patricia8137 patricia8137 komentáře u knih

Šprtka Šprtka Holly Smale

19/2024 RECENZIA
Kniha ŠPRTKA je mojim prvým stretnutím s autorkinou tvorbou.
Kapitoly sú písané v - ich forme a hlavným rozprávačom je 15 ročná študentka Harriet Mannersová. Príbeh Harriet má autobiografické prvky, aj samotnú autorku v pätnástich nečakane objavila známa londýnska modelingová agentúra a ďalšie 2 roky strávila padaním na móle, zažila veľa módnych prehliadok a nevyhnula sa ani trapasom.
Harriet je obyčajné dievča, ktoré má záľubu v učení a preto je svojim okolím vnímaná ako šprtka. Má len jednu najlepšiu kamarátku Nat, ktorej snom je stať sa modelkou. Potom je tam aj spolužiak Toby, ktorý by s ňou rád trávil viac času, lebo je tiež šprt. Harriet ho ale považuje za jej stalkera a nie za kamaráta. Harriet si žije vo svojom svete vedomostí s otcom Richardom a nevlastnou mamou Annabel a skutočný život jej nič nehovorí. Až si ju jedného dňa všimne agent z modelingovej agentúry. Harriet neváha a využíva túto príležitosť, aby zmenila svoj život aj seba samú aj za cenu, že sa dostane do nepríjemností a musí klamať ľuďom, ktorých miluje. Ako si Harriet poradí v modelingovom svete? Bude schopná sa zmeniť skôr, než sa jej všetko zrúti pod rukami?
Aj napriek tomu, že už dávno nepatrím do skupiny čitateľov, pre ktorých je kniha určená, príbeh sa mi páčil, bol vtipný s nenáročným dejom a vďaka kratučkým kapitolám aj veľmi čtivý. Hlavná hrdinka mi bola sympatická. Áno, aj ako 30 ročná si občas prečítam young adult knihy, vynahrádzam si to teraz, keďže ako - násť ročná som nemala možnosť ich čítať.
Túto knihu odporúčam hlavne -násť ročným dievčatám, ktoré začínajú s čítaním a hľadajú nenáročnú oddychovku.

26.03.2024 5 z 5

Pohodlné lži Pohodlné lži Randy Susan Meyers

Kapitoly sú písané v -er forme a prerozprávané z pohľadu všetkých spomínaných postáv. Viac by mi vyhovovalo, keby sa autorka zamerala na lepšie vykreslenie charakterových vlastností postáv. Nevedela som si k nim vytvoriť žiadny vzťah, necítila som sympatie ani antipatie, nevedela som sa stotožniť s ich konaním. Autorka sa venovala opisom situácií, ktoré neboli v deji dôležité a rušili ma od čítania a uberali na čtivosti.
Celkovo knihu hodnotím ako nenáročný príbeh zo života. Kladne hodnotím hlavne tému knihy a to, že bol prerozprávaný z pohľadu každej postavy. Autorka v ňom rozoberá problémy a situácie, s ktorými sa stretáva väčšina čitateľov v bežnom živote - napr. podvádzanie vo vzťahu, problémy s dôverou, sklamanie, odpustenie, materstvo... Po obsahovej stránke ma príbeh veľmi nenadchol, nesadol mi štýl autorkinho písania a chýbalo mi tam niečo viac, čo by vo mne vyvolalo emócie.

23.03.2024 3 z 5

Daisy Jones & The Six Daisy Jones & The Six Taylor Jenkins Reid

V prvom rade som bola prekvapená z formy rozprávania, autorka napísala príbeh vo forme rozhovorov. Vďaka tomu mala každá postava priestor na prerozprávanie svojho príbehu, pohľadu na situácie, odhalili svoje emócie, myšlienky. Zo začiatku príbeh pekne odsýpal, ale musím sa priznať, že niektoré časti boli pre mňa nezáživné a v druhej polovici som sa pristihla, že sa musím do čítania nútiť.
Aj v tomto prípade som autorke už od prvých strán uverila, že čítam o skutočnej speváčke a skupine. Páčilo sa mi, ako ma autorka preniesla do obdobia 70.rokov a autenticky mi priblížila hudobný svet a jeho temné stránky.
Kladne hodnotím originálnu formu rozprávania, tému, prostredie, postavy a celkovú atmosféru príbehu. Bohužiaľ, po obsahovej stránke ma príbeh sklamal, chýbalo mi tam niečo viac, čo by vo mne vyvolalo emócie.
Na záver by som chcela vyzdvihnúť texty piesní z albumu Aurora (slovenský preklad aj anglický prepis).

