Oplak Oplak komentáře u knih

Psi společenských plemen Psi společenských plemen Karel Štěpánský

Kniha už má svoje roky (vydaná 1973), no nemyslím si, že by nejako zastarala. Stále má čo povedať milovníkom psov. V desiatich kapitolách, venujúcich sa desiatim plemenám, sa dozviete čo to o histórii daného plemena, o jeho povahe, štandarte a vždy na záver si prečítate, pre koho je daný psík vhodný.

* - Pokud některý pes kteréhokoliv plemene je příčinou nesnází a způsobuje nepříjemnosti nebo škody, není to vyvoláno jeho přirodzenou povahou, ale závadami, jichž sa nevhodným zacházením nebo nesprávnou výchovou a chybami při výcviku dopustil člověk.

Psi všech plemen mají vrozené vlastnosti, pro které si zaslouží, abychom je měli rádi a věnovali jim všechnu péči a lásku. Odměnou nám bude jejich oddanost a zkrásnení života. -
(S tým absolútne súhlasím!)

03.11.2020 4 z 5

Doktor v kopačkách Doktor v kopačkách Božin Laskov

Veľavážený pán
B. Laskov
Štadión Sokol NV
Bratislava, Tehelné pole
Ja som ten manažér, ktorý angažoval do Talianska Welisha, Šuberta, Prošovského... Za podpísanie dvojročnej zmluvy dostanete 9000 - 10 000 dolárov v hotovosti, čo je štyri milióny osemstotisíc korún. Môžem zariadiť, aby ste to dostali vo forme 10 až 11 kg 14 - karátového zlata. Hocikde na svete si za to otvoríte malé sanatórium...
Aurel Szobel, C/O Marischke
Wien V

Božin Laskov, bulharský rodák, ktorý nový domov našiel u nás.
Priznám sa, že doteraz som ho nepoznal, hoci obliekal dresy Levski Sofia, Slovana Bratislava (3x majster ČSR), či Červenej hviezdy. Reprezentoval Bulharsko i Československo. Len zranenie mu zabránilo v účasti na MS 1954 vo Švajčiarsku. Navyše, vyštudoval medicínu, čím vyvracia povesti o hlúpych športovcoch.
Osobnosť ako človek i futbalista.
A jeho futbalová filozofia je nasledovaniahodná:

* - ,,Hrával som čestne a čisto, rozhodcov som nekritizoval. A napriek tomu, že som bojoval ako lev, nikdy som nefauloval s úmyslom zraniť protihráča, ani som nesimuloval zranenie, ani sa neuchyľoval k nešportovým prejavom." -
(Kiežby tak hráči rozmýšľali i dnes).

01.11.2020 4 z 5

Záplava z mora / Čierne Indie Záplava z mora / Čierne Indie Jules Verne

Kniha od p. Verna, ktorá ma z nejakého dôvodu v detstve minula.

ZÁPLAVA Z MORA
Dejovo chudobné, najmilšími postavami mi boli Napred a Tromf. Ale zaujalo ma, ako ľudstvu stúplo sebavedomie po prekopaní Suezského prieplavu (dokončený bol r. 1869) a ako hľadalo, kde všade by mohlo pokoriť prírodu. Tak sa v tu spomínanom prípade rozmýšľalo nad zatopením časti Saharskej púšte. Čo malo, mimochodom, zabrániť lúpežným výpravám ,,zlých" Tuarégov (z pohľadu Francúzov).

ČIERNE INDIE
Oveľa lepší dej, rýchlo plynúci, zaujímavé prostredie i postavy. Jack Ryan je skvelý priateľ.
Príbeh obsahuje istú mieru naivity, ale tá je pre Verna typická a pre mňa bola hrejivá.

S knihou som strávil dva príjemné večery. Milé, odpočinkové a nostalgické čítanie.

31.10.2020 3 z 5

Stopper Popluhár Stopper Popluhár Igor Mráz

Viem, existuje wikipedia. Ale tak pre pripomenutie:

Ján Popluhár
(12. 9. 1935 - 6. 3. 2011)
Futbalista storočia na Slovensku
Futbalista roka 1965 v ČSR
Reprezentácia: 62 zápasov, 1 gól
(2 x účastník MS - 1958, 1962 - finále
1x účastník ME - 3. miesto)
Hral v mužstve sveta proti Anglicku (1963)
Hral v mužstve Európy proti Škandinávii, resp. proti tímu Matthewsa (1964, 1965)
Väčšinu klubovej kariéry strávil v ŠK Slovan Bratislava.

