patricia8137 patricia8137 komentáře u knih

Genéza Genéza Robin Cook

12. diel zo série Jack Stapleton a Laurie Montgomeryová ponúka zaujímavú zápletku a nahliadnutie do nového odboru genetickej genealógie, čo považujem za veľmi originálne. Na tejto sérii sa mi páči, že nás autor vždy oboznámi s predchádzajúcimi dôležitými udalosťami z ostatných kníh zo série a čitateľ sa vďaka tomu dokáže ľahšie zorientovať v príbehu aj po dlhšej prestávke v čítaní. V tomto dieli sa musela Laurie vysporiadať s naliehavých zdravotným problémom - podstúpila mastektómiu (odstránenie všetkých prsných tkanív) a ooforektómiu (odstránenie vaječníkov), za čo ju veľmi obdivujem. Páčilo sa mi, že autor spomenul aj to, ako sa darí ich malej dcérke Emmke a že napreduje. Táto kniha sa mi čítala oveľa lepšie ako tá predchádzajúca (PANDÉMIA), ponúkla mi väčšiu dávku napätia, dej gradoval, aj keď v záverečnej časti bol vrah už známy, neubrali to na dramatickosti. Mne sa kniha GENÉZA veľmi páčila, aj napriek tomu, že niektorí čitatelia mali k tejto knihe výhrady, ja ju odporúčam.

27.02.2022 5 z 5

Jednoducho neodolateľná Jednoducho neodolateľná Jill Shalvis

Jednoducho neodolateľná je prvým dielom zo série Šťastný Prístav. Táto, na prvý pohľad, obyčajná kniha ma vtiahla do príbehu hneď počas čítania prvých stránok. Autorka ponúka pekný, príjemný, oddychový príbeh o troch nevlastných sestrách, ktoré po smrti matky prídu do malého mestečka Šťastný prístav, kde zdedia hotel. V centre pozornosti je prostredná sestra - Maddie, ktorá hľadá miesto, kde by sa mohla usadiť či dokonca miesto, kde by mohla nájsť samú seba. Rovnako sa však musí vyrovnať so sestrami či všetkým ostatným, čo jej skríži cestu. Príbeh je naozaj veľmi pekný, ľahký, plný úsmevných situácií, je plný lásky, vášne, sexu, príťažlivých mužov či vtipných obyvateľov mestečka, rozhodne vás prinúti usmievať sa a neodložiť knižku z ruky. Obľúbila som si všetky tri sestry, hlavne, Maddie, ktorá sa nakoniec dokázala vyrovnať s minulosťou. Nemám veľmi rada príbehy, kde sa hlavná hrdinka zamiluje už na tretej strane, ale keď som čítala ďalej, tak mi to v tomto príbehu až tak nevadilo. Veď kto by sa nezamiloval do vysokého, dobre stavaného muža s príjemným hlasom a prenikavými očami. Jax bol stelesnením dokonalého muža nielen po fyzickej stránke ale aj vďaka jeho dobrému srdcu. Kde tu sa objavili aj situácie, kedy bolo konanie postáv akoby neuvážené či nepochopiteľné, ale to autorke isto odpustíte. Páčili sa mi Phoebeine rady (matka troch sestier) na začiatku každej kapitoly. Ak hľadáte knižku, pri ktorej si chcete oddýchnuť a zabaviť sa, určite neoľutujete.

22.02.2022 5 z 5

Manželská zmluva Manželská zmluva Michelle Richmond

Ako ďaleko by ste zašli, aby ste ochránili svoje manželstvo?
Zaujímavá kniha s neobyčajnou témou. Nič podobné som ešte nečítala. Veľmi sa mi páčilo, že celý príbeh bol prerozprávaný z pohľadu muža. Vôbec mi to nevadilo a ihneď som sa do príbehu začítala. Páčili sa mi aj informácie o vzťahoch a manželstve, ktoré boli v knihe spomenuté v rámci Jakovej práce psychoterapeuta a manželského poradcu. Vďaka krátkym kapitolám sa kniha dobre čítala. Niektoré časti príbehu boli desivé a vyvolávali vo mne pocity napätia a strachu. Autorka vymyslela zaujímavé postavy, priblížila nám ich minulosť, aby sme mohli pochopiť ich činy a taktiež veľmi dobre vykreslila aj rôzne charakterové črty jednotlivých postáv. Záver knihy vo mne vyvolal zmiešané pocity a neviem sa k nemu relevantne vyjadriť. Aj napriek tomu sa mi kniha páčila a určite ju odporúčam aj ostatným čitateľom.

14.02.2022 5 z 5

Prevtelenie Prevtelenie Emma Donoghue

Táto kniha ma oslovila vďaka jej netypickej téme. Príbeh je inšpirovaný skutočnými osudmi európskych a amerických dievčat, ktoré v minulosti dobrovoľne odmietali potravu a v mene vyšších cieľov držali pôst. Autorka sa nám snaží priblížiť vtedajšiu dobu 19. storočia a vplyv vtedajšej morálky a cirkvi na osudy ľudí, hlavne to, čo dokáže nesprávne vyloženie náboženskej viery urobiť s mladým dievčaťom. Autorka vymyslela skvelé a zaujímavé postavy, ktoré môžeme v priebehu celého deja sledovať, ako sa postupne psychologicky vyvíjajú a menia. Oceňujem ako autorka vykreslila pocity a myšlienky postáv. Najviac ma oslovila postava novinára Byrnea, ktorá bola medzi všetkými veriacimi dobrým príkladom zdravého rozumu a ktorý bol pre ošetrovateľku Lib oporou, aby ani ona svoj zdravý úsudok nestratila. Mrzí ma, že začiatok knihy bol trochu pomalší, čo môže veľa čitateľov odradiť, ale zhruba v 3/4 knihy vás príbeh určite vtiahne do deja, odkryje sa zápletka a vy už si len budete užívať strhujúci príbeh. Mne osobne pomalší začiatok nevadil, akosi mi pasoval k celkovej atmosfére knihy.

07.02.2022 5 z 5

Kedy zabiť Kedy zabiť John Grisham

Kedy zabiť je autorovou prvou knihou. Má veľa autobiografických čŕt. Dnes už sa John Grisham právu nevenuje, ale 10 rokov zastupoval ľudí, nikdy nie banky, poisťovne či veľké korporácie, podobne ako hlavná postava Jake Brigance. Autorova bohatá právnická a politická prax mu poskytla zaujímavú a silnú tému pre túto knihu. Od Johna Grishama som čítala už viac kníh, ale táto kniha ma pohltila pre silný príbeh o rôznych podobách spravodlivosti. Najviac sa mi páčilo nahliadnutiu do zákulisia súdneho procesu, celá príprava na proces, výber poroty a to, ako sa porotcovia radili pred verdiktom. Po prečítaní príbehu si kladiem otázku: Je správne vziať spravodlivosť do vlastných rúk? Táto skvelá kniha ma prinútila zamyslieť sa nad odpoveďou. Román Kedy zabiť je pre mňa obohacujúcou ukážkou americkej justície 80-tych rokov a určite ho odporúčam všetkým milovníkom kníh z právnického prostredia.

04.02.2022 5 z 5

Vesmír na pleciach Vesmír na pleciach Jennifer Niven

Príbeh bol zaujímavý aj poučný zároveň, dozvedela som sa niečo nové o chorobe prosopagnózia. Kladne hodnotím originálne a inšpirujúce hlavné postavy, veľa krásnych myšlienok a krátke kapitoly. Páčilo sa mi, ako sa kapitoly striedali (z pohľadu Libby a z pohľadu Jacka) a ako sa vzájomne dopĺňali.
Obdivujem Libby za jej veľké srdce, odvahu a ako sa vyrovnala so všetkými zlými vecami v jej živote, ale predovšetkým za to, že sa s nimi naučila žiť a hľadať v nich to pozitívne. Obdivujem ju aj za to, ako sa naučila mať rada samú seba takú, aká je.
Jack bol veľmi originálnou postavou, obdivujem ho za to, ako každý deň musel čeliť svojej chorobe.
Autorke sa podarilo vymyslieť naozaj silné a inšpiratívne osobnosti.
Tento krásny príbeh o sile porozumenia určite odporúčam každému.
Citát z knihy: Kým si nažive, stále na teba niečo čaká a aj keď je to zlé, a ty to vieš, čo môžeš urobiť ? Nemôžeš prestať žiť. Truman Capote

