Phoenix16.cz Phoenix16.cz komentáře u knih

Kmen Andromeda Kmen Andromeda Michael Crichton

Po velkém zklamání z filmové verze bylo čtení knihy dostatečný zadostiučiněním. Příběh byl jasný a srozumitelný (navzdory autorovu varování, že text obsahuje spoustu odborných termínů), uvěřitelný a bez logických chyb. Další kniha od autora, který je schopný nastudovat spoustu materiálů, aby vytvořil jeden kvalitní příběh.

02.01.2013 5 z 5

Pět neděl v baloně Pět neděl v baloně Jules Verne

Moje asi třetí vernerovka, takže styl vyprávění se dal očekávat. Na to jak je to staré, je to prostě nadčasové. I v dnešní době, kdy je v příběhu zapotřebí hlavně akce a aby se děj rychle posouval, má tohle šanci, protože když konečně odstartují, pořád se něco děje.

30.01.2022 4 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

První díl ve mně nadšení úplně nezanechal, i když jsem ho hodnotila více méně pozitivně. Pokračování je z mého pohledu slabší. Tady jsem se při čtení dostávala do stavu, kdy jsem si říkala, že mě to vlastně moc nebaví a přitom je to ještě tak dlouhé. No, třeba se něco víc dít začne později. Ale ono moc nezačalo. Ve výsledku bych z knihy vybrala několik událostí důležitých pro posunutí děje a zbytek vynechala. A tím bych knihu zkrátila aspoň o polovinu, která byla jen omáčkou okolo hlavního děje. Prostě a jednoduše, přišlo mi to celé zbytečně rozvleklé. Možná je to ale jen "problém prostředního dílu".

16.09.2019 3 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Nebylo špatné podívat se na Krysaře dospělýma očima. Jako každý jsem znala osekanou dětskou verzi. Ne že by mě příběh nějak zvlášť nadchnul, ale vzhledem k rozsahu je to snesitelné. Autor toho dokázal říct hodně o lidských vztazích na velmi omezeném prostoru.

26.02.2019 3 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Denně dojíždím, čímž mi byla knížka sympatická. A tím to skončilo. Během první kapitoly jsem ji chtěla zahodit, protože se tam popisovaly "myšlenkové" pochody nějaké ožralé krávy. Nakonec jsem vydržela a dočetla, ale jen díky tomu, že se to četlo extrémně rychle i v angličtině! A výsledek? Všechny postavy byly magoři a lišily se jen naprostými detaily. Že byl vrahem jeden z nich, bylo logické a celkem předvídatelné. Samotný závěr s vývrtkou úsměvný (samozřejmě ne záměrně). Posunutá časová linka je velmi prostá, nijak důležitá, slouží pouze k posunutí závěrečného odhalení logicky na konec. Několik dní od přečtení mi knížka stále nejde z hlavy a přemýšlím, jak je možné, že tohle je bestseller a najde se tolik lidí, kteří Rachel fandí a dokážou se s ní ztotožnit. Nebo je na světě tolik zoufalých ženských?!?

22.04.2017 2 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Celková myšlenka knihy mě poměrně zaujala, protože nabízí spoustu prostoru na přemýšlení, ale její samostatné zpracování už tolik ne. Jako zarytý scifista jsem zvyklá u příběhu přemýšlet, zda vše do sebe zapadá a dává smysl, a zde bylo na můj vkus příliš mnoho nelogičností a často se příběh dostával do situací opravdu těžko představitelných, že by mohly být skutečné. Vrchol knihy představuje scéna, kdy konečně autor popíše vlastní průběh rozřezávání, který ve výsledku zas tak šokují stejně není. Prostě jen systematický, jako celý děj knihy, který se posouvá dopředu prvoplánovitě a bez žádných zásadnějších a nečekaných zvratů.
Příjemně překvapila náboženská linka, která krásně nastiňuje nesmyslnost (slepé) víry a poměrně přímo kritizuje tuto instituci jako celek. Náboženstvím se dá vlastně vysvětlit a především omluvit úplně všechno. My nic, to bůh...

06.04.2017 3 z 5

Aliance Aliance Veronica Roth

Konečně konec. Asi tak nějak se dá shrnout poslední díl trilogie, protože téma je už tak nějak vyčerpané a je příjemné vzpomínat na začátek. Závěrečný díl většinou dává odpovědi na otázky z předchozích knih. Zde tomu není jinak a autorka si dala velmi záležet, aby ani ta nejzapadlejší linka nezůstala bez rozhřešení. Za to má od mne ještě 60%, ale jinak příběh jako takový mě nijak nenadchnul a napadá mě pouze slovo nuda. Že je v dnešní době moderní zabíjet hlavní postavy mě už nijak neudivuje, ale přeci jen zlaté to byly časy dřív, když hlavní hrdinové vždy vyvázli i z té nejnemožnější situace a čtenář/divák měl jakýsi kousek jistoty. Asi zamýšlený prvek nepředvídatelnosti to do děje stejně nepřináší, takže mi tak trochu uniká důvod. Tvrdě si šla za svým, dosáhla toho a položila život za to, v co věřila. Hezké, ale asi jsem čekala víc. Je fakt, že dvě velmi podobné série už mám za sebou.

