pablito pablito komentáře u knih

Když se zvěrolékař ožení Když se zvěrolékař ožení James Herriot (p)

To je balzám na duši dnešní uspěchané a s ničím nespokojené době. Stačí se při čtení nadechnout a cítíš vůni venkovské Anglie třicátých let. Prostě úžasná knížka.

31.05.2022 5 z 5

Zvěrolékař jde do boje Zvěrolékař jde do boje James Herriot (p)

Herriot nikdy nezklame.

31.05.2022 5 z 5

Mýty Mýty Stephen Fry

Mě se to pojetí moc líbilo. Byl to pohled na starověké mýty z nadhledem 21 století. Autorův odlehčený styl mi seděl. Prostě za mě dost dobrý.

13.05.2022 5 z 5

Království Království Jo Nesbø

Zločin a trest zasazený do 21. století. Neitelektuálně se přiznám, že řádově záživnější než od Dostojevkého.

01.05.2022 5 z 5

Vlny štěstí Arnošta Lustiga aneb My jsme chtěli jiný svět Vlny štěstí Arnošta Lustiga aneb My jsme chtěli jiný svět Arnošt Lustig

Arnošt Lustig (a cokoliv o Arnoštu Lustigovi) nikdy nezklame! Začátek knížky byl pro mě náročný - jednak jsem nevěděl o Arnoštově komunistické minulosti a také jeho rozhlasové příspěvky z počátku padesátých let byly propagandistické a nudné. Nicméně pak se to rozjelo. Zejména pořady z doby po sametové revoluci byly zajímavé a plné myšlenek k zamyšlení.

22.04.2022 5 z 5

Doktore, teď to chce klid! Doktore, teď to chce klid! Patrick Taylor

Milý obrázek lidiček irského venkova padesátých let minulého století. Takový balzám na duši :)

15.04.2022 5 z 5

Odbila dvanáctá hodina Odbila dvanáctá hodina Otfried Preussler

Možná poslouchat v autě se školními dětmi, ale takhle samotnému mi nějak nesedla. Ale s knížkami to je jak s vínem - to samé jednou chutná znaměnitě a podruhé se zdá, že nestojí za moc. A přitom to je stejná láhev. Záleží na kontextu kdy a jak se pije.

09.04.2022 2 z 5

Umíráme každý den: Pouť potulného mnicha bardy žití a umírání Umíráme každý den: Pouť potulného mnicha bardy žití a umírání Yongey Mingyur Rinpoche

Na osobním příběhu nenásilnou formou prezentovány pricipy tibetského buddhismu, se zvláštním důrazem na pomíjivost. Dobrá knížka ...

05.04.2022 5 z 5

Inovátoři Inovátoři Walter Isaacson

Zajímavý výlet do pravěku počítačů a internetu ...

28.03.2022 4 z 5

Za mě dobrý ...

28.03.2022 5 z 5

Nezvratné alibi Nezvratné alibi Peter May

Začal jsem třetím dílem série s Enzem (protože jsem podlehl špatným hodnocením prvních dvou knížek ... a možná jsem udělal chybu) a žádný zatím z přečtených nezklamal, přičemž tento se mi líbil zatím nejvíc. Je to oddychovka, v které ale člověk najde myšlenky. Dost možná se po dočtení celé série vrátím k prvním dvěma dílům :)

20.03.2022 5 z 5

Zpětný ráz Zpětný ráz Peter May

Po dvou pseudo psyhologických knih "osobního rozvoje" jsem si ospočinul u poutavého čtení s detektivní zápletkou. Za mě super.

14.03.2022 5 z 5

Entomologův odkaz Entomologův odkaz Peter May

Tento díl jsem zapomněl ohodnotit/komentovat po přečtení. Tak už s odstupem nebudu nic originálního vymýšlet. Pěkná detektivka, styl autora mi vyhovuje.

14.03.2022 5 z 5

Cesta pravého muže Cesta pravého muže David Deida

Jméno autora je známé, tak jsem čekal zajímavé čtení. Připadal jsem si ale jak když čtu horoskopy v levném periodiku - prázdné věty, které ve skutečnosti neříkají vůbec nic, ale člověk si říká, jak to je všechno pravdivé. Hodnocení je pochopitelně subjektivní, knížka si jistě své čtenáře nachází.

08.03.2022 1 z 5

Vzestup po úrovních vědomí Vzestup po úrovních vědomí David R. Hawkins

Vždycky když jsem byl těsně před rozhodnutím knížku definitivně odložit, tak probleskla zajímavá myšlenka. Bohužel jsem se pak opět dlouho brodil čtením něčeho pro mě nicneříkajícího, zabaleného do pláště jakési (podepřené přesnými čísly, jejichž původ kromě jakéhosi svalového testu vysvětlen nebyl) teorie. Nicméně dočetl jsem ... ale opakovat to rozhodně nebudu.

05.03.2022 1 z 5

To je balzám na duši, protknutý jemným humorem, spoustou lidskosti a vůní třicátých let na anglickém venkově.

16.02.2022 5 z 5

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Dlouho jsem se k této knížce odhodlával. Hodiny ruštiny ve škole i prožité dějiny ve mně vytvořily nechuť ke všemu ruskému (ruští velikáni nechť mi prominou). Byl jsem však přesvědčený, že bez tohoto díla nemůžu mít komplexní filozofický náhled na svět, tak jsem se nakonec odhodlal. Bohužel jsem tam nenašel nic, co bych nečekal. Čímž nechci řícto, že to není velké dílo.

05.02.2022 3 z 5

21 lekcí pro 21. století 21 lekcí pro 21. století Yuval Noah Harari

Škoda, že není víc hvězdiček. Za mě naprosto brilantní kniha, která hovoří k tématům dneška i budoucnosti. Poslouchal jsem audioknihu, ale koupím si ji na papíře, protože to je knížka, kterou musím mít.

22.01.2022 5 z 5

Wim Hof – Ledový muž Wim Hof – Ledový muž Wim Hof

Autora si svým způsobem vážím - jednak pro jeho odhodlání, ale i proto, že některé jeho principy používám a rezonuji s nimi. Nicméně ke knize mám vztah velmi ambivalentní. Jsou tam pro někoho jistě zajímavé informace. Nicméně celkový způsob motivování mi připadá velmi laciný, někdy až dogmatický. Kniha patrně byla psaná pro jinou cílovou skupinu než jsem já. Takže za mě spíš zklamání.

15.01.2022 2 z 5

12 pravidel pro život. Protilátka proti chaosu 12 pravidel pro život. Protilátka proti chaosu Jordan B. Peterson

Díky názvu jsem ke knížce přistupoval s despektem ("XY bodů jak za jeden víkend najít trvalé štěstí" takových knih je mraky a často nulové kvality). Nicméně začetl jsem se do seriozního díla, které je částečně i autorovou zpovědí. Řekl bych, že leitmotivem celé knihy je zlo v nás a jak s ním žít a vidět budoucnost lidstva pozitivně. Za mě dost dobrý!

11.01.2022 5 z 5