Pralinka1910 Pralinka1910 komentáře u knih

Paganiniho smlouva Paganiniho smlouva Lars Kepler

Napinava a svižně psaná detektivka. Zda se mi někde trosku extrémní, což ubírá na důvěryhodnosti - proto jedna hvězda dolu. Ale jinak fajn čtení.

28.01.2020 4 z 5

Jamaica Lane Jamaica Lane Samantha Young

Sladká jednoduchá oddychovka. Pokud potřebujete něco, co zaručeně dobre skončí - ideální. Jednu hvězdičku ubiram, protože jsem se od začátku do konce nezorientovala v kamaradech a kamaradkach hlavních hrdinu. Což ovšem hlavní příběh nijak nerušilo.

28.01.2020 4 z 5

Dvakrát sedm pohádek Dvakrát sedm pohádek František Hrubín

Knížka rymovanych pohádek umí krásne pohladit po duši a vyvolat vzpomínky, kdy jsem ještě neuměla poradne mluvit, ale už jsem opakovala ....”princeznicka na bale...” Asi za nás nebylo tolik knížek pro děti, proto tyto pohádky jsou z našich vrstevníků známe každému. Dnesni děti maji knížek mnohem víc, a tak je tato pohádková nostalgie minula. Když jsem ji přinesla z knihovny v rámci CV, kupodivu zaujala ještě i 10 ti leteho čtenáře, který ji lehce zvladnul a hrdě zapsal do svého čtenářského deníku.

28.01.2020 5 z 5

Labyrint mysli Labyrint mysli Libor Hörbe

Úžasná, inteligentní, poučná, vicevrstevná, napínavá a velmi reálná je kniha Libora Hörbeho - Labyrint mysli. Děj je veden ve dvou liniích, které se střídají po kapitolách. V okamžiku, kdy jsou tyto dvě linie spojeny v současnosti, nabírá příbeh neuvěřitelnou rychlost a stává se z nej thriller. Ústřední postavou je Oskar Fischer, kterého povazuji za jednoho z nejsympatictejsich knižních hrdinu ( stejná sorta jako Larssonuv Michael Blomkwist). Autor u mne zabodoval tím, ze má příběh dobrý konec a Oskar mimo jiné tím, ze má rad spisovatele Raye Bradburyho a nesnáší zpěvačku Lucku Vondráčkovou. Po přečtení mám opravdu v hlavě labyrint, ale určitě mne posunul zase kousek dal. A tak to má být.

24.01.2020 5 z 5

Ochránce Ochránce Jodi Ellen Malpas

Ve skupině knih, do které patří, se domnívám, ze jde o horší průměr. Vadil mi trosku vulgární nádech, který jsem cítila z knihy a poněkud preextremizovani hlavní hrdinové i příběh. Dá se přečíst, ale doporučení ode mne asi nedostane.

22.01.2020 2 z 5

Otázka neznámého manžela Otázka neznámého manžela E. J. Copperman (p)

Za geniální povazuji nápad vyuzit odlišnosti člověka s PAS/s poruchou autistickeho spektra/ k detektivnim účelům. Tito lidé mají opravdu nevšední pozorovací talent a jejich sociální neobratnost jim výrazně ubírá možnosti, začlenit se do běžného života, pracovní uplatnění nevyjímaje. Pokud se chcete o lidech s PAS dozvědět více nenásilnou formou, povazuji knihy tohoto autora za ideální. Příběh v prvním díle : Otázce ztracené hlavy, se mi zda lépe vymyšlený a spadnejsi. Ale i tento druhy díl se poměrně dobre čte.

22.01.2020 3 z 5

Nebezpečná iluze Nebezpečná iluze Winter Renshaw

Mezi romantickymi knihami s dobrým koncem je tato jedna z nejlepších. Dobre plynoucí dej, sympatičtí hrdinové, Hudson má zajímavé povolání do ČV - pracuje v designu a architektuře. Oceňuji krásnou obálku a dobre plynoucí dej, bez zbytečných průtahů. Pokud potřebujete jemně pohladit po čtenářské duši, je tato kniha ideální.

22.01.2020 5 z 5

Okamžik pravdy Okamžik pravdy Steve Berry

S. Berry byl na doporučení. Příběh mne obsahem úplně neuchvatil, i když musím uznat, ze má spád a čte se dobre. Hlavní hrdina mi silne připomíná Jamese Bonda. Je krásný, chytrý, ovládá několik jazyku, řídí vše od různých aut přes loď až po vrtulnik, skvělý sportovec a z každé potyčky vyjde bez ztráty křížku zanechaje za sebou minimálně jednu mrtvolu. Za mne první a zároveň poslední Steve Berry.

