnoho krásných velkých fotografií.
Pro ty, co se rádi dívají na dokumenty z Afriky by toto měla být jasná volba. Získají tak nevšení zážitek, a to, že tam skutečně se Zdeňkem Vágnerem byli a všením životem českého výzkumníka skutečně žili.

25.01.2012 5 z 5