Phoenix16.cz Phoenix16.cz komentáře u knih

Maskovaná smrt Maskovaná smrt Rainer Bernfeld

Další z mých oblíbených příběhů z dětství. Četla jsem stále dokola a vůbec mi nevadilo, že dávno vím, kdo je vrah. Rex byl prostě nejlepší.

04.08.2013 4 z 5

Koule Koule Michael Crichton

Tohle byla myslím první kniha, kterou jsem od tohoto autora četla. Asi proto, že po Jurských parcích je to jeho nejznámější dílo. Ke knize jsem se dostala přes film, který mě uchvátil už kdysi dávno, když jsem ho viděla poprvé. Pří čtení jsem zjistila, že se poměrně držel předlohy, takže i když jsem měla celkem přesnou představu, o co v knize jde, nenudila mě. Autor píše velice zručně a ví, jak udržovat napět až do konce.

04.08.2013 5 z 5

Pohotovost Pohotovost Michael Crichton

MC je se vyzná v mnoha oblastech a jednou z nich je i lékařství. V tomto románu nám představí několik pacientů a popisuje jejich osudy. Ano, trochu to působí jako epizody ze seriálů z lékařského prostředí. Však podle toho začali natáčet jeden z neúspěšnějších všech dob.

04.08.2013 4 z 5

Šťastný princ a jiné pohádky (7 pohádek) Šťastný princ a jiné pohádky (7 pohádek) Oscar Wilde

Od Wilde jsem toho přečetla poměrně dost, ale jako autor mě moc neoslovil. Přesto tyto pohádky se mi líbily převelice. V knize jich bylo jen pár, zato perla vedle perly. Každá byla jiná, přesto však v sobě nesla silné kouzlo a poselství.

04.08.2013 5 z 5

Medvídek Pú  (20 příběhů) Medvídek Pú (20 příběhů) A. A. Milne

Pú se mi nikdy nelíbil, ani jako dítěti, ani dospělému, když jsem ho na vysoké četla vrámci dětské literatury. Hold podle mě má být hlavní hrdina hezký, chytrý, nebojácný apod. přičemž tenhle medvěd je pravý opak. Ani jeho kamarádi to moc nezachraňují. A ještě to mate děti. Nebo snad potkáte vedle medvěda, sovy a zajíce v lese taky klokana a prase?

04.08.2013 3 z 5

Krakatit Krakatit Karel Čapek

Je to první kniha, kterou jsem od autora četla, a musím říct, že mě příliš neoslovil styl jeho vyprávění. To, co jsem od knihy očkávala, se dělo jen na záverečných padesáti stranách, těch třista předtím bylo vyplněno popisováním pro mě nepříliš zajímavých útrap hlavního hrdiny. Asi jsem nepochopila pravou hloubku příběhu, o které věřím, že tam někde je. Třeba někdy příště.

16.02.2013 3 z 5

Nadace a Země Nadace a Země Isaac Asimov

První tři díly končily relativně uceleně, čtvrtý dával jasně najevo, že v pátém se bude hned pokračovat, a to pátráním po legendární Zemi. Tentokrát nás Asimov vzal na vesmírnou road movie, kdy létáme s hlavními postavami z minulého dílu z planety na planetu a skládáme střípky minulosti, abychom se dostali k vytouženému cíli (Zemi). Na cestě nás potká samo sebou mnoho dobrodružství, ale celou dobu čtenář tuší, že na závěr si Asimov nechává nějaké eso v rukávě. Opravdu rozuzlení dlouhého pětidílného příběhu nemá chybu a zvláště oceňuju návrat na úplný začátek dlouho před Nadací.

19.01.2013 4 z 5

Dvě mrtvé holčičky Dvě mrtvé holčičky Stephen King

Toto se snad ani nedá hodnotit jako kniha, protože je to prostě úvod do děje, který má teprve přijít. Seznamujeme se tu s hlavními hrdiny a s Johnem Coffeym a jeho příběhem. Po přečtení je však jasné, že to hlavní teprve přijde.

Kořist Kořist Michael Crichton

Michael Crichton neumí psát nudně, a ať píše o čemkoliv, je to radost číst. Proto mi v této knize vůbec nevadil celkem zbytečně dlouhý úvod, kdy hlavní hrdina dělal tátu v domácnosti. Příběh odstartoval na nevyšší obrátky od chvíle, kdy se všichni zúčastnění ocitli uvěznění v poušti s pěknou nanopotvorou za zadkem. Odtud jsem to v podstatě dočetla jedním dechem, protože příběh neustále mírně gradoval a já prostě potřebovala vědět, jak to bude dál a jak to dopadne. Celý příběh byl opět pevně podložen vědeckými fakty, takže není zas tak velký problém uvěřit, že by se něco takového mohlo stát ve skutečnosti.