16.01.2020 3 z 5

Hledání Aljašky Hledání Aljašky John Green

Po Hvězdách, které se mi moc líbily, jsem hledala něco dalšího čtivého od stejného autora. Vzala jsem si Aljašku, a po celou dobu čtění jsem čekala, kdy už konečně přijde TO, co jsem znala z Hvězd. Bohužel nepřišlo. Kniha je rozhodně čtivá, ovšem něco mi na ní chybělo. Úplně mi nesedlo téma, ale to není problém jen této knihy, a to život současné americké mládeže. Životní hodnoty poskládané do žebříčku dle důležitosti, kde na prvním místě je sex, pak alkohol (nejlépe whisky), následuje kouření, jízda autem, počítačové hry event. jiné hazardní hry ( poker) především u mužské části společnosti a péče o zevnějšek ( především u dam) zahrnující manikuru, pedikuru, lodičky, kadeřník, kosmetika a konec žebříčku, mi přijde dost ubohe. Aljaška sice nezachycuje všechno, ale přesto se v knize dají tyto rysy najít. Tak, jak se vždy k Americe vzhlíželo, začínám je trošku litovat. Ke knize ani filmu se určitě nevrátím.

16.01.2020 2 z 5

Na vine sú hviezdy Na vine sú hviezdy John Green

Ćetla jsem českou verzi (tu jsem bohužel na databázi) nenašla. Děj, ač velmi smutný, se mi moc líbil, napsaný velmi dobře. J. Green to prostě umí. Příbě má spád, i když ke konci se nenávratně řítí do černé smutné propasti. Kamarádka to otevřela a po pár stránkách mi knihu vrátila, se slovy, že "toto opravdu nedá...." Takže záleží, co komu sedne.

16.01.2020 5 z 5

Digitální pevnost Digitální pevnost Dan Brown

Digitální pevnost má děj rozdělený do dvou linií - jedna se odehrává v Evropě díky Davidovy druhá na základně ve Státech.Obě se prolínají, diskuze o tom, která dějová linka je zajímavější jsou zbytečné, obě se nakonec zdárně spojí. Dan Brown je skvělý vypravěč, příběh považuji za atraktivní. Ćetla jsem starší vydání a obal knihy se mi opravdu nelíbil.

16.01.2020 5 z 5

Záměna Záměna Roman Čerňanský

Knížka patří mezi největší propadaky, které jsem kdy cetla. Autor je špatný vypravěč, příběh hloupý, hlavní hrdina je popisován především skrze své bývalé partnerky a sexuální zážitky. Škoda času. Jediná pozitivní věc - první kapitola začíná zájmenem - hodí se do letošní výzvy.

15.01.2020 odpad!

Návrat odnikud Návrat odnikud Libor Hörbe

Povídky nečtu - považuji je za něco podřadného, pouze o stupinek lepší než články v bulváru. Tuto knihu jsem vyhledala záměrně, poté co jsem objevila prvního českého spisovatele, ze kterého jsem upřímně nadšená. Náhodou jsem narazila na Dvanáct šancí na nevěru, která se mi mooc líbila a měla jsem potřebu přečíst si něco dalšího. Návrat odnikud mne rozhodně nezklamal. Autor je skvělý vypraveč a rovněž témata mi přijdou hodně opravdová, hlavně ze života, žádná přehnaná romantika, hrdinové obdaření téměř nadpřirozenými schopnostmi apod. Povídky na sebe nenavazují, dvě mají detektivní charakter a podle nejdelší, je celá kniha nazvána. Mně se nejvíce líbila povídka o stopaři, ale v knize není žádná slabá, všechny jsou výborné. Kniha ve mně zanechala " obtisk" ( i několik dní po přečtení se mi vrací na mysl a přemýšlím si o nich) a tak poznám skvělý kousek. Jediné co doopravdy nechápu - proč jsou u nás vynášení spisovatelé (Třeštíková, Hartl, Viewegh), kteří si to podle mě nezaslouží, a tento kvalitní autor je leta opomíjen.

