Chcete hodnotit knihy a vést si seznamy "přečtených knih" a další? Začněte zde X

Udělej si ráj

Nová kniha autora bestselleru Gottland, který byl přeložen do deseti světových jazyků a získal řadu ocenění. Zatímco Gottland vyprávěl o naší historii v uplynulých sto letech, Udělej si ráj je knihou o současném Česku. Je to subjektivní záznam z autorových častých návštěv Česka v posledních deseti letech, vyprávění o tom, co Poláka-čechofila fascinuje na dnešní české společnosti a kultuře – „kultuře radosti smutku“.
Svébytným proplétáním motivů vzniká vrstevnatý obraz o naší zemi a kultuře, jak ho vidí slavný polský reportér a spisovatel, který je dnes také u nás významnou osobností. Kniha patří v Polsku k pěti nejúspěšnějším z minulého roku, autorská práva na ni byla tři měsíce od vydání prodána do pěti zemí. Český překlad doplňuje soubor deseti fotografií významného českého fotografa Františka Dostála. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/69_/69664/udelej-si-raj-69664.jpg 4.1165

Zrób sobie raj

Literatura světová, Literatura faktu
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2009 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
simecef06.03.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Na cestu do duše Čecha v období ČSSR jsem neměl žaludek, proto jsem odložil rozečtený Gottland a vrhnul se rovnou na Udělej si ráj, kterážto kniha pro mě byla tematicky mnohem zajímavější.

Fascinující pohled Poláka na současné Čechy je zcela brilantním literárním i faktickým počinem a titul doporučuji všem, kdo chce alespoň částečně pochopit českou náturu. Autor se chytl oblasti, která zřejmě Poláky zneklidňuje, rozzuřuje i fascinuje nejvíc - uvědomělý ateismus. Toto téma je rozebíráno hned v několika kapitolách, návštěvou papeže Benedikta počínaje snahou ušetřit za pohřeb konče.

Čemu v knize příliš nerozumím, je kapitola o Janu Saudkovi a Davidu Černém. Mariusz Sczygiel se netají svým záměrem - dobrat se k tomu, proč jsou Češi takoví, jací jsou. Volba výše zmíněných autorů je však dle mého krokem vedle, protože ani Saudek, ani Černý nijak nereprezentují ani český holubičí klídek, ani českou švejkovskou sebeironii. Místo nich bych spíše rozebral fenomén Járy Cimrmana; ten například v knize není zmíněný vůbec.

Život Jana Saudka je v jistém ohledu extrémní. Fotografa se osobně dotkla hrůza holocaustu, během normalizace nesměl umělecky tvořit. Tyto i další faktory se samozřejmě promítly do jeho tvorby a vznikl tak zajímavý příběh plný bohémství, ale i nejistoty. S česku náturou má však společného málo. David Černý je pro změnu reprezentant performačního umění. Ani tento obor však (i přes určité kořeny v undergroundu) není českou veřejností příliš adaptovaný a David Černý je českým publikem brán v lepším případě za vandala.

I přes nejasnou motivaci autora jsou však i tyto dvě kapitoly nesmírně zajímavé a kniha je tak mnohem plastičtější. Pět hvězdiček je tedy zcela zasloužených.

LordSnape10.12.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Oproti Gottlandu živější a aktuálnější, protože se Szczygieł zaměřuje na Čechy současné a nám samozřejmě bližší i když výlet za stavitelem Stalinova pomníku byl v minulé knize fajn. Nicméně začít takovým těžkým kalibrem jako byl Egon Bondy a vykřičet do světa jeho fekalismus chce opravdu odvahu, protože neznám nikoho tak těžkotonážního, pokud jde o literaturu a názory na lidstvo. Dalšími zajímavostmi jsou určitě postoje k náboženství a víře jako takové, příběh osamělého katolíka u policie byl supr a další společenské zvyky jako zdravení se sousedy. Konkluze proč je český národ tak ateistický a zapšklý je označena dost přesvědčivě. Líbilo se mi samozřejmé srovnání autora s dosavadními zkušenostmi z Čech a pak s i Poláky. Otázkou, která nicméně neustále visí ve vzduchu je - Proč Poláci k nám tak vzhlížejí a mají tak rádi českou literaturu, když my vlastně o polské kultuře nevíme skoro nic (až na námi označovaný náboženský fanatismus) a o jejich literaturu až na Sapkowskiho se nezajímáme, a to i přesto, že jsou nám tak blízcí. Momentálně neznám knihu o nás, která by byla tak přesvědčivá jako Udělej si ráj.

