PanKrbec PanKrbec komentáře u knih

Černočerná tma Černočerná tma Stephen King

Mně osobně se nejméně líbila hned ta první povídka "1922", která mi, až na samotný závěr, připadala zbytečně utahaná a tím pádem nudná. Příběh samotný i vykreslení venkova a atmosféry té doby se mi líbilo, ale mohlo to být vše klidně o polovinu kratší. Ostatní tři povídky už se mi líbily hodně a vylepšily tak mé pocity z knihy jako celku.

25.07.2023 4 z 5

Umřel jsem v sobotu Umřel jsem v sobotu Josef Formánek

Hodně zvláštně a originálně napsaná knížka s jakou jsem se dosud nesetkal. Vše už tu napsali ostatní a není třeba to opakovat. Mně se libila, jen se mi zdála dost krátká a tak si určitě přečtu i tu knihu, na kterou se autor odvolává a vlastně na ni navazuje.

05.04.2020 3 z 5

Vášně a boje Polyxeny z Lobkovic Vášně a boje Polyxeny z Lobkovic Jiří Hanibal

Příběh se mi líbil a zase jsem se dozvěděl něco o čem jsem neměl ani tušení, jen škoda, že nebyl delší. Myslim tím hlavně to, že i zbytek života Polyxeny byl zajímavý a to i z historického hlediska (jak jsem se právě dočetl na netu). Kniha se mi četla lehce, sfoukl jsem jí za dva a půl večera, jen mi trochu vadilo, že se několikrát opakovaly stejné fráze či věty.

17.01.2020 4 z 5

Kráva nebeská Kráva nebeská David Duchovny

Mně se knížka líbila moc. Víc tedy první půlka, která mi přišla vtipnejší, ale i tak se mi to četlo v podstatě samo. Vzhledem k těm lehce nadprůměrným recenzím a hodnocení (67%), jsem od knížky zas tak moc neočekával, ale o to víc jsem byl mile překvapen a to už po pár prvních stránkách. Viděl bych to tak na 4 a půl hvězdy.

09.09.2019 5 z 5

Něco si vymysli Něco si vymysli Chuck Palahniuk

Je to první věc, co jsem od Ch. P. četl a z počátku jsem byl dost v šoku a chvíli (pár povídek) mi trvalo, než jsem se s tím srovnal. Nakonec se mi některé povidky líbily hodně (Zombíci, Životní realita, Red Sultan's Big Boy), další méně a některé vůbec. Mám ale v plánu, že si celou knihu přečtu nekdy v budoucnu ještě jednou, to už budu vědět do čeho jdu a možná pak bude i moje hodnocení vyšší. Teď to vydím tak někde mezi 2,5 až 3.

12.07.2019 3 z 5

Kosti svaté Brigity Kosti svaté Brigity Philip Freeman

Knížka se mi vůbec nelibila, četla se sice lehce, ale ten děj a jednání postav mi připadalo naivní, nevím přesně jak bych to popsal, připadalo mi to skoro jako parodie nebo knížka pro děti (tomu ale odporovaly dvě drsnější scény). Několikrát jsem měl nutkání knížku odložit, ale to ze zásady nedělám.

26.10.2020 2 z 5

V podezření V podezření Michael Robotham

Knížka se mi četla velmi dobře. I přesto, že není nejkratší a já nejsem zrovna rychločtenář, tak jsem jí přečetl za necelé dva dny. První ze tří částí se mi libila moc. I pak se mi to libilo vlastně pořád dost, ale dojem mi kazilo to, že hlavní hrdina pořád "neviděl" to, co mne už napadlo. Kdyby nad tím alespoň zauvažoval (já furt čekal, kdy už mu to dojde), ale ne, skoro na konci mu to musel někdo říct. Přitom jako psycholog by na to musel přijít dřív než já :-) Tím tomu ubírá na uvěřitelnosti.

30.04.2020 4 z 5

Břeh temné vody Břeh temné vody Joe R. Lansdale

Čekal jsem krimi thriller a z počátku to tak i vypadalo, ale ten to nebyl. Četlo se mi to celkem lehce. Libilo se mi, jak byla vykreskena celková atmosféra, bída, ponurost, jižanský rasismus a domácí násilí nebo spíše takový celkový přístup těch "hodných" pánů a taky tam jsou občas celkem dobré hlášky. V knize je pár pravopisných chyb, ale co mi rvalo uši nebo tedy spíš oči bylo to, že všude (vyjma jednoho případu, kde to bylo správně), tam kde se psalo o kolečku (jako o tom zahradním či stavebním), tak to bylo v množném čísle, jakože přivezli kolečka, kolečka vrzala... Možná, že je překladatelka z města a kolečko nikdy neviděla ani o něm neslyšela :-) Celkové se mi to ale docela libilo.

23.01.2020 4 z 5

Růže bílá, černý les Růže bílá, černý les Eoin Dempsey

Knížka se mi celkem libila, hlavně první 2 třetiny, četla se mi velice lehce, zvládl jsem to za večer a kousek. Některé situace mi ale připadaly nereálné a některé zas nelogické. Také mi vadilo dost překlepů a pravopisných chyb, na jednu knihu jich je až moc. A taky ty opakující se fráze (jak už tu někdo psal), třeba ta o zraněných vojácích bez očí a nohou, se v knize opakuje 3x. S tím si mohl dát překladatel určitě více práce.

08.12.2019 3 z 5

Kde zní zpěv krkavců Kde zní zpěv krkavců Klára Kubíčková

Hodně moc se mi líbí obálka. Tady není snad ani jediná záporná recenze a tak jsem se rozhodl napsat pár slov, abych to trochu vyvážil :-) Mně se to nelíbilo a o to víc, že jsem na základě recenzí, čekal víc. Na mne to působilo, jako když to napsala třináctiletá slečna krátce po tom, co v TV shlédla sérii o HP. Fakt jsem si během čtení, říkal, že hned jak to dočtu, musím si něco přečíst o autorce a že třeba jí je vážně 13 +/- (tak to bych jí musel pochválit, ale takhle ne). Na druhou stranu, to není knížka pro mne, já nejsem cílová skupina (proto nehodnotím hvězdičkami) a jestli se to líbí dětem a mládeži, tak je to OK.

30.03.2022

Slepí ptáci Slepí ptáci Ursula Poznanski

Komentářů už je tu dost, tak jen krátce, mně se to docela líbilo, za mne tak 3,5 *. Vadilo mi, ale pár věcí v překladu, asi nejvíc neustále používané slovo "Kupice". To jsem do teď snad nikde nečetl, ani neznám nikoho, kdo by ho používal, ale tady bylo použito tolikrát, že už mne to s...iritovalo. A pak i když jsem originál nečetl, jsem si v podstatě jistý, že "Peng" tam určitě nebylo a paní překladatelce, bych chtěl vzkázat, že "Ping" v tomto případě není jen citoslovce ! Ale jinak se mi to četlo dobře.

22.02.2022 3 z 5

Bouře Bouře Régine Deforges

Mně se to líbilo, jen mi to přišlo hodně krátké. Až tak, že jsem to ani nechtěl komentovat a hodnotit. Možná to mohlo být delší, ale asi né o moc, protože líbilo by se mi to i potom nebo spíše bavilo by mne to ještě číst?! Takže asi to je takové jaké to být má a hlavně, jake to autorka chtěla mít :-)
Ale co ten doslov. Co z pana pana překladatele udělalo odborníka, to že umí Francouzsky? To asi né. Z toho co píše, je evidentní, že tomu nerozumí vůbec, ale podle toho jak to píše, si ale asi myslí že je tím pravým erudovaným odborníkem, který se musí se čtenáři podělit o své nazory. Připadá mi to, že nakladatel potřebovat trochu vice textu, když je příběh tak krátký, ale tohohle?! Úplně mi to zkazilo celkový dojem z knihy a to až tak, že jsem to sem musel napsat, ač jsem to původně vůbec neměl v plánu :-)