Tenká kniha je písaná štýlom, akým sa dnes už nepíše. Myslím, že to nie je na škodu. Kniha sa tak stáva obrazom svojej doby.
Má len jeden nedostatok. Je krátka.

28.10.2020 3 z 5

Kapitán Kajman Kapitán Kajman Karel May

Ale áno! Bolo to dobré.
Mám za sebou ťažké životné obdobie. A hľadal som niečo, pri čom si "vyvetrám hlavu" od negatívnych myšlienok.
Kniha účel splnila.

Viem, nie je to to najlepšie z tvorby K. Maya. No našiel som to, čo som očakával.
Jednoduché, dobrodružné čítanie, kde zlosynovia dostanú 'co proto' a dobro zvíťazí.

16.09.2020 3 z 5

Vražda v Kantone Vražda v Kantone Robert van Gulik

Pre mňa zatiaľ najlepší príbeh so sudcom Ti a jeho pomocníkmi. Dej sa odohráva v prostredí bohatého prístavu Kanton, kde sa miešajú rasy a národnosti. Prekvapila ma prítomnosť arabskej komunity v tomto čínskom meste. A o Tankoch (vodnom ľude) som počul prvýkrát.

À propos, Dunjázád a Danánír sú čarovné.
* - ,,Určite aj pre kapitána," dodala Dunjázád. ,,Oplývame totiž bohatými vlohami na vášnivé zážitky."
,,Také premúdrené žubrienky ako vy ani nevedia, o čom hovoria!" vyhlásil Ťiao Tchaj pohoršene.
Dunjázád nadvihla klenuté obočie.
,,Sme oboznámené so všetkými praktickými aspektmi," poznamenala chladne. ,,Kým nás kapitán pred štyrmi rokmi kúpil od obchodníka Fanga, boli sme pridelené ako komorné jeho tretej dáme a pravidelne sme sa zúčastňovali na ich ľúbostných hrách."
,,Je pravda, že boli dosť elementárne," dodala Danánír. ,,Súdiac podľa toho, ako sa tretia dáma opakovane sťažovala na nedostatok variácií." -

24.08.2020 4 z 5

Diabol v zrkadle Diabol v zrkadle Juraj Červenák

Niet čo dodať.
Bol to výborný príbeh, ako vždy!

Aj dnes by mal mať každý náš vyšetrovateľ svojho Jaroša.

09.07.2020 4 z 5

Pouští a prérií Pouští a prérií Karel May

Poviedky pre nás, v ktorých je stále kus dieťaťa, máme radi dobrodružstvo a rozprávkovo dobré konce.

* - ,,Apači znají naleziště zlata, ale nikomu je neprozradí. Pohrdají zlatem. Člověk má usilovat o to, aby byl dobrý, ne aby byl bohatý. Kéž vám to zlato přinese tolik štěstí, kolik zla ste kvůli nemu vytrpěli." -

05.07.2020 3 z 5

Stalingrad - Každý dům, každé okno, každý kámen Stalingrad - Každý dům, každé okno, každý kámen Miloslav Jenšík

Útla knižka je pre tých, ktorí sa chcú s témou stalingradskej bitky všeobecne zoznámiť.
Mrzí ma, že v knihe sú informácie, o ktorých dnes už vieme, že sú dielom sovietskej propagandy (panfilovci), alebo sú nepreukázateľné (existencia majora Königa). Za to hviezda dole.

K tým panfilovcom:

04.07.2020 2 z 5

Mrtví nezpívají Mrtví nezpívají Rudolf Jašík

Dielo môjho rodáka.
Zoznámil som sa s ním na gymnáziu, teraz sme si dali opätovné stretnutie. Kým vtedy ma zaujali najmä frontové udalosti, tentoraz som si knihu vychutnal ako celok.
Silný román.
Má dve tváre ako rímsky boh Janus. Jedna tvár je priamo fronta, osudy mužov druhej slovenskej batérie. Druhá tvár je "normálny" život v Slovenskom štáte, v Planici a Pravne.
Autor bohato využíva vnútorný monológ na vykreslenie myslenia, charakteru a pohnútok postáv. Práve pôsobivé zobrazenie množstva postáv je asi najväčším kladom knihy.
Postavy boli pre mňa uveriteľné a reálne.
Áno, veľa ostalo nedopovedaného. Môžem iba ľutovať, že autor trilógiu nedokončil.
A áno, musel som sa preniesť cez všadeprítomnú angažovanosť komunistov. Ale odmenou mi boli zaujímavé príbehy, ktoré vo mne ostanú dlho.

