Paja.T Paja.T komentáře u knih

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Malého prince čtu pravidelně každý rok a opravdu tam vždycky najdu něco nového.

24.08.2012 5 z 5

Nevyšlapanou cestou Nevyšlapanou cestou M. Scott Peck

Výborná knížka, ukázala mi mnoho věcí z života a jak se zase jiným pohledem dívat na lidi i svět. Nejedná se o duchovní balast, který je dnes všude, ale o kvalitní knihu.

10.06.2016 5 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Kniha plná milostných hrátek, sebevražd, ale i emocí a filozofického náhledu na svět. Děj je jednoduchý, ale za to poutavý a velmi dobře se čte.

23.10.2012 5 z 5

Sama sobě majákem Sama sobě majákem Kateřina Rezková

Spíš takový deníček vcelku normální holky, kvůli tomu nemusela vydávat hned knížku. Přijde mi, že dneska musí mít knížku snad každý (bohužel i ti, co na to vůbec nemají), jen aby to sypalo a dotyčný byl "cool". Pár pasáží bylo fajn, jinak celkem nuda a hodně gramatických chyb.

01.08.2018 2 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Čekala jsem od knížky více, větší vtažení do děje, něco, čím by mě příběh zasáhl. Bohužel se tak nestalo a s politováním musím říct, že se mi líbil více film, což se stává zřídkakdy.
Jinak jsou zde určitě zajímavé charaktery na další zamyšlení.

01.09.2013 3 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Harry Potter - moje srdeční záležitost. Mým snem je jednou přečíst a vlastnit tento díl v co nejvíce jazycích.

24.08.2012 5 z 5

Smuténka Smuténka Jan Skácel

Autor vystihl přesně to, co se slovy tak těžko popisuje, pocity hluboké melancholie, ale i jakéhosi zvláštního souznění. Básničky mě velmi hluboko zasáhly.

08.10.2014 5 z 5

Ekonomie dobra a zla Ekonomie dobra a zla Tomáš Sedláček

Super spojení ekonomie, filosofie, literatury a historie. Spousta inspirace k dalšímu zamyšlení.

18.08.2014 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Kniha se četla velice dobře. Zajímavý námět, jen děj je stálý, bez větších výkyvů a zvratů, které mi tam malinko chyběly. Konec předvídatelný.

14.07.2014 4 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Čekala jsem více..
Sice silná myšlenka, nad kterou stojí za to se chvíli pozastavit, ale podle mě by to šlo více rozvést, například více zápletek. Nevyhovoval mi dialog bez uvozovek.

15.10.2013 3 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Skvělá. Murakami opět nezklamal. Vždy mě pohltí jeho otevřený přístup, zajímavé myšlenky, nedokončené úvahy. V této knížce se mi líbilo propojení tvrdé reality s nadpřirozenem, které se vzájemně tak lehce proplétají.
Hlavním motivem stejně jako u většiny děl Franze Kafky je pocit vyřazenosti a izolovanosti v kontrastu s humorným a ironickým líčením. A také tragická a bezvýchodná ukončení příběhů.
Je zde vyřčeno mnoho otázek, na které si čtenář musí najít odpověď sám.

11.07.2013 5 z 5

Cantervillské strašidlo / Obraz Doriana Graye Cantervillské strašidlo / Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Obraz Doriana Graye je skvělá knížka, kde se musíte zamyslet nad sebou a nad životem. Je zde i určitá mystika a transformace duše člověka, která se zobrazuje na tajemném obraze.

02.12.2012 5 z 5

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Nesmírně slohově bohatá kniha, líčení pocitů, které člověka zasáhne.

26.09.2014 4 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Celou dobu velice depresivní kniha, která chladnokrevně útočí na pocity. Ukazuje, jak člověka dokáže změnit ideologie.

26.09.2014 4 z 5

Prázdné místo Prázdné místo J. K. Rowling (p)

Sociologická sonda do společnosti. Člověk se zamyslí. Svým skvělým vypravěčským stylem Rowlingová nezklamala, a tak i přes přílišné natahování a líný děj, se knížka četla dobře.
Čekala jsem ale víc, zajímavější zápletku, trochu napětí..

01.06.2014 3 z 5

1Q84: Kniha 1 a 2 1Q84: Kniha 1 a 2 Haruki Murakami

Děj zajímavý, ale přijde mi celý až příliš zdlouhavý a zbytečně natažený. Jinak Murakami opět útočí na člověka, a to až do morku kostí, v otázkách lidství, nitra člověka samého, co je dobro a co je zlo.. Představy, realita a fantazie okolo sebe tančí.
Ale občas mi přišlo, že určité části byly psány jen z povinnosti, na přání čtenářů, autor se do toho plně nevložil. Těžko se mi četla mluva Fukaery, ale to je jen subjektivní pocit, autentičnost postavy to splnilo.
Velmi se mi líbila postava Aomame.
Jsem zvědavá na třetí díl.

18.04.2014 3 z 5

Když se do příběhu vžijete natolik, že i slzička vám ukápne... Další skvělý Murakamiho román, společně s Norským dřevem též klasický bez surrealismu a fantastických podnětů.

Příběh sleduje život hlavního hrdiny jedináčka Hadžima. Důležitá pro něho je první tajemná kamarádka Šimamoto, kterou ztratí a potká až jako úspěšný třicátník, rozhoduje se pak mezi rodinou, prácí, zázemím, jistotou, zkrátka šťastným, ale obyčejným stereotypním životem, avšak zároveň ho to táhne někam dál, kde sídlí jeho hluboké city a něco, co dává jeho životu smysl, tajemnost, ale také nejistota a smrt.
Velmi mě zaujal také příběh Izumi, která se do Hadžima jako děvče zamilovala, ale on ji podvedl s její sestřenicí a Izumi uškodil natolik, že tím zůstala poznamená napořád. Jednou zahlédl Izumi a její prázdné oči, bez výrazu. Myslím, že i díky tomu a podpoře od Jukiko se nakonec rozhodl to nevzdat.

02.10.2013 5 z 5

Kuře melancholik Kuře melancholik Josef Karel Šlejhar

Tato knížka mě dojala, donutila mě přemýšlet o životě, o chování lidí, o sobě...

02.09.2013 5 z 5

Když Nietzsche plakal Když Nietzsche plakal Irvin D. Yalom

Knížka se především zaobírá nitrem člověka a jsou do románu vtaženy osobnosti, které daly v podstatě základ psychologii jako takové. Tuhle knížku rozhodně doporučuji všem, co chtějí studovat psychologii nebo je aspoň baví kličkovat složitým nitrem člověka.

16.09.2012 4 z 5

Afterdark Afterdark Haruki Murakami

Murakami mě tentokrát zklamal. Děj téměř žádný, kniha mě nudila. Dvě hvězdičky za barvité popsání některých pocitů a zvláštní kamerové pojetí.

01.06.2016 2 z 5