pablito pablito komentáře u knih

12 pravidel pro život. Protilátka proti chaosu 12 pravidel pro život. Protilátka proti chaosu Jordan B. Peterson

Díky názvu jsem ke knížce přistupoval s despektem ("XY bodů jak za jeden víkend najít trvalé štěstí" takových knih je mraky a často nulové kvality). Nicméně začetl jsem se do seriozního díla, které je částečně i autorovou zpovědí. Řekl bych, že leitmotivem celé knihy je zlo v nás a jak s ním žít a vidět budoucnost lidstva pozitivně. Za mě dost dobrý!

11.01.2022 5 z 5

Jak vyléčit depresi aneb Šest kroků k zdravému životnímu stylu Jak vyléčit depresi aneb Šest kroků k zdravému životnímu stylu Stephen S. Ilardi

Populárně psaná knížka, která má co říct laikům, kteří se s depresí potýkají, či setkávají ve svém okolí, ale není nezajímavá ani pro odborníky.

05.01.2022 5 z 5

Lovci Lovci John Flanagan

Poslední díl trilogie, která mi vrátila pocity z dětství, kdy jsem četl Dva roky prázdnin, nebo Hoši od obří řeky. Tyhle knížky musí potěšit každého od 6 do 106 let.

Nájezdníci Nájezdníci John Flanagan

Druhý díl trilogie, která mi vrátila pocity z dětství, kdy jsem četl Dva roky prázdnin, nebo Hoši od obří řeky. Tyhle knížky musí potěšit každého od 6 do 106 let.

Vyděděnci Vyděděnci John Flanagan

První díl trilogie, která mi vrátila pocity z dětství, kdy jsem četl Dva roky prázdnin, nebo Hoši od obří řeky. Tyhle knížky musí potěšit každého od 6 do 106 let.

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Netušil jsem, že se jedná o téma sadistického sériového vraha. Mám radši odlehčenější témata. Přesto mě knížka bavila. Autorův styl psaní mi sedl a určitě si ještě něco od něho přečtu.

27.12.2021 4 z 5

Krize Krize Felix Francis

Fakt dobrá detektivka. Novodobá Agatha Christie ...

15.12.2021 5 z 5

Černé světlo Černé světlo Peter May

Začal jsem třetím dílem, protože první dva neměly nejlepší hodnocení. Ale asi se k nim vrátím, protože se mi knížka moc líbila. Dějem i jazykem. Vyhovovalo i přehledné množství postav a užitečná redundance, protože u zábavné literatury nejsem nejpečlivější čtenář a v některých komplikovaných dílech se pak ztrácím :)

04.12.2021 5 z 5

Přítelkyně z mládí Přítelkyně z mládí Alice Munro

Čekal jsem něco jako Otu Pavla - psaní "o ničem" takovým způsobem, že se od toho nemůžeš odtrhnout. Nekladu ta autorce za vinu (spíš se jí omlouvám), ale mě knížka dost nudila. Patrně jsem nedokázal jako českej chlap vidět ženský svět v Kanadě tak zajímavě jako by to bylo na Berounce.

29.11.2021 3 z 5

Příběh lidského těla Příběh lidského těla Daniel E. Lieberman

Výborná knížka od eveolučního biologa o tom, jak evoluce stvořila naše tělo a jaké výzvy v této souvoslosti před námi stojí v souvislosti se stávajícím způsobem života (který z pohledu evoluce trvá kratičký okamžik): "Jsme nedostatečně adaptováni na nadměrnou fyzickou nečinnost, nadměrně hojnou stravu, přílišné pohodlí, přílišnou čistotu a další aspekty moderního života".

28.11.2021 5 z 5

Úsměvy smutných mužů Úsměvy smutných mužů Josef Formánek

Postřehy z protialkoholní léčebny, které si myslím zaujmou ty, kteří tam byli, stejně jako ty, kteří tuto zkušenost nemají.

20.11.2021 5 z 5

Jsi prostě borec: Přestaňte pochybovat, že jste skvělí, a začněte si úžasně žít Jsi prostě borec: Přestaňte pochybovat, že jste skvělí, a začněte si úžasně žít Jen Sincero

Nízké hodnocení berte prosím subjektivně. Je to knížka, která pro mě neobsahuje nic jiného než tisíckrát už jinde opakované myšlenky. Jsou to však dobré myšlenky. Tak mi nebylo na obtíž knížku přečíst. A pro někoho kdo se s těmi myšlenkami setkává poprvé může být velmi cenná.

30.10.2021 2 z 5

Metresy francouzských králů Metresy francouzských králů Helga Thoma

No, s dějepisným kontextem jsem se chytal tak u Ludvíka XV ... asi jsem při probírání francouzských panovníků hodně chyběl v dějepise. Ale když člověk nemá ambice orientovat se ve všech postavách, tak to je celkem pohodové čtení. I když jako každý jiný pohled do historie ukazuje, že celé dějiny lidstva jsou především o šukání a válčení.

28.10.2021 4 z 5

Vztahy bez stížností Vztahy bez stížností Will Bowen

Na 200 stranách napsáno, že jak smýšlím uvnitř, tak se děje venku v mém světě. Hodnocení je ale velmi relativní, byly doby, kdy mě takovéto knihy obohacovaly a díky z ně. Dneska mi připadají přeslazené a opakující to, co už někde bylo napsáno.

18.10.2021 1 z 5

Dědeček Oge: Umění sibiřského šamana Dědeček Oge: Umění sibiřského šamana Pavlína Brzáková

Potěšila. Nejen knížka jako taková. Ale i tím, že ve mně evokovala vzpomínky na devedesátá léta, kdy Pavlína publikovala v časopisu Dotek a Vlasta Marek uváděl své hudební pořady na radiu Golem :)

14.10.2021 5 z 5

Utrpení z nesmyslnosti života Utrpení z nesmyslnosti života Viktor Emil Frankl

Nadčasové dílo. Odborné pojednání nejen pro pomáhající profese, ale pro všechny milovníky V. E. Frankla.
"Náplně smyslu života může být dosaženo buď utrpením, nebo tvorbou."

09.10.2021 5 z 5

Veronika se rozhodla zemřít Veronika se rozhodla zemřít Paulo Coelho

Knížka o tom, co má v životě smysl ... Coelho (mě) nikdy nezklame ...

07.10.2021 5 z 5

Překvapilo mě poměrně nízké hodnocení od čtenářu. Za mě dost dobrý. Děj není tak postatný, zdá se mi jen konsrukcí, která drží pohromadě hluboké myšlenky.

03.10.2021 5 z 5

Planeta opic Planeta opic Pierre Boulle

Prostě klasika! Četl jsem naposledy někdy v dětství a určitě se ještě v tomto životě k této knížce vrátím.

03.10.2021 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Jsem se na tuhle knížku těšil. Nedá se říct, že zklamala. Ale na můj vkus tam byly pasáže věnované chemii a mechanice moc podrobné a nudily mě podobně jak hodiny chemie a mechaniky ve škole. Nicméně nelituji, i když se k ní už asi znovu nevrátím.

28.09.2021 3 z 5