Pablo7 Pablo7 komentáře u knih

Městečko, kde se zastavil čas Městečko, kde se zastavil čas Bohumil Hrabal

Vzpomínky Hrabala na dětství a mládí v pivovaru. Objevují se známé postavy Pepina a Francina. Kniha mě bavila při čtení stále více. Taková sonda do dávno zmizelých časů.

19.08.2017 4 z 5

Smrtholka Smrtholka Lucie Faulerová

Kniha mě zaujala svým jazykem a nezvyklým způsobem psaní. Vtáhla mě do děje a chtěl jsem vědět, jak to dopadne. Přesto mi to nakonec přišlo nejen jako příběh jedné postavy, ale spíš se autorka snaží rozebrat téma sebevraždy z různých pohledů. Snad proto jsou tam včleněný pasáže o statistikách sebevražd atd. Knížku jsem si dokonce po měsíci pročítal znovu, abych si připomněl některé scény. To už mě tolik nenadchlo, ale i tak to hodnotím vysoko.

23.05.2021 5 z 5

Podzemní železnice Podzemní železnice Colson Whitehead

Výborná kniha o otroctví. Pojem podzemní železnice jsem už dříve slyšel a věděl jsem dopředu, že v knize je to popsáno metaforicky jako skutečná železnice. Někdo tu zmínil, že Cora necestuje jen z místa na místo ale i v čase. Toho jsem si po pravdě nevšiml a tak mě ten příběh, jak se během pár měsíců stane z negramotné Cory milovnice knih přišel přehnaný. Tohle cestování v čase a prostoru dává autorovi možnost podat komplexnější a plastičtější obrázek o postavení černochů v Americe. Zaujala mě myšlenka, jak běloši ukradli půdu Indiánům a pak ukradli těla, která na ní dřela.

21.06.2020 4 z 5

Mor Mor Albert Camus

Na četbu mě přivedla zpráva, že ve Francie aktuálně stoupl zájem o tuto knihu. Začátek je velmi dobrý, ale postupně mě přespříliš filosofujících pasáží odradilo. Román trochu ztrácí tempo. Člověk se taky nevyhne srovnání s aktuální situací a proto se diví, že například nevypukla panika atd. Pak jsem se ale dočetl, že román je také zobrazením nástupu fašismu a okupace, což by mě asi ani nenapadlo.

07.06.2020 4 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Už dříve jsem viděl film, který je, jak se ukázalo, dost věrný knize. Takže mě nic moc nepřekvapilo. Zajímavá studie o přežití. Nutí k zamyšlení, jak snadno se z lidí stanou zvířata, jak se život redukuje jen na boj o přežití. Trochu mně to připomnělo Na útěku od Carrasca. Jazykově mě to úplně nenadchlo a proto nedávám pět hvězd.

30.01.2020 4 z 5

Mendelův trpaslík Mendelův trpaslík Simon Mawer

Kniha má v sobě příběh Mendela, zakladatele genetiky, a jeho pra pra pra synovce, který je trpaslík a také genetik. Téma je zajímavé a umožňuje autorovi napsat hodně o dědičnosti, eugenice atd. Není to jen příběh dvou lidí, ale i obecná úvaha o těch "správných" genech a lidech. Konec příběhu mě přišel trochu přitažený za vlasy. Ztrácel jsem se už při vysvětlování práce Mendela natož Lamberta (trpaslíka). Kvůli těmto méně čtivým částem srážím hvězdu, ale za přečtení to rozhodně stojí.

18.11.2019 4 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Opět poslechnuto jako audio nahrávka. Překvapivě mně to přišlo stejně vtipné jako první díl. Sice tam při znalosti prvního dílu nic moc nepřekvapí, ale i tak jsem se docela bavil. Je to nenáročná oddechovka z devadesátých let.

03.11.2019 4 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Poslechnuto jako audio nahrávka. Veronika Khek Kubařová to čte dobře odlehčeně. Nenáročné oddechové čtení nebo poslouchání. Nahlas jsem se zasmál málokdy, ale celkově mě to bavilo. Děj se odehrává v devadesátých letech.

03.11.2019 4 z 5

Goldstein píše dceři Goldstein píše dceři Irena Dousková

Poslechnuto jako audio. Stárnoucí muž se snaží navázat vztah s dcerou, kterou nezná, protože emigroval do Izraele. Dobrý psychologický portrét hodně sebestředného ale zároveň otevřeného a upřímného člověka. Čekal jsem nějaký humor, protože jsem četl Hrdýho Budžese. Ten se ale nekoná.