14.01.2020 5 z 5

Kontrakt Kontrakt Melanie Moreland

Začátek se mi moc líbil. Asi tak do poloviny knihy. Pak dojde
k naprosto neuvěřitelnému zvratu, kdy se z arogantního, sobeckého a bezohledného Richarda stane uzlíček citů a lásky, a už to není ono. Ale příjemná oddychovka, pokud o tom nechcete moc přemýšlet. A pozor je tam svatba - hodí se do výzvy. Hodně mi připomíná knihu Nesnáším Tě.

09.01.2020 3 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Jsem “konzumní” čtenář - někam se uchýlim, obalim se neproniknutelnou bublinou a čtu: hltám jednu stránku po druhé a když se zadaří za dva dny mám přečteno a vezmu další.... S 451 stupni to neslo. Kniha je napsána tak hutně, ve spoustě rovin, ze v kuse lze přečíst tak dvě stránky a pak o tom přemýšlet. Co mne šokovalo - jak člověk narozený před sto lety ( oslavil by letos kulatiny, což se hodí do letošní čtenářské výzvy) přesně odhadl, kam se civilizace posune. Některé poznatky opravdu sedí. Za mne složité až šokující čtení.

08.01.2020 4 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Skvělá kniha. Vyborne vymyšlený příběh vylíčen skvělým vypravěčem. Popsáno neuvěřitelně důvěryhodně, takže čtenář má pocit, ze postavy zaklepou na dveře... Dobre vykreslena Lisbeth, o které se domnívám, že trpí poruchou autistickeho spektra(PAS). Jestli to Larsson věděl nebo ne, těžko říct.Ale zachytil skvěle. Prvních 38 stran hodně nezazivnych, do strany 100 se příběh pomalu rozjíždí, po stránce 100 se kniha téměř nedá odložit a čte se jedním dechem. Kniha zanechá nesmazatelnou stopu. Druhy a třetí díl povazuji za mírně slabší, navazující další tři díly D. Langerkrantze jsou psány jinak, ale přesto to není špatné čtení.

06.01.2020 5 z 5

Oheň a voda Oheň a voda Simona Ahrnstedt

Pokud odmyslím pomalu se rozjíždějící začátek, tak mne se kniha velmi líbila. Velmi oceňuji psychologické aspekty chování jednotlivých postav a utváření osobností výchovou v dětství. Z knihy je poznat, že autorka se zabývá psychologií. Zároven je příběh velmi dobře vyprávěn. Detailně popisované erotické scény, mne po přečtění prvního dílu Nepřátelé a milenci, už nepřekvapily. Třetí díl Žár a led hodnotím jako nejslabší z celé serie, ale přes to se jedná o čtivé příběhy. Za mne doporučuji.

06.01.2020 5 z 5

Žár a led Žár a led Simona Ahrnstedt

Kniha je ctiva, krásne z ni číší švedska zima. Postavy sympatické, dej dobre popsany. Ale jako třetí díl série od S. Ahrnsted povazuji tuto knihu za nejslabší, proto ubiram jednu hvězdičku. Ale i tak fajn čtení.

05.01.2020 4 z 5

Nepřátelé a milenci Nepřátelé a milenci Simona Ahrnstedt

Kniha mne nadchla. Jedine co ji mohu vyčíst je název v češtině. Zaujala mne od první stránky. Moc mne bavily psychologické postřehy a nastiny hrdinu, důvod proč se chovají tak, jak se chovají, často ve spojitosti se zkusenosti z dětství. Z knihy je cítit, ze autorka se věnuje psychologii. Zároveň je skvělá vypravecka. Podrobné líčení erotických scén mne poněkud zaskočilo - posléze jsem si zvykla. Knihu jsem cetla asi 3x dokola a když už jsem ji měla dostatečně pod kůží, tak jsem si přečetla anglickou verzi All in. Musím uznat, ze česky překlad je skvělý, jen na konci knihy asi došly překladatelce síly, a tak konec trosku zkrátila a zjednodušila. Druhy díl Oheň a voda se mi taky moc líbil, i když mi přišel poněkud rozvlacnejsi začátek. Jako nejslabší díl série se mi jeví třetí díl Žár a led, tady mám trosku pocit, ze autorku platili od stránky. Ale celkový dojem je super!

05.01.2020 5 z 5

Manželská smlouva Manželská smlouva Jennifer Probst

Nekomplikovana růžová romantika. Pokud chcete vyčistit hlavu - tak ideální.

05.01.2020 4 z 5