sluppka15.06.2015Hodnocení knihy 3 z 5

Knihu jsem si vybrala, protože jsem od stejného autora četla před pár lety Gottland a z toho jsem byla unesena. Bohužel, Udělej si ráj mě nenadchl ani zdaleka. Bylo to zapříčiněno především výběrem osobností, Saudka ani Pawlovskou vážně nemusím, ale autor si musel dát speciální práci, aby sesbíral snůšku takových pošuků, o kterých se sice mluví kratší dobu, o to větší trauma mi ale zanechali. Musím ale pochválit část o Egonu Bondym, Davidu Černém, kapitolu o české hymně a poslední větu celé knížky - u těchto úseků jsem měla pocit, že čtu pokračování Gottlandu.

Halila12.06.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Druhá kniha, která vyšla v Česku, první, která se mi dostala do rukou.
Od té doby jsem jen čekala a zase čekám kdy vyjde další. Každou jsem četla několikrát. Dala jsem přečíst i nejbližším přátelům. Chci víc !!! :-)

valda07.02.2015Hodnocení knihy 3 z 5

Druhá kniha od Mariusze Szczygieła, která vyšla v Česku. Je dost podobná předchozímu Gottlandu a v zásadě bych o této knize napsal, skoro to samé co o předchozí. Mariusz je prostě fascinován Čechy, a tak o nich píše různé statě v různé formě. Vybere si nějaké téma, v téhle knize je velký prostor věnován křesťanství/ateismu (to mě moc nebavilo), nebo smrt, nebo smích. Nebo píše o zajímavých českých osobnostech jako Egon Bondy, Karel Teige, Halina Pawlowská, David Černý atd. Styl jakým píše bych pojmenoval artový bulvár. Někdy věci vytrhává z kontextu a zjednodušuje, někdy je vidět, že trochu látce nerozumí, ale celkově píše pro mě čtivě, zábavně, a je vidět, že ho to baví.

Gabibi11.01.2015Hodnocení knihy 4 z 5

Poláci nás, Čechy, prý mají docela rádi. Kniha je sbírkou subjektivních postřehů, historek a úvah, které podává polský novinář - čechofil v nesourodém uspořádání. Píše o české povaze a jejím nejvýraznějším atributu, od kterého se odvíjí plno dalších věcí, totiž o ateismu. Prý o sobě rádi tvrdíme, že jsme nejateističtější země světa a říkáme, že "věříme v ateismus." Poláci se ptají, jak se nám žije bez boha a hrstka vybraných Čechu odpovídá: "Normálně." - "Bezva." - "Příjemně." nebo "Snáz než s bohem." Jsme tak považováni za pragmatiky a individualisty, možná za cyniky, přesto se zdá, že to autorovi nějak imponuje. Dále autor vyzdvihuje "touhu po pohodě" jako další rys české povahy. Čech se musí cítit dobře a to je pro něj důležitější než kdejaká ctnost. .... No myslím, že osobně se s tímhle popisem dokážu ztotožnit :-)

chamyl05.06.2014Hodnocení knihy 4 z 5

Kniha polského autora pro polské čtenáře o Češích je napsána čtivě, o Češích ovšem (s několika drobnými výjimkami) vlastně moc neříká. Bondy, Saudek, Pawlovská, Hrabal či Černý rozhodně nejsou představiteli typických Čechů, ať už si pod tímto pojmem budeme představovat cokoliv. Nicméně to nic nemění na faktu, že mě kniha - podobně jako Gottland - bavila a v řadě témat je pohled polského čechofila zvenku vcelku inspirativní či alespoň osvěžující.

dva.v.118.04.2014

zajímavé,ale rozhodně ne reprezentativní

Ladys03.04.2014Hodnocení knihy 5 z 5

"O Češích můžete mluvit, jak chcete, nehne to s nimi. Nejvýš přikývnou, že máte pravdu. Ale jen se dozvědí, že zdražili benzin, nepřestanou nadávat." Nepříliš lichotivá sonda do české současnosti. Nepřijde mi slabší, než Gottland. Je jiná. A spíš už je čtenář podvědomě "připraven" na to, co ho čeká.

dva.v.123.03.2014

zajímavé čtení...

