Pablo7 Pablo7 komentáře u knih

Modlitba za Černobyl Modlitba za Černobyl Světlana Alexandrovna Alexijevič

Kniha se skládá ze vzpomínek lidí, kteří byli různě zasaženi černobylskou katastrofou. Některé výpovědi jsou hodně dojemné, některé se hůře čtou. Jako celek je kniha velmi silná a podává plastický obraz události. Kromě tragédie se člověk dozví hodně o Rusech (lidech ze Sovětského svazu). Bránit se radiací vodkou asi není nejlepší nápad. Je vidět určitá iracionalita a fatalismus. Rovněž mě zaujalo, jak starší lidé situaci přirovnávali k válce. Ta tuto generaci strašně poznamenala.

02.09.2017 5 z 5

Udělej si ráj Udělej si ráj Mariusz Szczygieł

Četl jsem až po Gottland. Tato kniha mi přijde slabší. Hodně úvah se točí kolem náboženství. Chápu, že pro Poláka je to asi důležité a zajímavé téma. Přesto mě některé kapitoly zaujaly.

19.08.2017 3 z 5

Gottland Gottland Mariusz Szczygieł

Dobrá kniha o některých osobnostech českých dějin. Z příběhu o Baťovi plyne, že to nebyl žádný lidumil, ale tvrdý kapitalista. Člověka potom méně překvapí, že se po válce komunisti dostali k moci. Některé příběhy jsou docela známé např.Baarová, ale o některých osobnostech jsem předtím neslyšel. Určitě stojí za přečtení.

Život je jinde Život je jinde Milan Kundera

Skvělá kniha o naivitě mládí. Hlavní hrdina básník bere hrozně vážně sám sebe i celý svět. Podléhá snadno komunistickým ideám a chce změnit svět. Přitom si vůbec neuvědomuje svoji hloupost a směšnost. Kundera poměrně nenápadně na pozadí příběhu básníka vylíčí nástup komunistů i padesátá léta. Kromě příběhu hlavního hrdiny obsahuje krátké příběhy dalších už známých básníků.

Utz Utz Bruce Chatwin

Mám dost rozporuplně pocity. Na jednu stranu je to zajímavé tím, že zahraniční autor situoval děj své knihy do Prahy. Zajímavý popis vášně sběratele. Hlavní postava se postupně jeví v jiném světle než na začátku. Příliš věrohodně ale tento zlom nepůsobí.

19.08.2017 3 z 5

Městečko, kde se zastavil čas Městečko, kde se zastavil čas Bohumil Hrabal

Vzpomínky Hrabala na dětství a mládí v pivovaru. Objevují se známé postavy Pepina a Francina. Kniha mě bavila při čtení stále více. Taková sonda do dávno zmizelých časů.

Jak chutná moc Jak chutná moc Ladislav Mňačko

Četl jsem už před časem, přesto si stále pamatuji, že na mě hluboce zapůsobila. Jde o perfektní studium, jak moc dokáže rozložit člověka a jeho morální zásady. Obávám se, že je aktuální i dnes.

29.07.2017 5 z 5

Bílej kůň, žlutej drak Bílej kůň, žlutej drak Lan Pham Thi (p)

Četl jsem, když už jsem věděl, že autor je Čech. Přesto jsem od knihy čekal víc, když už to dostalo literární cenu a svého času slušné recenze. Příběh je schválně vyhrocený. Většina Čechů jsou v něm rasisté a lidé, kteří chudáky Vietnamce jen využívají a okrádají. Pozitivní je, že kniha je hodně krátká. Je vidět, že ceny se často dávají za jiné věci než literaturu.

29.07.2017 2 z 5

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Kniha je plná neuvěřitelných situací. Život Garpa je už od narození výjimečný. Je to dobře napsáno. Snad jen ukázky z Garpovi literární tvorby mě ne vždy bavili. Přesto jsem se dost nasmál. Ke knize se chci vrátit.

