pinkstrom pinkstrom komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Už dlouho jsem nečetla tak pěknou knihu, zejména od českého autora. Trochu jsem se bala ji číst kvuli vysokému hodnoceni, abych pak nebyla zklamaná, ale absolutně nelituji. Nedokázala jsem se od ní odtrhnout a přečetla ji za den. Nejvíc mě bavila první část, ale kniha celkově je skvělá. Dala bych víc hvězdiček, kdyby to šlo.

13.09.2020 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Poměrně syrový román o povahách lidí zasazený do doby minulého režimu. Každá z postav má své světlé i temné stránky, jejich životy se propletají napříč knihou i rodinou (tady si neodpustím citaci z Pelíšků: "no jen si jdi za sestřenkou":)). I záporné, nebo lépe řečeno "nehrdinné" postavy, jsou ale zajímavé a uvěřitelné. Hezká sonda do života lidí, jejichž myšlenkové pochody jsou krásně vykresleny - láska, nenávist, závist, zloba, pomstychtivost, vypočítavost, naivita. V rámci knih Morštajnové je to kniha lehce slabší (občas mně při čtení myšlenky zalétávaly jinam), ale i tak si zaslouží plný počet.

02.10.2021 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Opravdu moc moc hezká a milá kniha. Morstajnova má prostě svoje kouzlo. Bylo mi lito, když jsem jí dočetla. Stejně hezké jako ostatní knihy autorky.

17.09.2022 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Krásná obálka knihy a pod ní totálně strašný a smutný příběh. Mnoho řádků je opravdu srdcervoucích, i když nejvíc mě asi vzaly ty dvě stránky o Vánocích. Slova plynou a od knihy se nejde odtrhnout. Opět budu opakovat neskutečný um autorky psát z perspektivy dítěte. Zajímavé bylo neuvedení jména cácory.

Co mě ale strašně mrzí je celá kauza ohledně Toy Box - nejen vůči Morštajnové (doufám, že bude dál psát!), samozřejmě i osobní příběh TB (přestože souhlasím s AM), ale především to, že jsem tím měla prozrazené téma knihy. Štve mě, že teď nevím, v jaké fázi bych začala tušit. Ale i tak je to skvělá, i když vlastně hrozná, kniha.

18.07.2023 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Autorka to zase dokázala. Listopád je zcela jinou knihou než Hana, která mě také naprosto okouzlila. Přesto se i zde ukazuje osobitý styl psaní autorky, převedším její um vtáhnout čtenáře do perspektivy dítěte, což mě nepřestává fascinovat. Nehledě na to, že jsem při čtení knih Morštajnové vždy pohlcena jedním příběhem a naštvaná, když začíná příběh druhý. Během dvou stran jsem ale opět ponořená do příběhu nového a obdobně se mi těžko opouští, přestože se nemůžu dočkat, co bude dál. To je pro mě definice dobré knihy. Stejně jako Hana je Listopád knihou plnou smutku, lásky, utrpení, nespravedlnosti. A v tomto případě i tím, jak neuvěřitelně přesvědčivě je napsána, přestože se jedná o fikci. O to víc je čtení smutné, varovné a zároveň fascinující.

09.08.2021 5 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Skvělá kombinace nadpřirozena, hororu, mytologie a tak trochu detektivky v krásném prostředí českých Orlických hor. Autorka opravdu hezky a květnatě píše. Ani bych nevěřila, že se tu někomu podaří taková Kingovina! :) Na prvotinu a obecně české poměry úžasný. Mohlo by to být zfilmovaný. Občas mi to přišlo zdlouhavý, jindy uspěchaný, někdy mi lezly postavy na nervy a jindy jsem se musela víc soustředit, dohromady si to ale sedlo jak prdel na hrnec. Nespisovná řeč a nadávky mi nevadily, naopak, dodalo to na autentičnosti. Nejlepší byl ale na celé knize beztak Imbus :)

06.07.2023 5 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Nějaký sáhodlouhý hodnocení je zbytečný. Pod Kupolí za mě patří mezi top 5, spíš top 3 knihy od Kinga. Neuvěřitelně dobrý.

22.07.2022 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Moc hezky napsaná kniha, přesto se mi bůh ví proč často nedařilo pořádně se začíst. Děj je velmi smutný a melancholický, tak možná proto. Nebo je to stylem psaní, který je pro mě poměrně neobvyklý. Román nicméně skvěle vykresluje těžké živobytí a životy obyvatel Karwiné a jsem ráda, že jsem se dozvěděla o tom, co zde lidé v daném období prožívali.

19.10.2021 4 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Sci-fi a hlavně knihy z vesmíru nemusím, četla jsem kvůli výzvě. Příběh to byl super, Watney byl vtipný. Objektivně 5 hvězdiček, za sebe dávám 4, protože mě štvalo množství vědeckých popisů, kterým jsem nerozuměla a obecně horší představivost dění. Taky to bylo poměrně předvídatelné. Ale právě za tu všechnu vědu kolem autorovi klobouček.