* - ,,Vrátiš sa domov, neboj sa. Vrátiš sa ako fašírka, v konzerve pekne zabalený a na tej piksli bude tvoje meno. To aby sa nepomiešali.
To si váž," a zasa sa chechce ani zlý duch a človeku ide z toho mráz po chrbte. Je bezstarostný a možno aj smelý, ale najpravdepodobnejšie bude to, že všetkým opovrhuje a sebou najviac. -

* - Pracovali tvrdo a bolestne a so zakrvavenými prstami. A modlili sa. Verili bohu, len bohu, nikomu inému. Všetko ostatné bolo nanič. Napľuť! Boh ich doteraz nesklamal. Je to správny chlap. Modlili sa k nemu pred každým útokom a on ich vyslyšal. Žijú! Ešte žijú. Sú živým dôkazom jeho spoľahlivej a ochrannej ruky. Lebo tí, čo padli, buď sa nemodlili vôbec, alebo sa modlili povrchne. Fakt. Medzi ľuďmi je kopec lajdákov. A je to správne. Lajdáci nech kopú loj. Je to správne. Boh je fešák a nijaký fušer. Od každého vyžaduje stopercentné plnenie povinností. To je nakoniec správne. -

02.07.2020

Krvavý oheň Krvavý oheň Juraj Červenák

Rogan vyráža ku Kančej hore dovŕšiť svoju úlohu - vyčistiť svätyňu Krvavého ohňa. Belbohovi vyznávači, váš čas sa kráti!
Veľká poklona autorovi.
Výborný koniec nadupanej série.

K Černokňažníkovi neodmysliteľne patria nádherné obálky od Michala Ivana.

26.06.2020 4 z 5

Radhostov meč Radhostov meč Juraj Červenák

Každý hrdina potrebuje Meč.
Artuš má svoj Excalibur. Na Černokňažníka čaká Radhostov meč.
Po jeho získaní stretne bratov Čechov a kedže tí majú 'trable', nenechá ich 'na holičkách'. Vlastislav oľutuje deň, keď naštval Černobohovho potomka. Objaví sa i prvý nepriateľ z Kančej hory, aby vyskúšal moc vlastníka Krutomoru.
Veľmi dobrý akčný príbeh.

* - ,,Ponáhľaj sa. Dag, to je tvoja vina, že sú z nás takí potentovaní! Ja som milý vlk v najlepších rokoch, ale ty si starý škaredý trpaslík!" -

22.06.2020 4 z 5

Vládca vlkov Vládca vlkov Juraj Červenák

Slovensko nepotrebuje Conana, už má svojho Rogana!
Čítané druhýkrát. OK, už tam nebol ten wau efekt ako prvý raz, ale túto plnokrvnú fantasy jazdu som si vychutnal. Tu sa nekecá, tu sa koná, vážení!
Juraj pôsobivo sprítomnil slovanský svet už takmer zabudnutých bohov, besov a prízrakov.

21.06.2020 4 z 5

Neapolská odysea Neapolská odysea Marek Hamšík

Príbeh veľkej lásky.
Vždy ma prekvapí, akej obľube a vážnosti sa Hamšík v Neapole teší.
Z knihy som sa dozvedel o Marekovi veľa vecí (napríklad o skúške v Sparte Praha som dovtedy netušil). No nevadilo by mi, ak by som sa dozvedel ešte viac.
Pripomenul som si dnes už legendárny príbeh prestupu do Slovana Bratislava. Z klubu Jupie ho vykúpil jeho otec (predal auto a ešte si musel požičať).
Jediné mínus je, že kniha sa vôbec nevenuje reprezentácii.
Resumé: Fajn pohľad na jedného z najlepších futbalistov v histórii nášho futbalu.

P.S. Koľkí slovenskí reprezentanti sa môžu pochváliť tým, že o nich v zahraničí vyšla kniha?

20.06.2020 4 z 5

Slávne prípady sudcu Ti Slávne prípady sudcu Ti Robert van Gulik

Tento bezvýznamný človek je vďačný za možnosť sledovať sudcu Ti pri práci.
Inšpiratívny výlet do starej Číny.

