Richisa Richisa komentáře u knih

Super klasika, která rozhodně nenudí. Viděla jsem několik filmových zpracování, ale na knihu žádné z nich nemá. Doporučuji přečíst

13.04.2017 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Miluji Harryho Pottera. První knihu jsem četla až po shlédnutí filmu a od té doby jsem si velmi hlídala, abych nezmeškala další díly. Některé už v té době byly napsány, ty jsem přečetla hned, od pátého dílu jsem se vždycky těšila, až bude další napsán

13.04.2017 5 z 5

Osiřelé sestry Osiřelé sestry Shirley Dickson

Moc pěkně napsané, líbilo se mi, že kniha je obrazem života za války, ne popisem války jako takové. Samozřejmě jde o ženský román, ale vše je vcelku hezky a celkem uvěřitelně vykresleno.
Jsem ráda, že ač téma bylo velmi smutné, kniha jako celek nevyzněla depresivně, ale je v ní povzbuzení a optimismus.

15.10.2023 5 z 5

Verča a prasorožec –⁠ Jednorožcem může být každý Verča a prasorožec –⁠ Jednorožcem může být každý Anna Böhm

Kniha se nám docela líbila. Poměrně čitelné poselství, pochopitelné i pro děti. Malý byl spokojený a příběh se líbil i mě.

14.11.2022 3 z 5

Strážce ztracených měst Strážce ztracených měst Shannon Messenger

Kniha, kterou jsem koupila synkovi k Vánocům. Byla jsem zvědavá, tak jsem sama přečetla a moc se mi líbila

Příběh je nádherně stavěný. Super jsou i kulisy, ve kterých se odehrává.

Jediné mínus, které bych zmínila je nesmrtelnost Elfů. Kolik by tak asi těch elfů bylo, i kdyby měl každý pár jen jediné dítě :)

27.01.2022 4 z 5

O hajném Robátkovi a jelenu Větrníkovi O hajném Robátkovi a jelenu Větrníkovi Václav Čtvrtek (p)

Moje oblíbená...

07.06.2021 4 z 5

Král a císař: Příběh dlouhého panování Zikmunda Lucemburského Král a císař: Příběh dlouhého panování Zikmunda Lucemburského Jiří Hanibal

Nádherná kniha, moje první a určitě ne poslední od tohoto autora.

Je mojí chybou, že krále Zikmunda znám pouze z dějepisu jako kata J. Husa a toho zlého uchvatitele českého trůnu, který nestál za víc než jeho bratr Václav...

Kniha mi velmi rozšířila obzory. Je psána uvěřitelně, i když se jedná o beletrii, je vidět, že autor si o tehdejší době mnohé nastudoval. Mnohé se mi díky knize propojilo a vznikl ucelený obraz nepřehledné doby, ve které Zikmund žil.

Doporučuji.

22.01.2020 5 z 5

Bosá královna Bosá královna Ildefonso Falcones

Kniha se mi nakonec líbila, ale tak nějak mě nic nenutilo ji číst. Proto jsem ji dočetla více než po měsíci.

Až ke konci jsem si našla vztah k některým hrdinům, ale na většině mi něco vadilo - hlavně asi ta neochota respektovat cizí majetek u cikánů.

Líbilo se mi, že někteří zde prodělali viditelný vývoj osobnosti.
Vadila mi obrovská černobílost charakterů důležitých postav, která je ale u tohoto autora typická.

Co se mi na autorově tvorbě líbí je historická spjatost s konkrétními daty španělské historie a v závěrečné poznámce také objasnění, co v románu je dle skutečnosti s pramennými doklady.

04.01.2020 4 z 5

Záhada zlaté štoly Záhada zlaté štoly Vlastimil Vondruška

Klasický dobrý odpočinkový Vondruška. Nelze číst často, ale občas příjemný odpočinek s nádechem středověku.

24.06.2019 3 z 5

Brněnské Židovky Brněnské Židovky Naďa Horáková

Zase výborná práce paní spisovatelky. Kromě toho, že mě příběh bavil jsem se dozvěděla spoustu zajímavostí z Brna 14. století. Obzvláště mě potěšily zmínky z historie hradů Obřany a Horákov, jejichž zbytky (dá - li se to tak vůbec nazvat) dobře znám, ale jejich historii vůbec.

08.02.2019 5 z 5

Zatím dobrý Zatím dobrý Jan Novák

Skvělá kniha... Nečekala jsem takovou čtivost. Chtěla jsem si utvořit názor a dostalo se mi kromě fakt i vynikající zábavy.

Mohu jen doporučit.

19.11.2018 5 z 5

Citový život zvířat Citový život zvířat Peter Wohlleben

Kniha není tak objevná jako Tajný život stromů, přesto také shrnuje spoustu zájímavých fakt o životě zvířat. I zde jsem se dozvěděla spoustu nových poznatků, především že života bezobratlých. Ti nejsou stále tolik v popředí zájmu vědy, jak by si zasloužili.