23.03.2024 5 z 5

Špina Špina Barbora Bernátová

Kniha ŠPINA je druhým dielom série s názvom KAPITÁN DÁVID MEIZNER a mojim prvým stretnutím s autorkinou tvorbou. Kapitoly sú písané v ich-forme a priamym rozprávačom je kapitán Dávid Meizner, ktorý vraždu mladého stredoškolského učiteľa Patrika Mora vyšetruje spolu s nadporučíkom Dominikom Tóthom. Autorka si vybrala prostredie strednej školy, kontrétne gymnázia a kapitán Dávid so svojim kolegom sa púšťajú do vypočúvania riaditeľky, učiteľov, študentov a študentiek. Samozrejme, nesmú zabudnúť ani na manželku zavraždeného - Anetu, ktorá ich informovali o tom, že jej manžel mal veľa mileniek, na ktoré tiež padal tieň podozrenia. Kto bol schopný streliť Patrika do hlavy a potom ho aj s autom zhodiť z lomu?
Niektoré kapitoly sú písané aj z pohľadu podozrivých osôb.
Autorka kapitána Dávida vykreslila ako prchkého, vznetlivého, tvrdohlavého, negatívneho a večne nahnevaného, čo bolo  z príbehu aj naozaj cítiť. Bohužiaľ, sympatie si u mňa nezískal ani svojim správaním a ani tým, že bol psíčkar. Nadporučík Dominik je jeho protikladom, je slušný, úctivý, kľudný, problémy rieši chladnou hlavou a má záľubu v zápasení v boxe. Možno by box pomohol aj kapitánovi Dávidovi, aby si v ňom vybil všetku nahromadenú negatívnu energiu.
Zaujalo ma, že autorka zvolila za hlavného hrdinu muža, obdivujem ju za to, ako vykreslila jeho charakter, vnímanie a celkovo jeho mužský pohľad.
Dej bol plynulý, kratšie kapitoly a autorkin štýl písania dopomohli k jeho svižnosti, dynamickosti, nechýbali ani nečakané zvraty a nepredvídateľná zápletka. Autorka si dala záležať aj na vykreslení vedľajších postáv, opisy prostredia a situácií boli rovnako ako postavy uveriteľné, nastavila zrkadlo dnešnej spoločnosti, hlavne  dospievajúcej mládeži.
Koľko špiny na zavraždeného Patrika ešte vypláva pri vyšetrovaní na povrch? A kto je vlastne za jeho smrť zodpovedný? Nezostáva Vám nič iné, len sa pustiť do tohto detektívneho románu, určite budete rovnako spokojný ako ja.
Menšia náhoda na záver - autorka v príbehu použila pre postavu moje rodné priezvisko. Musím sa priznať, že som sa cítila som sa pri čítaní výnimočne. @bibliophile_patricia

17.03.2024 5 z 5

Deti zatratenia Deti zatratenia Peter Pavonič

Kniha DETI ZATRATENIA je druhým dielom detektívnej série O MŔTVYCH LEN V DOBROM a mojim prvým stretnutím s autorovou tvorbou.
Kapitoly sú písané v ich-forme a priamym rozprávačom je spisovateľ Daniel Dársky, ktorý dostal spisovateľkú krízu a rozhodol sa hľadať pomoc u súkromného detektíva Martina Eggenbergera. Jeho hlavnou motiváciou bolo pozorovať detektíva pri práci, aby našiel inšpiráciu na ďalšiu knihu. Detektív získal prípad 18-ročnej Natálie, ktorú našli v lese obesenú. Išlo o samovraždu alebo Natáliu niekto zabil?
Prvých 100 strán sa čítalo samo, s nedočkavosťou som otáčala stránku za stránkou, vďaka autorovmu štýlu písania som sa vedela vcítiť do myšlienok, pocitov a prežívania hlavnej postavy. Páčilo sa mi, že jeho vnútorné monológy a myšlienky boli napísané kurzívou. Výpovede členov oboch blackmetalových kapiel boli pre mňa nezáživnejšie, ale chápem, že to patrí k vyšetrovaniu. Na jednu stranu som mala chuť tie časti preskočiť, na druhú stranu som sa bála, aby mi niečo neuniklo. Koncert v metalovom klube Circus Maximus bol opísaný tak, že som mala pocit, ako keby som tam naozaj bola - určite by som stála niekde vzadu a zakrývala si  uši , autor zúročil svoju vášeň k blackmetalovej hudbe a priblížil mi životný štýl hudobníkov aj ich fanúšikov. Po koncerte kniha nabrala spád a ja som mala problém ju pustiť z rúk, začali sa odkrývať súvislosti, našiel sa aj dôkaz, ktorý detektívovi pomohol, navyše začal páchateľ robiť chyby. Zo záverom knihy som spokojná, autor vysvetlil vrahove správanie aj dôvod spáchania vraždy.
Autor má určite veľký potenciál, celkovo sa mi kniha veľmi páčila, keby sa v deji nespomínalo slovenské prostredie, nemala by som problém uveriť, že čítam zahraničný román. Najviac oceňujem opisy miest, osôb a situácií, mala som pocit, že sa mi v hlave prehráva film, alebo dokonca som sama v príbehu a pomáham s vyšetrovaním. Za originálny považujem aj názov knihy, ktorý pekne súvisí s príbehom.
Tento detektívny román určite odporúčam, knihy od Petra Pavoniča by sa mali dostať do povedomia ostatných čitateľov. Nemajte predsudky, aj slovenskí autori píšu kvalitné príbehy. @bibliophile_patricia