29.07.2017 5 z 5

Modlitba za Owena Meanyho Modlitba za Owena Meanyho John Irving

Rozsáhlá kniha. Trochu mě nudily náboženské pasáže, ale jinak se mi kniha líbila. Je to dobře napsáno. Je to plno neuvěřitelných událostí (vlastně i Owen je dost nerealistická osoba). Člověk se doví dost o Americe v době vietnamské války. Přesto Svět podle Garpa je podle mě lepší.

29.07.2017 4 z 5

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

Kniha je skvělá. Originální pohled do myšlení a života autistického chlapce. Je psáno velice zábavně. Přitom si člověk uvědomuje, jak těžké je žít s takovým člověkem. Ani život autisty není pro něj jednoduchý.

17.07.2017 5 z 5

Zápisky šílencovy Zápisky šílencovy Ivan Mládek

Četl jsem rozšířené vydání z roku 2013. Ivan Mládek mě v minulosti mockrát pobavil v televizi, ale to se mu povedlo jen zřídka v této knize. Ty nejlepší vtipy jsou známé z televizních vystoupení, kde vyzní lépe než v knize.

17.07.2017 2 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Četl jsem po Tady byla Britt-Marie. Ove je vážnější, méně vtipný, ale o hodně dojemnější. Přiznávám bez mučení, že jsem si párkrát zaslzel. Kniha se čte dobře, přesto mě celý příběh přijde trochu vyumělkovaný a vypočítaný.

17.07.2017 4 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Skvělá kniha. Viděl jsem před tím film a tak jsem znal děj. Film se knihy hodně drží. Kniha obsahuje navíc hlavně příběh zpěváka Fontana, jestli se nepletu ve jménu.

01.07.2017 5 z 5

Na poště Na poště Charles Bukowski

Výborná čtivá a vtipná kniha. Popis práce na poště prokládaný chlastáním, šukáním, sázením na koníčky. Tyto témata se u Bukowského opakují. Fascinuje mě zvláštní odstup autora od ostatních osob. Jakoby se ho nic nedotklo a skutečně ho nezasáhne ani rozvod, smrt bývalé přítelkyně.

Moje šílené století II. Moje šílené století II. Ivan Klíma

Kniha se skládá ze vzpomínek autora na svůj život a jeho úvah o různých obecných jevech - cenzura, svoboda, demokracie, diktatura. Víc mě bavily vzpomínky, ale i v úvahách se člověk může dost dovědět. Některé pasáže mě přišly více zajímavé než jiné, ale autor se poctivě snaží vyrovnat se svou minulostí vč.členství v KSČ. Člověk dokáže lépe pochopit, že tolik lidí podlehlo komunistickým ideám i historii naší vlasti.

Moje šílené století Moje šílené století Ivan Klíma

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Kniha se dobře čte. Je docela vtipná psaná s nadsázkou. Příběh je hodně nerealistický o tom, jak opuštěná manželka v důchodovém věku začíná nový život a překvapivě se jí daří. Obsahuje podle mně zbytečně smutnou scénu. Přišlo mi, že autor nevěděl, jak knihu ukončit, to to vyřešil dost vychytrale. Doporučuji jako oddychovou nenáročnou četbu.

29.06.2017 4 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Příliš nechápu tak vysoké hodnocení. Hodně jednoduchý a krátký příběh člověka, který sázel stromy. Tím proměnil pustinu, ze které lidi utíkali, na ráj. Příliš mě to nezaujalo.

29.06.2017 1 z 5

Tři novely Tři novely Filip Topol

Novela Mně 13 je o dospívání Topola. Překvapilo mě, že už v tak mladém věku chodí na koncerty, pařby, chlastá. Pak už méně překvapí jeho předčasný konec. Druhá novela se mi líbila moc. Je o cestě člověka hledajícího východisko v krizi, který nakonec najde klid úplně jinde než v cíli cesty. Zajímavé je to i jazykově.

29.06.2017 4 z 5