raffi raffi komentáře u knih

Dům o tisíci patrech Dům o tisíci patrech Jan Weiss

Nedocenená a skvelá kniha. Má úžasnú, mrazivú atmosféru, všade prítomný pocit, že nie je kam utiecť pred systémom (mocou a totalitou). Na druhú stranu je to snová fantázia, pri ktorej je nádej, že sa prebudíme a nedopadne to s nami špatne... krásne vybalancované a napísané nadčasové dielo.

07.09.2018 5 z 5

Smutné čítanie s vedomím toho, že všetci máme svoje námestíčko, ktoré sa tiež môže pribúdajúcimi rokmi zmenšiť. A pri troche šťastia budeme aj my mať možnosť sa rozlúčiť...

07.09.2018 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Táto kniha ma veľmi potešila. Je krásna a asi mi sadla do nálady, pretože som si ju naozaj užila.
Toľko rôznych citov sa podarilo Backmanovi namiešať do celkom útlej knižky, pritom to nie je gýčovité a nikde nejde za hranu... K tomu dobrý preklad a pekná obálka - za mňa to je na plný počet bodov.

18.01.2016 5 z 5

Jack a Jill Jack a Jill James Patterson

Po nepodarenom začiatku som chcela dať sérii ešte jednu šancu, ale dojem som si nevylepšila. Je vidieť, že preklad obstaral niekto iný o dosť lepšie, aspoň to sa podarilo…
Jediné, z čoho sa mi vlasy brčkaveli – John Sampson oslovuje Crossa ako „zlatíčko“. V angličtine „sugar“ tak čudne nevyznie (ale po vynechanom druhom diele som sa najskôr zľakla, že sa dali tí dvaja dohromady). A po pravde Cross je zlatíčko, chápem, že svojich priaznivcov si nájde, určite k nim nikdy nebudem patriť a ďalšie knihy si odpustím. Nevyhovuje mi ako hlavný hrdina detektívok, pátranie nikdy nie je založené na dôkazoch, ale jeho osobných predikciách. Tým môže dochádzať k neuveriteľným zvratom, ktoré má autor tak rád.

24.09.2020 3 z 5

Měsíční zahrady Měsíční zahrady Steven Erikson (p)

Je to už pár týždňov od prečítania knihy a stále mám v živej pamäti pocit, že ma niekto hodil do hlbokej vody a ja len plieskam rukami po hladine a nemôžem sa z tej vody dostať. Možno polovicu knihy som si musela potvrdzovať, že mám naozaj prvý diel série... Nie som nejaký nadšenec príliš pozvoľných začiatkov sérií, ale chce to nejaký rozumný prístup autorov a podľa možnosti vyváženú (alebo skôr mierne gradujúcu) dejovú linku. Priznám, že nemám chuť siahnuť po ďalšom pokračovaní, je to asi prvýkrát, čo som u knihy zažívala pocit, že sa topím a rozhodne si ho nechcem zopakovať.

20.07.2020 3 z 5

Kniha hřbitova Kniha hřbitova Neil Gaiman

Po Oceáne na konci uličky, ktorý sa mi vyložene nepáčil, som si spravila chuť a zas musím N.Gaimana pochváliť za jeho neutíchajúci príval fantázie.

22.05.2019 5 z 5

Doktore, teď to chce klid! Doktore, teď to chce klid! Patrick Taylor

Druhý diel bol pre mňa ešte zaujímavejší než ten prvý. V tejto sérii sa naozaj stretla sympatická dvojica doktorov a Kinky v ničom nezaostáva, ba!

Marťan Marťan Andy Weir

A.Weir asi veľmi dlho premýšľal, kým objavil kombináciu dvoch profesií vhodných pre prežitie na Marse. Stále mi vŕta hlavou, koľko botanikov a strojárov v jednej osobe by som mohla za život stretnúť…
Kniha bola na začiatku zaujímavá, ale kdesi prišla kríza a myslela som, že ju odložím - Mark mi začal vadiť, jeho ťažká citová nezinteresovanosť a neustále praktické zostávanie nad vecou mi vadilo. Pripadal mi jako robot a to považujem za najväčši nedostatok knihy. Spolu s prehnanou snahou byť vtipný za každú cenu. Niečo tak trápne, ako krátke listy napísané pre každého člena posádky Hermesu, som už dávno nečítala - to by snáď nevypustil do sveta ani čerstvý puberťák.
K mojej čítacej kríze sa potom pridali aj zbytočné postavy, ktoré autor akosi do knihy zakomponoval - každej chýbala hĺbka, nejaký ľudský rozmer. Pôsobili iba ako zbytočná vata a prevencia ponorkovej choroby.
Keď to zhrniem, ani mi na knihe nevadilo, že to je vlastne o nejakom MacGyverovi na opustenej planéte, sme v žánri sci-fi, takže to odpovedá. Ale nahradiť ľudí strojmi, kniha by sa veľmi nezmenila (až na tú prípravu pôdy na pestovanie zemiakov).

