postoran-CZ postoran-CZ komentáře u knih

Cesta Cesta Cormac McCarthy

"Až budeme konečně všichni v tahu, pak tu zůstane jedině smrt, a i její dny už budou sečteny. Vyrazí támhle po silnici a nebude mít nic na práci a nikoho, komu by to mohla udělat. A řekne si: Kam se všichni poděli? A pak to bude. To není špatný, ne?"
Nevzpomínám si, kdy jsem naposledy při čtení knihy chytal depky. Tato kniha je ... strašně silná. Depresivní. Temná. Děsivá. A za tu atmosféru a za to, co se mi běhalo hlavou při čtení střílím z fleku 5 hvězdiček. Jinak by to ani nešlo.
Příběh otce a syna po globální (?) katastrofě, která nejspíše vyhubila všechno živé. Poté, co vše padlo ohni a oni mají jedinou vidinu - dojít k moři. Ale co potom?
Tohle nebyla klasická post-apovka. Tahle budoucnost se líbit nebude. Tahle kniha se líbit nebude. Tohle se líbit nebude.
"Kdybys byl pták, mohl bys vyletět tak vysoko, že bys viděl slunce? - Ano. To bych mohl. - Myslel jsem si to. To by bylo fakt pěkný. - To by bylo. - Ptáci nejsou. Nebo jo? - Ne. - Jenom v knížkách. - Ano. Jenom v knížkách. - To mě nenapadlo. - Můžeme jít? - Ano."

28.08.2022 5 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Tento komentář bude spíše komentářem k sérii jako celku, než k poslední knize. K HP jsem se dostal až nyní, téměř dvacet let po vydání první knihy. Filmy jsem neviděl (napravím to snad o vánočních svátcích). Obecně ze světa HP jsem znal jen pár základních věcí, se kterými se dá setkat na internetu. Jinak nic a celkově jsem se tomu vyhýbal, protože jsem měl pocit, že to není kniha/série, která by mě mohla chytit. No a kde začít, když to končí?
V první řadě je třeba vyjádřit poklonu k tomu, jak paní Rowlingová píše a také k českým překladům bratrů Medkových (teda s jedinou výjimkou - za slovo "muckat" by se mělo zavírat do Azkabanu, to mi tak "pilo krev...").
Dále pak je třeba vyzdvihnout propracovanost děje a universa, které J. K. Rowlingová stvořila, jako takového. Příběh po kompletním dočtení dává smysluplný obraz a nevzpomínám si, že bych narazil na nějakou věc, která by byla v rozporu s předešlým textem a knihami. Upřímně řečeno, vzhledem k tomu, že jsem k sérii přistupoval spíše jako ke čtení pro odrostlejší děti a náctileté, tak milé překvapení.
K čemu mám však jisté výhrady jsou postavy. Přílišné lpění na "černobílosti" postav bylo podle mě zbytečné. Prostor tam dle mého byl. Určitě by bylo super, kdyby bylo více Severusu Snapeů - to je dle mého nejlépe napsaná postava celé série. Škoda, že zůstává (nejen) v tomto boji tak osamocen. Mírně to zachraňují snad jen některé vedlejší postavy (Popletal, Brousek, Pettigrew).
Sumasumárum se jedná o sérii, která mě dokázala udržet u čtení po několik týdnů (ač jsem mezi každým dílem přečetl ještě něco jiného - měl jsem těch fantasy sérií rozečteno více). Jak jsem psal výše , tak spíše je to asi určeno pro mladší generaci, než jsem já (a možná i proto mi vadilo ta přílišná černobílost postav). Ale i tak jsem se bavil.
Asi nejslabší v sérii bych viděl třetí díl, nejlepší díl pro mne byl ten poslední (ještě před dočtením bych sem dal díl šestý).

27.11.2019 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Při čtení knihy Vám občas proběhne mráz po zádech. Smutný příběh z ještě smutnějšího světa. Pocit ztráty jakékoliv osobnosti (svoboda je otroctví!) a všudypřítomného špiclování vás nutí se při čtení neustále ohlížet, jestli vás někdo nesleduje (snad agent Eurasie, nebo Eastasie?). Co je vlastně pravda? Pravdu má jedině Strana. Jinak to nemůže být, protože bych se mohl dopustit ideozločinu. A nyní konec komentáře. Musím utíkat, než budu vaporizován.

