RHorse RHorse komentáře u knih

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Po X letech jsem se zase dostala k přečtení prvního dílu, tentokrá už jako dospělá. A co dodat, je to prostě skvělé čtivo. Dokonce mě asi teď více bavily ty dlouhé popisy každého stébla trávy, které jsem předtím tak nedocenila.

08.01.2020 5 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Pěkná pohádka, taková jednohubka, asi ji přečtu znovu dětem před spaním :-)

05.03.2018 4 z 5

Diabol v zrkadle Diabol v zrkadle Juraj Červenák

Tak tento díl se mi líbil asi zatím nejvíce, přišlo mi, že v knize ubyly náhody, díky kterým hlavní vyšetřovatelé přijdou na případ a děj se pěkně sunul ke konci.

14.04.2021

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Klasika, má nejoblíbenější série knih.

04.01.2021 5 z 5

Předtím jsem četla od Vondrušky pouze krátkou detektivku, tentokrát jsem sáhla po neustále někde doporučované husitské epopeji. A stále mi na stylu Vondrušky něco vadilo. Až asi v půlce knihy mi došlo, co to je.

Pan Vondruška je určitě dobrý historik, ale už ne tak dobrý spisovatel. Všechny jeho postavy se totiž chovají stejně, mluví stejně, rozhodují se hned, bez nějakého vývoje, chvilku jsou naštvaní, pak je to hned přejde. Všichni jsou přemoudřelí, je jedno, jestli to je člověk bez vzdělání, nebo velmi vzdělaný. Je to prostě charakterově ploché. Příběh je stavěný strašně jednoduše.

Na druhou stranu je mi jasné, že jde hlavně o to, nějak poutavěji přednást historii, a to pokud možno nezaujatě. Proto dávám 3 hvězdy, jinak by mé hodnocení bylo nižší. A nevím, jestli se pustím do dalšího dílu, možná jako audioknihu při dojíždění do práce.

04.08.2020 3 z 5

Ke knize mě přivedla čtenářská výzva. už jsem o ní v minulosti slyšela a ejhle, zjistila jsem, že už jsem v minulosti knihu četla a že příběhy znám. Nicméně to vůbec nevadí, kniha neztrácí na kvalitě a ani na druhé přečtení. Super vtipné a přesně popsaná atmosféra, která se odehrává na vodě. Vidím to, že za 10 let si ji přečtu znovu.

02.07.2020 5 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Tak jsme si pustili Bílou nemoc tentokrát jako audioknihu v karanténě kvůli novému koronaviru. Ach, jak je tato kniha aktuální.... Čapek je prostě mistr!

19.03.2020 5 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Těžko říct, jaký díl je nejlepší, každý má něco, ale asi se mi tento líbí stejně nejvíce. Má dobrý poměr popisů vůči ději a všechno je tak vznešené a plyne, že se nad tím člověk jen celou dobu rozplývá. Tak zase zhruba za 5 let Tolkiene :-).

07.02.2020 5 z 5

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

No jo, zase mě to chytlo. Mám hromadu knížek, které si chci přečíst, ale jdou stranou, protože teď musím prostě znovu přečíst celého Tolkiena. Skvělý díl, méňe popisů, které mě v první knize strašně baví, ale zato víc akce, a to se taky počítá :-). Jdu bránit Minas Tirith.

30.01.2020 5 z 5

Vlhká místa Vlhká místa Charlotte Roche

Uff, přečteno. Knížka mi byla doporučena spíše asi z toho důvodu, co na ni budu říkat. Upřímně nevím, co si o tom myslet, když si odmyslím všechny ty nechutné věci, tak nic nezbyde, ani příběh, ani nějaká velká myšlenka. Hlavní hrdinku hodně lituji, protože ačkoliv je poměrně chytrá, nemůže se odprostit od lítosti a naprosté neúctě k sobě. Proč, když se stydí za tempon před uklízečkou, nestydí se před celou nemocnicí? Anonymně být nechutný je v pořádku, ale před ostatními musíte vystupovat v dobrém světle. Takže je vlastně stejná jako ostatní, kteří jsou "přehnaně" hygieničtí. Dvě hvězdy dávám za čtivost a za okamžiky, kdy jsem si díky autorce říkala, že už je fakt za čárou s nechutností, ale stejně četla dál.

