Pítrs85 Pítrs85 komentáře u knih

1984 1984 George Orwell (p)

Mrazivé, depresivní, bezvýchodné, romantické, drsné, krásné... dá se použít spousta jmen, kterak stěžejní román George Orwella pojmenovat, co jde z něj ale cítit nejvíce, jsou dvě události, které jím při psaní 1984 otřásly asi nejvíce- druhá světová válka a její dvě ideologie- na jedné straně fašismus, na druhé straně komunismus, a taky blížící se Orwellova smrt. Ta kniha vám totiž vážně nic nedaruje, nešetří vás, semele a vyplivne. Tak jako všechny revoluce a hnutí. No a závěr... co napsat k závěru... Válka je mír, svoboda je otroctví, nevědomost je síla. A nezapomeňte- Velký bratr se dívá.

05.05.2022 5 z 5

Prvotní překvapení, tedy forma, jakou je knížka psaná (korespondence), vystřídalo nadšení z hřejivého, dojímavého, vtipného, ale hlavně krásného děje, odehrávajícím se v ráji na zemi, ostrůvku Guernsey. Knížka, která peklo druhé světové války ukazuje ne jako chladnou statistiku, ale jako životní příběhy všech, kterých se tato hrůzná událost dotkla (Nikdy jsem se nezamyslel nad tím, že i němečtí vojáci prožívali krušné chvíle nejen tím, že jsou zrovna na frontě, ale i tím, že musí přemýšlet, co se zrovna děje s jejich rodinami doma, ve zdevastovaném Německu. Slovy jedné z postav knížky: "Nerozlišuju, kdo tu válku začal..."). Úžasné, úžasné čtení.

Trhlina Trhlina Jozef Karika

V knize se opakovaně zmiňuje legendární The Blair Witch Project, no kdybych měl Trhlinu k něčemu připodobnit, myslím, že lepší příměr bych nenašel. A tak, jak mě před lety vyděsila čarodějnice z Blair (a jak jsem si myslel, že už mě nemá šanci nic obdobně vyděsit), tak přesně tak mě vyděsil Karika se svým jistě zaručeně pravdivým příběhem. Ale to je vlastně jedno, pravdivý-nepravdivý, i kdyby to byl, stejně jako u Blair Wicth, celý jen šikovně vystavěný pseudodokument, opět se potvrdilo, že zlo neviděné/neviditelné je mnohem děsivější než nějaký konkrétní a hmotný bubák. Jediným mínusem je pro mě fakt, že jsem se absolutně nedokázal ztotožnit s hlavním (anti)hrdinou, pač to byl takový arogantní bambula, že jsem mu po pár stránkách přál to nejhorší :-) Ale to byl dost možná autorův záměr, takže i tady vše v cajku. Jo, jsem nadšen, pusťte si k tomu na YT nějakou creepy muziku (za mě třeba video Haunted Forest), začněte číst samozřejmě po setmění a uvidíte, že se budete bát taky.

28.04.2022 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Jsou knihy, které mají 500+ stran a neřeknou zhola nic. A pak jsou knihy, jako tady Farma zvířat, což sice na stránky skoupé, ale obsahově natolik bohaté, že si jejich poselství ponecháte v hlavě už asi napořád. Povinná literatura všem, co tvrdí, jak bylo za komunistů lépe.

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Co dodat k tomuto zásadnímu dílu světové literatury? Pokud máte problém s nedostatkem vánoční atmosféry, uvařte si nějaký dobrý čaj (nebo kafe), pusťte si (nejlépe na gramofonu) nějakou pohodovou oblíbenou hudbu a hlavně vezměte do ruky Vánoční koledu Charlese Dickense. Pokud si ani potom nevzpomenete na svoje nejkrásnější Vánoce, když jste byli malé děti, duchové minulých, současných a budoucích Vánoc už vám přešlapují přede dveřmi ;-)

Mlčení jehňátek Mlčení jehňátek Thomas Harris

Film viděn o něco dřív než jsem se začetl do Harrisova románu a srovnávat se to tedy moc nedá, přestože film patří mezi top ve svém žánru, knížka je ještě mnohem napínavější, poutavější a vůbec víc strhující, závěr doslova zhltnut jak jatýrka na víně kanibalem Hannibalem. Přestože je tu spousta odborných výrazů, kniha nemá šanci nudit, už jen pro ten skvělý nápad, kdy si FBI hraje s hlavní hrdinkou, psychopat Jame Gumb s FBI a doktor Hannibal Lecter úplně se všemi.

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Nezvyklý vypravěčský styl nemusí sednout každému, já jsem však hltal každé slovo, které Markusi Zusakovi přišlo namysl. Zkrátka nejlepší knížka co jsem kdy četl, amen.

