PMR PMR komentáře u knih

Prolhaná věda Prolhaná věda Ben Goldacre

I když je kniha už docela zastaralá (v klinickém výzkumu všechno běží hrozně rychle) a autor vystupuje přeci jenom spíš jako publicista než jako odpovědný vědec/lékař, tak si myslím, že poskytnuté informace je skutečně dobré znát.
Současný klinický výzkum je ve špatném stavu: připomíná spíš agendu obrovské (tj. podezřelé) tiskové agentury a boj o příbalové letáčky než rozumné usilí o poznání.
A trh alternativních léčiv a doplňků je doslova děs zběs...

26.06.2019 4 z 5

Člověk a dějiny: (několik úvah o budoucnění člověka) Člověk a dějiny: (několik úvah o budoucnění člověka) Martin Hemelík

Sympatická knížka, která se snaží využít studia několika významnějších filosofů (Spinoza, Hegel, Heidegger, ...) k formulování závěrů o životě v současné/budoucí společnosti charakterizované výraznou individualizací, narušenými přirozenými společenskými vazbami, přetechnizováním a virtualizací kultury.

Podle názoru autorů knihy změny v životě ve společnosti odpovídají jistému řádu, o kterém může pojednávat filosofie (v tradičních podobách usilující o vysvětlení smyslu) nebo kognitivní věda (v moderní podobě usilující o vysvětlení vazeb v lidské psychofyziologii).

I když mně osobně se termín "budoucnění člověka" vůbec nezdá (nepřipadá mi ani jako český), tak je asi fakt, že pro sledovanou souvislost snad žádný vhodný termín není (pokud tedy nechceme použít pojem "evoluce", "absolutno" nebo nějaká podobná víceznačná monstra):
Jde o sledování paralelního posunu "ideálních" a "objektivních" forem ducha od specificky lidského myšlení do uměle rozšiřovaných/redukovaných forem (typicky AI).

26.06.2019 5 z 5

O čem se nedá mluvit, o tom se musí zpívat: Od formy zobrazení k formě života O čem se nedá mluvit, o tom se musí zpívat: Od formy zobrazení k formě života Vojtěch Kolman

Soubor kratších statí současného českého elitního filosofa s poněkud nezvyklou osou: Wittgenstein - Hegel - Wagner.
Kniha má samozřejmě velmi slušnou úroveň.
Jenom mi přijde až zarážející, jak snadno se autorovi mění bytostně filosofické otázky do sekvence praktických/technichkých úkolů.
I když je odkaz na "všeřešící" praxi hodně zajímavý, tak lidé přece začali filosofovat právě proto, že shledávali na praxi něco nedostatečného ...

13.06.2019 4 z 5

Cesta k mravencům Cesta k mravencům Edward O. Wilson

Krásná populární knížka o naprosto nepopulárním oboru :-)
Bohužel ale trochu hrozí, že se čtenář ztratí v tom množství informací věnovaných, byť z pochopitelných důvodů, převážně exotickým druhům. Těžko pak pro neodborníka poznat, co je vlastně normálním chováním mravenců. Možná že na to ale není vůbec žádná jednoznačná odpověď:
Život je čistě kontinuum přerušované pouze "zářezy" přírodního výběru ... ale i s touto představou jsou velké problémy ...

02.06.2019 5 z 5

Velký bůh Pan Velký bůh Pan Arthur Machen

Je to docela roztomile strašidelné, ale asi by bylo zajímavější, kdyby se všichni, co se setkají s Panem, hned sami nepozabíjeli :-)

20.05.2019 3 z 5

Pohled do slunce Pohled do slunce Irvin D. Yalom

Čtenář nemůže očekávat, že získá nějakou ucelenou "filosofii smrti".
Vlastně i filosofii samotnou autor v knize hodně selektuje a upravuje pro účely psychoterapie. Je to vlastně jenom kostra pro úvahy o úzkostech a jejich překonávání.
Strašná doména - možná i proto mi víc než co jiného kniha připomínala výpovědi člověka, který se "setkal s ďáblem" (včetně i poněkud samolibých tvrzení o roli terapeuta). Nad tím nejde vyhrát ...

10.05.2019 3 z 5

Eichmann v Jeruzalémě: Zpráva o banalitě zla Eichmann v Jeruzalémě: Zpráva o banalitě zla Hannah Arendt

Velmi slavná a ve více ohledech pozoruhodná kniha,
i když kvůli takové svini je i škoda plýtvat papírem...

05.05.2019 4 z 5

Fyzika budoucnosti: Jak bude do roku 2100 věda utvářet osud lidstva a náš každodenní život Fyzika budoucnosti: Jak bude do roku 2100 věda utvářet osud lidstva a náš každodenní život Michio Kaku

Kniha je zajímavá jako přehled trendů v moderních technologiích
(resp. přehled o stavu cca k roku 2010).