24.09.2023 4 z 5

Vesnice Vesnice Kristýna Trpková

Hodně se mi líbil styl psaní a nespisovná hovorová řeč, která dodala příběhu na autenticitě. Linie krimi případu a jeho vyšetřování byla fajn, hvězdičku ale strhávám za pro mě celkem zbytečnou a nezáživnou osobní linii hlavní postavy a uspěchaný konec.

13.07.2022 4 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Čtivé, nechutné, zábavné, napínavé. Hunterova znalost psychologie a analýza chování je neuvěřitelná a Garcia je prostě méďa. Všechny postavy, situace, popisy velmi uvěřitelně napsané a neskutečně propracované. U pár vodítek jsem zpozornela, věděla jsem, že jsou důležitá, ale nedokázala odkrýt jejich význam. Neuvěřitelně dobře napsané, myslím ze jsem nikdy nečetla tak propracovanou detektivku. Carter je borec a ja utíkám dokoupit všechny zbývající díly v sérii.

26.02.2024 5 z 5

Vůbec nevím, jak mám knihu hodnotit, natolik smíšené pocity z ní mám. Z některých příběhů si odnáším úctu a inspiraci, některé pasáže jsou k zamyšlení, u jiných jsem několikrát listovala, jak dlouhé povídání ještě bude. To byly příběhy těch, které s prominutím považuji za blázny. Jejich psychické rozpoložení je nad moje chápání. Nemluvě o závislostech na drogách a alkoholu nebo potřebě si filozoficky omlouvat svoje zpackané životy. Nejvíce to měly v hlavě srovnané ženy. Možná je tahle kniha určitou výzvou pro pragmatiky z velkoměsta, pro které je představa tohoto životního stylu pouze růžovou iluzí. Nicméně velmi cením práci autora takovýto formát zpracovat, stejně tak fotky pana Šibíka. Zkušenost to byla zajímavá, podruhé už ale po knize asi nesáhnu.

09.01.2021 3 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

(SPOILER) Odbočka mě prostě bavila. Četlo se to samo, napětí bylo velký a díky střídání pohledů příběh plynule gradoval. Čekala jsem sice podle obálky vraha se sekerou nebo nějaký survival příběh, ale je to vlastně odlehčená česká verze Karikovy Trhliny. Beskydy nebo Tribeč, prašť jak uhoď. Mrzí mě nižší hodnocení, já se při čtení skvěle bavila, i jsem se docela bála :) A na rozdíl od ostatních mě i bavilo, jak nesympatické všechny postavy jsou, vždyť o tom to je. Konec super.

23.11.2023 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Ještě dlouho budu o Tribeči a Igorově vyprávění přemýšlet. Jestli je to příběh uveritelny nebo ne... při čtení jsem ale stoprocentně měla velmi nepříjemný pocit a místy i strach. Za mě super.

15.08.2023 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Skvělá kniha. Ač mě dějová linka šílené rodiny bavila mnohem víc než ta šíleného podvodníka a posledních asi 100 stran po neuvěřitelné gradaci se trochu vleklo, bylo to super čtení.

03.11.2023 5 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Nevím, proč mi trvalo tak dlouho po Zmizelé sáhnout. Od první do poslední stránky jsem hltala každé slovo, nikdy se nenudila a musela se nutit, abych si na čtení vždycky vyhradila delší čas a víc si jí tak užila, a nečetla po kouskách v metru. Strašně se mi líbilo, jak Flynn dokázala dokonale popsat obě hlavní postavy a jejich vnitřní monology. A samozřejmě i celá zápletka a nevšední pojetí.

31.05.2022 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Kniha mi bohužel vůbec nesedla. Především prostředím, Austrálie obecně ani její podsvětí mě prostě nebavilo. Harry mi byl celou knihu strašně nesympatický a ani styl psaní mě nijak neohromil. Nic mě nenutilo číst dál, snad nikdy jsem se takhle s knihou netrápila. Dám si od Nesba nějaký čas oddych a možná zkusím Sněhuláka.

30.12.2023 2 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

Ježiš, to bylo skvělý! Od první strany mě příběh totálně pohltil. Opravdu moc hezká kniha, od začátku do konce. Ještě dlouho budu vzpomínat na barvitě (nebo šedo-zeleně? haha) popsaný Empis a, samozřejmě, Radar.

16.07.2023 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Opravdu výborná kniha. Skvělý výběr vypravěčů, čtenář má možnost nahlédnout do strastí a důvodů odchodu z KLDR z mnoha rozdílných životních příběhů i společenských postavení. Nejsilnější je sledovat, jak postavení jednotlivých Korejců ovlivňuje jejich přístup ke straně, doktríně i povědomí o skutečných praktikách země. Kniha je navíc krásně ilustrovaná.

06.11.2021 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Prostředí příběhu a množství postav bylo fajn. Vůbec se mi ale nelíbil styl psaní - vnitřní monology co probíhají stylem 5 vět a dvě otázky mi dost lezly na nervy. Postavy mi navíc přišly dost plochý a v příběhu nedotažený. Ve výsledku mě rozuzlení knihy nenadchlo a vlastně to nemělo ani spád, nic mě nenutilo číst dál. Byla to moje první kniha od autorky a po další nejspíš nesáhnu...

29.08.2023 3 z 5