12.04.2018 5 z 5

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

Upřímně srovnání se Švejkem, kterého mám rád, mi tady dost silně pokulhává na obě nohy. Ano, obě knihy jsou to (proti)válečné satiry. Ano, v obou knihách se hlavní postava (ani nechci použít slovo hrdina) chová jako hlupák. Ale tady končíme.
Anglický humor má svá specifika a nemusí sedět každému. Takže ani kniha nemusí sedět každému. I mně to nakonec chvíli trvalo, než jsem se do toho dostal. Ale pak už to jelo.
Mimochodem, viděl jsem dříve film. Ale to se nedá s knihou srovnávat.

06.03.2019 4 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

No zrovinka jsem dočetl jednu knížku a kurýr ne a ne doručit následující. Tak jsem se pustil do této "jednohubky". Malá útlá knížečka mi seděla na poličce už nějakou dobu a nyní přišla její chvíle.
Ze začátku mi dělal trošku problém styl psaní, jelikož ta čeština se za těch 100 let změnila (původní novela byla vydávána v časopisech Lumír v letech 1911-12). Ale dá se na to zvyknout. Jen občas jsem musel některou větu fakt přečíst i dvakrát až třikrát, abych pochopil smysl.
Každopádně pokud nemáte co odpoledne na práci, venku prší a vlastně se vám nic moc nechce, tak tohle vemte do ruky a máte o odpolední posezení postaráno.
Příběh samotný je postavený na staré německé ze 13. století o krysaři, který vyčistil město Hameln od krys. Ale že mu vedení města odmítlo zaplatit, odvedl všechny děti pryč. V podání Dyka je zde ještě příběh lásky krysaře a mladé Ágnes, která jeho lásku opětuje. Věci se však tak nějak "zvrtnou".
Dej nám, bože, dojít
v sedmihradskou zem ...

01.09.2022 4 z 5

Nekonečný příběh Nekonečný příběh Michael Ende

"Jsou lidé, kteří se nikdy nemohou dostat do Fantázie. A jsou lidé, kteří se tam mohou dostat, ale pak tam zůstanou navždy. A pak se najde několik takových, kteří odejdou do Fantázie a znovu se vrátí."
"Každý opravdový příběh je Nekonečný příběh. Do Fantázie vede mnoho dveří. Existuje mnohem víc podobných kouzelných knih. Mnoho lidí to vůbec nezpozoruje. Záleží zkrátka na tom, kdo takovou knihu dostane do ruky."
Srdcová záležitost každého, kdo byl dítětem osmdesátých a devadesátých let. Tak trochu překvapením pro mne bylo, že filmové ztvárnění zachytilo jen první část knížky. Musím uznat, že ta druhá část Bastiánova putování Fantázií mi přišla poněkud zdlouhavá a samotný Bastián mi začal svým chováním lézt na nervy. Nicméně ten závěr ... Ten ZÁVĚR! Přiznám se, že až tam jsem tu knihu docenil.
Co dodat? Snad jen slova Artaxe (slzička opět ukápla a člověk si vzpomněl na den, kdy tu scénu viděl poprvé ... a pak propadnul opět v pláč): "Žij blaze, Átreji, můj pane! A děkuji!"

15.11.2022 4 z 5

Konec civilizace Konec civilizace Aldous Huxley

Ó Forde, Forde, málem se stalo něco, co jsem za svůj život udělal snad jen asi 2x. A sice to, že bych knížku nedočetl. Opravdu ten začátek nebyl jednoduchý. Pořád jsem čekal, kdy se začne něco dít. A ono se pořád nic nedělo. Na chvíli jsem tu knížku i odložil a přečetl něco jiného, abych se k ní posléze vrátil.
Výsledek sice není to, co jsem od knížky původně očekával. Čekal jsem příběh ve stylu 1984, ale ono to tak není. Ta knížka je něco jiného a v podstatě jsem ji začal hltat až s posledními cca šedesáti stranami. Stálo to za to a jsem rád, že jsem se kousnul a dorazil to.
V neposlední řadě by se i u Huxleyho, podobně jako u Orwela, dalo říct - "Ta kniha není návod, ale varování!"

01.02.2022 4 z 5

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Uf. Dočteno. Po dlouhé době, ale nakonec dočteno. Na jednu stranu klobouk dolů před Tolkienem, protože ten jeho svět, který stvořil, je úchvatný. Bohužel to vyprávění o něm je silně pokulhávající a strašně únavné. Není to kniha před spaním. Musíte vnímat. Hodně. Hlavně jména a názvy, protože když se vám v jednom odstavci protočí 5 jmen (a to kolikrát 3 patří jedné a té samé postavě), začíná se motat hlava kolem. Neustálé listování do rejstříku taky na čtivosti nepřidá.
Sumasumárum - jako doplněk k Hobbitovi a prstenové trilogii super. Ale upřímně řečeno, znovu bych to číst nechtěl.

