painthers painthers komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Napřed mě přepadala tíseň z toho, jak náročný musel být v této době v hornickém kraji život no a pak jsem to jedním dechem dočetla. Skvěle zpracovaný meziválečný českopolský pohraniční konflikt. Těším se na další díl!

26.05.2023 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Druhý díl se mi líbil ještě víc jak ten první, asi i kvůli tomu, že poslední stránky už popisují dobu dětství a mládí mých prarodičů. Několikrát jsem si u čtení vzpomněla na jejich vyprávění, na vyprávění dědy, který byl nuceně poslán kopat zákopy na východní frontu.
S babičkou už ani jeden nežijí a při opakované připomínce toho, jak strašná musela tahle válečná doba pro všechny být, mi opět chybí. Doufám, že nikdo z nás ani našich dětí nebude muset tohle zažívat. Autorce děkuji za poutavý příběh, který není schopen člověk přestat číst, dokud neotočí poslední stránku.

23.07.2023 5 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

Uf. Autorka má velký talent se svým stylem dostat člověku pod kůži a ta kniha je pak dost ostrá. Chvílemi asi jedna z nejostřejších, co jsem kdy četla. U toho s lehkostí klouzá přes poetické popisy přírody a hřitova, přes moudra, někdy až příliš naturalistický popis stáří, zapomínání, samotu až přes ironické poznámky k osudu a temný humor. Zadařilo se i více dějových linek, které provádí člověka příběhy, které dělí desetiletí lidských osudů.
Jestli autorku ještě neznáte, tak tohle opravdu stojí za pozornost. Nejen pro společensky zásadní téma, ale za mě i jako literární počin. Dávám plný počet a doporučuji.

25.01.2024 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Na knihách od Tučkové se mi líbí, že vezme reálnou část české historie a přetaví ji poutavým románem do popularizační podoby pro běžného čtenáře. Bílá voda je zejména o perzekucích církve za socialismu, vyobrazuje ke konci ale i “temnou stránku církve v podobě mocenského a často rigidního aparátu. Myslím, že snaha destrukce církve socialistickým státem a komunisty u nás byla silná, desítky let devastující a mající své stopy bohužel až do přítomnosti. Jsem moc ráda, že tohle téma autorka vytáhla na povrch. Náročné čtení, ale doporučuji!

21.01.2024 4 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Doufám, že tim někoho neurazim, ale přišlo mi to trochu jak seriál Ulice pro lepší lidi z Prahy. Pozorujeme život muže vlastnícího kadeřnictví jak lítá z lásky do lásky a prožívá rozchody, jak vychovává děti, jak prožívá krizi středního věku.
Současná “společenská” literatura není úplně žánr, který čtu. Co se Hartlovi ale nedá upřít, je čtivost. Pokud chcete něco oddechového na zimní večery nebo na léto na pláž, u čeho nebudete muset přemýšlet, tak berte.

20.01.2022 3 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Četla jsem jako první Tiché roky, a po těch byla Hana lehkým zklamáním. Příběh se mi zdá od začátku lehce průhledný, některé části knihy mi vyloženě připadaly dělané pro dramatický efekt - třeba když Hana na otázku, co znamená být Žid, ukáže svoje tetování z koncentráku. Malinko to dělá asi i výběr tématu - prostě když chceš napsat něco smutného, sáhni s jistotou po koncentrácích.
Jinak kniha čtivá, to zas celkem jo. Snad tim komentářem někoho neurazim.

10.08.2023 3 z 5

Jeho království Jeho království Mika Waltari

Waltari prostě patří mezi jedny z mých nejoblíbenějších spisovatelů. Knihu jsem dostala půjčenou, nevěděla jsem předem, o čem bude. Nadchla mě hned už jen tím, že se věnuje jednomu z nejdůležitějších příběhů lidstva - tedy Ježíši Nazaretskému. Pokud tedy nejste zrovna na to, abyste četli Evangelia, tahle kniha může dát fiktivní cestou alespoň přibližný obrázek o tom, co se tenkrát v Jeruzalémě stalo.

