patricia8137 patricia8137 komentáře u knih

Rok v Oxforde Rok v Oxforde Julia Whelan

Kniha ROK V OXFORDE je mojou prvou prečítanou knihou od autorky. Táto na prvý pohľad nenápadná kniha v sebe ukrýva nielen romantický, ale aj dojemný príbeh plný lásky a oddanosti. Autorka napísala príbeh, ktorý je veľmi autentický a reálny, podarilo sa jej veľmi dobre opísať emócie a prežívanie jednotlivých postáv. Ďalej kladne hodnotím opis prostredia Oxfordu a Oxfordskej univerzity, vďaka autorke som sa ocitla v príbehu a pozerala som sa na opisované miesta Eleanorinými očami. Krátke kapitoly dopomohli k tomu, že dej rýchlo plynul. Príjemným obzvláštnením boli aj úryvky básní na začiatku každej kapitoly. Kniha sa mi veľmi páčila, vyvolala vo mne veľa emócií a obsahovala aj hlboké myšlienky, takže ma prinútila sa aj trošku zamyslieť.

12.02.2023 5 z 5

Žiadne tajomstvá Žiadne tajomstvá Lisa Renee Jones

Kniha ŽIADNE TAJOMSTVÁ je štvrtým dielom zo série Inside out a bohužiaľ aj posledným preloženým dielom, ktorý som čítala v slovenskom jazyku. Tento diel sa čítal úplne sám. Prečítala som ho za jedno dopoludnie. V tomto dieli sa rieši hlavne vyšetrovanie, stretnutia s právnikmi a pokračuje pátranie po Sarinej kamarátke Elle. Zápletka sa začala pamaličky rozmotávať, ale hlavné otázky - čo sa stalo s Rebekou a Ellou, zostávajú nezodpovedané. Vzťah Chrisa a Sary sa prehĺbil, Sara sa viac Chrisovi otvorila. Veľmi som sa potešila, že sa v príbehu opäť stretávame s Markom - tie sarkastické dialógy so Sarou ma veľmi bavili, ale škoda, že ich bolo len zopár. Veľmi som sklamaná, že nie je preklad ďalšieho dielu. Budem musieť oprášiť angličtinu a ďalšie pokračovanie knihy si prečítať v originálnom vydaní. Bude to pre mňa zároveň aj výzva, lebo som ešte nečítala knihu v anglickom jazyku.

14.01.2023 5 z 5

Město z kostí Město z kostí Cassandra Clare (p)

Táto kniha sľubuje strhujúce čítanie, s ktorým nebudete chcieť prestať. Je to presne tak. Akonáhle som začala čítať prvé riadky príbehu, nevedela som sa od neho odtrhnúť. Aj napriek tomu, že kniha je označená ako young adult fantasy, som bola milo prekvapená ako ma dokázala úplne pohltiť. Po dočítaní mi bolo ľúto, že už je koniec a keďže elektronické knihy čítam raz mesačne, nepáči sa mi, že musím mesiac pretrpieť, než sa pustím do 2. dielu. Páčili sa mi charaktery postáv a celé prostredie príbehu (svet tieňolovcov), ktoré autorka do detailu vykreslila, a ktoré som otáčaním ďalších a ďalších strán mohla spoznávať a porozumieť im. Touto knihou začína moja cesta fantasy svetom a určite si prečítam aj ostatné diely zo série.