Auror mě velmi zaujal stylem psaní, myslím, že uryvky z knihy se dobře hodí do hodin biologie

Zajímavé doporučuji.

10.10.2018 5 z 5

Potrhaná křídla Potrhaná křídla Ruta Sepetys

Kniha se mi vlastně docela líbila. Pěkný jazyk, čtivě napsáno, sympatické postavy... Josie jsem vyloženě fandila a prožívala jsem s ní každý úspěch i neúspěch...

Přesto mě kniha nijak zvlášť neoslovila, bojím se, že zanedlouho nebudu vědět, že jsem knihu četla. Asi mi zde chybělo nějaké poselství, o kterém bych mohla dál přemýšlet.

24.02.2018 3 z 5

Porodní bába Porodní bába Katja Kettu

Nějak si nejsem jistá, co si o této knize mám myslet. Ze začátku jsem byla zmatená, kdo je kdo, vůbec jsem se v tom nedokázala vyznat. Později jsem si zvykla na styl psaní a kniha mě více vtáhla do děje.

Hlavní téma je láska, která si nevybírá a i ve špatné době hoří stejně silně. Bohužel ne vždy přenáší hory, někdy taky vede do horoucích pekel... Z tohoto pohledu je příběh úžasný díky zasazení do velmi krutých reálií.

Čím déle o knize přemýšlím tak je mi více líto hlavní hrdinky, které se to nejhorší dělo jen proto, že se zamilovala.

Už jsem četla lepší díla. Každopádně se jedná o pro mě úplně neznámé kapitoly 2. sv. války.

02.11.2017 3 z 5

Paměť mojí babičce Paměť mojí babičce Petra Hůlová

Příběh jedné rodiny mongolských pastevců vyprávěný očima matky, jejích 3 dcer a vnučky, která vyrostla ve městě. Každá má jiná svá tajemství, jiné hořkosti a jiné zkušenosti. Každá si rodinný příběh vykládá svýma očima a ví něco jiného z doslechu od příbuzných a podobně.
Kniha zajímavě vypráví o životě v prostředí pro Evropany úplně neznámém.
Ze začátku jsem si nemohla zvyknout na hovorový jazyk, pak už se kniha četla lehce.

24.07.2017 4 z 5

Katedrála moře Katedrála moře Ildefonso Falcones

Kniha byla velmi čtivě napsaná. Ve fiktivním příběhu jednoho člověka se dozvídáme o všech možných hrozbách, které strašily chudé i bohaté té doby.
Autor ukazuje, že vlastně bylo lhostejno, jestli byl člověk bohatý nebo chudý, ale vždy zůstal ve vleku hrstky mocných, která si mohla s jeho životem, majetkem i rodinou dělat, co chtěla.
Hvězdičku ubírám hlavně za těžko uvěřitelný konec inkvizičního procesu s hlavním hrdinou.
Moc se mi líbil autorův doslov. Zde zmiňuje historické události, které se opravdu staly a odděluje je od smyšleného.
Autorova znalost historických reálií a práv je obdivuhodná.

10.07.2017 4 z 5

Armstrong - Dobrodružná cesta myšáka na Měsíc Armstrong - Dobrodružná cesta myšáka na Měsíc Torben Kuhlmann

Nádherné ilustrace a příjemný příběh s poučným příběhem. Četla jsem synkovi a líbilo se nám oběma.

21.10.2022 4 z 5

Zuby nehty Zuby nehty Colleen Coleman

Pěkná odpočinková kniha na léto...

16.08.2021 3 z 5

Legenda Emöke Legenda Emöke Josef Škvorecký

No nijak mě nenadchlo. Autora si občas ráda přečtu, ale tohle romantické dílko tedy nic moc. Kdyby to mělo být delší, asi bych ani nedočetla...
Co ovšem oceňuji je vykreslení postav. Každý účinkující byl velmi živým charakterem.

30.07.2020 2 z 5

Pohádkové čtení pod peřinu : pohádky a příběhy na celý rok Pohádkové čtení pod peřinu : pohádky a příběhy na celý rok neznámý - neuveden

Kniha není špatná. Kratičké příběhy jsme četli s mrňouskem před odpoledním spaním.
Některé jsou celkem známé, jiné méně.

Vadilo mi, že většina příběhů byla rozdělena do několika dní, myslím, že ne jen dítě ale i dospělý by si při takovémto čtení museli napřed připomenout, o čem jsme včera četli.

Některé příběhy jsem nepochopila, některé vůbec neměly pointu.

Například naše oblíbená pohádka o prasátkách zde byla v původní verzi, kterou přežilo jen to v cihlové chaloupce :( verze některých jiných byly také značně prapodivné...
Ve většině se nám příběhy spíše líbily.

06.06.2020 3 z 5