Poznámka:
Ako milovníka psov ma mrzí, že sudca Ti použil túlavého psa na overenie si prítomnosti jedu v čaji.
S mučením obvinených som problém nemal. :D

17.06.2020 4 z 5

Démonova kletba Démonova kletba Dan Abnett

Všetko podstatné o knihe už napísal Stenar. Páči sa mi jeho konštatovanie, že ide o "krmnou fantasy" pro pobavení. Presne o tom tento typ kníh je.
Moje druhé stretnutie so svetom Warhammeru. A priznám sa bez mučenia, že Gotrek a Felix mi prirástli k srdcu viac.
No som zvedavý na ďalší Malusov osud.

Poznámka:
Mám rád zvieratá, asi aj preto som si obľúbil nauglíra. Hneď by som jedného bral!
Nauglír - doslova "chladný". Druchijské jméno pro mohutné dravce podobné ještěrům, nalezené v jeskyních pod Hag Graefem. Lidmi byli považováni sa velké plazy, ale ve skutečnosti jsou to vzdálení příbuzní draků. Urození je používají jako jezdecká a lovecká zvířata.

* - Všechny překážky překoná. Nakonec bude opět volný. Byl schopen hodně obětovat a vytrpět dlouhé mučení, pokud ho dovede k jeho cílum. Taková je podstata druchii - brát si sílu z temnoty a přetvořit jí ve svou vlastní. -

15.06.2020 3 z 5

Z rozprávky do rozprávky Z rozprávky do rozprávky Eleonóra Gašparová

Zbierka nádherných rozprávok z celého sveta.
Znova a znova si pri ich čítaní uvedomujem, aká múdrosť je v nich obsiahnutá. Moje obľúbené sú - Strelec a jeho priatelia, Strýko Bouki si požičiava koňa, Hovädzí jazyk, Osemnešťastný človek, Najlepší priateľ a veľa ďalších. :)
Príbehy dopĺňajú krásne ilustrácie Heleny Zmatlíkovej.
10/10

14.06.2020 5 z 5

Barbar Ronan Barbar Ronan James Bibby

Príjemná komédia.
Ústredná trojica hrdinov je skvelá. Ronana som si obľúbil hneď (Nedá sa nemať ho rád. - Ronan byl synem kováře a vesničané ho proto nazývali Ronan, Kuchařův - ), zdatne mu sekundujú Tarl a Tyson. Oslík Koťátko je geniálny. Nekros Čierny zlodušsky zlý. Ale v celej knihe sú podarené postavy a postavičky - napríklad optimista Varg Štíhlý, Thom, Belladon, čarodejník Antrax, drak Filekazan a i.
Dej je svižný a priamočiary. Humor všadeprítomný.
Ku knihe sa vrátim.

* - Tarl jen zděšeně zíral. Osobně shledával ten zvyk vrhat se do nebezpečí bez rozmýšlení vysoce diskutabilním. Soudil, že jestliže mu je souzeno zemřít (a v skrytu duše doufal, že najde nějaký způsob, jak se tomu vyhnout), dal by přednost smrti v posteli sešlostí věkem. Pokud možno v posteli někoho jiného. -

11.06.2020 4 z 5

Ohnivá puška Ohnivá puška Karel May

Nie je to to najlepšie z pera Karla Maya. Občas mi to prišlo chaotické a neprehľadné. A Winnetoua tu je po hriechu málo.

* - Byl to Winnetou.
Jako by sme omlouval, řekl:
,,Kamenný wigwam, kde dnes budou odpočívat moji bílí bratři, je velký a pěkný, ale Apač má raději čerstvý vzduch a třpyt hvězd nad hlavou. Náčelník bude spát v trávě a přikryje se oblohou, jak to činí všichni synové jeho kmene od mládí." -

09.06.2020 2 z 5

Temnota z Pressburgu Temnota z Pressburgu Janko Iša

Parádny akčný brak.
Kniha splnila to, čo som od nej očakával. Akcia, zbrane, boj, kopiace sa hromady mŕtvol - toto všetko mi bolo hojne naservírované.
Konečne má aj Slovensko svojho (anti)hrdinu, čo vydrží streľbu z automatických zbraní, ustojí zásah raketometom či výbuch granátu...
Dej je jednoduchý, žiadne zvraty nečakajte.
Príbeh si viem predstaviť aj ako komiks. Teším sa na pokračovanie.

,,Bolo na čase spraviť pred bojom to najdôležitejšie. Ísť sa vysrať."

08.06.2020 3 z 5