25.12.2016 3 z 5

Skleník Skleník Brian Wilson Aldiss

Kniha je to zajímavá, neotřelá... ale chvíli delší než obvykle mi trvalo, než mi bylo zcela jasné, o co jde a kam příběh(y) směřuje. První polovina knihy se nese v duchu seznamování s prostředím Země, které je velmi odlišné od našeho. Z hlavních postav si toho zpočátku moc neužijeme, protože není jasné, kdo to je, protože se po pár stránkách obnovují. Teprve druhá část knihy trochu zpomalí a můžeme sledovat příběh člověka Greena a ostatních, se kterými se setká. Ve skleníku není nic vysvětleno jasně, k informacím se dostáváme postupně přes zamlžené vzpomínky hlavního hrdiny. Toto knize dodává na zajímavosti a nutí číst dál, i když děj samotný není úplně z nejchytlavějších.

23.12.2015 3 z 5

Továrna na Absolutno Továrna na Absolutno Karel Čapek

Skoro sto let stará knížka a pořád aktuální. Je vidět, že lidstvo/národ jako takový se zas tak rychle nemění navzdory technickému pokroku a rozmachu globalizace. Co by se stalo dnes, kdyby se náhle všude začal zjevovat bůh tak jako v Továrně na absolutno? Vsadím se, že by se to od popsaného příběhu příliš nelišilo. A osudu by nás neuchránilo ani to, že v dnešní době přeci jen převládá ateismus.

23.09.2014 3 z 5

Ze života hmyzu Ze života hmyzu Karel Čapek

Drama, kde se Čapek zaměřil na život námi většinou neviděný a opomíjený. Autor si vybral pár živočišných druhů z hmyzí říše a jejich životní projevy a zvyky velmi úspěšně přirovnal k různým typům lidského chování. Že se hra většině diváků spíše nelíbila? To věřím a nejvíc ve chvíli, kdy se poznali v tak nelichotivém druhu jako jsou hovniválové či jepice. Pro mě to je skvěle promyšlená satira a kritika společnosti (i současné) řemeslně našroubovaná na hmyzí říši.

01.07.2014 5 z 5

Dášeňka čili Život štěněte Dášeňka čili Život štěněte Karel Čapek

Příjemné počtení nejen pro malé, ale i velké, kteří fandí pejskům a nemají odpoledne zrovna co dělat:-)

21.05.2014 4 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Příběhem kniha fanoušky sci-fi asi moc neohromí. Přiznejme si, o robotech jsme už toho četli... Přesto bylo velice příjemné přečíst si "praromán" (v tomto případě hru, což knize přidalo na zajímavosti) o robotech. Zápletka je jednoduchá. Člověk vytvořil dokonalého umělého člověka, začal ho masově vyrábět, což s sebou přinášelo společenské problémy. A nakonec se vynález obrátil proti svému tvůrci.

18.04.2014 4 z 5

Ostrov pokladů Ostrov pokladů Robert Louis Stevenson

V dětství mě pirátské příběhy nikdy nebraly a asi ani v dospělosti se na tom nic nezmění. Asi proto, že pirátské odysey se odehrávají podle předem daného schématu. Někde je poklad, máme mapu, hurá plujeme ho najít a cestou nekoukáme napravo nalevo a se ztrátami se počítá. Knihu jsem četla v angličtině, přičemž mě moc nenadchl jazyk, jakým to bylo vyprávěno. Je mi jasné, že gramatické chyby jsou záměrné, protože piráti asi těžko dbají na vzdělání, ale ve chvíli, kdy bych tuto knihu doporučila žákům, aby si ji přečetli, sesypali by se na mě dotazy, proč je rok mučím s nepravidelnými slovesy, když piráti si všude vystačí s koncovkou -ed.:-)

13.05.2013 3 z 5

Temné světelné roky Temné světelné roky Brian Wilson Aldiss

Kniha nabízí zamyšlení se nad tím, jak vnímáme odlišné kultury a jak ony vnímají nás. Ve vesmíru narazíme na rasu nechutných tvorů, kteří jsou vysoce inteligentní, nám se však s nimi nedaří navázat jakýkoliv vztah. Nejednáme s nimi zrovna ukázkově, čímž se autor snaží dát najevo, co je na lidské rase špatně. Bohužel, když se nad tím zamyslíte a představíte si, že bychom se s těmito tvory skutečně setkali, nedopadlo by to moc odlišně, než jak to popsal Aldiss. Škoda, že kniha není více rozpracovaná, protože nevyužité látky je tu spousta.

11.05.2013 4 z 5

Ráma tajemství zbavený Ráma tajemství zbavený Arthur Charles Clarke

Tímto dílem pro mě série končí, protože na dalších knihách už se nepodílel A.C.C. Za první tři díly jsme nasbírali spoustu zážitků, záhad a postav a jak bývá zvykem, závěrečný díl by měl dovysvětlit zbývající otázky a spojit osudy minimálně hlavních postav. Tomuto pravidlu autoři dostáli a po přečtení má čtenář náhle pocit, že některé události z minulých dílů, mají mnohem větší význam, než v době, kdy se o nich dověděl poprvé. Díky tomu pro mě série Ráma představuje celistvé provázané dílo, které sice prošlo různými styly vyprávění a v různých etapách se zaměřovalo na odlišné věci, v konečném důsledku však představuje to lepší, co SF žánr nabízí.