Kakajko29.08.2013Hodnocení knihy 4 z 5

Dobré, ale slabší než Gottland. Kniha se dost zabývá vírou a porovnává v tomto Čechy a Poláky.

alhl28.08.2013Hodnocení knihy 5 z 5

Další díl zajímavého polského pohledu na Čechy. Doporučuji.

evelinaevelina16.06.2013Hodnocení knihy 4 z 5

Podle mě názor Poláků na Čechy nebyl nikdy nijak zvlášť optimistický . Spíš jako náhled staršího kamaráda na mladšího - mhouří se oči nad všemi pozitivy i negativy. Vždy ovšem ten dokonalejší kamarád, který může koukat se shovívavostí je podle Poláků právě Polsko.
I tak se dívá autor. Má Česko rád, z jeho knih je to vidět. Chyby Čechů popisuje s laskavostí, která českého čtenáře neuráží, naopak je skvělé chvilku se vidět očima příslušníka jiného národa (a možná buďme rádi, že právě očima Poláka - jinak by to asi nebylo tak lichotivé).

stanza01.06.2013Hodnocení knihy 5 z 5

Mě kniha zaujala i pobavila, další pohled polského čechofila stojí za přečtení.

Yorika23.03.2013Hodnocení knihy 3 z 5

Kniha pro Poláky o Češích.Nebo i pro Čechy?Jistě je přínosné poznat,jak se nás dívají za hranicemi.Jen mi vadilo,že většina knihy se zabývala postojem Čechů k Bohu.Postoj k víře a náboženství to je podle mého názoru jeden z hlavních rozdílů mezi námi a Poláky.A na této knize je to vidět.

G.I.Jane11.01.2013Hodnocení knihy 3 z 5

První autorovu knihu Gottland jsem nečetla, protože mě dráždil její název a taky jsem neměla chuť otevírat něco, kde se prohlíželo a hodnotilo 10 miliónů lidí nějakým jednotným závěrem, takto jsem úvod do knihy chápala. Nesnáším paušalizování, házení do "jednoho pytle" či tak nějak. Pak jsem o autorovi něco četla a nepřipadal mi "žádný pitomec", tak jsem sáhla po druhé knize Udělej si ráj. Musím říct, že jsem z ní na zadek nesedla, klidně jsem ji i odložila a místy mě poněkud nudila. Některé pasáže se mi ale líbily, třeba o našem vztahu k bohu, o tom jak pohřbíváme své blízké, jak preferujeme "pohodičku" a odháníme zármutek, to bylo dost trefné, jak jsme za naše hrdiny přijali hokejisty, ať už v roce 1969 či pak Nagano, zatímco naše skutečné hrdiny zapomínáme. Oceňuji autorův příznivý, nekritizující postoj, spíše takové rozprostření tématu, myšlenky, názoru, co se mi nelíbilo a co dle mého soudu pokazilo můj dojem z knihy, bylo to, že rychle přebíhal z jednoho tématu na druhé, že řada kapitol spolu nesouvisela a tak to alespoň na mne působilo chaoticky, jen takové klouzání po povrchu, jako když mám na srdci spoustu "nevyřčeného" a málo času k vyslovení. Tak trochu dílko "spíchlé horkou jehlou". Přesto stojí za přečtení, obsahuje mnoho pravd.

bovinka06.01.2013Hodnocení knihy 5 z 5

Zajímavé přečíst si o nás Češích psané někým zvenku. Dost jsem se bavila. Kouzelný článek o hymnách:-)

Hanichka02.09.2012Hodnocení knihy 3 z 5

Rozhodně bylo zajímavé podívat se na Čechy očima Poláka. Ale docela mi vadilo, že se celá kniha točí kolem náboženství a víry v boha - chápu, že je to v Polsku jedno z hlavních témat, ale mně jako nevěřícímu to přišlo místy až otravné. A samozřejmě jsem měla několikrát pocit, "že takhle to není", že autor Čechům někde nadržuje a někde je podceňuje. Taky jsem trochu čekala, že se dozvím, jak se v Čechách žije, co je pro ně typické, čím se baví,...z pohledu cizince. A taky jsem jí čekala trochu vtipnější. Takže knížka byla nakonec trochu zklamáním. Každopádně ale zajímavým zklamáním.

Dandik120.08.2012Hodnocení knihy 5 z 5

Výborná kniha, zvlášť když mohu porovnávat fakta, která mi jsou dobře známa, jelikož pocházím z polsko-českého prostředí.

