papaja papaja komentáře u knih

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Klobouk dolů před panem Jirotkou, smála jsem se od začátku do konce. Filmová adaptace je bezvadně zpracovaná a po celou dobu čtení jsem si vybavovala scény z fimu, což vůbec nesnižovalo dojem z knihy. Supr knížka na fajn odpoledne venku.

12.05.2023 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Po přečtení jsem dala o hvezdu méně, ale po roce od přečtení dávám 5. Jedná se skutečně o jedno z nejlepších děl vůbec. Konec byl za mne trochu utahaný a měla jsem o něm trochu jinou představu ... Z hlediska aktuálnosti, promyšlenosti je autor absolutní génius. Myslím, že tuto knihu by si měl přečíst každý.

29.11.2022 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

V knihách Remarque je vše, aby člověk věřil všemu, co čte. Válečná literatura je mým oblíbeným tématem a když čtu mnohé autory, tak se všichni snaží o autenticitu, ale jedině dostanou člověka do fáze, kdy člověk přemýšlí nad reálností, zatímco u knih Remarque je člověk 100% vtažen do děje a věří všemu, co čte.

06.05.2018 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Knížku hodnotím s odstupem pár měsíců po přečtení. Knížku jsem šla číst s předsudkem a v tomto ohledu se žádné překvapení nekonalo. Knížku bych doporučila, jako četbu pro 2. stupeň, je to přeci jen hodnotnější četba, než dívčí románek. Kniha je psaná jednoduše a čtivě, takže je naštěstí raz dva přečtená. Autorce slávu přeji, ale četla jsem již 2 knihy a obojí byl velký podprůměr. Bohužel je z mého pohledu tato literatura ztrátou času, proto jsem byla naprosto šokovaná, když jsem se dozvěděla, že některé střední školy tuto autorku ve výuce zmiňují.

15.05.2023 3 z 5

Líbí se mi tenká hranice reality a nadpřirozena, kterou Murakami ve svém díle využívá. Jeho díla jsou skvělá, tato kniha je obsahově i stránkově objemná, ale přečetla jsem ji rychleji než mnoho knih, které měli stran 200. Miluju popisy běžných činností, které autor v knihách popisuje lehkým, přirozeným stylem.

21.06.2021 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Po dočtení knihy jsem uvažovala nad hodnocením a celkově nerozumím hodnocení této knihy. Autorka píše plitce, obsah působí dost uměle. Postava otce mi přišla nepříliš propracovaná. Samotný příběh byl celkem dobrý, ale celkově mi to přišlo napsané tak, aby byl čtenář v napětí, šokovaný, ale nemělo to přirozený spád. Postava hlavní hrdinky a její nemluvení mi přišlo vůbec zvláštní, kdyby bylo vynechané, tak to knížce maximálně přidá do plusu. Myslím, že všichni, kdo dali autorce 4-5 hvězd by měli zabrousit do klasiků a zkusit trochu náročnější literaturu, věřím, že by pak hodnocení vypadala jinak! Ráda si přečtu něco na oddech, ale nedám tomu pak 100 % a pět chválou do nebes.

18.06.2021 2 z 5

Geniálně humorná knížka, velice čtivá, přesto jedno mínus mám a to, že pro ty kdo neumí německy přijdou o spoustu žertíků, ale musím přiznat, že při čtení jsem si stále představovala film, protože je až neuvěřitelné jak si sou postavy v knize a filmu podobné :)

23.11.2011 5 z 5

Miluj bližního svého Miluj bližního svého Erich Maria Remarque (p)

Remarque je jednoznačně báječný autor, ovšem pokaždé, když od něj čtu nějakou knihu mám strach o všechny postavy, protože je "vrahem" svých postav, proto byla celkem příjemná změna, že mnoho postav tohoto příběhu přežilo a dá se říci, že příběh vlastně skončil dobře :)

23.11.2011 5 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Ráda si rozšiřuji obzory žánrů, které nejsou zrovna můj top. Tohle byla jedna z nich, bohužel se mezi oblíbené autory tato dvojice nezařadí. Z knihy jsem cítila předvídatelnost, nereálnost a plitkost, rozhodovala jsem se 2, 3 hvězdy. Bohužel se kniha velmi brzy jistě zařadí na seznam "o čem,že ta kniha byla".

08.05.2023 3 z 5

Škvár Škvár Charles Bukowski

Po několika letech odkládání jsem se konečně dostala ke knize od Bukowskiho díky výzvě a určitě ne naposledy. Kniha mě bavila od začátku do konce.