28.11.2019 2 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Úžasná kniha! Výborně napsaná, smutná, ale přesto pozitivní. Vůbec jsem nevěděla o čem kniha je, doporučila mi ji známá, a děj a vše mi vyrazilo dech! Jen, když jsem zjistila, že se jedná o příběh z Afganistánu, tak jsem čekala, že se dozvím trochu víc o politické situaci. Ale i tak, skvělé! Doporučuji číst doma, brečela jsem jak želva skoro po celou dobu.

13.01.2019 5 z 5

Pět malých prasátek Pět malých prasátek Agatha Christie

Po dlouhé době jsem si zase vzala do ruky Agathu Christie. A zase skvělá knížka, která se četla sama. Musím říct, že se mi znovu nepovedlo dopředu odhalit skutečného vraha, ale většinu z toho jsem uhodla, možná díky seriálu, protože Pět malých prasátek jsem určitě viděla. Ale zase smekám před dokonalým propracováním zápletky.

21.11.2018 5 z 5

O mé rodině a jiné zvířeně O mé rodině a jiné zvířeně Gerald Durrell

Ke knížce jsem se dostala přes seriál. Opravdu velmi povedená, nemám, co bych vytkla. Krásně napsané, popisné pasáže přírody se krásně střídají s příhodami s rodinou. Mohla bych se dál rozplývat, ale to už za mě tady udělali ostatní. Všem doporučuji a už si v antikvariátu rezervuji další knížku od Gerryho.

19.04.2018 5 z 5

Labyrint pohybu Labyrint pohybu Pavel Kolář

Skvělá kniha! Lékař Pavel Kolář má skvělý přehled a náhled na věci, který mi vyloženě sedí. Líbilo se mi i, že se v knize probere komplexně celý život od dětí až po důchodce, takže si tam každý musí něco najít, co ho zaujme.

03.03.2022 5 z 5

Parádní oddychovka. Doporučuju všem lidem, kteří mají depku, protože s jakým nadhledem a uvolněností popisuje autorka tak těžké podmínky, to se jen tak nevidí. Úžasné. Připomnělo mi to knihu Vejce a já.

02.07.2021 5 z 5

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Super kniha, vtipná, plná zvratů, absurdity, prostě klasika od Pratchetta. Obdivuju překladatele Kantůrka. Je to hodně složité, něco takového přeložit, ale stejně mám pocit, že některé vtipy mi prostě unikly kvůli překladu.

25.05.2021 4 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Nejdřív jsem neodolala a začala číst, i když to byl dárek pro někoho jiného. Pak jsem náhodou v rádiu slyšela audioukázku a musela si to hne poslechnout i od pana Ebena. Nesmírně kultivované, skvělé fejetony/ myšlenky. Prostě Marek Eben nikdy nezklame :-).

18.01.2021 5 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Tak další díl jsem četla, kdy to šlo. Oproti prvnímu dílu mi knížka už nešla odložit. Výborně napsané a už čtu další díl, protože t onejde jinak. Jen to propojení vraha a jeho počínání mi trochu nesedí. Pořád pro mě ještě nevysvětleno motivy, proč byli ti tři zabiti, tak snad se to dozvím v dalším díle. Škoda jen, že autor dílo nedokončil, ty další díly prý už nejsou dobré, tak nevím, jestli budu pokračovat.

09.09.2020 5 z 5

Pravý výlet pana Broučka do Měsíce Pravý výlet pana Broučka do Měsíce Svatopluk Čech

Tak jsem si to přečetla znovu. Měla jsem za to, že jako povinnou četbu jsem četla ten druhý díl, lae byl to tento. Ale co, ono to neškodilo. Jednou za čas si ráda přečtu nějakou klasiku s krásnou slovní zásobou a češtinou. Navíc mě vždycky nadchne tan nadčasovost, podobně jako u Čapka.

15.08.2019 4 z 5

Stráže! Stráže! Stráže! Stráže! Terry Pratchett

Po dlouhé době jsem se zase dostala k Pratchettovi, a co dodat, prostě pecka!

05.08.2019 5 z 5