11.03.2024 5 z 5

Možná jednou Možná jednou Colleen Hoover

Kniha MOŽNÁ JEDNOU je mojou štvrtou prečítanou knihou od autorky. Kapitoly sú písané z pohľadu dvoch hlavných postáv - Sydney a Ridgea. Sydney je vykreslená ako kreatívne a milujúce dievča s jemne rebelantským humorom. Ridge je zábavný, úprimný, talentovaný a trochu rebel. Obaja disponujú skvelými vlastnosťami, vďaka ktorým si ich zamilujete. Ani ostatné postavy nezaostávajú. Autorka si dala záležať a vytvorila uveriteľné postavy s jedinečnými charakterovými vlastnosťami a to som vám neprezradila ešte všetko.
Tento príbeh je plný veselých, vtipných, dojímavých a srdcervúcich momentov. Autorka úžasne zachytila surové a bolestivé myšlienky a emócie dvoch ľudí, ktorí nemohli získať to, čo úprimne chceli - jeden druhého. Naplno som s nimi prežívala strach z toho, že ublížia niekomu, koho milujú, cítila tú bolesť z vyhýbania sa niekomu, bez koho nemôžu prežiť ani jeden deň a ten strašný pocit stať sa niekým, kým sami opovrhujú.
Nesmiem zabudnúť ani na texty piesní, ktoré obohatili celý príbeh - všetkých 8 soundtrackov nájdete na YouTube pod názvom Maybe Someday.
Ten, kto pozná autorkin štýl písania vie, že sa v príbehu skrýva ešte niečo viac, tak neváhajte, a určite siahnite po tomto neobyčajnom príbehu, ktorého postavy sa ocitnú v komplikovanej situácii milostného trojuholníku. @bibliophile_patricia

07.03.2024 5 z 5

Tribúny Tribúny John Grisham

V tomto príbehu sa celkom netypicky nepozrieme do súdnych siení, ale na tribúny jedného štadióna amerického futbalu, konkrétne v meste Messina. Príbeh sa odohráva v časovom horizonte 4 dní.
Kapitoly sú len 4 (začína sa v utorok) a sú prerozprávané z pohľadu bývalého stredoškolského hráča Neela Crenshawa.
Príbeh začína príchodom spomínaného Neelyho do jeho rodného mesta Messina, kde nebol dlhých 15 rokov, aby si zaspomínal a rozlúčil s trénerom Eddiem Rakeom. Páčilo sa mi, že autor pri rozhovore Neelyho a ďalšieho hráča Paula predstavil všetkých hráčov legendárneho mužstva Messina Spartans. Celý dej sa niesol spomínaním na časy, keď sa z hráčov stali futbalové hviezdy a na historky z tréningov a zápasov. Nechýbali ani dialógy o tom, ako so svojimi životmi nakoniec naložili. Vo štvrtok nastal ten deň, keď Eddie zomrel. Táto kapitola je hlavne o Neelyho milostnom živote. Prišiel sa ospravedlniť jeho bývalej láske Cameron, že dal v minulosti prednosť sláve a iným dievčatám. Vyčítal si, že sa s ňou rozišiel a pri stretnutí jej vyznal lásku. V posledný deň celého príbehu (v piatok) sa konala rozlúčka s milovaným aj nenávideným Eddiem, ktorý si želal, aby jeho "chlapci" mali na sebe klubové tričká. Okrem jeho najstaršej dcéry Ellen predniesli smútočnú reč vybraný traja hráči. Musím sa priznať, že táto kapitola bola veľmi dojemná a plná emócií.
Knihu som zhltla na jedno posedenie nielen kvôli menšiemu počtu strán, ale vďaka jej čtivosti. Ja som milovníčka autorovej tvorby, takže priznávam, že mám pri čítaní ružové okuliare a nedostatky si nevšímam. Niektorým čitateľom sa zdali časti popisujúce priebeh hry nudné, ja si myslím, že tam mali svoje miesto, aby dotvorili celkovú športovú atmosféru.
Túto knihu odporúčam hlavne fanúšikom športu, možno si ho viac užijú muži, ale ja som s výberom spokojná a prečítala som si príbeh z iného súdka, na aký som běžne zvyknutá. @bibliophile_patricia