14.01.2023 5 z 5

Kým je čas Kým je čas Alica Eštoková

Po dlhej dobe som siahla po knihe od slovenskej autorky. Knihy od slovenských autoriek alebo autorov mám veľmi málo, nevyhľadávam ich, ale výber knihy KÝM JE ČAS vôbec neľutujem a dokonca ma kniha aj veľmi milo prekvapila. Kniha sa mi ľahko a dobre čítala, čomu určite dopomohol jednoduchý a zrozumiteľný štýl autorkinho písania a krátke kapitoly, ktorými ma autorka vtiahla do deja. Autorka ma taktiež prinútila zamyslieť sa nad tým, ako by som sa zachovala v situácii, v ktorej sa ocitla hlavná postava Rebeka. Stránky som otáčala s nedočkavosťou, čo všetko sa v príbehu ešte udeje, a ako to vlastne celé dopadne. Knihu hodnotím ako príjemnú jednohubku, pri ktorej si čitateľ nielen oddýchne, ale zároveň ho aj obohatí a poučí. Autorke sa v tomto príbehu podarilo zdôrazniť, že život je príliš krátky na to, aby sme trápili seba aj svojich najbližších. Toto je už autorkin štvrtý román, a ja si musím dokúpiť a prečítať aj jej ostatné knihy.

29.12.2022 5 z 5

Smrť a iné šťastné konce Smrť a iné šťastné konce Melanie Cantor

Po dlhšej dobe som si vybrala na čítanie knihu SMRŤ A INÉ ŠŤASTNÉ KONCE, ktorá je v mojom rodnom jazyku - v slovenčine. Tento výber knihy vôbec neľutujem, práve naopak, som knihou a celým príbehom nadšená. Kniha sa mi neskutočne ľahko a dobre čítala, čomu určite dopomohol jednoduchý a zrozumiteľný štýl autorkinho písania. Príbeh bol rozdelený na 3 časti a bol prerozprávaný hlavnou hrdinkou Jennifer a ja som s ňou mohla prežívať všetky situácie. Autorka ma prinútila zamyslieť sa nad tým, ako by som sa ja zachovala v situáciách, v ktorých sa ocitla Jennifer - jej myšlienky sa stali mojimi myšlienkami. Stránky som otáčala s nedočkavosťou, čo všetko sa v príbehu ešte odohrá a ako to vlastne celé dopadne. Autorka mala všetko premyslené a všetko do seba pekne zapadalo. Dej bol svižný a nepredvídateľný a na konci som sa dočkala otvoreného ale šťastného záveru. Knihu hodnotím ako príjemnú oddychovú jednohubku. Táto kniha je autorkin prvý román a podľa mňa ho zvládla bravúrne. Určite si prečítam aj jej ďalšie knihy, ktoré sa snáď čím skôr podarí preložiť.

01.11.2022 5 z 5

Psychohry Psychohry Leona Deakin

Musím sa priznať, že na začiatku knihy som bola z príbehu nadšená a prvá tretina knihy sa čítala sama. Bohužiaľ, po dalších a dalších kapitolách moje nadšenie opadávalo, kniha ma až toľko nepohltila, dej začal byť zdĺhavý a do čítania som sa musela nútiť. Niečo mi tam chýbalo a ani mi úplne nesadol štýl autorkinho písania. Ku koncu knihy sa ale dej rozbehol a nevedela som sa dočkať, ako to všetko dopadne. Páčil sa mi hlavne nápad knihy o psychopatoch, vďaka ktorému som sa dozvedela niečo nové o tejto skupine ľudí zo psychologického hľadiska, keďže autorka je certifikovaná psychologička. Toto bolo moje prvé stretnutie s autorkou a aj napriek tomu, že ma kniha úplne nedostala, ak by bolo pokračovanie, určite by som mu dala šancu a ďalšiu knihu zo série by som si prečítala. Aj napriek nejakým nedostatkom knihu hodnotím pozitívne a dávam ⭐⭐⭐⭐.