Minas23.07.2012Hodnocení knihy 5 z 5

Naprosto úchvatná kniha :)) Je to pro mne vlastně úplně první kniha esejů a navíc o češství.. Byl jsem zcela ohromen, překvapen a s jistým šokujícím povzdechem jsem byl nucen přikyvovat autorovým myšlenkovým úvahám. Zprvu jsem byl zaražen Szczygielovým výběrem českých osobností (zvláště, když k této většině mám jistou averzi), ale nahlédnutí do jejich života bylo příjemným oživením - někdy až krutě kontrastující s vzezřením "obyčejných čechů".
Nejzajímavější kapitoly pro mne byly o náboženství a smrti: Jak se vám žije bez Boha? Nikdo tu netrpí rád

Ach, pane Szczygiel, dostal jste mne celou svou duší a přinutil mne uvažovat nad otázkami, před kterými se náš národ snaží zavírat oči a tvrdit, že nic takového není :))

Malin18.06.2012Hodnocení knihy 5 z 5

Mně se právě Udělej si ráj četlo ještě líp než Gottland. Líbilo se mi, že je tam víc autora a jeho názorů. To, že se velká část knížky týká našeho postoje k Bohu, mi nevadilo, připadalo mi to dost zajímavé.
Už aby Szczygiel zas něco napsal...

dalimoni03.05.2012Hodnocení knihy 5 z 5

Pro mě jednozačně 5 hvězdiček, možná o chloupek slabší než Gottland, ale i tak, výborně a čtivě napsáno to, co je tak zřejmé, ale člověk si to uvědomí až tehdy, když to vidí černé na bílém.

čef31.03.2012Hodnocení knihy 5 z 5

Možná, že se vám u této knihy přihodí to co mě - budete se smát, slzet a přemýšlet. Co více chcete?

papol28.01.2012Hodnocení knihy 1 z 5

výběr osobností které mají reprezentovat čechy mi spíše připoměl bulvár - moc jsem se na knihu těšila, ale spíše mě zklamala

Majdule21.01.2012Hodnocení knihy 3 z 5

Popravdě na mě tahle sbírka esejů zase tak moc nezapůsobila, byť má samozřejmě silné momenty. Pro mě třeba rok 1968. Možná je to tím, že tolik řeší otázky důležité pro Poláky. Jak už zde někdo psal, hlavním tématem je náš vztah k bohu. Chápu, že je to pro Poláky velké a citlivé téma, ale popravdě pro nás asi ne. Navíc mám pocit, že spíš s než diskriminací se zde věřící potkávají s lhostejností, ale nejsem v žádné církvi a tak můj pocit vůbec nemusí odpovídat pravdě. Největším zklamáním pro mě byla kapitola, která v Polsku vzbudila bouři ohlasu, ta o pohřbívání. No, mě tedy nešokovala a to se rozhodně nepovažuji za cynika. Na Udělej si ráj je mnohem více cítit, že ji autor psal pro své krajany.

escritor26.12.2011Hodnocení knihy 2 z 5

Na knize bylo zajímavé akorát převyprávění povídek od Bondyho a Hrabala, ale proto člověk přece nemusí kupovat novou knihu od někoho jiného... Nicméně pár pohledů z venku tam bylo a autor popsal i pár svých zážitků, takže má dvě hvězdy.

Christo03.09.2011Hodnocení knihy 3 z 5

Téma náboženství většina z nás v této knize asi moc nechápe(pro nás je normální ani o víře nepřemýšlet)....možná kdyby Szczygiel více popsal, jak je křesťanství aplikováno v Polsku, ale to by zase nebylo o Češích....rozhodně to není čtivé jako Gottland, ale přesto je kniha zajimavá...

bookcase26.08.2011Hodnocení knihy 5 z 5

Kniha se mi líbila, postřehy polského autora mě zajímaly, už proto, že je máme v podstatě za humny, takže se s nimi denně setkávám.

Márinka01.08.2011Hodnocení knihy 4 z 5

Je zajímavé číst o nás Češích "zvenku". Také "průzkum veřejného mínění" na téma "jak se vám žije bez boha" je velmi zajímavý. To, že přestal věřit v boha, Szczygiel v Polsku zatím veřejně nepřiznal … I v tom je mezi našimi národy velký rozdíl ... "bohudík" :o)

Ula26.07.2011Hodnocení knihy 4 z 5

Knihu jsem přečetla za jeden den- četla se fakt dobře. Akorát má takový pocit, že autor zná jen české intelektuály a podle nich hodnotí celý národ. Taky se mi nezdá jeho názor, že být katolíkem v Čechách je těžké, a že to někteří musí tajit, např. v zaměstnání. Je fakt, že veřící svojí víru tak nestaví na obdiv jako v Polsku, ale na druhou stranu zase nežijí v žádné "skoroilegalitě" jak kniha sugeruje.Některá vysvětlení z českých dějin jsou vážně objevná a nějak jsem si je takto nikdy neuvědomila. Asi to chce vážně pohled zvenčí....