10.01.2022 5 z 5

Mlč ako hrob Mlč ako hrob Brad Parks

'' Ahoj, prepáč, zabudla som ti povedať, že dnes popoludní idú deti k lekárovi. Skočím po ne do školy.'' - nevinná sms, ktorá zmenila život sudcovi Scottovi Samsonovi, jeho manželke Alison a ich dvom deťom, dvojčatám, Samovi a Emme. Kniha začína veľmi dobre, rodičom unesú deti, napätie stúpa, potom sa dej odohráva v prostredí súdu, čo môže niektorých čitateľov odradiť, ale ja mám rada knihy z právnickeho prostredia, a túto časť knihy som si užívala a potom ma príbeh úplne vtiahol do deja a prežívala som emócie hlavných postáv - absolútnu neschopnosť, panický strach, túžbu pomôcť, bezmocnosť, bolesť. Ich skúška ohňom im potvrdila to, ns čom v živote skutočne záleží. Na jednoduchej radosti z rodinného života, na láske, na radosti a najmä na dobrom zdraví. Koniec knihy bol úplne nečakaný a každé slovo v posledných kapitolách som hltala jedným dychom. A musím sa priznať, že som nezadržala ani plač. Knihu Mlč ako hrob určite odporúčam, pretože ponúka čitateľovi napínavý, zamotaný dej plný zvratov a nečakaných udalostí. Nenechajte sa odradiť časťou, ktorá opisuje prípady zo súdnej siene, táto kniha naozaj stojí za prečítanie, keď už ste sa do nej pustili, pretože by ste prišli o úžasný koniec.

05.01.2022 5 z 5

Keby zavolal Keby zavolal Rosie Walsh

Román o stratách - nálezoch, o vine - treste, o priateľstve - sebeckosti, o láske - nenávisti, o zúfalstve - nádeji, o živote - smrti. Kniha je rozdelená na tri časti, a musím sa priznať, že až tretia časť bola pre mňa najzaujímavejšia a najnapínavejšia z celej knihy. Srdce mi búšilo, oči mi jazdili od stránky ku stránke rýchlosťou blesku a nemohla som sa dočkať poslednej stránky. Príbeh bol nepredvídateľný. Pozitívne hodnotím aj to, ako sa autorka snažila príbeh vyrozprávať viacerými spôsobmi - z pohľadu Sarah, pomocou listov a správ od Sarah pre Eddieho a aj z pohľadu Eddieho. Túto knihu odporúčam, pretože dokázala vo mne vyvolať toľko emócií, čo som ani nečakala: prekvapenie, napätie, emócie z vlastných spomienok, z vlastných strát, dojatie, radosť. Človek, ktorý číta, prežije tisíc životov a vďaka Rosie Walshovej som mohla prežiť další krásný napínavý romantický príbeh.

02.01.2022 5 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Pravda, nebo lež je už moja tretia prečítaná kniha od COLLEEN HOOVER a opäť som dostala presne to, čo som chcela a potrebovala. Pútavý príbeh, ktorý ma ihneď vtiahol a od ktorého som sa nevedela odtrhnúť a prevracala stránku za stránkou, až kým som nebola na konci. Postavy, ktoré som striedavo milovala, neznášala, obdivovala aj nechápala, pri ktorých som mala pocit, že ich poznám a všetko som s nimi prežívala. No a po dočítaní som opäť len nemo pozerala na poslednú stranu a niekoľko minút premýšľala, čo som to vlastne čítala, čo s nimi teraz bude a čo mám teraz robiť ja. Určite túto knihu odporúčam, lebo dokázala vo mne vyvolať silné pocity a zabudnúť na všetko okolo. Človek, ktorý číta, prežije tisíc životov a vďaka Colleen som mohla prežiť další.

01.01.2022 5 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Skvelá kniha. Hneď po prečítaní prvých viet príbehu mi sadol štýl autorkinho písania a vtiahol ma do deja. Knihu som prečítala jedným dychom. Príbeh som hltala už od prvých prečítanych viet. Mne sa kniha veľmi páčila a určite ju odporúčam aj ostatným čitateľom.

12.12.2021 5 z 5

Kulka Kulka Mary Louise Kelly

Skvelá kniha. Hneď po prečítaní prvých viet príbehu mi sadol štýl autorkinho písania a vtiahol ma do deja. Knihu som prečítala jedným dychom. Prekvapilo ma hodnotenie ostatných čitateľov, ktorým sa nepodarilo do príbehu začítať, keďže ja som hltana príbeh už od prvých prečítanych viet. Mne sa kniha veľmi páčila a určite ju odporúčam aj ostatným čitateľom.