25.02.2021

Možné násilí Možné násilí Dror Mišani

Na základě komentářů tady jsem měl větší očekávání. První díl jsem nečetl (a popravdě, už asi ani nebudu) a tak mne nejvíce zaujal úplně odlišný styl nebo systém práce vyšetřovatelé v Izraeli. Je to úplně něco jiného, než jsem četl doposud nebo jak to funguje u nás ;-) Četlo se mi to celkem lehce, ale jednotlivé postavy byly na můj vkus vykresleny dost málo a hlavně příběh se mi jevil nesouvisle, někdy až chaoticky či nelogicky nebo jako když v něm části chybí. Původně jsem ani žádný komentář psát nechtěl, ale vzhledem k tomu, že do teď jsou tu v podstatě jen samé pozitivní, tak jsem musel, aby tu také zazněl názor z druhé strany :-)

13.02.2021 2 z 5

Prokletí Prokletí Chuck Palahniuk

Hustý. Moje druhá knížka od Ch. P. a tentokrát jsem z ní nadšen. Částečně je to ale asi i tím, že jsem k četbě přistupoval s obavami (které ve mne zasela má první zkušenost s Palahniukem) a o to víc mne mile překvapila.

03.03.2020 5 z 5

Příběh jako takový se mi líbil, ale knížku jsem četl nezvykle dlouho, nějak mi to nešlo. (Seriál jsem neviděl.) Jednotlivé kapitoly na sebe většinou úplně plynule nenavazovaly. Spíše to byly jednotlivé zážitky nebo úseky ze života vypravěčky a to mi asi dávalo prostor knížku odložit a nenutilo mne to číst dál a dál. Některé kapitoly se mi líbily víc, některé míň. Dal bych spíše 3,5 hvězdy.

06.02.2020 4 z 5

Kolaps západní civilizace Kolaps západní civilizace Eric M. Conway

Nápad je to super a text se mi libil, ale trochu mne zklamal rozsah a zpracování knihy. Jedná se vlastně jen o esej, která vyšla v časopise a pro knižní vydání byla autory trochu upravena a rozšířena. Knížka je menších rozměrů a má jen 127 stran, ale sama esej má jen necelých 54 těchto malých srtan. K tomu rozhovor s autory, tři mapky a taky dost zbytečných stránek. A pro mne byl i přebal jedním z kandidátů do čtenářské výzvy 2020 za obálku, která se mi nelíbí. Za přečtení a hlavně i za následné zamyšlení to rozhodně stojí a mohu to všem doporučit.

13.01.2020 3 z 5

Měsíční tygr Měsíční tygr Penelope Lively

Mně se to líbilo, sice přesně nevím proč, ale líbilo. Chvilku mi trvalo, než jsem se do toho začetl, ale pak se mi to četlo lehce a nakonec mi bylo líto, že knížka není delší, že toho v ní není víc.

17.12.2019 4 z 5

Mládí Mládí Paolo Sorrentino

Mně se knížka docela libila. Není to žádná akční jízda, naopak, odvíjí se pomalu a v poklidu. Je hlavně o emocích. Chvilku mi trvalo, než jsem si zvykl na to, že je to psané jako scénář, ale to trvalo jen pár prvních stránek No, kdyby to taky trvalo déle, byl bych na konci ???? Knížka je fakt krátká, rozdělená na hodně i velmi krátkých kapitol. Viděl jsem i film a taky se mi libil i když, tam mi některé pasáže přišly zbytečně utahané. V knížce to bylo v pohodě. Přestože to není žánr, který běžně čtu, knížka mne bavila a určitě jsem si z ní i něco odnesl. Spíše bych dal lepších 3 a půl ⭐

05.11.2019 4 z 5

A Bůh pravil: Budiž Jonáš A Bůh pravil: Budiž Jonáš Sebastian Niedlich

Tahle druhá autorova knížka se mi libila o trochu vic než jeho prvni (Smrt a jiné vrcholy mého života) i když ani ta nebyla vůbec špatná.

16.07.2019 4 z 5

Trojjediný prst Trojjediný prst Elsa Aids

Na rozdíl od jiné autorovi knížky "Kniha omezení", která se mi líbila hodně, tak téhle jsem vůbec nerozuměl. Působilo to na mne, že když to autor psal, musel být hodně zhulenej, ale já když to četl, tak jsem nebyl, tak asi proto jsem se s tím nepotkal. Na druhou stranu, já poezii vůbec nerozumím a tak můj názor není směroplatný :-)

29.08.2022 1 z 5