28.02.2020 4 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

"Arťom, ty něboj sa. Hlavně nikam něubjegaj a normálně zůstaň v metro. My si tě najdeme. Konec hlášení v ruském jazyce." - Ale vážně. Jedna z mých prvních "postapo" knih, kterou jsem četl (jinak dříve sci-fi a teď spíše fantasy). Je to čtivé, ale někdy pro ne možná příliš roztahané.
Děj je tak trochu jako příběh hloupého Honzy, který se vydal do světa na zkušenou a shodou náhod se stal spasitelem. Hlavní postava - Arťom - je spíše pozorovatelem událostí, které se kolem něj a s ním dějí, spíše než jejich tvůrcem a usměrňovatelem. Jinak celé prostředí, do kterého je příběh vsazen, je dobrý a pro mne zajímavý. Ale ta dějová linka, kdy situace byla několikráte řešena systémem "deus ex machina", je pro mne trochu zklamáním. Další díly (nejspíše) neotevřu. Ale - nikdy neříkej nikdy.
P.S.: Chtěl jsem dát 3.5 hvězdy, ale to nejde. Takže proto jen tři.
P.P.S.: A pokud to někdo nepoznal, tak první věta je parafráze na oscarový film "Kolja". :)

21.02.2019 3 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Osoby a události v této knize nejsou smyšlené a jakákoliv podobnost se skutečností není náhodná. Je to pohádka, ale o naprosto nepohádkových věcech. Snad by se dala klidně nazvat i reportáží. Kniha by se měla zařadit mezi povinnou literaturu.

12.04.2018 5 z 5

Nezbytné věci Nezbytné věci Stephen King

Vy už jste tuhle recenzi četli? Jistěže ano. Jistě. Já nikdy na žádného čtenáře nezapomenu. Tak jen pojďte blíž, ať vám potřesu rukou. Něco vám řeknu: já vás poznal podle chůze ještě předtím, než jsem vám viděl do obličeje. A skutečně jste si nemohl pro svůj návrat na databaziknih.cz vybrat lepší čas. No, není to paráda?

No ale k (nezbytné) věci. Tedy ke knize. Je roztáhlá, ale nemyslím si, že by to bylo na škodu. Zažil jsem i rozsáhlejší začátky, než je tento. Nicméně na to, jak je začátek a vlastně i celý děj knihy delší, tak mne dost zarazil (překvapil?) závěr celého příběhu, který bych přirovnal k antickému dramatu a využití deus ex machina. Ale možná jsem jen čekal nějakou epickou bitvu s "tím novým obchodníkem".

No raději už půjdu. Ještě musím zařídit jednu věc. Takovou maličkost. Drobný žertík.

13.10.2022 5 z 5

Američtí bohové Američtí bohové Neil Gaiman

Nad tímto komentářem jsem dlouho přemýšlel. S odstupem pár dní od dočtení jsem se rozhodl pro 2 hvězdy. Příběh samotný není špatně vymyšlený. Kniha je čtivá a odsýpá to. Ale po dočtení jsem se nemohl zbavit pocitu, že snad některé stránky chyběly nebo jsem je nechtěně přeskočil. Nerozumím, proč autor vkládal do knihy ty mezikapitoly. Čekal jsem, že se ty postavy nějak objeví v ději. Ale to se vůbec nekonalo. Trošku škoda, že více nebyly rozebrány postavy "nových bohů". Ačkoliv ony nebyly dostatečně rozebrány ani ty hlavní. Celkově z toho mám dost rozporuplné pocity. Škoda, po prvních cca 100 stranách, které sice byly strašně rozvláčněné, jsem doufal, že o to větší jízda to bude v závěru. Nebyla.

17.12.2018 2 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Ke knize jsem se dostal v podstatě díky tomuto webu. Všimněte si vpravo nadpisu "Podobné knihy". Já to udělal minulý rok na jaře, když jsem dočetl knihu "Vzestup a pád Agentury DODO" (mmch. taky na tu knihu mrkněte), o které jsem do té doby nikdy neslyšel, sám bych si ji asi nepořídil, ale když už mi byla "naježena", tak jsem se do ní pustil. A podobně to bylo i s touto knihou. Normálně bych si tu knihu asi nekoupil, resp. bych se o ní asi ani nikdy nedozvěděl. Ale v létě jsem na ni narazil v knihkupectví, že byla ve slevě, tak jsem ji hodil do košíku a od té doby ji mám doma. A teď už i tady na webu v kolonce přečteno.
Ke knize jsem přistupoval jako k nepopsanému listu. Nevěděl jsem, co mě čeká. A upřímně? To bylo nejspíše to nejlepší, co jsem mohl udělat. Ergo, více již psát nebudu. Stojí to za přečtení.