03.03.2024 5 z 5

Tretí do partie Tretí do partie Sophia Money-Coutts

Kniha TRETÍ DO PARTIE je mojim prvým stretnutím s autorkinou tvorbou.
Kapitoly sú písané z pohľadu slobodnej hlavnej hrdinky Polly, ktorá práve oslávila okrúhlych 30 rokov. Pracuje ako novinárka v časopise Posh! Šéfredaktor Peregrine ju posiela do zámku Montgomeryovcov, aby urobila rozhovor so známym sukničkárom aristokratom Jasperom. Jasper ju na prvý pohľad očarí, ich vzťah sa vyvíja sľubne a konečne to vyzerá tak, že na svadbu jej najlepšej priateľky Lexie predsa len nepríde sama. Okrem dilemy, kto nakoniec bude jej doprovod na svadbe sa Polly ocitne v neľahkej situácii. Jej mame Susan sa zhoršil zdravotný stav a diagnostikovali jej rakovinu prsníka. Ako to všetko dopadne?
Po knihe som siahla preto, lebo ma zaujala jej anotácia. Začiatok knihy sa mi páčil, autorka ma navnadila na čítanie, napísala sľubný začiatok príbehu, vykreslila dôveryhodné postavy. Ale ako sa stránky pomaličky blížili k polovici príbehu, moje nadšenie začalo postupne opadať. Do čítania som sa nemusela vyslovene nútiť, ale trvalo mi týždeň, než som sa dostala na koniec knihy. V príbehu sa stále dialo niečo nové, napr. rozhovor so šejkom, erotický večierok, rozlúčka so slobodou, pobyt v španielskych kúpeľoch, svadba najlepšej priateľky, ale autorka to podala nezáživne, mala som chuť niektoré časti preskakovať. Autorka dej zbytočne naťahovala, len aby zaplnila čo najviac stránok.
Knihu hodnotím ako priemernú oddychovku, ktorá neurazí, ale ani nenadchne. Keďže kniha je autorkin debut, nedá mi nepochváliť ju za námet a niektoré kapitoly. Tie nudnejšie kapitoly jej viem zase odpustiť. Na DK má 54% hodnotenie. Nebol to úplný prepadák, ale po mesiaci si na ňu určite nespomeniem. @bibliophile_patricia

24.02.2024 3 z 5

Nočný vták Nočný vták Brian Freeman

Kniha NOČNÝ VTÁK je prvým dielom detektívnej série FROST EASTON a mojim prvým stretnutím s autorom.
Autor nás hneď na začiatku príbehu zoznamuje s Lucy a jej priateľkou Brynn, ktorá po nervovom kolapse skočí z mostu. O pár dní sa v podobnom záchvate na svadbe zastrelí druhá žena. Na scénu prichádza sanfranciský inšpektor Frost Easton a premýšľa, čo by mohli mať tieto ženy spoločné. Frost zistí, že obe boli pacientkami Frankie Steinovej, psychiatričky, ktorá pomocou terapie vymazáva svojim pacientom z pamäti traumatické spomienky. Frankie začne dostávať maily od niekoho, kto sa podpisuje Nočný vták. Kto sa skrýva pod touto prezývkou? Frost musí zastaviť vraha, ktorý ovláda mysle a zneužíva fóbie Frankiiných pacientiek skôr, než zabije ďalšiu z nich.
Autor vykreslil inšpektora Frosta ako samotára, majiteľa kocúra Shacka, milovníka kníh a čítania, čo mi stačilo k tomu, aby som si ho obľúbila. Na druhú stranu, postava Frankie môže byť niektorým čitateľom nesympatická, hlavne kvôli bráneniu vyšetrovania, nechce porušiť lekárske tajomstvo. Ja som s ňou problém nemala, je to intelektuálka, chladná, má na seba vysoké nároky, snaží sa byť vo všetkom dokonalá. Autor nás zoznamuje aj s jej mužom Jasonom a sestrou Pam. Nesmiem zabudnúť ani na svedkyňu Lucy, ktorá sa s Frostom spriatelí a zohráva dôležitú úlohu aj pri vyšetrovaní.
Z knihy som nadšená, autorovi sa podarilo udržať si moju pozornosť po celú dobu čítania. Tento triler ma zaujal hlavne originálnou témou a prostredím San Francisca. Dej má spád, je plný napätia, zvratov a nechýba ani nečakaný koniec. Metódy a spôsob vyšetrovania je trochu iný, na aký som zvyknutá, chýba tam zber a skúmanie dôkazov, vyhodnotenie laboratórnych výsledkov, tímová práca celého oddelenia...Vraždy nie sú brutálne, autor vynechal ich detailné opisy, ktoré niektorí čitatelia neznesú.
Ja ako milovníčka trilerov som spokojná, autor si ma získal svojim čtivým a pútavým štýlom písania, príbeh bol premyslený a prepracovaný do posledného detailu. Aké šťastie, že som si zakúpila všetky diely zo série. Už sa neviem dočkať, aké ďalšie zločiny si autor pre Frosta vymyslel.
NAJSTRAŠNEJŠIE SPOMIENKY SÚ TIE, KTORÉ SI NEPAMÄTÁME.
Nechali by ste si pozmeniť alebo dokonca vymazať najhoršie spomienky? @bibliophile_patricia