Krysař Krysař Viktor Dyk

Nadčasové dílo, co je dneska možná aktuálnější než v době, kdy ho Viktor Dyk napsal. Krásný český jazyk, kdy každou jednu větu budete hýčkat jako něco hodně cenného, a úchvatný, i když smutný konec. Krysař na mě působil jako velká autorita, zahalen pod kápí a s píšťalou, co trestá každého, kdo si to zaslouží. Příběh na sychravé podzimní večery jako dělaný.

04.05.2022 4 z 5

Říkal jsem si, že do divočiny jdou zešílet lidi na kraji společnosti, bývalý alkáčové, fetky, pacoši z pavilonu 17B apod., jenže pak narazíte na rozhovor s paní, co založila úspěšnou společnost Natural, a celá tahle teze jde do kopru. Takže kdo dokáže ukázat záda dnešní společnosti a odebere se do lůna přírody? Lidi, co maj koule. To každopádně. A lidé, co jim sotva sejde na tom, co si o nich druzí myslí. Lidé, co jsou bohu (ať už je tím bohem kdokoliv/cokoliv), magii přírody a vůbec tomu, co nemáme my, městské děti, šanci vidět/slyšet/cítit, tak nějak blíž. Oba palce nahoru Aleši Palánovi za to, že se nesnažil tyhle člověky nijak soudit, nebo z nich tahat nějaké šokující bulvární příběhy, ale naladil se na jejich frekvenci a vyšlo z toho nadmíru zajímavé povídání, co přinutí jednoho si zapřemýšlet. No možná se tam jednou sejdeme všichni.

04.05.2022 3 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Vše, co mě na předešlém díle (Skála) lehce iritovalo, mi tu připadá, že má v příběhu přesně své místo. Flashbacky do minulosti poutavé, současnost nekompromisní, přesto svým způsobem okouzlující, stejně jako ostrovy, na kterých se děj odehrává. Peter May je mistr jazyka a jeho trilogie jednou z nejlepších knižních krimi, co jsem doposud četl.

Deník Anny Frankové Deník Anny Frankové Anne Frank

Anna Franková byla úžasné mladé děvče. Anna Franková byla citlivá, s velikým talentem na psaní. Anna Franková mohla být skvělá novinářka anebo ještě lépe spisovatelka. To by však nesměla svůj krátký život prožít za německé okupace za druhé světové války... Z vět, které pro další a další generace Anna zanechala, nejenom mrazí, ale dokáží i vykouzlit úsměv na tváři, tu jejich naivitou, jindy zase díky tomu, jaká Anna prostě byla. Samotný závěr a doslov (věta "Tady deník Anny končí.") pak opravdu dojímají, jak krutý a absurdní osud tuto úžasnou dívku potkal...

05.05.2022

Osvícení Osvícení Stephen King

Začátek mé krasojízdy dílem páně Kinga (zatím jsem četl jen novější Lunapark) a hned taková pecka. Osvícení je samozřejmě chronicky známá věc, legendární, už jen díky filmu od Kubricka, ale legendární naprosto zaslouženě. Film považuji za jeden z nejlepších ve svém žánru (bezkonkurenční Jack Nicholson), ale knížka jde ještě dál. Moc se mi líbí, jakým způsobem King popsal charakter Jacka Torrance, resp. jak se ze starostlivého (a strhaného) rodiče stane psychopat s palicí. Doslova miluju, když má můj nejoblíbenější žánr (horor) takovouto hloubku, páč Osvícení fakt není povrchní záležitostí, naopak. Pětihvězda jak vyšitá, už jen za ten fakt, že ještě žádné jiné knize se nepovedlo mě takhle kvalitně děsit.

04.05.2022 5 z 5

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Čtyři hvězdy, ale s frfláním, že ty poslední kapitoly, kdy je Péťa Bajza nemocný a zdají se mu sny o Indii, už tolik nebavily. Jenže to čtení předtím... už dlouho jsem se u knížky takhle od srdce nezasmál, jazyk, kterým tu Poláček ke čtenáři promlouvá, to jedno velký pohlazení, asi takové jako když jste malí, máte spálu a u vaší postele sedí maminka a hladí vás po čele... nebo tak nějak :-) Knížka, kterou by měl přečíst asi fakt každý bibliofil. A chválím i její seriálovou podobu, která atmosféru z knížky vystihuje naprosto dokonale.