15.01.2021 5 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Teda, teda... Nečekal jsem od té knížky mnoho, ale tak říkal jsem si, že bych to přečíst měl. Moje druhé setkání s klasickým "postapo" žánrem a první setkání s Kotletou. A dobrý.
Děj se začíná rozvíjet hned od začátku, žádné dlouhé nudné pasáže. Postavy uvěřitelné a celkově ten svět mi dává větší smysl, než např. universa typu Mad Max.
Přečteno na pár posezení. A nad očekávání jsem se bavil. Asi sáhnu i po dalším dílu. Tak jsem zvědavý, jak ten dopadne, jelikož už asi od toho budu mít jiná očekávání než před touto knihou.

15.11.2019 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Dlouho sem se Harry Potterovi vyhýbal. Jak filmům, tak i knížkám. No vzhledem k tomu, že sem po dočtení jedné fantasy série tak nějak neměl do čeho pích... se začíst, zkusil sem si v knihovně půjčit první díl. A ono ejhle. Ona to není až taková pohádka pro děti, jak sem si do teď myslel. Velmi příjemné překvapení.

12.08.2019 4 z 5

Jak jsme se nedali aneb Kapitoly z dějin národního úpění Jak jsme se nedali aneb Kapitoly z dějin národního úpění Zdeněk Šmíd

Pro člověka, který se v osudech národa českého lehce orientuje a zajímá, má kniha hromadu vtipu a lehkého humoru, pro Šmída tak typického. Aneb není nad to, když berete sebemrskačství s humorem. :)

18.04.2018 5 z 5

Černá píseň Černá píseň Anthony Ryan

Tak se mi konečně podařilo najít čas na dočtení celého (?) příběhu Vélina Al Sorny. A musím mu dát za 5 hvězdiček, ačkoli ty hvězdy úplně plné nejsou. Nicméně na 4 to rozhodně nebylo. To bych Vélinovi křivdil.
Musím se přiznat, že prvních cca 100 - 150 stran jsem se vlastně dostával do děje a tak nějak se snažil rozpomenout, jak to vlastně ve Volání vlka skončilo, a poznávat tak říkajíc "kdo je kdo", jelikož od dočtení předešlého dílu je to už přece jen pár měsíců.
Samotný příběh mne potěšil svým stylem, kde byl cítit návrat ke skvělému prvnímu dílu (mám na mysli Píseň krve - beru to celé jako jednu pentalogii). Trošku škoda zakončení, kde mi na chvíli přišlo, že jakoby se už Ryanovi nechtělo tu poslední epickou bitvu rozepisovat, jako tomu bylo například v předešlém dílu při obraně Kešin-ko. Ale i tak mne děj bavil dá se říct čím blíže konci, tím více. Úplný závěr knihy bych nazval takový ... asi očekávaně neukončený.
Dočkáme se dalšího pokračování příběhu Vélina Al Sorny? Uvidíme ...

17.08.2022 5 z 5

Otec prasátek Otec prasátek Terry Pratchett

Čtvrtá Pratchettovka. A po předešlém Těžkém Melodičnu (které u mě na tři hvězdy zachraňoval jen Smrť se Zuzankou) jsem byl opět spokojen. Uznávám, že jsem ji vybral i kvůli Smrťovi. Ten mě opravdu baví. A pobavil i tentokrát.
KVÍK.
Jo dobře, tak teda nejen kvůli Smrťovi, ale i kvůli Krysímu Smrťovi. Spokojen?
KVÍK.

22.11.2020 4 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

První díl jsem se nějak neodvážil ohodnotit, protože moje pocity byly velice smíšené. Na jednu stranu parádní "post-apo" svět, který paní Stehlíková vymyslela. Na stranu druhou příběh, který mne místy snad až nudil a tak nějak se neposunoval dál. Někdy jsem si připadal jako při pročítání bedekru "Navštivte Duvalské pohoří". Druhý díl se pro mne bohužel nesl v podobném duchu. Příběh je hrozně roztažený a pomalu se odvíjí až na závěr, který se konečně stává "akčnějším". Uvidíme, co přinese poslední díl.

11.09.2019 3 z 5

Pro každého vodáka by tato kniha měla být "must have/read". Bývaly časy, kdy jsme si na vodě z knihy předčítali. Šmídův nevtíravý humor je neuvěřitelně vtipný. Pro člověka, který jezdí pravidelně a popisovaná místa zná, má kniha úplně jiný náboj. Vodák píše o vodácích. S humorem.

18.04.2018 5 z 5