12.12.2018 4 z 5

Všude kolem černý les Všude kolem černý les Ruth Ware (p)

Kniha nie je tak špatná, ako by som to očakávala po prečítaní komentárov na tejto stránke. Je to taká čtivá jednohubka.
Najväčším mínusom knihy je v chovanie postáv, keď sa v dvoch paralelních linkách, ktoré od seba delí 10 rokov, chovajú stále jako 16 ročné deti (a to neberiem v úvahu iba tú alkoholom a drogami pretkanú rozlúčku so slobodou). Z toho potom vyplynula aj nedokonalosť celkového rozuzlenia príbehu, keď motív je naivný a ťažko uveriteľný.
Ale na druhú stranu sa autorke veľmi dobre podarilo vystupňovať nervozitu a napätie, k čomu jej pekne poslúžilo miesto, kam dej zasadila. Pravdu povediac, sama by som zažívala podobné pocity ako hlavná postava, keby som sa na takom mieste ocitla….
Keď knihu posudzujem ako celok, páčila sa mi – je to trošku netradičná detektivka s peknou dávkou napätia.

04.07.2017 4 z 5

Zápisky odstřelovače Zápisky odstřelovače Vasilij Grigorjevič Zajcev

Na to, že bol Zajcev vojak a lovec, nie je kniha vôbec špatná. Čo sa tu v komentároch autorovi vyčíta ako propaganda, by som si netrúfla napísať. Verím tomu, že keby ešte žil, stále by bol komsomolec - to už nie je iba presvedčenie, to je viera.
Po prečítaní rôznych beletrizovaných kníh s tématikou 2.sv.vojny (Zlodějka knih, Jsou světla, která nevidíme...), musím túto knihu hodnotiť vysoko. Surová realita života v zákopoch a v čele frontových línií nám ukazujú, že to je skutočná vojna. A že vlastenectvo je niečo iné, než potreba si raz za rok vyzdobiť auto vlajočkami a návlekmi na spätné zrkadlá.

27.09.2016 5 z 5

Vysoké sázky Vysoké sázky Dick Francis (p)

Vždy sa rada vraciam k detektívkam Dicka Francisa. Aj keď od začiatku vidíme rozdané všetky karty, je zábavné sledovať, aká zaujímavá partia sa s nimi dá odohrať. Žiadne potoky krvi, postavy sú buď kladné alebo záporné, stránok primerane a príbeh, čo sa dobre číta. Nič z toho mne osobne nevadí, ba dokonca to občas chválim, takže spokojnosť...

12.05.2020 5 z 5

Hvězdná hodina vrahů Hvězdná hodina vrahů Pavel Kohout

Výborná kniha, detektívka na pozadí posledných mesiacov vojny. Občas to pozadie má hlavné slovo, dobre vykresľuje, čo sa u nás dialo...
Musím priznať, že postava Erwina Bubacka je zaujímavejšia než postava Jana Moravce. Jeho vnímanie situácie, osobné zamyslenia a úvahy dodávali príbehu správnu atmosféru doby.
Inak už boli všetky superlatívy napísané nižšie, musím len súhlasiť.

12.04.2019 5 z 5

Hladový duch Hladový duch Louise Penny

Veľmi vydarený diel série, pekná linka s českými emigrantami. Stále musím obdivovať Louise Penny za jej dar vystihnúť atmosféru slovami, vždy sa vďaka tomu cítim súčasťou príbehu (našťastie iba ako vdzialený pozorovateľ) a rada siaham po jej knihách.