Jurský park Jurský park Michael Crichton

Jurský park- film je pro mě osobně srdeční záležitost, jeden z prvních filmů, na kterých jsem byl jako malej kluk v kině. A po návratu domů začala ta správná dino-mánie, figurky, mikiny, encyklopedie o dinosaurech atd. Když tu kdysi nově otevřeli videopůjčovnu, byla VHSka JP zase pro změnu jednou z prvních, kterou jsem si půjčil. Zkrátka tenhle film mě provázel celým mým dětstvím. Ke knížce jsem se dostal až s odstupem víc jak dekády a... dostalo mě to skoro stejně jako tenkrát, Crichton stvořil krásný dobrodružný napínavý příběh, svět dinosaurů, no naštěstí se nespokojil jen s brakovým dějem, o tom, jak lidé utíkají a tyranosauři je požírají, on jde totiž ještě mnohem dál- ke kritice dnešní společnosti, o tom, jak lehce se dají zneužít ničící prostředky, když je člověk multimilionář a hlavně o tom, jak rádi si lidé hrají na bohy...

Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče Jerzy Kosiński

Zásadní kniha, která ukazuje, kam až dokáže člověk ve svém chování zajít, chování, které ani válečný útisk nemůže omluvit. Kniha, která toho má v sobě víc, než by se mohlo na první pohled zdát. A samozřejmě, i vzhledem k současným událostem, kniha nadčasová a varovná.

Jezero Jezero Bianca Bellová

Výborná atmosférická kniha, kde se (tak jako v knihách Jáchyma Topola, jehož romány anotace s tímto, podle mě trefně, srovnává) všem dějí ohavné a ještě ohavnější věci, kde temnota vítězí nad nadějí, zkrátka kde si deprese podává dveře s beznadějností. Ale na rozdíl od Topolových hrdinů tu ten hlavní k jisté katarzi nakonec přeci jen dojde. Nic pro slabé povahy, ale já Jezero řadím k těm lepším současným českým románům a Bianca Bellová se tak dostává do seznamu "musím si od něho/ní toho přečíst víííc".

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Peter May je básník a mistr pera. I svůj třetí román z ostrova Lewis dokázal vybalancovat tak, že mainstreamová část vás nebude urážet a poetičtější část vás nebude nudit. Už o něco méně zasněné, o něco více přístupnější, ale pořád to má to gró, co staví Mayovi detektivky na čelní pozici, daleko před konkurenty žánru. Další přístav- Ostrov Entry.

Ostrov pokladů Ostrov pokladů Robert Louis Stevenson

Naprostá klasika, otec všech dobrodružných knížek, zkrátka legenda. Z dnešního pohledu už je samozřejmě příběh Jima Hawkinse lehce úsměvný, ale mně se ten krásný jazyk, kterým to Stevenson napsal, děsně líbí. Knížka na léto jak dělaná.

28.04.2022 4 z 5

V poslední době se mi (díky jedné zainteresované osůbce /zdravím-helou :-)/) ty knižní perly nějak nakupily, Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (btw ten švédský originální název, to je peklo :-) patří mezi vůbec ty nejlepší, originální a vpravdě suchý humor se mi naprosto trefil do noty, líbí se mi ta bezelstnost titulní postavy, kdy se mu všechno v životě přihodilo... prostě přihodilo :-) Knížka, přestože po nějaké chvilce přibývá jedna oběť za druhou, je ve své podstatě neskutečně optimistická a hlavně opravdu opravdu čtivá (druhou polovinu jsem přečetl za jednu noc). Nedivím se, že se Jonasson setkal s takovou odezvou, moc se těším na jeho příští román Analfabetka, která uměla počítat.

05.05.2022 3 z 5

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

Tak já vám teda něco povim, vono estli tohlencto chcete srovnávat s tím slavným filmem, tak to teda hodně blbě děláte, páč knížka a film zase dvje různý vjeci jsou a nedají se teda jako vůbec srovnávat. Takhle můžete enom přemejšlet, jestli takovej Forrest mohl někdy někde vůbec eksistovat, páč když to byl teda ten idijot, tak jakto, že prožil život ne za dva, ale aspoň za tři lidi? Ono teda tahlencta knížka je jako dost ftipná, ale jako některý ty kapitoly už mi připadaly tak trochu přehnaný, třeba ten vesmír a tak. No a čtu a čtu a koho tam nevidím jako Johna Lennona (kterýho jsem tam, narozdíl od toho filmu, fakt neviděl, což mě teda jako dost naštvalo, a já se na něj tak těšil). No co bych vám k té knížce ještě jako povjeděl... No třeba ta opice, můžete si vsadit, že když se v literatuře objeví orangutan, bude to skoro vždycky ta nejsympatičtější postava. Ale co já můžu vjedět, když jsem ten ;-)

05.05.2022 3 z 5