30.08.2022 4 z 5

Život a iné predsmrtné zážitky Život a iné predsmrtné zážitky Camille Pagán

Táto kniha obsahuje príjemné oddychové čítanie ako stvorené na leto a na dovolenku. Aj keď sa v ňom hovorí o ťažkej téme a chorobe -rakovine, nie je to žiadne depresívne čítanie. Autorka príbeh napísala s ľahkosťou a vtipom. Vďaka autorkinmu štýlu písania som knihu prečítala za pár dní. Určite tomu dopomohli aj krátke kapitoly a rozprávanie z pohľadu hlavnej hrdinky, vďaka čomu som sa rýchlejšie vžila do jej pocitov a konania. Príbeh obsahuje aj romantickú linku, ktorá je do príbehu pridaná nenútene. Toto je moja prvé stretnutie s autorkou a určite nie posledné, keďže som si pred pár dňami kúpila ďalšiu jej knihu a už sa neviem dočkať, kedy sa ponorím do jej ďalšieho príbehu. Knihu odporúčam hlavne nenáročným čitateľom, ktorí hľadajú príjemné letné oddychové čítanie.

21.08.2022 5 z 5

Maestra Maestra L.S. Hilton

Kniha MAESTRA je prvým dielom zo série Maestra a mojim prvým stretnutím s autorkou. Kniha je rozdelená na 4 časti. Bohužiaľ, zo začiatku som sa nevedela do knihy začítať a veľakrát som sa do čítania nútila a mala som nutkanie knihu odložiť a nedočítať. Keďže som typ čitateľa, ktorý musí knihu dočítať za každú cenu, knihu som s veľkou námahou dočítala, ale veľmi som ľutovala ten stratený čas. Príbeh ma začal baviť až od tretej časti, v ktorej sa dej trošku rozbehol a ja som bola zvedavá, čo bude nasledovať a ako to všetko dopadne. V knihe je príliš veľa detailných opisov obrazov a okolia, čo zbytočne odvracalo moju pozornosť od samotného príbehu. Ani postava hlavnej hrdinky ma neoslovila. V mojej knižnici ma čaká aj druhý diel zo série, ale pochybujem, že po ňom niekedy siahnem. A keďže nechcem už viac dehonestovať autorkinu snahu, ku knihe sa už nebudem vyjadrovať a moju recenziu ukončím tak, že knihu ani nebudem odporúčať iným čitateľom ako to mám vždy vo zvyku.

25.07.2022 2 z 5

Oko za oko Oko za oko Victoria Selman

Tento napínavý thriler je mojou prvou prečítanou knihou od autorky, a aj napriek nízkemu a negatívnymu hodnoteniu ostatných čitateľov sa mi príbeh páčil. Kniha sa mi veľmi dobre čítala, nevedela som sa od nej odtrhnúť, doslova som ju zhltla za jedno popoludnie. V knihe sa prelínajú 2 dejové línie - z pohľadu páchateľa a z pohľadu hlavnej hrdinky, ktorá sa špecializuje na ľudské správanie. Dej je doplnený aj o príbeh malého chlapca a jeho starkého. Páčilo sa mi, ako sa tieto príbehy spojili do jedného a postupne objasnili všetky skryté okolnosti. Určite tomu dopomohlo aj postupné odokrývanie minulosti hlavnej hrdinky i páchateľa. Hlavná hrdinka Ziba mi bola hneď sympatická (obľubujem ženské vyšetrovateľky), vďaka opisom jej myšlienkových pochodov som sa vedela do nej vcítiť a prežívať s ňou celý príbeh. Keďže Ziba je profilovačka, v príbehu nechýbali ani opisy neverbálnych prejavov postáv a ich význam. Autorka postupne odkryla aj totožnosť páchateľa, ale vôbec to neovplyvnilo napätie z knihy a zvedavosť, čo sa bude diať ďalej. Vraždy boli naozaj originálne, zvrátené a do detailu popísané. Preto túto knihu odporúčam hlavne čitateľom, ktorých neodradia brutálne vražedné scény.

