Prateri Online Prateri komentáře u knih

Pravá matka Pravá matka Shalini Boland

Vtáhnutá jsem byla do života Tessy hned od první stránky, (to mám ráda, když nemusím přečíst čtvrt knihy, aby mne děj přikoval ke knize). Je to strhující boj nešťastné ženy, s poznamenanou psychikou, která začne hledat pravdu. Někdo pomůže, ale jsou i jiní, které cesta za pravdou vyděsí. A pak tu máme novináře, to je kapitola sama pro sebe. Slušným se omlouvám, ale ráda je nemám. V knize to byly hyeny s kamerou a mikrofonem v ruce.

27.09.2023 4 z 5

Nikdy se nepřestala usmívat Nikdy se nepřestala usmívat Martin Štefko

168 zabitých lidí to už je masovost. Napadlo mě, že vražedkyně hodila do kinosálu při promítání bombu. Ale tak jednoduché to není, není to ani jednoduché čtení. Nevěřícně jsem zírala na řádky, viděla před sebou obličej Alexandry s maskou stálého úsměvu a psychiatra v šoku.
Pane Martine Štefko, také se nyní usmívám, protože jsem tímto objevila vaše knihy. Skvělá četba.

06.09.2023 5 z 5

Vražda o narozeninách Vražda o narozeninách Lee Harris (p)

Vražda o narozeninách zkazí i tu nejlepší oslavu. Bývala jeptiška opět v akci, a tentokráte se mi její vyšetřování líbilo. Má talent objevit zločin, který zakryl čas. Co se jí nezdá na úmrtních oznámení dvanáct let starých? Opět poklidná detektivka, ale rozhodně lepší než Vražda na den otců.

13.06.2023 4 z 5

Hvězda Severu Hvězda Severu David B. John

Je to román, thriller - jak nám sděluje žánr, takže mysl spisovatele může pracovat podle toho. Nikdy netrvám v románech, pokud to zrovna není odborná literatura, aby děj byl bezezbytku možný. Takže si pak mezi knihami šťastně žiju - buď se mi líbí nebo nelíbí.
Severokorejců je mi upřímně líto, jejich země není žádná zahrada plná nádherných květů.
Kniha se mi líbila.

29.04.2023 4 z 5

Pokoj stínů Pokoj stínů Jan-Erik Fjell

První díl této série jsem nečetla, tak mi možná unikaly nějaké momenty z předchozí knihy. Ale pašování "jistého zboží" v této knize - to nemám slov. Co to chodí po světě za neřády, kteří se zabývají takovým obchodem a co je to za další neřády, kteří si v tom libují? A pak zas ty drogy, i když tady tento obchod s drogami bledne při vyšetřování případu plného bolesti a smutku.

19.04.2023 4 z 5

Slyšet jeleny zpívat Slyšet jeleny zpívat František Šmehlík

Jsou knihy, které svou obálkou přitahují jako magnet. Této detektivce se to pěkně povedlo, jelen mne nalákal, Beskydy také zvaly na stránky tohoto krimirománu, český autor - to je kombinace, které odolat nemohu. Začátek mi trochu drhnul, ale poctivě přiznávám, že jsem myšlenky měla jinde. Nakonec jsem byla s dílem spokojená, mohu konstatovat, že jelen nevraždil. Pokud budete "Slyšet jeleny zpívat", hledejte vraha. Na výběr je jich v knize dost.

21.12.2022 4 z 5

Terapie Terapie B. A. Paris (p)

Někdo tu něco skrývá. Ale kdo? Zdálo se mi, že téměř každý. Celkem mne bavilo se mezi těmi tajnůstkáři pohybovat. Názory na knihu jsou nejednotné, ale u mne si čtyři hvězdičky zaslouží i když knihy Za zavřenými dveřmi a V pasti lží přece jen se mi líbily víc.

15.09.2022 4 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Knihy paní Klevisové čtu ráda. Ostrov šedých mnichů nás zavede na písčitý holandský ostrov. A jestli si myslíte, že tam život plyne poklidně, tak to teda ne. Ani ten písek na ostrově neleží nečinně a duny i moře ukrývají nejedno temné tajemství. Pátrá policie, pátrají lidé, kterým to změnilo život a také náš český policista Bergman, který si původně myslel, že navštívit ostrov bude prima dovolená. Ale zločin na ostrově mu nedopřeje poklidný oddych od práce kriminalisty. Jeho profese holt cestuje všude s ním. Pěkně jsem si početla.

02.08.2021 4 z 5

Smrtící DNA Smrtící DNA Franck Thilliez

Za to jací jsme vděčíme DNA. Tato kniha se zabývá negativními vlastnostmi, které potomci mohou v rámci DNA podědit a když se do toho vloží ještě šílení vědátoři, máme tady slušný příběh. Sice to složité rozebírání nositelky genetické informace v první části knihy by mi stačilo stručnější, ale zvládla jsem to. A používání levé ruky vůbec neznamená, že z člověka vyroste násilník. Vím to bezpečně, tak se mě to dotklo, pane Thilliezi :-).

07.09.2022 4 z 5

Na loučení nebyl čas Na loučení nebyl čas Linwood Barclay

Na loučení nebyl čas - co se stane, když času se nedostane. Čtivý thriller, který začne po letech odhalovat, proč čtrnáctiletá dívka zůstala bez vysvětlení sama. Ale to stále není konec příběhu, ještě je tu současnost a s tou přichází další nebezpečí. Překvapivé, ale dobré čtení.