11.12.2021 5 z 5

Služobnica Služobnica Koethi Zan

Pútavo písaný thriller o dvoch ženách - obetiach. Príbeh je o psychickom nátlaku, fanatickom uctievaní vyššej moci a o správaní dvoch žien, ktoré sa obe stali obeťami. Táto kniha je ukážkou toho, ako môže výchova násilníckeho otca a neskôr vplyv psychopatického manžela posadnutého náboženskými víziami, poznačiť psychiku ženy natoľko, že sa u nej rozvinú psychické poruchy a rôzne bludy. Psychicky narušená žena neskôr drží v zajatí unesenú mladú ženu, ktorá sa snaží pochopiť choré myšlienkové pochody psychopatky tak, aby sa dokázala zachrániť.

24.01.2021 5 z 5

Skúška z lásky Skúška z lásky Jennifer Probst

Príjemné oddychové čítanie. Nečítala som ostatné knihy zo série, ale tento príbeh je veľmi pekne napísaný. Knihu hodnotím 5 ⭐.

17.10.2020 5 z 5

Teorie vraždy Teorie vraždy Andrew Mayne

To je neuvěřitelné! Mohlo to takto skončiť? Jediné, čo ma mrzí je, že ešte nevyšla ďalšia kniha a nedozviem sa ako Theov príbeh bude pokračovať. Tretí diel zo série sa mi veľmi páčil, bolo to skvelé čítanie plné napätia a novej zaujímavej témy.

Iluze Iluze Jeffery Deaver

Opäť skvelé čítanie. Piaty diel zo série začína napínavo. Kladne hodnotím prepojenie mágie a zločinu, príbeh je dobre čitateľný a čitateľ je stále v napätí. Páči sa mi ako má Deaver v každej knihe do detailu premyslený dej, zápletku, opis postáv, okolia. Knihu hodnotím 5 ⭐.

Kamenná opice Kamenná opice Jeffery Deaver

Další diel zo série - už štvrtý v poradí, sa autorovi Deaverovi opäť podaril. Kladne hodnotím ďalšiu postavu vo vyšetrovaní - čínskeho policajta a náhľad do čínskej kultúry. Dej je napínavý a Lincolne Rhyme je opäť puntičkársky.

Prázdné křeslo Prázdné křeslo Jeffery Deaver

Podľa môjho názoru, tretí diel zo série ponúka čitateľovi jeden z najlepších prípadov Lincolna Rhyma a Amélie Sachsovej. Príbeh sa mi páčil, lebo Lincoln vyšetruje prípad v prostredí, ktoré je preňho neznáme. Zaujímavá pre mňa bola aj postava teenagera a jeho záujem o hmyz. Výborná kniha, ktorá ponúka napätie a veľa zvratov. Avšak musím sa priznať, že Deaverove knihy čítam s väčším odstupom, aby som pozabudla na jeho štýl a dejovú šablónu.

13.08.2020

Slib mlčení Slib mlčení Linda Castillo

Napínavý thriller z amišského prostredia. Prvý diel knihy zo série s hlavnou hrdinkou Kate Buckholderovou je veľmi dobre čitateľný, sadol mi štýl autorkinho písania. Kladne hodnotím, ako autorka opisuje pocity postáv, ktoré prežívajú počas vyšetrovania vrážd a postupné odokrývanie ich minulosti. Určitě odporúčam a hneď siaham po ďalšej knihe zo série a teším sa, čo nového sa dozviem o začínajúcom vzťahu Kate a Johna a aké vraždy si tentokrát pre nás autorka prichystala.

Modlitba za mlčení Modlitba za mlčení Linda Castillo

Opäť skvelé čítanie. Napínavý thriller z amišského prostredia. Druhý diel knihy zo série s hlavnou hrdinkou Kate Buckholderovou je veľmi napínavý a dobre čitateľný. Páči sa mi postupné odokrývanie minulosti postáv a vývoj ich vzťahov. Kladne hodnotím aj to, ako autorka opisuje pocity postáv, ktoré prežívajú počas vyšetrovania vrážd.

Střípky ticha Střípky ticha Linda Castillo

Opäť skvelé čítanie. Napínavý thriller z amišského prostredia. Tretí diel zo série s hlavnou hrdinkou Kate Buckholderovou sa mi veľmi páčil, kladne hodnotím vývoj vzťahu medzi Kate a Johnom. Páči sa mi, ako autorka píše o minulosti a pocitoch postáv, o spôsobe odhalenia vraha. Každý diel zo série je napínavejší a už sa neviem dočkať, čo nového sa dozviem po prečítaní ďalšej knihy zo série.