18.07.2022 5 z 5

Jedz, modli sa a miluj Jedz, modli sa a miluj Elizabeth Gilbert

Tento autobiografický román pre ženy je mojou prvou prečítanou knihou od autorky. Ako sa uvádza už v anotácii, kniha je rozdelená na tri časti: Taliansko, India a Indonézia, ktoré obsahujú presne 36 príbehov. Prvú časť som zhltla ako malinu, páčilo sa mi hlavne rozprávanie v prvej osobe, krátke kapitoly a príjemný, jednoduchý a bezprostredný štýl autorkinho písania, ktorý bol navyše aj dobre a ľahko čitateľný. Na druhú stranu, do čítania druhej časti som sa miestami musela nútiť, ale tretia časť sa mi čítala už oveľa lepšie. Páčilo sa mi, ako autorka knihu napísala s ľahkosťou a nevtieravým humorom a ponúkla mi aj niekoľko hĺbavých myšlienok. Tak krásne a detailne opísala atmosféru Talianska, Indie aj Indonézie, svojim štýlom písania ma autorka dokázala vtiahnuť do deja, dokázala som sa vcítiť do jej situácie, prežiť s ňou každý pocit, myšlienku (okrem druhej časti, keďže hľadanie zbožnosti nie je moja parketa). Vďaka tejto knihe som si nielen oddýchla a zasmiala sa, ale zamyslela som sa aj nad mnohými vecami, ktoré by mohli zmeniť môj pohľad na život. Túto knihu odporúčam všetkým čitateľom, ktorí chcú prežiť príjemný a oddychový príbeh a ktorí Vám okrem toho aj vyčarí úsmev na tvári.

18.07.2022 5 z 5

Hrobka Hrobka Kate Mosse

Kniha HROBKA je druhým dielom zo série Languedoc a mojou prvou prečítanou knihou od autorky. Prvú knihu zo série - Labyrint som ešte nečítala, ale už ma čaká na poličke, a ja sa neviem dočkať, kedy sa znovu ponorím do jej tajomného deja, protože čítanie tejto knihy som si veľmi užila. Autorke sa podarilo napísať tajuplný príbeh a prepojiť históriu so súčasnosťou. Obidve dejové línie boli pre mňa pútavé. To, ako autorka opísala vône, farby, štebot vtákov, slnko vo vlasoch, či zimomriavky z hmlistého, ponurého prostredia bolo jednoducho dokonalé. Autorka výborne zachytila atmosféru príbehu a v niektorých častiach som mala pocit, ako keby som sa tam sama ocitla. Príbehu nič nechýbalo, bolo tam napätie, tajomstvá, záhady, mystika, láska, história, ale najmä nádherné opisy francúzskeho juhu. Kniha stojí určite za prečítanie, tak neváhejte a vyskúšajte.

09.07.2022 5 z 5

Ako sa zamilovať do blázna Ako sa zamilovať do blázna Rebekah Crane

Po prečítaní anotácie knihy som mala na chvíľu obavy, či nie som na tento typ knihy - young adult - pristará, ale obavy pominuli hneď po prečítaní prvých stránok. Veľmi rýchlo som sa začítala a stotožnila sa s autorkiným štýlom písania. Knihu som prečítala na jedno posedenie, čo svedčí o tom, že autorka vytvorila naozaj pútavý príbeh, ktorý opisuje reálne problémy mladistvých. Postupne som si začala uvedomovať, že to nie je klasický romantický príbeh. Príbeh sa skôr zameriava na budovanie priateľstva a priateľstvo samotné. Páčili sa mi životné príbehy hlavných postáv, o ktorých som sa chcela dozvedieť viac a viac. Táto kniha mi ponúkla realistický a hodnotný príbeh, ktorý odporúčam nielen mladším čitateľom, ktorým tento príbeh možno dokáže poskytnúť iný a nový pohľad na psychické problémy a ich zvládnutie, ale aj pre tých starších, ktorí hľadajú príjemné, oddychové čítanie na leto a ktoré ich obohatí o motivačné myšlienky.