07.01.2013 5 z 5

Ztracený svět Ztracený svět Michael Crichton

Dvojku hodnotím stejně jako jedničku, i když s malou výčitkou svědomí, protože dvojka byla přeci jen o chlup slabší. Ale ne natolik, abych se uchýlila k průměrnému hodnocení. Opět se vydáváme za dinosaury na tajemný ostrov se známými i neznámými postavami a zažíváme nové dobrodružství. Trochu delší úvod do děje nenudí a ve chvíli, kdy se hlavní postavy dostávají na ostrov, jdou z průšvihu do průšvihu a tím rozjíždějí akci, která se zastaví až s poslední stránkou knihy. Není tu tolik vědátorování jako v předchozím díle (což mně konkrétně chybělo:-)) a naopak se autor soustřeďuje na samotný příběh a jeho průběh. I když je druhý Jurský park znatelně jiný než první, kniha je na vysoké úrovni. Co se filmové verze týče, tu snad ani nemá cenu s předlohou porovnávat. Kdyby film a kniha neměly stejný název, asi by mě nenapadlo, že spolu mají něco společného. Snad jen ten autobus padající z útesu.

07.01.2013 4 z 5

A s pohádkovou nevinností se pomalu loučíme, protože děj a události v Bradavicích začínají nabírat na vážnosti. Hrdinové také povyrostli a přeci jen se už na svět nedívají skrz růžové brýle, ale začínají si vytvářet vlastní názor a berou věci do svých rukou. V knize se začíná řešit morální dilema odsouzený zločinek vs. jeho nevina.

I filmové zpracování se začíná ubírat jinou cestou, než která byla stanovena v prvním díle. Hlavní hrdinové nejsou žádné vysněné pohádkové bytosti, ale kluci a holky ze sousedství. Pouze s menším vylepšením, že ovládají kouzla a čáry.

Proud času Proud času Michael Crichton

Tato kniha nepatří k těm lepším, ale rozhodně není špatná. Crichton si opět vybral jeden jev z teoretické fyziky (kvantovou mechaniku) a zaobalil ho do rozsáhlého příběhu. Tentokrát možná až příliš rozsáhlého, protože zpočátku, kdy se kniha věnuje technické stránce celého problému, děj odsýpá a nevyhnutelně směřuje k hlavnímu tématu, cestě do minulosti. Tam se tempo děje pomalu začne ztrácet, až ke konci příběhu působí jako uměle prodlužované. Hlavní hrdinové stále ne a ne se vyhrabat z problémů a ve chvíli, kdy už to vypadá nadějně, zase něco nevyjde.
Filmové zpracování také není nic extra, ale za to bych vinila především scenáristy, kteří si z knihy vycucli jen hlavní myšlenku, hlavní postavy okopírovali a přizpůsobili je americkým standardům, což se dá málokdy považovat za plus. Na technické detaily se vykašlali úplně, takže z předlohy zbyl pouze výlet do středověku, který nedopadl zrovna nejlépe.

Já, robot Já, robot Isaac Asimov

Ke knížce mě přivedl stejnojmenný film, i když ještě před čtením jsem věděla, že spolu tyto dvě média mají pramálo společného. Přesto film se mi líbil, a proto jsem chtěla vědět, co jeho autory inspirovalo. Nepřišla jsem na to, protože stejný je víceméně jen název, ale na konci knížky mi to vůbec nevadilo, protože kniha samo o sobě byla něco výjimečného. Několik zdánlivě nesouvisejících příběhů ve skutečnosti tvořilo skvělý příběh, ve kterém si téměř každý čtenář najde něco, co mu bude blízké.

03.01.2013 5 z 5

Jurský park Jurský park Michael Crichton

Filmové zpracování jsem viděla v době jeho největší slávy, kdy to byl po právu trhák a po pár měsících mi víceméně vyklouzl z hlavy. Po letech jsem se k příběhu vrátila, jak psanému tak filmovému. K psané verzi nemám výčitek, přeci jen, psal to Crichton a v jeho knihách se těžko hledají mouchy:-) Během čtení jsem si kromě hlavního příběhu užívala filozofické odbočky do světa vědy, ať už se jednalo o fraktály či teorii chaosu, které autor dokáže naprosto nenásilným způsobem zasadit do příběhu, kde na první pohled nemají místo. Události v parku byly popsány do nejmenších detailů, což mi pak velice chybělo ve filmovém zpracování. Samozřejmě film má malý prostor, kde musí odvyprávět příběh, ale určitě by se ty dvě hodiny daly využít lépe. Začátek byl zbytečně roztahaný a konec na můj vkus moc rychlý a vynecháno spousta zajímavých linek, které by filmový příběh pozvedly o stupínek výš. Na druhou stranu, svou roli asi taky hrál rozpočet a dinosauři byli drazí...