Osobně si ale myslím, že se v knize málo rozlišují skutečně plánované a "postranní" efekty vědy/techniky. Naprostá většina dopadů změn v technologiích (jak pozitivních, tak i negativních) je totiž nezamýšlená a nepřímá. Když si to člověk uvědomí, tak se bude asi víc vyhýbat tvrzením o spásné vědě a podobně.

Autor je ale zkrátka typický vědecký optimista, i když těžko říct, proč zařadil na konec knihy citát:
"... Bohatství bez práce, rozkoš bez svědomí, vědění bez charakteru, obchod bez morálky, věda bez lidskosti, uctívání bez oběti, politika bez zásad."
Myslím ale, že je to nejpřesnější prognóza v knize - úplné vyprázdnění.

25.04.2019 4 z 5

Alexander Veliký Alexander Veliký Hans-Joachim Gehrke

To musel mít univerzitní profesor snad napsané během svačiny - až tak je ta kniha o Alexandrovi Velikém malá :-)

23.04.2019 4 z 5

Schellingova metafyzika přírody Schellingova metafyzika přírody Jindřich Karásek

Relativně dobře čitelná kniha o jedné významnější epizodě německé klasické filosofie: Schellingových Würzburgských přednáškách, které byly vydány z pozůstalosti s mírně kuriozním názvem "Systém celé filosofie a filosofie přírody zvláště" (i když jde vlastně výhradně o Schellingův systém, navíc poněkud neúplný a jenom z období kolem roku 1804 :-)
Obával jsem se, že to bude čistě akademicko-historická záležitost, ale překvapivě se to dá i docela číst - a kupodivu i dočíst. Škoda toho nevyužít, když to má autor tak pozoruhodně pěkně nastudované.
I když je to pořád ta staroznámá nekonečně zacyklená filosofie sebemyslícího ducha, tak jsou to ale přece jenom velkolepé koncepce. A tipnul bych, že podobné otázky bude jednou muset opět řešit i současná/budoucí věda (například v oblasti ekologie nebo AI: limity biodiversity, limity simulace, ... ).

17.04.2019 5 z 5

Jak drahé je zdarma? Jak drahé je zdarma? Dan Ariely

Kniha je chytrá a vtipná.
Jenom mi připadá, že ta iracionalita, o které se v ní mluví, vlastně vůbec iracionální není - repsektive je to ten typ iracionality, jako že je třeba iracionální věřit, že člověk může něco vlastnit a podobně: spíš racionální předsudky založené obvykle na pesimistickém očekávaní rizik, než iracionální rozhodování.
Takové "předsudky" nejenom patří k ekonomickému chování člověka, ale tvoří snad i přímo jeho podstatu. Na druhou stranu autor není takový blázen jako jiní, co vykládají tržní chování na systémech, ve kterých ani nemůžou existovat ceny, peníze, trh, atd ... to fakt nesnáším. Myslím, že ekonomie by vůbec měla být čistě jenom věda o penězích.

02.04.2019 4 z 5

Mayové Mayové Sylvanus Griswold Morley

Kniha není napsaná moc čitelně: Vyžaduje například poměrně přesnou znalost zeměpisu jihu Mexika a Guatemaly a poměrně dobrou paměť (na exotická jména, čísla, hieroglyfické symboly, ...)
Některé důležité objevy v knize také pochopitelně chybí vzhledem k roku jejího napsání.
Na druhou stranu je to ale díky vědecké úrovni, ale vlastně i díky roku vydání, vpodstatě oáza klidu vzhledem k new-age/ezo blábolům, jichž jsou Mayové obvyklým terčem. Staré knihy můžou nabývat na hodnotě někdy i tím, že lidé časem uvěří lžím...

26.03.2019 4 z 5

Film 1 / Obraz-pohyb Film 1 / Obraz-pohyb Gilles Deleuze

Je to tedy zážitek zkoušet tímto způsobem filosofovat o filmu (a la Bergson).
Nic to ale asi nezmění na tom, že v experimentální i mainstreamové kinematografii je pro filosofii snad ještě méně prostoru než pro vkus - a to je skoro nic :-)

26.03.2019 4 z 5

Kam zmizel zlatý poklad republiky Kam zmizel zlatý poklad republiky Stanislav Motl

Je to dost citlivé téma, ale lidé by neměli propadat panice, že se zlaté rezervy během pohnuté historie někam "zakrámovaly".
Takové věci se v historii prostě stávají.
A že Česká republika platila za své vojáky v Británii, je sice překvapivé, ale vpodstatě to není tak skandální. Británie prostě vyúčtovala svoje náklady. Pokud by se alternativně přepočítávaly náklady podle relativních počtů padlých, tak by nás to stálo ještě mnohem víc - a navíc by většina zlata šla do Ruska (což se západním spojencům samozřejmě nechtělo).
Jiná věc je nakládání se zlatem po roce 89. Ale to je taky jenom jedna z nepochopitelných akcí ČNB, nad kterými zůstává rozum stat.
(Kampeličky, IPB, Nomura, "expertní"/libovolné měnové kurzy ...)