29.08.2022 4 z 5

Břemeno minulosti Břemeno minulosti Dominik Dán

Detektivka, která potěší, která i úsměv vyvolá. Mě rozesmála hned první kapitola a ten úsměv mě neopouštěl ani v kapitolách dalších. Partička kriminalistů řeší dvě vraždy. Vážnou a těžkou práci si detektivové odlehčují vtipem, dobíráním si jeden druhého, ani další hlášky nejsou k zahození - tak to se mi tentokráte líbilo nejvíce. Pane Dominiku Dáne, mám Vaše knihy ráda.

07.06.2022 5 z 5

Zůstaň se mnou Zůstaň se mnou Ayobami Adebayo

Líbilo se mi, moc se mi líbilo. Ta krásnooká nigerijská spisovatelka napsala úžasnou knihu,
příběh života pro nás tak neskutečný, kde jedna manželka ke spokojenosti muže nestačí, rozhodnutí rodiny ovlivňuje osudy žen, moderní civilizace se tu mísí s tradicemi a nesmyslnými kouzelnickými zásahy. A pak tu máme Nigérii - nejlidnatější stát Afriky, s jednou nejmladší populací na světě, kde se v době života našich hrdinů z knihy stále měnila politická situace.
Těžko mohu napsat něco jiného, než co už bylo o této knize napsáno přede mnou, je to úžasná prvotina autorky, s nevšedním příběhem v exotické zemi. Čtěte, stojí za to.

17.02.2022 5 z 5

Smrt si říká Engelchen Smrt si říká Engelchen Ladislav Mňačko

Menší část mé knihovny tvoří knihy, které někdo nechtěl. Mně je jich líto, a tak je zachraňuji před likvidací. Je to takový můj knižní domov důchodců. I kniha Smrt si říká Engelchen se ocitla v mém domově. Mírně odrbaná, ale s velice živým svědectvím o partyzánech, jejich životě v lesích, horách, o jejich svědomí, smrti i cesty k přežití. Byl to boj proti nepříteli v zemi, je to i kniha o silných přátelských poutech, o zodpovědnosti.
Je to kniha z větší části o skutečných událostech, před kterou se hluboce skláním.

21.02.2021 5 z 5

Zulejka otevírá oči Zulejka otevírá oči Guzel Jachina

Ó, Zulejko, osudem týraná, pokorná i statečná snášet nespravedlnost světa. Čtenář s tebou trpí, třese se strachem a zimou, pláče s tebou, raduje se s tebou i oči s tebou otevírá, aby také prozřel.

Kniha Zulejka otevírá oči je luxusní četba o lidských osudech.

07.02.2021 5 z 5

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

Nejdříve kniha od Cartera Zloba a teď Čtvrtá opice od Barkera. Psychopati z obou knih by si mohli potřást rukama a jít spolu na výlet. Aspoň po dobu, než si přečtu něco milého a nebo méně drastického. Čtvrtá opice je kniha drsná, kolektiv detektivů je sehraná parta - a já stojím na další díl ve frontě českobudějovické knihovny :-)).

20.08.2019 5 z 5

Hospodyně Hospodyně Joy Fielding

Předpokládá se, o čem kniha bude. Takové šikovné hospodyně - všechno umí udělat, zorganizovat - to je výhra pro majetnou rodinu. Co myslíte, snažila by se milá hospodyně i kdybychom neoplývali finančními a materiálními statky? Vše už tu bylo napsáno, tak já jen dodám, že paní Fieldingová nezklamala.

16.01.2024 5 z 5

Cholera Cholera Jožo Nižnánsky

Další román slovenského spisovatele pana Nižnánskyho se odehrává za selského povstání na Slovensku. Historické události doprovází příběh lásky. Také se mi chtělo věřit, že se povstalcům blýská na lepší časy, ale historie má svá neměnná fakta. Epidemie cholery udělala také pěknou paseku mezi selským lidem, kterému bylo odebíráno právo i na to nejzákladnější vzdělání. Pěkný román o nepěkné době.

10.05.2023 4 z 5

Léč pana z Rožmberka Léč pana z Rožmberka Ludmila Vaňková

Historické postavy, fakta z historie podaná na smyšleném příběhu s trochou romantiky - a hned se to čte s větším zájmem. Jsem tady doma v kraji mocných Rožmberků. Znám ta místa, do kterých nás zavedla kniha Ludmily Vaňkové. Po každé, když je navštívím, potěší moje oko i srdce.

29.01.2023 5 z 5

Nech mě lhát Nech mě lhát Clare Mackintosh

Nech mě lhát - lhát se nemá, lež zakrývá pravdu, lež kryje špatné jednání. Tak v této knize začnete odhalovat pravdu, která začíná být nebezpečná. Rozjezd příběhu pomalejší, ale tak se mi to zdá u této autorky zvykem (soudím tak podle knih, které jsem přečetla). A pak to jede - úplně jinudy, než jste si mysleli, že povede cesta. Jste v cíli - dočtete, ale co to?

18.10.2022 4 z 5

Rok v ráji Rok v ráji Sarah Goodwin

Když je člověk člověku nepřítelem, je to peklo a ne ráj. Je třeba vynalézavosti, štěstí a hromadu znalostí pro přežití. Nepřátelé se mění v tlupu lovících zvířat. Napínavá a dech beroucí kniha.

02.10.2022 5 z 5