07.01.2013 5 z 5

Příští Příští Michael Crichton

Tato kniha je napsaná netradičným způsobem, což jí dodává na zajímavosti, kromě samotného obsahu. Kniha není jeden ucelený příběh, ale je rozdrobená na epizod, které se věnují různým postavám, které vždy mají co dočinění s genetickým inženýrstvím (ať už to jsou jeho oběti či proponenti). Kniha je celkem náročná na orientaci, protože postav je tu opravdu hodně a mezi jejich příběhy jsou často dlouhé pauzy. Michael Crichton tu píše relativně neutrálním stylem, čtenáři vyloženě nepodsouvá nějaké názory, spíš prezentuje fakta a někdy "fakta" a nechává na každém, aby si udělal názor na genetiku a věci s ní spojené. Ze všech postav mi byl nejsympatičtější transgenový papoušek Gerard, který zažil asi nejúžasnější dobrodružství ze všech a vždycky se spolehlivě dokázal ze všeho vykecat...

Kladivo Boží Kladivo Boží Arthur Charles Clarke

Tento román je pojatý trochu netradičně. Je rozdělen to několika částí a mnoha minikapitol, které popisují události související s rokem 2162 a dopady meteoritů na Zemský povrch. Tím pádem není veškerá pozornost soustředěna na posádku lodi Goliáš, která má sehrát klíčovou roli v situaci, kdy se na kolizní dráze Země objeví asteroid pokřtěný Kálí. Zápletka týkající se Kálí se odehrává podle předem odhadnutelného scénáře. Mozky světa se spojí a vymyslí plán, jak se zachránit, ale něco se pokazí, takže musí dojít na nouzová řešení, nějaká ta obětování pro vyšší věc a šťastné náhody taky nejsou v takovéto situaci k zahození. Nejdůležitějším poselstvím tohoto románu je, že vesmír je nebezpečné místo a i když je veliký, těch šutrů tam poletuje dost na to, abychom se jednoho dne nějakému připletli do cesty.

Kalibán Kalibán Isaac Asimov

Při čtení této knihy jsem si příjemně zavzpomínala na doby, kdy jsem hltala Romány o robotech. Kniha je psaná v podobném duchu, přičemž děj se přesouvá ještě kousek do budoucnosti, kdy si lidé začínají uvědomovat, že to s roboty už trochu přehánějí. Detektivní zápletka taktéž nezklamala a dlouho se nedalo odhadnout, kdo vlastně za útokem stojí. Teprve ke konci příběhu začne čtenáři svítat, kde se asi stala chyba a jak to tedy vlastně bylo. Jediné, co mě po přečtení mrzelo, že už se dál nerozebírá, jak se bude vyvíjet robot s modifikovanými zákony. Ale to by bylo na další knihu, tahle byla spíš detektivka.

07.01.2013 4 z 5

Kukly Kukly John Wyndham (p)

Tak jako ve Dni Trifidů i tady se ocitáme v nepříliš vzdálené budoucnosti, zato však poznamenané pořádnou katastrofou. I zde žijí (nebo spíš přežívají) poslední zbytky lidstva. Tentokrát sice nemusí bojovat s žádným konkrétním nepřítelem, ale spíš sami se sebou. Smyslem života si udělali náboženství a touhu v něco věřit. Což má samozřejmě své negativní stránky v podobě vyhnanců. Příběh je po celou dobu vyprávění napínavý a postupně nabírá na síle a graduje ve chvíli, kdy se dovídáme, jestli to naši hlavní hrdinové zvládnou. Jediné, co mě trochu naštvalo, bylo, že i když hlavní děj skončil, nadhodil myšlenku pokračování. V závěru se dovídáme, že vše se děje v mnohem větším měřítku, ale co se děje, to už si každý musí domyslet sám. Bylo by fajn přečíst si pokračování. Bohužel žádné není.

07.01.2013 4 z 5

Zbavme se Constance Zbavme se Constance Ray Bradbury (p)

Bradbury si mě získal hlavně svými povídkami, na které nedám dopustit. U jeho románů si už tak jistá nejsem. Fahrenheit ještě docela ušel, i když byl svým způsobem zvláštní. O Constance si nejsem úplně jistá, co si mám myslet. Autor opět mistrně vystihl atmosférickou podstatu děje, ale ten děj samotný, jestli se vůbec dá o něm mluvit jako o ději. Dověděli jsme se, kdo je Constance, pak jsme ji celou dobu hledali a nakonec našli. Příběh zachraňuje především to, že je zakončený. Problém s Constance je nakonec vyřešen zajímavě, ale ten prostředek knihy mi prostě nějak nic neříkal. Asi do budoucna zůstanu u sbírek povídek:-)

07.01.2013 3 z 5

Na hranicích Nadace Na hranicích Nadace Isaac Asimov

Tato série mě začala opravdu bavit až třetí knihou, kdy se věci v Galaxii pořádně rozhýbaly. Čtvrtá kniha na ně velice volně navázala, rozjela několik linií příběhů, z nichž některé příjemně překvapily (pravá identita Novi), jiné se daly docela slušně odhadnout (závěrečné setkání hlavních protagonistů), ale celkově na mě celý příběh působí jako takový mezičlánek mezi dějem minulým a tím, co bude následovat. Nadace na hranicích nastartovala další události Galaxie velice slušně a tím pádem od dalšího dílu čekám ještě víc. A teď mi nezbývá nic jiného, než čekat a doufat, že nebudu zklamaná.