20.02.2024 5 z 5

Ver mi Ver mi Alica Eštoková

Kniha VER MI je mojou štvrtou prečítanou knihou od autorky.
Keď ma autorka oslovila, či by som nechcela zrecenzovať jej najnovšiu knihu, vôbec som neváhala a s radosťou som súhlasila. Minulý rok som si zakúpila aj ďalšie jej knihy a momentálne sa mi na poličke vynímajú všetky jej knižné diela.
Moja intuícia ma nesklamala, príbeh ma upútal od prvých prečítaných strán a knihu som zhltla za dva večery. Autorka v tomto príbehu zvolila prostredie slovenskej rekreačnej oblasti - Duchonka, kde sa nachádza kaštieľ, v ktorom sa to všetko začalo. Zrodila sa tam láska Ivany a Martina. Vďaka kapitolám písaných z pohľadu oboch spomínaných postáv, som mala možnosť nahliadnuť do ich myslí a sledovať ich správanie. Ivana je krásna, šarmantná, príťažlivá žena, rozvedená matka 17-ročnej Júlie, správkyňa duchonského kaštieľa. Martin je konzervatívny, starostlivý architekt z Bratislavy, ktorého Ivana očarila na prvý pohľad. V príbehu vystupuje aj Ivanin bývalý manžel Peter, ktorý je šialený, nespoľahlivý, navyše aj klamár a sukničkár. Dcéra Júlia bola vinníčkou všetkých intríg, chcela zabrániť matkinmu šťastiu.
Autorka využila svoj dlhodobý pobyt vo Francúzku aj v tomto príbehu. Ivanu a Martina poslala na dovolenku do Provensalska a dokonca sa zosobášili v Paríži.
Nebudem prezrádzať ďalšie informácie z deja, už len prezradím, že na autorkiných knihách ma vždy zaujme hlavne to, že všetky jej postavy sú autentické, uveriteľné a čitateľ sa s nimi dokáže stotožniť. Do roly matky sa neviem stotožniť, deti nemám, ale stala sa zo mňa Ivanina najlepšia priateľka, ktorej sa môže zveriť so všetkými radosťami aj starosťami.
Komu Ivana uverí? Zvíťazí v nej manželka alebo matka? Nezostáva Vám nič iné, iba sa začítať do tohto skvelého románu pre ženy plného zvratov, intríg a lásky.

14.02.2024 5 z 5

Priania malého chlapca Priania malého chlapca Tomáš Vereš

Od knihy som nemala žiadne očakávania. Akonáhle som sa pustila do čítania, prekvapilo ma, že knihu nedokážem pustiť z ruky a prvá polovica príbehu bola za mnou. Vďaka  jednoduchému štýlu autorovho písania som knihu prečítala za dva večery.  Kapitoly odsýpali jedna za druhou, vety boli jasné, stručné, výstižné. Myslím si, že niektorým čitateľom môže jednoduchosť viet prekážať, môžu im chýbať opisy. Mne osobne prekážali iba chyby v slovoslede, spôsobovalo to neprirodzené znenie textu, odporučila by som jazykovú korektúru.
Páčilo sa mi, ako autor vykreslil hlavnú postavu a prvú polovicu knihy sa venoval jeho životu. Tom Seed sa narodil v jednom z najbohatších miest v Amerike, ale vyrastal v jednej z najchudobnejších štvrtí v New Yorku, v Bronxe. Mal ťažký život. Nemal žiadnych priateľov, žiadnu lásku, ani šťastie. Druhá polovica knihy bola v pozitívnejšom a hlavne motivačnom duchu. Obsahovala naozaj hodnotné rady do života.
Táto útla kniha v sebe ukrýva príbeh o boji s vlastným ja, príbeh o hľadaní seba samého. Aj napriek nejakým nedokonalostiam si myslím, že by sa mala dostať do povedomia ostatných čitateľov.

09.02.2024 4 z 5

Krása noci Krása noci Nina George

Musím sa hneď na začiatku priznať, že mám z knihy zmiešané pocity.
Na jednu stranu sa mi veľmi páčila. Ukrýva v sebe hlboký príbeh o živote a dozrievaní ženy, o ženskosti, sexualite, manželstve a o tajomstvách, ktoré si my ženy strážime, niekedy dokonca aj sami pred sebou. Zaujalo ma, že sa autorka zameriava skôr na vnútorný, myšlienkový svet postáv.
Na druhú stranu mi nesadol štýl autorkinho písania, ktorý je na môj vkus príliš poetický, opisný, dej bol pomalý a vliekol sa. Ja osobne si nepotrpím na dlhé opisy a detailné vykresľovanie prostredia, ale niektorí čitatelia to potrebujú, aby sa stotožnili s celým prostredím.
Knihu som nezhltla na jedno posedenie, a svojim spôsobom nebola pre mňa čtivá tak, ako preferujem. Dokonca si myslím, že to nebolo ani autorkiným cieľom.
Až po dočítaní som pochopila autorkin zámer, ktorým je pomôcť ženám nájsť seba samu, chcela ich previesť cestou hľadania a objavovania seba samej. Autorka čitateľa núti premýšľať, zahĺbiť sa do svojej duše, zamyslieť sa nad sebou a svojim životom.
Viac na instagramovom profile: @bibliophile_patricia