06.08.2020 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Po dlouhé době beletrie, která mě bavila. Nejvíce mě zaujalo prostředí karpatských vrchů, kde se kniha povětšinou odehrává. Kopce, bouřky, čarodějnice... Kniha má v sobě nějaké tajemné kouzlo, a dobře se četla. :-)

09.12.2019 5 z 5

Tak tohle byla čistá radost pro tu část mojí duše, která by šla nejradši hned do lesů. Některé postavy jak kdyby mi mluvily z duše nebo prožívaly to, co někdy v lesích prožívám já - vítr ve větvích, blížící se bouřku, mraky honící se po kopcích a pak to ticho, které k člověku promlouvá. Toto nejspíše nikdy nebude moje cesta, protože většinově jsem pohodlná, mám ráda svůj domov a zázemí a nevydržela bych na jednom místě, nicméně ke dvěma rozhovorovaným bych nejradši jezdila na měsíc na pravidelnou rekreaci! :-)

19.07.2023 5 z 5

Krásný, krátký, moudrý, dojemný.
Doporučuji.

21.10.2023 5 z 5

Divoké labutě Divoké labutě Jung Chang

Asi k tomu nemám víc co dodat, jak komentující níže. Knihu zařazuji do doporučuji, protože je myslím opravdu zásadní pro historický kontext toho, jak kruté jsou diktátorské nebo totalitní režimy (protože socialismus, jaký jsme tu měli my, toho byl jen malý čajíček na ukázku). Ráda bych, aby tuto knihu měli na výstrahu všichni lidé, kteří dnes tlačí jakékoliv formy rovnostářství pod taktovkou státu - ať už majetkové, intelektuální nebo jiné. Snaha chudších nebo méně vzdělaných dosáhnout skrze moc a bez větší snahy toho, čeho dosáhli ti šťastnější nebo pilnější, se nikdy nevytratí. A pokud tomu podřídíme státní politiku a dáme k tomu státu moc, opět se vrátíme k ještě větší tyranii, nespravedlnosti, nesvobodě a destrukci společnosti.

12.04.2023 5 z 5

Dej mi své jméno Dej mi své jméno André Aciman

Ještě jsem v žádné knize neviděla tak autenticky popsaný cit k druhému člověku, to šílenství a zbláznění. Myslím, že mnoho lidí se v tom najde a pak to prožije s tou knihou znova. Přečetla jsem to jedním dechem.

04.12.2021 4 z 5

V říši hladových duchů V říši hladových duchů Gabor Maté

Život je utrpení. To je ve shrnutí jedna ze základních Buddhových ušlechtilých pravd. A každý člověk na tomto světě má různé mechanismy, jak se tohoto utrpení zbavovat. Jsou více či méně patologické, sklouzávají k nepozornosti, až k často k sebedestrukci.
Ti, co zažili v životě největší bolest, jsou pak schopni se v duši konejšit tak, až se jejich život zmenší pouze na heroin, pervitin, crack. To jediné, co dokáže jejich duši umrtvit, až následkem chronického užívání postupně vyhasíná a jednou vyhasne úplně.

Závislost (nejen ta drogová), je symptom, ne příčina problému!

Dle i mého názoru se psychicky zdravý člověk závislý na návykových substancích nestane, i když si je vyzkouší. (Čímž ale nikoho k ničemu rozhodně nevyzývám.)

Autor Maté je lékařem, který se závislými pracoval. Mluví nejen o tom, jakými životními příběhy jeho pacienti prošli, ale i o tom, že válka proti drogám, jak ji známe dnes, je válkou proti těm nejzranitelnějším osobám, která je zoufale neefektivní a škodlivá a v civilizované společnosti už by se dít neměla.

Rozhodně doporučuju!

23.09.2021 5 z 5

Svoboda učení Svoboda učení Peter Gray

Na světě existuje mnoho vzdělávacích systémů. U nás je však legální pouze jedna větev, a to ta direktivní, kterou známe z našich škol. Jsme na tom hůře než řada států západního střihu - USA, UK, Izrael a další.
Kniha představuje styl sudburských škol a unschooling - něco, co je pro mnoho lidí v naší zemi těžko představitelné a většina z nich to bohužel i rovnou odsoudí. Přesto jsou to funkční způsoby vzdělávání mající výsledky, které jsou humánní a respektující k lidem bez ohledu na věk. Knihu doporučuji všem rodičům, budoucím rodičům i osobám, které se zamýšlí nad vzděláváním. Myslím, že legalizace těchto vzdělávacích konceptů u nás by pomohla mnohým lidem i jejich dětem k takovému osobnímu rozvoji, jaký považujeme každý sám pro sebe za podstatný.

