RimmerCZ RimmerCZ komentáře u knih

Východ: vznik, vývoj a rozpad sovětského bloku 1944-1989 Východ: vznik, vývoj a rozpad sovětského bloku 1944-1989 Jiří Vykoukal

Kdo chce uspět v SVJE, tak není jiná možnost :-D Nejhorší týden mého života :-D :-D

27.01.2014

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Skvěle se čtě spolu s 1984, Souostroví Gulag, Jeden den Ivana Děnisoviče... První jsou realistické odhady a projekce, druhé jsou zkušenosti potvrzující pravdivost prvého.

26.01.2014 5 z 5

Ve službách krále Reginalda Ve službách krále Reginalda Michael Bronec

Jakou atmosféru to dokázalo vyčarovat když člověk prohledával Orlí hrádek a do oken prázdných místností svítilo slunce...
Na rozdil od odstatnich gamebooku je tenhle pomerne specificky pouzitym jazykem, obraty a humorem, je také dost rozsáhlý a také Epistomos...

08.01.2014 5 z 5

Raketoplán Poutník Raketoplán Poutník Steve Jackson

I když nefandím gamebooku sci-fi, tenhle se mi líbil. Má spoustu různých oblastí, jednu zajímavější než druhou a každá příležitost a volba v něm je nesmírně zajímavá a originální, mnohem více originální než může být ve fantasi gamebooku. Nicméně je to snad nejtěžší gamebook, který jsem hrál, nikdy jsem nevyhrál a nikdy se k tomu snad ani nepřiblížil, ba ani nevěděl kudy se asi ubírat, abych se dostal do cíle.

27.11.2013 3 z 5

Citadela chaosu Citadela chaosu Steve Jackson

Také velice dobrý gamebook a jako ostatní také velice těžký. Myslím, že tenhle jsem nikdy čistě nedokázal dohrát, skoro vždycky mě vyřídili ti duchové/fantomové v jedné místnosti, které nebylo vidět. Spletitá citadela je velice zrádná.

27.11.2013 4 z 5

Čaroděj z Ohňové hory Čaroděj z Ohňové hory Steve Jackson

První a nejlepší gamebook. Opravdu je to tradiční oldschool a labyrint je bez dobře nakreslené mapy možné překonat jenom s opravdovým štěstím. Je to opravdu srdcovka a pamatuju jak jsem to hrál jako malý - mělo to opravdu atmosféru že by se dala krájet. Když se řekne hra na hrdiny, vždycky se mi první vybaví podzemí Ohňové hory.

27.11.2013 5 z 5

Souostroví Gulag - 1. díl Souostroví Gulag - 1. díl Alexandr Isajevič Solženicyn

Objevily se tu komentáře, že to je těžká četba a znovu už to dotyčný číst nebude. Já za sebe musím říct úplný opak, Solženicynův styl jsem si zamiloval, zejména jeho komentáře v závorkách. Ohromně se mi líbí šíře jeho záběru: historie, politika, filozofie i obyčejné vyprávění příběhů. V určitých pasážích, zejména v první knize, se hodí mít přehled o moderních Ruských dějinách, kterého se mi naštěstí dostalo.
Jedna z nejlepších knih, kterou si rozhodně přečtu ještě jednou a mám dojem, že brzy.

06.08.2013 5 z 5

Stalinova hra o Zemi jitřní svěžesti: Korejská válka 1950–1953 Stalinova hra o Zemi jitřní svěžesti: Korejská válka 1950–1953 Vladimír Nálevka

Pokud někdo hledá poměrně stručnou ale komplexní historii korejnského konfliktu včetně jeho historických kořenů a důsledků, tak je tato kniha jedna z nejlepších možností.

23.12.2012 4 z 5

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

Moc pěkné. Řecké pověsti mám rád, jen mě štve že když jsem knihu dočetl a podívám se na obsah, tak si u většiny jmen pověstí nedokázu vybavit jejich děj. Ta jména se mi prostě pletou, ale to je chyba ve mě a ne v knize:-)
Jediné, co mě trochu štvalo bylo autorovo přecházení z minulého do přítomného času uprostřed vyprávění a to bez jakéhokoli důvodu.

25.09.2012 4 z 5

Zlatý věnec Zlatý věnec * antologie

Nedá se říct že bych tuto knihu přečetl od začátku do konce, ostatně k tomu ani není určená. Je to krásná komplilace ještě krásnějších děl naší literatury a název knihy je velmi poetický a trefný. Jsem rád že jeden z těchto výtisků se zachoval v naší rodině a bude mi potěšením zachovat ho dalším generacím.