07.02.2024 4 z 5

Vzkriesené nádeje Vzkriesené nádeje Dada S. Brezovská

Kniha VZKRIESENÉ NÁDEJE je mojim prvým stretnutím s autorkinou tvorbou.
Kapitoly sú písané nielen z pohľadu 59 ročnej Pavly, ale čitateľ v nej nájde niekoľko dramatických a emotívnych príbehov o životom skúšaných ženách, ktoré žijú v malej mestskej bytovke a navzájom o sebe nevedia takmer nič. A pritom sú ich osudy také podobné. Zvláštnou zhodou okolností k sebe nájdu cestu práve v čase, keď sa ich životy začnú otriasať v základoch. Ľudia l, ktorí im v minulosti ublížili, opäť zasiahnu do ich osudov, no rodiace sa priateľstvo im pomáha prekonať krízy a vyrovnať sa s nečakanými zmenami.
Pavla nebola chceným dieťaťom počatým z lásky, ale len nehodou, ktorá sa pritrafila. Matka jej to dávala už od detstva pocítiť. Uprednostňovala syna a Pavlu prehliadala. Nakoniec ich chorú matku synáčik odvrhol a Pavla sa o ňu musela postarať, dokonca sa kvôli nej vzdala vlastného života a šťastia.
Broňa - Pavlina neter, právnička, po sklamaní v láske zanevrela na mužov, na každom mužovi vidí iba jeho nedostatky.
Susedky Viera a Slávka - o nich nebudem veľmi prezrádzať, len to, že sú to ženy, ktoré skrývajú svoje trápenia a zlyhania, túžiace po obyčajnom ľudskom šťastí.
Vďaka autorkinmu štýlu písania som sa hneď ponorila do príbehu a vedela sa stotožniť nielen s postavou Pavly, ale aj s ostatnými - aj tými nie veľmi príjemnými. Nie vždy sa mi to pri čítaní podarí, preto to dokážem veľmi oceniť. Páčilo sa mi, ako autorka vykreslila charaktery postáv a medziľudské vzťahy, ich zmýšľanie a prežívanie emócií. Autorka nám ponúka nielen ich súčasné životné príbehy, ale aj ich pohľad do minulosti, aby sme mohli pochopiť ich správanie.
Aj keď bol príbeh plný smútku a bolesti, autorka ho vyvážila rovnakou dávkou lásky, priateľstva a nádeje. Celý príbeh je popretkávaný radami a hlbokými myšlienkami, nad ktorými sa určite pozastavíte.
Autorka sa pokúša čitateľov presvedčiť, že na každú bolesť existuje liek a lekárom môže byť aj človek, od ktorého by sa to najmenej čakalo. Stačí sa len rozhliadnuť okolo seba a vedieť prijať alebo sám podať pomocnú ruku.
Z knihy som nadšená, ulahodila mi, prekonala moje očakávania. Odporúčam ju všetkými desiatimi, hlavne tým čitateľom, ktorí hľadajú kvalitný a silný príbeh zo života.
NIKDY NIE JE NESKORO ZAČAŤ ŽIŤ INAK!

28.01.2024 5 z 5

Sudca Sudca John Grisham

Január ukončujem knihou SUDCA od môjho obľúbeného autora románov z právnického prostredia - Johna Grishama. Bohatá právnická a politická prax mu poskytla množstvo tém na literárnu tvorbu.
Som prekvapená, koľko čitateľov je práve z tejto knihy sklamaných. Uznávam, že dej je veľmi jednoduchý a predvídateľný, no štýl autorovho písania je taký plynulý a ľahko čitateľný, že som ju zhltla ako jednohubku. Kapitoly sú písané iba z pohľadu jednej hlavnej postavy, tentoraz to nie je právnik - autor Raya postavil do pozície dediča a vykonávateľa dedičskej pozostalosti. Dej je priamy, svižný a nepreplnený množstvom postáv - každá postava má svoje miesto a úlohu. Ja som s výberom knihy spokojná, čítanie som si užila a splnila všetky moje očakávania.
Odkiaľ sú nájdené peniaze? Sú pravé? Mal by sa Ray rozdeliť s bratom? Kto ešte o peniazoch vie? Čo s nimi Ray urobí?
Ak chcete poznať odpovede na tieto otázky, budete sa musieť začítať do tejto útlej knihy z právnického prostredia.

