Temné světelné roky

Temné světelné roky

UTODI jsou bytosti podobné mohutným zvířatům. Disponují fyzickými a mentálními silami, jež se nepodobají ničemu, co znají lidé. Nejlépe se cítí uprostřed bláta a neporušené přírody. Jejich svět je směsicí podivuhodné filozofie a neméně podivné technologie. Konfrontace těchto zvláštních bytostí neznajících bolest a žijících po tisíc let s násilnou a agresivní povahou lidské rasy jakoby předurčuje osud Země. Temné světelné roky jsou klasickou science fiction o prvním kontaktu se zástupci mimozemské civlizace. Britský spisovatel Brian Wilson Aldiss je autorem s velkou představivostí, každá jeho kniha je osobitá a zajímavá. Temné světelné roky potvrzují zaslouženou pověst autora, jenž se po zásluze stal nositelem titulu Velmistra žánru. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/21_/21870/temne-svetelne-roky-21870.jpg 3.545

The Dark Light Years (1964)

Romány, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Laser-books (dříve Laser)

Ence
09.10.2014

Na rozdíl od Nonstop tomu něco chybělo, když jsem se blížil ke konci, byl jsem rád, že to mělo jen 150 stran.
Nápad nebyl špatný, ale nemělo to drive.

Hannibal29
15.10.2013

Zaujimavy pribeh o stretnuti odlisnych kultur.
Pozor Utocia na nas! Co? No, pohli sa smerom k nam.

Take typicke spravanie. Myslim, ze rovnake spravanie nemusime hladat v mimozemskych svetoch.
Staci sa rozhliadnut okolo seba, prip. nastudovat nieco z minulosti o stretnuti rozlicnych "vyspelych" a "zaostalych kulturach".biley vs. indiani, cierny a pod.

Phoenix16.cz
11.05.2013

Kniha nabízí zamyšlení se nad tím, jak vnímáme odlišné kultury a jak ony vnímají nás. Ve vesmíru narazíme na rasu nechutných tvorů, kteří jsou vysoce inteligentní, nám se však s nimi nedaří navázat jakýkoliv vztah. Nejednáme s nimi zrovna ukázkově, čímž se autor snaží dát najevo, co je na lidské rase špatně. Bohužel, když se nad tím zamyslíte a představíte si, že bychom se s těmito tvory skutečně setkali, nedopadlo by to moc odlišně, než jak to popsal Aldiss. Škoda, že kniha není více rozpracovaná, protože nevyužité látky je tu spousta.

Daxie L. Jesus
08.01.2013

Tak krátké geniální sci-fi jsem ještě nečetl. A sice, kdyby to bylo delší, pravděpodobně by z toho vyšlo něco jako Mistr Písní. +Nechci soudit knihy podle obálky, ikdyž to tak dělávám, ale tady je prostě od Laserů nejlepší.

nightlybird
25.01.2012

V řadě knih SF jsou různými způsoby a s různým výsledkem popisována „blízká setkání….“. Aldiss si jako zástupce mimozemského inteligentního druhu vybral docela originálně – kdyby jste se potkali s jeho utodem, těžko byste měli zájem o konverzaci a jazyková bariéra by bylo asi to poslední, co by vám v tom bránilo. Přínos téhle knihy vidím právě v tom, že nás dost důrazně upozorňuje na skutečnost, že případný mimozemský život může mít formy zcela diametrálně odlišné od našich stereotypních představ, že mimo odlišného způsobu komunikace může mít naprosto odlišná estetická kriteria, psychologii, způsob života a celkový přístup k životu – jeho utodi opustili cestu technického rozvoje a i když létají do vesmíru, stačí jim ke spokojenosti, že se mohou rochnit v bahně a sračkách a tiše si filozofovat. Jejich filozofie je kniha dost plná - není to ale na překážku plynulému čtení.
Taky mne zaujala (v souvislosti s nedávno čteným) jedna věta: „V dějinách nejsou žádná „kdyby“, ta existují pouze v myslích pozorovatelů, kteří je posuzují, a nikdo nebude zkoumat všechny naše činy, protože příležitost se velmi liší od statistického klamu, který vynalezl člověk. My můžeme jenom konstatovat, že události, ….., se seběhly takovým nebo onakým způsobem.“
A jako doslov je docela zdařilá Aldissova bibliografie napsaná Martinem Šustem. Moje hodnocení vychází spíš z porovnání s jinými Aldissovými knihami, které jsem četl. Napsal dle mne lepší i horší.