21.03.2019 3 z 5

Smysl lidské existence Smysl lidské existence Edward O. Wilson

Autor je určitě velmi inteligentní člověk a pozoruhodný vědec.
Ale i proto by mohl některé své názory ještě trochu promyslet - např:

"Uzavřený, soběstačný svět humanitních oborů lidskou přirozenost jenom popisuje, nikoli vysvětluje. Vědecký pohled na svět je nesrovnatelně širší...."

Myslím, že i kdyby to bylo v jistém smyslu pravda, tak je jenom málo pravděpodobné, že to lidé správně poberou...

22.02.2019 4 z 5

Sourozenci Tannerovi Sourozenci Tannerovi Robert Walser

Tak trochu podivný autobiografický roman o člověku, který "nebyl ničím".
Narozdíl od příbuzných děl (Kafka, Musil, ...) jde ale vpodstatě o idylický žánr.
R.W. zřejmě také uměl o něco lépe psát - tak je to docela i radost číst ...

18.02.2019 5 z 5

Morálka lidské mysli Morálka lidské mysli Jonathan Haidt

Hodně americká záležitost - napsaná hlavně v reakci na polarizaci americké společnosti za Obamova prezidentství.

Obsahuje sice popisy některých docela zajímavých experimentů z oblasti psychologie morálky, ale už i samotné empiricko-psychologické východisko je při výkladu morálky značně problematické:
Pokud je morálka skutečně založená v psychologických profilech jednotlivých lidí, tak není naprosto žádná šance se shodnout na potřebných normách.

Skutečně tristní je ale v knize až pojetí dějin. Podle autora to bylo asi takto:
Nejdřív byli lovci a sběrači, kteří vedeni jasnovidnou intuicí sepsali deklaraci nezávislosti Spojených států. Pak se moudře rozdělili na republikány a demokraty, kteréžto dělení ale z neznámých důvodů neproběhlo podle dělení ideologií na konzervativce a pravicové a levicové liberály, kterému jedině (ovšem asymetricky :-) odpovídají psychologické profily (resp. preferované základní morální hodnoty) objektivně zjištěné a změřené autorem.
Ostatní události a faktory v historii neexistují nebo nejsou třeba znát. Stačí asi vědět, že existuje evoluční teorie - nejdokonalejší to zřejmě výtvor Boží !-)

Bylo by i docela zábavné a sympatické dělat z lidí takhle nezávazně jeleny :-)
... kdyby se to celé ale netýkalo tak vážných věcí jako jsou třeba sociální, náboženské, národnostní nebo etnické antagonismy.

11.02.2019 3 z 5

Kosmos Kosmos Witold Gombrowicz

Námět s pověšeným vrabcem je bezvadný (trochu to připomíná třeba film Blue Velvet), ale pak je to dost magořina.
Snad byl autor ovlivněný existenciálními výklady nudy, která vytváří nezvyklá spojení ... ale nikdo normální se nudit vlastně ani nemůže.
(Pokud teda nesedí zrovna v práci jako já nebo v base - což je dost podobné :-)

Kdyby se to aspoň dalo číst jako poetický text. Ale na to by se to muselo ještě upravit - třeba aspoň změnit jména, aby to bylo více alegorické, když už ne rovnou zveršovat. Třeba některá biblická jména (například ta ze Sodomy) by tam šla napasovat docela dobře ...

28.01.2019 3 z 5

Kant a Husserl o zkušenosti Kant a Husserl o zkušenosti Jakub Trnka

Kniha předkládá pečlivou modernější interpretaci Kanta (resp. několika významných částí Kritiky čistého rozumu) s odkazy na paralely / protiklady ve filosofii E. Husserla.
Takže: formální vs. materiální a priori, obrazotvornost/rozvažování vs. intencionalita, konstituce objektivity (prostřednictvím názoru času) vs. konstituce objektu (prostřednictvím názoru podstat), ...

Pro mě docela sympatická záležitost.
Autor musí být ale zřejmě i trochu svéráz, protože nařknout někoho, jako je třeba prof. Iso Kern, z nedostatků "Kant-Studien" mi přijde jako docela slušný zářez :-) - Tihle lidé umí Kanta i pozpátku...

16.01.2019 5 z 5

Stručné dějiny planety Země Stručné dějiny planety Země J. D. Macdougall

Dnes je kniha už trošku zastaralá v určitých detailech (např. ohledně oteplování). I tak si ale zaslouží vysoké hodnocení - především kvůli vysoké čitelnosti. Čte se to skoro jako detektivka :-)
Srozumitelněji už knihu o geologii napsat nejde.

14.01.2019 5 z 5