28.01.2024 5 z 5

V dobrém i zlém V dobrém i zlém Kimberly McCreight

Kniha V DOBRÉM I ZLÉM je mojou treťou prečítanou knihou od autorky.
Kapitoly sú písané z pohľadu zavraždenej manželky Amandy, z doby pred jej vraždou a z pohľadu právničky Lizzie, ktorú si najme hlavný podozrivý z Amandinej vraždy - jej manžel Zach. Kniha obsahuje aj výpovede svedkov pred veľkou porotou, keďže Amanda bola zavraždená hneď po večierku, ktorý každoročne organizuje jej priateľka Maude a jej manžel Seb. Okrem nich tam hlavnú rolu zohráva aj druhý manželský pár Sarah a Kerry a manžel Lizzie - Sam. Autorka sa okrem vyšetrovania vraždy zameriava aj na manželské vzťahy spomínaných postáv. Žiadne manželstvo nie je dokonalé, niektoré musí čeliť temným tajomstvám....
Po prečítaní anotácie som sa potešila, že si autorka zvolila za jednu z hlavných postáv práve právničku, keďže obľubujem knihy z právnického prostredia. O to viac ma mrzí, keď musím hneď na začiatku napísať, že rovnako ako autorkina prvotina - Případ Amélia, má ani táto kniha neohúrila tak, ako ostatných čitateľov. Na obálke knihy si čitateľ prečíta, že ide o napínavý triler, ale bohužiaľ, sa s tým nestotožňujem. Prvá polovica knihy bola pre mňa veľmi zdĺhavá, niektoré časti ma nudili a rušili od hlavného deja, príbeh bol pre mňa až moc zamotaný, chýbalo mi tam napätie a aj napriek neočakávaným zvratom som sa musela do čítania nútiť.
Na druhú stranu, námet bol zaujímavý, páčilo sa mi, že autorka použila obeť vraždy ako jednu z rozprávačiek, čo je podľa mňa veľmi originálne. Dobre vykreslila charaktery a psychológiu postáv a vzťahy medzi jednotlivými postavami.
Autorka má sama vyštudované právo, pracovala ako právnička, a preto musím pochváliť skvelo spracované časti zo súdneho sporu a vyšetrovania.
Celkovo nebola kniha úplne zlá, ja ju hodnotím ako lepší priemer.
Mnohí čitatelia si knihu nevedia vynachváliť, preto sa nemusíte báť po nej siahnuť. Veď sami dobre viete, že 100 ľudí, 100 chutí.

20.01.2024 3 z 5

Sedem listov Sedem listov Sinéad Moriarty

Kniha SEDEM LISTOV je mojim druhým stretnutím s autorkinou tvorbou.
Kapitoly sú prerozprávané z pohľadu všetkých zúčastnených postáv - hl. hrdinky Sarah, jej sestry Mie, manžela Adama, Miinej dcéry Riley, Miinho manžela Johnnyho a Adamovho brata Roba.
Vzťah Sarah s jej o 5 rokov staršou sestrou bol krásny. Neboli len sestry, ale aj najlepšie priateľky, aj napriek tomu, že mali protikladné povahy. Sarah je pokojná, trpezlivá, usmievavá a vždy pozitívne naladená. Mia je prchká, netrpezlivá, vážna a má rada všetko pod kontrolou.
Aj ostatné postavy som si zamilovala, stala som sa súčasťou Sarahinej rodiny a prežívala spolu s nimi aj radosti, ale hlavne ich trápenia, ktoré prežívali, keď Sarah upadla do bezvedomia.
Sarah nedostala v príbehu veľa priestoru, jej myšlienky, spomienky a charakter dopĺňali hlavne úryvky z jej denníka.
Na poslednej strane bol list od jej manžela Adama pre ich dcéru Izzy, ktorý bol tak krásny a dojemný, že mi vynahradil ten pocit sklamania, keď som si nemohla prečítať 7 listov (spomínaných v názve knihy) od Sarah, na ktoré som čakala až do poslednej chvíle.
Autorka nám opäť ponúkla emocionálne silný príbeh o živote. Niekedy je rozprávkový, ale vie byť aj nemilosrdný. Pri čítaní si uvedomíte, na čom v živote naozaj záleží.
Ako môže rodina prežiť bez svojho srdca? Jediné, čo musíte urobiť, je pustiť sa do tohto dojemného príbehu, odporúčam mať po ruke vreckovky, budete ich potrebovať.