25.08.2012 5 z 5

Tisíc a jedna noc. Díl 2 Tisíc a jedna noc. Díl 2 neznámý - neuveden

Hodnotit tuto knihu je velice obtížné. Prvně musím předeslat, že disponuji verzí z roku 1907 s odlišným překladatelem a nevím tudíž, jak moc se moje výroky dají aplikovat na současné nové vydání.
Kniha je jistě zajímavá z hlediska kulturního a jako takovou je třeba ji brát. Jako cenný kulturní artefakt, který se zachoval do dnešních dní. Velmi dobře totiž ilustruje nenávis muslimů vůči bezvěrcům, v tomto případě křesťanům. Co se týče umělecké stránky, zde už podle mě kniha poněkud pokulhává a to hlavně vinou jazyka, jakým je vyprávěna. Čtení textu bych přirovnal k monotónímu hučení vysavače. Nevím jak autor, ale překladatel každopádně činí vyprávění naprosto nezajímavým, dokonce to ani nelze nazvat vyprávěním, ale pouhým popisem děje. Což má za následek, že čtený text mi často pouze proplouval hlavou, jako bych četl návod na sestavení skríně od IKEI. Toto je obrovská škoda, protože orientální příběhy a jejich náměty této knihy shledávám nanejvýš zajímavými. Stačilo by pouze přepracovat sdělovací jazyk a mé hodnocení knihy by rapidně stouplo. Je docela možno že "moderní" překlad současného vydání tento nešvar zlepšil a Tisíc a jedna noc, která je dnes k dostání je tedy znatelně lepší a napňuje svůj dobrý potenciál.
Také bych ve verzi roku 1907 ocenil větší poznámkový aparát, překladatel ze začátku vysvětlí asi 3 pojmy a přeloží dvě jména a ve zbytku knihy na tuto činnost zcela rezignuje, což je naškodu a čtenář přichází o spoustu znalostí, které by mohl načerpat a často to navíc přispívá k zmatenosti příběhu, když zde vystupují lidé a věci pouze pod svými arabskými názvy a čtenář tak vůbec neví, co to vlastně je zač.
Pokud se člověk prokouše otravností jazyka a otravností muslimů, kteří (co jiného čekat v jejich historickém eposu), ač přečíslení 100 k jednomu, pobíjejí neveřících "množství nepočítané", tak stojí za přečtení.

25.08.2012 3 z 5

Krakatit Krakatit Karel Čapek

Slova chvály na toto dílo absolutně nechápu. Jedině pokud někdo chtěl číst dokola popisy, jak ing. Prokop koktavě přemýšlí, občas promluví a zmateně uvažuje o ženách. Pořád se opakuje scénář: láska, pochychnosti, vztek, láska... Poté co se na scéně objeví princezna, je to: láska, objímání, pochybnosti, vztek, výbuch...
Neříkám, že nejsou světlé okamžiky, vše co se týká tématu knihy, tedy krakatitu a obecně práce ing. Prokopa, je velice zajímavé a probleskává zde to, čím podle mě kniha měla být. Opravdu nechápu, proč Čapek knihu nazýval Krakatit, proč si potřebu psát o milostné trýzni starého mládence neukojil na samostatné knize a Krakatitu se nevěnoval samostatně.
30%

30.07.2012 2 z 5

Lovci mamutů Lovci mamutů Eduard Štorch

Tuhle knihu jsme četli na prvním stupni ZŠ a vůbec mě neuspokojovalo, jakou rychlostí jsme v hodinách českého jazyka postupovali, tak mi ji rodiče pořídili domu.Četl jsem ji celou nejméně 5x a oblíbené pasáže vícekrát. To je něco! Není možné, aby ten pravěk vypadal jinak, než ho pan Štorch líčí.
Je to krásné, prohánět se s lovci po pláních, díky téhle knize jsem zažil kousek pravěku a jsem o něco bohatší.

Krkonošská pohádka Krkonošská pohádka Božena Šimková

Stejně pěkné, jako večerníček, doplněné o fotografie přímo z něj. Pro milovníky četby je pěkné rovněž si známé epizody přečíst a podívat se na ně z jiného pohledu, pěkně v klidu u kávy. Kniha je krásně napsaná a může se stát nečekaným vánočním dárkem pro nejmenší.

17.02.2012 4 z 5

Tajuplný ostrov Tajuplný ostrov Jules Verne

Když jsem se pouštěl do čtení, myslel jsem, že takovou bichli snad nikdy nezdolám, ale až příliš brzy jsem si přál, aby kniha byla nejméně ještě jednou tak tlustší.
S pedantskou a vědeckou přesností líčí Verne postupy trosečníků, kteří pod vedením téměr poloboha Cyruse Smitha utvářejí divoký a záhadný ostrov k obrazu svému. Postavit si telegraf! To mě podržte. Kapitán Nemo mě jako neznalce verneovek velmi překvapil a celou dobu jsem netušil, kdo je tím tajemným ochráncem.
Tohle by měla být knížka každého správného dítěte.

Dva roky prázdnin Dva roky prázdnin Jules Verne

Tuhle knihu jsem četl v docela ranném dětství, ale přesto mě velice zaujala. Líbilo se mi, jak si chlapci na ostrově všechno přizpůsobují obrazu svému a budují se pěkné sídlo...hned bych jim přiložil ruku k dílu!

17.02.2012 4 z 5

České Vánoce Josefa Lady České Vánoce Josefa Lady Josef Lada

Nádherná kniha s tou pravou vánoční atmosférou. Krásné obrázky, milé básničky. Pomocí téhle knihy můžeme stále trošku vzkřísit ty pravé ladovské Vánoce v našem obývacím pokoji...a to bude čím dál více třeba, jak se pravý duch Vánoc bude stále více vytrácet.

17.02.2012 5 z 5

Nacisté a okultismus: Temné síly ve službách třetí říše Nacisté a okultismus: Temné síly ve službách třetí říše Paul Roland

Knihy o nacismu a válce mám rád ale tentokrát jsem sáhl vedle. Autor operuje na zcela spekulativní úrovni, ale vůbec si to nepřipouští. O spoustě událostí referuje, jako by se prokazatelně staly a bylo to tak obecně známo, že to není třeba ani dokládat žádnými důkazy. Své teorie podává jako zcela neochvějná fakta.
Těšil jsem se na tajemno a nástin možností, co nacisté asi tak prováděli a místo toho jsem byl zavalen "tvrdými fakty" bez jakéhokoli důkazu s pramálem tajemného.

17.02.2012 2 z 5

Slabikář Slabikář Jiří Žáček

Moje první kniha. Vždy jsem si četl napřed, nespokojen jak pomalu ve třídě postupujeme. :-D

17.02.2012 5 z 5

Chtěl jsem hledat poklady v dutém stromě vily Vilekuly, lést na strom a hlavně...odjet na ostrov Kurekuredutů. Jedno z nejkrásnějších děl pro děti.