14.06.2022 5 z 5

Bavilo ma žiť Bavilo ma žiť Abby Fabiaschi

Táto kniha obsahuje naozaj veľmi neobyčajný príbeh, prerozprávaný z troch uhlov pohľadov (Maddy, ktorá už nežije, jej manžela Bradyho a dcéry Eve), ktorý Vás vďaka autorkinmu štýlu písania okamžite vtiahne do deja a nečakaný záver. Kniha sa mi čítala veľmi dobre, určite tomu dopomohli aj krátke kapitoly, ktoré ma nútili pokračovať v čítaní. Páčilo sa mi, ako autorka na postavách ukázala, že zmierenie sa so stratou blízkej osoby je naozaj veľmi ťažké. Bolo pekné sledovať, ako si Brady a Eve postupne prešli rôznymi štádiami smútku a akceptácie so smrťou, a ako si pomaličky k sebe hľadali cestu a budovali svoj vzťah. Obzvláštnením knihy boli zápisky z Maddinho denníka. Okrem toho, že Vás tento príbeh chytí za srdce, ešte Vás aj obohatí o pekné myšlienky a životné pravdy, preto neváhajte a určite si túto knihu prečítajte. Ja ju budem odporúčať každému čitateľovi.

30.05.2022 5 z 5

Deň, keď sme zmizli Deň, keď sme zmizli Lucy Robinson (p)

Kniha obsahuje dve samostatné dejové línie hlavných ženských postáv, ktoré sú veľmi dobre vymyslené, uveriteľné a autentické a nečakaný záver. Z môjho pohľadu, príbehu nič nechýbalo - mal dávku romantiky, vtipu, štipku thrilleru a skvelú zápletku. Páčilo sa mi, že autorka čerpala námet od reálnych žien, ktoré sa ocitli v rukách tých nesprávnych mužov, a vďaka tomu som sa vedela lepšie vcítiť do prežívania a emócií oboch hlavných postáv. Obzvláštnením knihy bol samostatne písaný príbeh (kurzívou), ktorého postavy nemali mená a pretrvával takmer do polovice knihy. Autorka ma týmto príbehom poriadne zmiatla a odpútala moju pozornosť od hlavnej zápletky celého deja. Autorka sa s fantáziou čitateľov pohráva naozaj výborne a nové informácie dávkuje postupne. Ak si chcete prečítať príbeh, ktorý je emotívny, plný strachu o vlastný život, ale aj o priateľstve a nájdení skutočnej lásky, určite siahnite po tejto knihe.

29.05.2022 5 z 5

To najsladšie To najsladšie Jill Shalvis

Kniha To najsladšie je druhým dielom zo série Šťastný Prístav. Podobne ako v prvom dieli - Jednoducho neodolateľná - autorka ponúka pekný a oddychový príbeh. Tentoraz je v centre pozornosti najstaršia z troch sestier - Tara. Tara ako hlavná hrdinka celého príbehu pôsobila ako silná žena, ktorá si stojí za svojím a nevzdáva sa. Ford taktiež určite zaujme čitateľky, či už svojou veselou povahou alebo sexi výzorom. Časti s Fordom boli naozaj vtipné, nabité energiou a sexuálnym napätím. Skvelé tiež boli aj Tarine sestry Chloe a Maddie. Ak hľadáte jednoduchú romantiku, táto kniha je pre Vás to pravé, určite sa Vám bude páčiť nádherný koniec, ktorý pohľadí každú romantickú dušu.

23.05.2022 5 z 5

Nad priepasťou Nad priepasťou Mária Havranová

Romány pre ženy vôbec nevyhľadávam, ale túto knihu som prečítala za jeden deň, pretože je napísaná naozaj pútavo. Samotný príbeh bol spestrený aj básňami a navyše bol aj okorenený ľahkou erotikou. Vyvolal vo mne úsmev, dojatie, nadšenie, očakávanie a ďalšie neopísateľné pocity. Páčilo sa mi rozdelenie dejovej línie z pohľadu ženy - matky - manželky - milenky a muža - otca - manžela. Táto kniha určite stojí za prečítanie a verím, že Vás chytí od prvej strany a ktorú prečítate jedným dychom, rovnako ako ja. Je to reálne napísaný príbeh, ktorý sa môže stať ktorejkoľvek z nás.

