Pouští a prérií

Pouští a prérií https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13922/bmid_pousti-a-prerii-fHT-13922.jpg 4 223 17

Výbor kratších próz z arabského, španělského a indiánského prostředí. Kniha má zajímavý doslov Jana Rysky O Karlu Mayovi a jeho knihách.

draka
draka
08.08.2023 5 z 5

První setkání s máyovkou film Poklad na Stříbrném jezeře. Naprosto úžasný film, který snad viděl každý a následovaly další. Samozřejmě, že s přibývajícími lety se pohled na ně změní, ale ruku na srdce, kdo se k jeho románům rád nevrací a na filmy natočené podle Karla Maye nepodívá s nostalgií i dnes. Proto jsem sáhl hluboko do knihovny a znovu přečetl méně známou knihu dobrodružných povídek.

Lothar.777
Lothar.777
17.01.2023 4 z 5

Celkem pohodové povídky. Očekávání splněno.

Kabuky
Kabuky
11.06.2022 5 z 5

Paráda.

n.ezn.amy
n.ezn.amy
23.01.2022 5 z 5

Soubor povídek, které se odehrávají jak na prériích Divokého západu tak i v arabských pouštích, ve kterých prožíval svá dobrodružství Kara Ben Nemsí alias Old Shaterhand, který vždy patřil k těm nečestnějším z čestných. V ostatních povídkách vystupují i jiní hrdinové než Vinnetou či již zmíněný Old Shaterhand. Jako ve všech dílech Karla Maye zde najdete dobrodružství, hrdinství a odvahu hlavních hrdinů. Za mě velice uspokojivé povídky

Meda77
Meda77
17.01.2022 3 z 5

Průměrná kvalitní Mayovka z prostředí pouště. Kromě hromady písku si užijete napětí i klasický autorův styl. Za mě kniha úplně v pohodě a na autora průměr.

Blue
Blue
05.04.2021 4 z 5

Povedený soubor kratších Mayových příběhů. Na své si přijdou milovníci arabské i americké tematiky. Zároveň je to kniha mimořádně bohatě ilustrovaná, což jen zvyšuje její atraktivitu. Zřejmě i to způsobilo, že byl obří náklad 150 000 výtisků v roce 1987 ihned rozebrán a následoval i obří dotisk (viz Zajímavosti). Po mayovkách byl tenkrát velký hlad, vycházely jedna za rok.

pepa4081
pepa4081
03.11.2020 5 z 5

Podle mne velice dobře poskládaná sbírka povídek, které spojuje to, že jde o typické mayovky. Napínavé, dobrodružné, romantické. Jediná vada – přečetl jsem je za jedno odpoledne. Vřele doporučuji.
Nanejvýš uspokojivé.

Oplak
Oplak
05.07.2020 3 z 5

Poviedky pre nás, v ktorých je stále kus dieťaťa, máme radi dobrodružstvo a rozprávkovo dobré konce.

* - ,,Apači znají naleziště zlata, ale nikomu je neprozradí. Pohrdají zlatem. Člověk má usilovat o to, aby byl dobrý, ne aby byl bohatý. Kéž vám to zlato přinese tolik štěstí, kolik zla ste kvůli nemu vytrpěli." -

ijcro
ijcro
16.09.2019 5 z 5

Na tuto knihu vzpomínám rád. Půjčovali si ji ode mě spolužáci, protože příběhy byly dost krátké a dějově ohraničené na známém půdorysu a četli je rychle pod lavicí. Protože byla lepená, tak hodně utrpěla. Ale to jsem byl v páté třídě. Možná jsou povídky trochu naivní, možná příliš přímočaré, ale pro dětskou duši to bylo tak akorát, okořeněné fotograficky působivými kvašemi Zdeňka Buriana. Za přečtení v určitém věku to stojí, nejsou to hřeby světové literatury, ale je v tom dobrodružné vyprávění o odvaze a cti pro nás v exotických částech světa a také to možná přitáhlo hodně kluků i holek ke čtení mayovek (i když třeba moje první mayovka nebyl Vinnetou ale Černý mustang). Dávám plus.

Dodatek:
Už první příběh v saharských skalních jeskyních ukazuje na neobyčejný exhibicionismus, který je pro mayovky a Karla Maye v obdobných příbězích typický - nutnost cosi ze svého umění ukázat, předvést, zastrašit nebo být středem pozornosti. Je to takové osobité entrée, dneska by se spíše řeklo - vysílání těch správných signálů.

KiraCuratio
KiraCuratio
05.06.2019 3 z 5

Nemohu si pomoct, ale Mayovy příběhy z blízkého Východu mi nikdy nesedly...

MartyManCZ
MartyManCZ
26.08.2018 3 z 5

Tak konečně vím kdo je Kara ben Nemsí :) pohodové dobrodružné čtení.

karolina7748
karolina7748
11.12.2017

Už je to pěkná doba co jsem tuto knihu četla, ještě ve škole,byla to první májovka a líbila se mi☺

danny_21
danny_21
07.08.2017 3 z 5

Průměrná sbírka povídek, zaujaly nichž zaujaly jen 2 - Černé oko a Písek zkázy - 50 %

cana17
cana17
04.05.2017

neni to zrovna nej ale nektere povídky byly dobry

Naias
Naias
17.04.2016

Je to hrozne naivné, šablónovité a predvídateľné. Ale tá nostalgia! