Nemesis

Nemesis https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/8284/bmid_nemesis-9Hf-8284.JPG 4 133 12

Rok 2236. Země a jejích sto vesmírných kolonií je přecpáno a žije v anachii a sociální degradaci. Ve vzdálenosti dvou světelných let, ukryta v koutu Galaxie, je vystopována hvězda, která sousedí se Sluncem, hvězda, která má planetární systém: Megas, Eryhro a Rotor, renegátskou pozemskou kolonii. Ta hvězda se jmenuje Nemesis... Když byla Nemesis objevena, zdálo se, že je to poslední naděje lidské rasy a počátek vzrušujících zážitků skupiny odvážlivců z Rotoru vedených skvělým, ale megalomanským komisařem Janusem Pittem. Pitt a jeho lidé se tajně dostanou z orbity Země superluminálním letem do systému Nemesis, aby vytvořili novou utopii – společnost silnou a čistou.... celý text

deirdre
14.02.2024 5 z 5

Skvelá knižka, veľmi dobre som si pri nej oddýchla. Nie je plytká, veď Asimov, ale ani zbytočne prekombinovaná - je tak akurát a teraz márne hľadám niečo podobné.

Luigi1
02.12.2023 5 z 5

Moc pěkná knížka která se povedla

Terror
14.01.2022 4 z 5

Co četli jiní: Ke Sluneční soustavě se blíží červený trpaslík Nemesis, který má za 5000 let zlikvidovat život na Zemi. Honem, rychle, musíme utéct.

Co jsem četl já: Příběh jedné rodiny. Mladá dívka Marlene není hezká, ale má dar rozpoznat z chování a pohybů, co si myslí ostatní. Její otec Crile je tajný agent, který rodinu právě kvůli svému poslání opustil. Její matka Eugenie objeví nebezpečnou Nemesis a oznámí to zlému Janusovi - správci vesmírné kolonie. Toho štve, jak ho Eugenie pořád otravuje a když ho začne otravovat i Marlene, přesune je na zdánlivě mrtvý měsíc, který krouží kolem planety, která zase rotuje kolem Nemesis. Tam obě potkají hodného strýčka Sievera, který Eugenii tajně miluje. Do hry se vrací Marlenin otec Crile, který dostává nový agentský úkol a zároveň stále touží po své dceři, na kterou hodil bobek, když jí byl rok. A jak to skončí? Ale no tak!

Už mám plné zuby všech mnohodílných ság a nekonečných space oper. Konečně zase jeden samostatný román od jednoho z nejpovolanějších autorů žánru. Byť jde o jednu z Asimovových labutích písní, jde o zajímavou a čtivou knihu, která možná neodpovídá současnému trendu - zastřel - prohoď hlášku - popiš svou zbraň, ale je plná citu a lidství ve všech jeho polohách.

DomYell
11.12.2021 5 z 5

Neni to akcnak, krvak, bombasticke hvezdne valky... Je to klidne scificko o dvou dejovych linii, ktere se na konci elegantne spoji. Prijemne pocteni na 2 odpoledne :)

Vzdy me zajimala jedna vec, inspiruji vedci spisovatele a nebo spisovatele vedce?

R47
23.01.2021 1 z 5

Velká nuda. V celý knize se nic nestane.

n.ezn.amy
13.12.2020 4 z 5

Na Zemi je svět v chaosu a anarchii, kdy je nalezena nová hvězda Nemesis, která skýtá naději pro lidstvo a je zde šance zde založit novou utopii. Asimova mám moc rád nejen proto, že umí napsat poutavou knihu s propracovaným dějem, ale zakomponuje tam mnoho filozofických myšlenek, takže je třeba se na knihu soustředit a přemýšlet u ní