20.01.2024 5 z 5

Ostrý řez Ostrý řez Jeffery Deaver

Znova sa budem opakovať, keď napíšem, že je pre mňa veľkým plusom, keď autor vždy na prvých stranách knihy oboznamuje čitateľov so základnými informáciami o hlavných postavách. Mne to teraz prišlo vhod, keďže som po pokračování siahla po dlhšej dobe. Aj keď po knihách od Jefferyho Deavera siaham s väčším časovým odstupom, je to pre mňa výber na istotu. Dej sa odohráva v časovom horizonte 5 dní, kedy geniálny Lincoln Rhyme a Amélia Sachsová musia vypátrať zvráteného páchateľa. Okrem hlavnej dejovej línie, príbeh obsahuje aj niekoľko vedľajších. Autor nám ponúka kapitoly aj z pohľadu páchateľa, aby sme mali možnosť nahliadnuť do jeho mysle a pochopiť jeho konanie, prečo sa z neho stal taký človek, čo ho ovplyvnilo v detstve. Zaujala ma aj téma knihy - výroba diamantov. Dozvedela som sa zaujímavé informácie o brusičskom umení a výrobe diamantov. Páčilo sa mi, že autor rozdelil príbeh do 5 častí, ktoré mali názov podľa spôsobu spracovania diamantov, čo svedčí o dokonalom premyslení a genialite autora.
Mohol by dvojicu legendárnych vyšetrovateľov stáť život symbol ich spoločnej budúcnosti (diamantový prsteň)? Nezostáva Vám nič iné, iba sa začítať do tohto detailne prepracovaného trileru so skvelou zápletkou a nečakaným rozuzlením.

09.01.2024 5 z 5

Sedem manželov Evelyn Hugovej Sedem manželov Evelyn Hugovej Taylor Jenkins Reid

Kniha SEDEM MANŽELOV EVELYN HUGOVEJ je mojou prvou prečítanou knihou od spisovateľky TAYLOR JENKINS REID.
Pri čítaní každej knihy mám po ruke notes, do kterého si zapisujem poznámky, postrehy a pocity z knihy. Tentoraz ale zostal prázdny. A to z toho dôvodu, že ma príbeh natoľko pohltil, až som prestala vnímať okolitý svet. Knihu som nevedela pustiť z hlavy ani z rúk, dočítala som ju o 3 ráno, čo je další dôkaz jej čtivosti.
Postava Evelyn Hugo je vykreslené veľmi realisticky, sama som neverila, že je to vymyslená postava, mala som pocit, že čítam biografiu skutočnej hollywoodskej herečky. Kniha obsahuje aj úryvky z novín, ktoré dodávajú príbehu autentickosť a dopĺňajú celý príbeh.
Sedem manželov Evelyn Hugovej. Ktorého milovala najviac? Ktorý bol ten pravý? Ak chcete poznať odpoveď na tieto otázky, budete sa musieť začítať do tohto skvelého románu. Verím, že rovnako ako ja, budete mať pocit, že sedíte so slávnou Evelyn a počúvate jej životný príbeh. Takže ten, kto ešte nečítal túto knihu, smelo do toho!

04.01.2024 5 z 5

Manželova žena Manželova žena Jane Corry

Kniha MANŽELOVA ŽENA je mojou druhou prečítanou knihou od autorky. Jane Corry nám v tejto prvotine ponúka psychologický triler, v ktorom každodenné klamstvá jednotlivých postáv vedú k nezvrátiteľnému sledu udalostí. Kniha je rozdelená na 2 časti - pred 15-timi rokmi a o 12 rokov neskôr. Prvá časť knihy má trošku pomalšie tempo, ale aj napriek tomu sa mi čítala dobre, pretože dej je prerozprávaný z pohľadu dvoch ženských hlavných postáv - Lily a Carly. V druhej časti sa príbeh rozbieha, je plný zvratov a nečakaných odhalení. V závere knihy všetko do seba pekne zapadá, autorka nám odkrýva odpovede na otázky, ktoré sa nám nahromadili počas celého čítania. Páčilo sa mi, ako autorka vykreslila psychológiu postáv, ich charaktery a prežívanie emócií.

22.12.2023

Mechanický princ Mechanický princ Cassandra Clare (p)

Kniha MECHANICKÝ PRINC je druhým dielom fantasy série Pekelné stroje. V tomto dieli sa autorka zameriava hlavne na vzťahy hlavných hrdinov. Podarilo sa jej naozaj precízne vykresliť charaktery postáv a ich prežívanie. Páčilo sa mi, že nám autorka prezradila Willovo tajomstvo a dôvody, prečo sa v prvom diely správal tak nrcitlivo a držal si od každého odstup - okrem jeho parabataia Jema. Na niektoré otázky som dostala odpovede, ale znovu mám plnú hlavu ďalších otázok, už sa neviem dočkať posledného dielu. Vďaka autorke som 2 dni bola totálne ponorená do príbehu, hltala som stránku za stránkou, ocitla som sa v magickom viktoriánskom Londýne a spolu s Tessou prežívala dilemu ľúbostného trojuholníku a ešte veľa ďalšieho.... ale to si prečítajte sami.

22.12.2023