16.11.2018 4 z 5

Rozmarné léto Rozmarné léto Vladislav Vančura

S většinou komentářů nemohu souhlasit, pokud by byla kniha psaná běžným jazykem, byla by vlastně úplně o ničem. Celkově knihu hodnotím na 3 hvězdy. Kniha se sice nezařadí mezi mé oblíbené tituly, ale za přečtení stojí. Příběh byl jednoduchý, veselý, ale hlavně se mi velice líbila hra se slovy, úžasné.

16.11.2018 3 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Nemohu uvěřit výši hodnocení. Pokud jde o vyprávění babičky, tak nebylo úplně špatné, ale bylo z toho cítit, že autorka je z USA a nemá k tomuto tématu blízko. Chyběly tomu propracované detaily/podrobné vnitřní pocity, které vytvářejí autentičnost příběhů, celou dobu jsem se nemohla úplně začíst, příběhu jsem nevěřila. Pokud jde o 1. a 3. část - vyprávění pekařky a vyšetřovatele, tak to byl velmi slabý a naprosto předvídatelný příběh. Jediné, co v knize hodnotím opravdu kladně je vyprávění přerodu malého kluka v důstojníka SS. Váhala jsem mezi ** a ***.

06.11.2017 3 z 5

Myši Natálie Mooshabrové Myši Natálie Mooshabrové Ladislav Fuks

Tato kniha mi dala hodně zabrat, ale nebylo to kvůli špatnému tématu, nebylo to špatným zpracováním, ale .... Od začátku do konce mi bylo paní Mooshabrové líto, stále jsem si říkala, ať je konec a to její utrpení skončí. Kniha rozhodně stojí za přečtení, řekla bych atmosférou splnila, co jsem od knihy očekávala, rozhodně bych od pana Fukse neočekávala nic méně ponurého a zvláštního. Pan Fuks dokázal v knihách nastolit tak zvláštní atmosféru, která je originální a mistrná. Kdyby takto uměli psát autoři dnešních krimi sérií!

12.05.2023 4 z 5

Báječná léta pod psa Báječná léta pod psa Michal Viewegh

Kdybych si knihu přečetla dnes, tak určitě nedostane 5*, ale je to jeden z titulů, který mě přivedl ke čtení, pár let po tom, co jsem vyrostla z dívčích románků jsem nepřečetla ani řádku. Díky Vieweghovi jsem znovu začala, takže nemůžu než děkovat 

21.06.2021 5 z 5

Nazí a mrtví Nazí a mrtví Norman Mailer

Klobouk dolů před autorem, u nás nepříliš čtený autor a za mě je to obrovská chyba. Kniha je skvěle strukturovaná, moc se mi líbili vložky o životě v civilu jednotlivých aktérů. Nápad na vhled do života celého útvaru napříč šaržemi je vynikající. Kniha naprosto předčila má očekávání, není to jen kniha o válce, ale psychologický román, který musí každého připoutat. Kniha pojednává o válečných strategiích, pracovní morálce, mezilidských vztazích i vnitřních monolozích jednotlivců.

18.06.2021 5 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Pro ty, co chtějí, je to kniha plná citátu, myšlenek do života. Pro ty, co nechtějí, je to milý pohádkový příběh.

07.11.2017 5 z 5

Velice propracovaný děj, napínavý příběh, napsaný formou deníku, což dokáže čtenáře opravdu vtáhnout do děje, vřele doporučuji! Je tomu už pár let, co jsem ji četla, ale je to jedna z knih, na kterou nelze zapomenout.

01.12.2011 5 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Kniha plná nebezpečných skrytých přirovnání a významů, chytlavá, čtivá a působí velice realisticky, těžko uvěřit že je celý příběh smyšlený.

26.03.2011 5 z 5

Les oběšených lišek Les oběšených lišek Arto Paasilinna

Ke knize jsem se dostala díky názvu a zvláštní obálce, bez velkých očekávání. Byla jsem knihou velmi mile překvapena, je bláznivá, plná černého humoru. Kniha je sice z kategorie odpočinkových knih, ale nasmála jsem se tolik, že jsem se neubránila 4*, k autorovi se určitě ještě vrátím a to už plná očekávání.

21.06.2021 4 z 5

O rodičích a dětech O rodičích a dětech Emil Hakl (p)

Kniha mi přišla jako divadelní hra pro jednoho herce ... výzva. Každopádně jsem po pár stránkách nahlížela dál a dál, kdy se konečně začne něco dít ... no tato kniha mě rozhodně nepřesvědčila o tom, že má smysl vybírat si knihu jen proto, že dostala nějakou cenu.

16.11.2018 3 z 5