bukiet
24.05.2020 4 z 5

Hned v první větě úvodní poznámky se autor zapřísahá, že Nemesis nepatří do žádné z jeho sérií. Ve čtvrté větě téže poznámky své tvrzení zmírní, že třeba, jednou, možná a kdo ví... Každopádně dnes je román Nemesis řazen do Asimovova univerza a to do jeho první části. Nachází se mezi povídkami o robotech a romány o těchže. Ve skutečnosti patří mezi román Pozitronový muž a první román o robotech, Ocelové jeskyně. My už však víme, že Pozitronový muž je „jen“ románovou verzí povídky Dvěstěletý člověk.
Pravdou ovšem je, že kniha opravdu nenese žádné přímé znaky, které by ji spojovaly s některou částí univerza. Ač se evidentně odehrává v době série o robotech, o těch v knize není ani slechu. A Říše i Nadace jsou skryty zatím v daleké, předaleké budoucnosti. Celá série o robotech v povídkách a později v románech poněkud chaoticky a nechronologicky vypravuje o lidské cestě od prvního robota (Robbie) až po expanzi do vesmíru. A právě román Nemesis zaplňuje v chronologii Asimovova univerza jedno bílé místo. Většina textu se totiž týká vynálezu a zkoušky nadsvětelného pohonu, kterému Asimov říká superluminální pohon. Ovšem my trekisté víme svoje, warp pohon. Bez něj by se lidstvo neodlepilo od země, ani ze Sluneční soustavy a nikdy by nevznikla a nezanikla Říše a nikdy by Hari Seldon nevymyslel Nadaci.

Cyklus Nadace:
0,1. Já, robot: Chránit (Reichertová)
0,2. Já, robot: Poslouchat (Reichertová)
0,3. Já, robot: To Preserve (Reichertová) v ČR nevyšlo
1. Já, Robot (Asimov)
1,1. Robohistorie I. (Asimov)
1,2. Robohistorie II. (Asimov)
1,3. Vize robotů (Asimov)
1,4. Sny robotů (Asimov)
2. Pozitronový muž (Asimov, Silverberg)
3. Nemesis (Asimov)
4. Ocelové jeskyně (Asimov)

Predator3313
26.12.2017 3 z 5

Celkem ucházejíci Asimov. Nápad je jako vždy brilantní, zpracovaní zde trochu pokulhávalo. Kdyby ubral 50-60 stran zbytečných řečí o hlavní hrdince, myslím, že kniha by byla lépe čitelnější, dostala by spád a čtivost. Takle jsem některé části musel pročítat skoro s donucením. Skoro celou knihu jsem čekal, jestli ty řeči o zázračné dívce, která všechno ví někam směřují...naštěstí to vyústilo v pohodový konec. Nicméně nemohu dát víc jak 3*. A řadím mezi knihy, které už asi číst nebudu.

jesuswlasac
15.11.2016 4 z 5

Moja prvá kniha od Asimova a hneď veľké nadšenie.
Skvelý opis "ľudskej" evolúcie a aj tej mimozemskej. Aj ked popravde sa obávam či by sme aj v skutočnosti našli taku inteligentnú a mierumilovnú planétu.
Snažím sa byť pravdovravný a veľmi by som aj vo svojom okolí uvítal ľudí ako Marlene :-)

Bob34
09.09.2014 5 z 5

Moc pěkná knížka

Spire
16.01.2014 3 z 5

Nemůžu dát víc, protože rozvleklost plynoucí z neustálého opakování již (několikrát) zmínených skutečností, vztahů a charakteristik byla místy až ubíjející. Prospěl by výrazněji menší počet stran, nebo hlubší vykreslení osobnosti/psychologie postav.

Phoenix16.cz
07.01.2013 4 z 5

Příběh, který nepatří nikam, nijak nesouvisí s Romány o robotech, Nadací či Galaktickou říší, přesto věrným čtenářům Asimova bude připadat důvěrně známý. Nacházíme se v době, kdy lidstvo zřizuje kolonie ve Sluneční soustavě a získává první zkušenosti s mezihvězdnými lety. Po nějakém čase se nám příběh rozpadne na dvě poloviny, kdy sledujeme osudy jedné kolonie, která se vydala ke hvězdám, a Zemi, která touží letět za nimi. A vše se točí kolem Nemesis, která svým jménem napovídá, že bude dělat problémy. Začátek knihy rádoby slibuje, že se příběh bude odvíjet několik staletí až tisíciletí, ale nakonec se vše stihle vyřešit během jedné generace, což je trochu škoda, protože na to, jak byl román rozjetý, najednou na konci šlápl na brzdu, Asimov zvolil nejjednodušší možný způsob řešení problému, který tak nějak vyplynul sám z děje. Sice v jednoduchosti je krása, ale tak nějak jsem čekala pro tak zapeklitý problém, zapeklité řešení.

Isaac Asimov
americká, 1920 - 1992