27.01.2021 4 z 5

Ženy, které běhaly s vlky Ženy, které běhaly s vlky Clarissa Pinkola Estés

Knihu jsem v polovině odložila, fakt jsem na to neměla sílu. Příběhy, ze kterých vychází, jsou hezké, ale na ty si mohu přečíst knihu pohádek. Komentáře autorky mi pak přijdou rozvláčné, zbytečně dlouhé a hlavně místy docela zcestné. Nevím, jestli je vhodné své vlastní názory podávat jako faktické archetypální a psychologické výklady.

Zajímavé, jak jsou komentáře od ostatních čtenářů této knihy od sebe až dramaticky odlišné. Možné tedy je, že kniha opravdu může někomu dát podněty k zamyšlení. Doufám, že kniha si tyto čtenáře najde.

16.06.2020 1 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Krátké, smutné a umí opravdu vzít do děje. Postavy matky a dcery vyloženy důvěryhodně, osud celé rodiny vlastně smutný (a tragický).

30.04.2024 4 z 5

Dlouhá trať Dlouhá trať Viktorie Hanišová

Trochu čtení do deprese, ale přesně tak to mám občas ráda. Povídky s tématem smrti, sebevraždy nebo šílenství byly uvěřitelné, poutavé Líbilo se mi to! Pokud chcete trochu té temnoty, která číhá všude ve společnosti mezi námi, tak směle do toho.

01.12.2023 4 z 5

Prameny Vltavy Prameny Vltavy Petra Klabouchová

Knize jsem dala všechny hvězdičky kvůli skvělému vyobrazení temné atmosféry šumavského pohraničí, jeho obyvatel s komplikovanou historií, kopců a hlubokých lesů a taky pro linku o zapomenutém a utajovaném šumavském pracovním táboře za nacistů, o kterém jsem z knihy slyšela poprvé. Hned jsem pak šla samozřejmě googlit!
Jinak detektivní příběh byl místy dost komplikovaný a trochu hůře uvěřitelný, ale to, co jsem na knize ocenila, pro mě bohatě vyvážilo nedostatky.

21.10.2023 5 z 5

Tanec s vlky Tanec s vlky Michael Blake

Taková milá oddechová beletrie. Western, žití v souladu s přírodou, sžívání se bílého muže s indiány.

23.06.2022 4 z 5

Cesta k nesvobodě Cesta k nesvobodě Timothy Snyder

Dávám vysoké hodnocení a doporučení, ač mám ke knize výhrady.
Myslím, že kniha je skvěle a čtivě napsaná a velice zásadní, pokud se člověk chce orientovat v historickém a myšlenkovém kontextu mezinárodních vztahů mezi Ruskem a Západem (potažmo Ukrajinou).
Na druhou stranu - zdá se mi, že autor si taky trochu přibarvuje a někde ta kauzalita vývoje není úplně jasná. Autor akcentuje, že zásadní pro demokracii je společenská rovnost (což je samo o sobě dost socialistické přesvědčení a k rovnosti se nedostaneme, pokud nebudeme mít silnější stát - tedy méně svobody). Říká, že máme méně demokracie. Budiž - spíš bych řekla, že je demokracie teď trochu jiná, než jsme byli zvyklí. Vůbec se nikde nezamyslí, že mezera demokracie je právě v tom, že masu můžete zmanipulovat - toto je ale není s demokracií v rozporu, tohle je jejím inherentním nedostatkem. Že se zvyšuje nerovnost ve společnosti - s tím bych i souhlasila, ale bohužel je to částečně opět tím, že může mnoho vlivných lidí skrze silnější stát systém vysávat, nebo naopak minimálně obcházet, což slabší osoby nemohou (krásný příklad vidíme i v naší zemi v podobě Andreje Babiše). I celá ta představa, že někde existuje jasná pravda, kterou má zpravidla jen Západ, se mi nepozdává. Samozřejmě, že i Západ svoji propagandu trochu dělá a je třeba s tím počítat (a Ruskou stranu toto rozhodně nikdy nesmí omluvit).

Knihu tedy doporučuji, ale vnímám ji jen jako další a velice důležitý pohled na celospolečenskou situaci. Myslím, že geopolitika Ruska/Západu není jen o idejích, které autor předestírá, a vzniku Eurasie, ale vlivů bude mnohem více, které se v knize nevyskytují - třeba obchodní vztahy, často i předem nepromyšlené činy, které pak mají širší důsledky. Ale přečtěte si to - minimálně pro představu, jak může přemýšlet občan Ruska pod vlivem propagandy, je to skvělý.

16.04.2022 5 z 5