Hvězdná brána Hvězdná brána Dean Devlin

Přepisy filmů většinou za moc nestojí, protože jejich hlavním úkolem je vydělat autorům další peníze, což byl s největší pravděpodobností i záměr s Hvězdnou bránou. Navzdory tomu je však kniha velice kvalitní. Kdo zná film, nic ho tu nepřekvapí, protože obsah knihy se drží předlohy velice pečlivě. Přesto je kniha velice dobře napsaná a nenudí ani chvilku, i když víte, co vám budou další řádky popisovat. Menší problémy by mohli pociťovat fanoušci seriálu Hvězdná brána (tak jako já), protože ten se od filmu přeci jen liší v mnoha ohledech. Hold po těch deseti řadách mám v mysli zafixovaného seriálového Jacka O'Neilla, který se ve spoustě věcí tomu filmovému nepodobá. Chvíli mi trvalo, než jsem si během čtení zvykla představovat si Kurta Russla a ne Deana Andersona. Ale to je můj handicap, který ne fanouškům překážet nebude:-)

Nemesis Nemesis Isaac Asimov

Příběh, který nepatří nikam, nijak nesouvisí s Romány o robotech, Nadací či Galaktickou říší, přesto věrným čtenářům Asimova bude připadat důvěrně známý. Nacházíme se v době, kdy lidstvo zřizuje kolonie ve Sluneční soustavě a získává první zkušenosti s mezihvězdnými lety. Po nějakém čase se nám příběh rozpadne na dvě poloviny, kdy sledujeme osudy jedné kolonie, která se vydala ke hvězdám, a Zemi, která touží letět za nimi. A vše se točí kolem Nemesis, která svým jménem napovídá, že bude dělat problémy. Začátek knihy rádoby slibuje, že se příběh bude odvíjet několik staletí až tisíciletí, ale nakonec se vše stihle vyřešit během jedné generace, což je trochu škoda, protože na to, jak byl román rozjetý, najednou na konci šlápl na brzdu, Asimov zvolil nejjednodušší možný způsob řešení problému, který tak nějak vyplynul sám z děje. Sice v jednoduchosti je krása, ale tak nějak jsem čekala pro tak zapeklitý problém, zapeklité řešení.

Světlo Země Světlo Země Arthur Charles Clarke

Po přečtení Rámy a Odysey a další vynikajících děl od tohoto autora tak nějak podvědomě očekávám, že když vezmu knížku s jeho jménem na obálce, nebudu se nudit. To se mi bohužel nevyplnilo v případě Světla Země, protože většina knihy, kdy sledujeme hlavní postavu, jak se začleňuje do života na měsíční kolonii a přitom plní přísně tajný úkol, je sice do detailu popsána, ale není protkána zajímavými událostmi. Jednoduše, v příběhu se toho moc neděje. Menší obrat nastává v závěru knihy, kdy dojde i na bitvu, ale té je opravdu věnováno minimum prostoru, takže v konečné bilanci převládá nuda. Absenci děje bohužel nenahradí sebelepší vypravěčský styl. Ani ten Clarkův.

07.01.2013 3 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Po tolika skvělých knihách by mě nenapadlo, že mě Harry Potter může zklamat. Ale stalo se a přišlo to s posledním dílem. Samozřejmě jsem čekala pompézní finále, ale nějak jsem se k němu nemohla prokousat, protože v knize se prostě nic nedělo. Začátek ušel, ale pak, když se ústřední trojice vypravila na cestu a podstatnou část knihy se to točilo jen kolem nich, přičemž nic moc zajímavého se neudálo, mě kniha začala totálně nudit. Dokonce jsem ji někde v půlce odložila na několik měsíců a nakonec dočetla jen z popudu, že to přece nevzdám těsně před koncem. Po neslavném putování se tedy začalo zase něco dít a už byl konec. Takový, jaký se dá od této série očekávat. Takže sedm let v Bradavicích uběhlo jako voda a je tu konec. Sice ne moc slavný, ale asi už bylo načase, protože v nejlepším se má přestat. A Rowlingová to o fous přetáhla.

03.01.2013 3 z 5

V tomto díle mi trochu vadilo, jak autorka všechny vodila za nos. Celý dlouhý příběh se točil kolem odhalení identity Prince dvojí krve, které přišlo až v závěru. Pro mě by bylo asi zajímavější, kdyby jeho identita byla odhalena dřív a pak sledovat, jak s tím dotyčná dvojice naloží. To ale jen na okraj. Jinak opět se jednalo o vysoce kvalitní příběh, který navazoval na předchozí díly a samozřejmě mnoho poskytl do dalšího.
Z filmu si na nic zajímavého nevzpomínám, protože to bylo, jednoduše řečeno, shrnutí knižního děje, které si každý může přečíst na wiki.

03.01.2013 5 z 5