Maus – Souborné vydání Maus – Souborné vydání Art Spiegelman

Jedinečný komiks, svojou jednoduchosťou kresieb iba podtrháva, ako strašná doba ovplyvnila niekoľko generácií. Vďaka prelínaniu súčasnosti a minulosti je neuveriteľne živý a autentický.
Inak myslím, že všetko už bolo povedané vo všetkých možných recenziách a komentároch. Stojí za to, si túto knihu prečítať.

Jen aby, řekla moje žena Jen aby, řekla moje žena Michael Třeštík

Pobavilo.... mám rada tento typ humoru (milý, inteligentný, kultivovaný, ironický) a obdivujem ľudí, ktorí si pri tom vystačia s pár slovami. Neverila by som, že sa z takýchto krátkych glos a statusov na sociálnych sieťach dá vytvoriť kniha, ale tu sa to podarilo. Niekomu je to možno veľa, tak si knihu radšej dávkuje, ale ja som ju doslova zhltla - ono keď človek chce, tak sa tam aj nájde (v tomto smere presne chápem "zberateľstvo" pána Třeštíka ako budúceho umelca - maliara).
Dokonca teraz pozerám na niektoré veci v živote inak, napríklad na skúšky sirén každú prvú stredu v mesiaci...

11.02.2019 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Kniha ma naozaj prekvapila. Na pozadí príbehu oboch učeníkov sú zaujímavé rozvahy o svedomí, o moci, o tom, že nech budeme akokoľvek vyspelí a technicky pokrokoví, vždy nám budú vládnuť rovnaké vlastnosti a povahové rysy...
Námet je skvelý a autor ho rozpracoval pekne, určite to vydá na niekoľko kníh (radšej sa nejdem dopredu tešiť, aby som prípadnými ďalšími dielmi nebola sklamaná).
Pre tento rok je to jedna z najzaujímavejších prečítaných kníh.

30.10.2018 5 z 5

Prach Prach Hugh Howey

Hodnotím trilógiu ako celok a to veľmi pozitívne. Krásne vyskladaná skladačka, ktorú si naozaj vieme predstaviť aj v reále (ale osobne sa toho asi nechceme zúčastniť). Autor sa nerozpakoval nechať umrieť mnoho sympatických hrdinov, až mi to bolo trošku ľúto...
Súčasne s touto trilógiou čítam aj Metro (Gluchovsky) a Silo hodnotím o dosť vyššie - viac mi sadol autorov štýl písania, aj spôsob, akým bol príbeh vystavaný.
Za nejaký čas sa k Silu zas vrátim, chcem vedieť, či sa mi bude rovnako páčiť aj po pár rokoch.

07.04.2017 5 z 5

Kniha toužení Kniha toužení Leonard Cohen

Všestranný umelec, jeden z mála básnikov medzi spevákmi. Táto zbierka je toho dôkazom... Sála z nej Leonardova osobnosť, jeho životné skúsenosti a postoje. Proste nie je možné ho nemilovať.

30.11.2015 5 z 5

Terror Terror Dan Simmons

Kniha, ktorú som osobne čítala po etapách, pretože som mala pocit, že umrznem s polárnou výpravou. Autor majtrovsky vystihuje život námorníkov v neprívetivej krajine, až vás pri čítaní prepadne pocit beznádeje, že z tej situácie nejde vyviaznuť. Pre mňa bol ten netvor tak trochu naviac... desivo pôsobí už samotná zima a situácia, v ktorej sa obe lode ocitli.
Simmonsovi nejde uprieť znalosť dostupných faktov o polárnej výprave J.Franklina, ale na druhú stranu je tých hodnoverných faktov žalostne málo. Preto na rad prišla autorova predstavivosť a až vďaka nej vznikla táto zaujímavá kniha.

03.11.2015 5 z 5

Něco z Noční strany Něco z Noční strany Simon R. Green

V dnešnej dobe sa nenosí, aby bol hlavným hrdinom knihy cynický a drsný súkromný detektív. A práve to je v tejto knihe pre mňa osviežujúce - niekto, kto ide proti prúdu. Autor s tým samozrejme nemá žiadnu šancu na masový úspech, ale ja som sa bavila. Prostredím, príbehom, zápletkou... najlepšie to všetko vystihujú slová hlavnej postavy Johna Taylora:
"Nejsem hloupý. Četl jsem Raymonda Chandlera."

23.09.2020 5 z 5