23.04.2022 5 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Duch domu Ashburnů je prvou knihou zo série Strašidelné domy. Štýl autorkinho písania ma pohltil a do knihy som sa začítala pomerne rýchlo. Páčilo sa mi, ako autorka opisovala detaily domu, postavy, prostredie a dokázala navodiť tajomnú atmosféru, a ja ako čitateľ som mala pocit, akoby som sa v knihe sama ocitla. Túto knihu som si vybrala preto, že som si chcela prečítať iný žáner knihy, a preto som nemala od knihy žiadne očakávania. Mojim zámerom nebolo vybrať si knihu, pri ktorej sa chcem báť. Príbeh sa mi páčil a čítanie som si užila, aj napriek tomu, že som sa u čítania nebála. Pre mňa to bola príjemná, oddychová kniha s napínavými časťami a nadprirodzenými prvkami. Určite si od autorky prečítam aj ďalšie knihy zo série.

22.04.2022 5 z 5

Vyvolávač deště Vyvolávač deště John Grisham

Kniha sa mi veľmi páčila. Obsahuje napínavý, zaujímavý a hlavne ľudský príbeh z právnického prostredia. Autorov štýl písania sa mi veľmi dobre číta. John Grisham nikdy nesklame a vždy, keď si chcem prečítať dobrú knihu, tak siahnem po knihách práve od spomínaného autora, ktorý dokáže napísať neuveriteľne prepracované knihy, ktoré čitateľovi ponúkajú viac než len čitateľský zážitok. Páči sa mi, ako sa vždy dokážem stotožniť s hlavnou postavou a spolu s ňou prežívať celý príbeh. Túto knihu odporúčam, určite stojí za prečítanie. Čítali ste už túto knihu? Nerozumiem, prečo sa kniha volá Vyvolávač deště. Vie mi to, prosím, niekto vysvetliť?

30.03.2022 5 z 5

Dům Dům Simon Lelic

Po prečítaní anotácie som si myslela, že kniha bude klasický horor s ducharskou tematikou. Kniha ale mala v skutočnosti veľmi málo spoločné s týmto žánrom a jedná sa skôr o thriller. Do príbehu Jacka a Sydney som sa ihneď začítala. Kladne hodnotím, že dej bol prerozprávaný z pohľadu obidvoch postáv v prvej osobe, a preto sa mi kniha veľmi dobre a ľahko čítala a okamžite som bola vtiahnutá do deja. Bolo to desivé a nervy drásajúce čítanie, ktoré bolo síce trochu prekombinované a neuveriteľné, ale aj napriek tomu sa mi kniha páčila. A odporúčam ju hlavne pre čitateľov, ktorí majú radi nenáročné čítanie a zápletku plnú zvratov.

30.03.2022 5 z 5

Oblíbená sestra Oblíbená sestra Jessica Knoll

Román J. Knollovej v sebe kombinuje až vražednú rivalitu a súťaživosť medzi priateľkami v televíznej reality show. Kniha ma veľmi sklamala, nie som typ čitateľa, ktorý by knihy hodnotil negatívne, ale táto kniha sa mi vôbec nepáčila. Štýl, akým je kniha napísaná mi vôbec nesadol, ako thriller by som túto knihu ani nenazvala, chýbalo tam akékoľvek napätie, zvraty. Kladne hodnotím iba zaujímavú obálku a prepracovanie postáv. Autorka sa snažila vykresliť charakter, vzťahy, pocity a prežívanie jednotlivých postáv. Veľa krát som mala nutkanie knihu odložiť a nedočítať, ale to robím nerada, preto som knihu nakoniec s ťažkosťami dočítala.

23.03.2022 2 z 5