10.02.2019 3 z 5

Vědomí konce Vědomí konce Julian Barnes

Skvělá kniha. Výborně napsané. V první části autor vylíčí svůj život. Nejvíce píše o svém mládí, první lásce, pak to vezme hodně rychle. V druhé části se kvůli dědictví vrací k událostem z první části. Leccos se ukazuje jiné, než se zdálo. Autor zpochybňuje přesnost paměti, respektive ukazuje, jak si každý člověk vykládá chování ostatních lidí často dle svých předsudků. Dále si každý uzpůsobuje realitu tak, aby z toho právě on vyšel dobře. Celkové vyznění je trochu depresivní, jak se asi od knihy, která se jmenuje Vědomí konce dalo čekat. Dost mě rozčaroval závěr, ale nechci spoilerovat.

02.09.2017 5 z 5

Udělej si ráj Udělej si ráj Mariusz Szczygieł

Četl jsem až po Gottland. Tato kniha mi přijde slabší. Hodně úvah se točí kolem náboženství. Chápu, že pro Poláka je to asi důležité a zajímavé téma. Přesto mě některé kapitoly zaujaly.

19.08.2017 3 z 5

Gottland Gottland Mariusz Szczygieł

Dobrá kniha o některých osobnostech českých dějin. Z příběhu o Baťovi plyne, že to nebyl žádný lidumil, ale tvrdý kapitalista. Člověka potom méně překvapí, že se po válce komunisti dostali k moci. Některé příběhy jsou docela známé např.Baarová, ale o některých osobnostech jsem předtím neslyšel. Určitě stojí za přečtení.

19.08.2017 4 z 5

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Kniha je plná neuvěřitelných situací. Život Garpa je už od narození výjimečný. Je to dobře napsáno. Snad jen ukázky z Garpovi literární tvorby mě ne vždy bavili. Přesto jsem se dost nasmál. Ke knize se chci vrátit.

29.07.2017 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Četl jsem po Tady byla Britt-Marie. Ove je vážnější, méně vtipný, ale o hodně dojemnější. Přiznávám bez mučení, že jsem si párkrát zaslzel. Kniha se čte dobře, přesto mě celý příběh přijde trochu vyumělkovaný a vypočítaný.

17.07.2017 4 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Truman Capote

Naprosto skvělá kniha podle skutečného zločinu. Hlavně začátek je skvělý. Popíše rodinu oběti tak, že máte pocit, že je znáte. Pak se pozornost přesouvá k odhaleným vrahům a detailně psychologicky líčí jejich osobnost. Postupně je čtení náročnější a trochu kniha ztrácí tempo, když dojde na dlouho trvající soud. Je to ale hlavně výborně napsané. Capote psát uměl.

21.03.2024 5 z 5

Strach a chvění Strach a chvění Amélie Nothomb

Krátká knížečka o Belgičance, která umí japonsky a nastoupí v japonské firmě. Na začátku se snaží, ale brzy narazí na odlišnou japonskou kulturu. Přišlo mě to záměrně trochu přehnané, ale často jsem se nahlas smál úplně absurdním situacím.

21.03.2024 5 z 5

Pět starých známých Pět starých známých Mitch Albom

Příběh začíná smrtí hlavního hrdiny. Pak se v nebi setkává s pěti lidmi, kteří ovlivnili jeho život. Vlastně tak hledá smysl života, který předtím neviděl. Myšlenka je, že jsme všichni propojeni a každý je důležitý. Je to slušně napsaný a líbila se mi i struktura knihy, kdy autor často zachycuje hlavního hrdinu o jeho narozeninách v různém věku.

21.11.2023 4 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Poměrně nenáročné oddechové čtení. Je to o čtyřech spolužácích, kteří po dvaceti letech od maturity žijí jinak než by chtěli. Vymyslí si proto "protisráčské" výzvy, jako třeba se svléknout na veřejnosti. Je to psané zábavně a je to přitažené za vlasy, ale bavil jsem se a přečetl to za dva dny.

23.05.2021 4 z 5

Česko na křižovatce Česko na křižovatce Václav Cílek

Někteří autoři mě oslovili více, někteří méně a s některými jsem dost nesouhlasil. Většina příspěvků je napsaná dobře a stojí za zamyšlení. Různí lidi vidí zkrátka různé problémy.

09.05.2021 4 z 5

Straka v říši entropie Straka v říši entropie Markéta Baňková

Nápad podat fyziku nejen dětem zábavnou formou je dobrý, ale to provedení není perfektní. Některé bajky obsahují vtípky pro dospělé, které děti neocení a naopak některé věci asi neocení dospělí. Zkrátka mě to úplně nechytlo.

09.05.2021 3 z 5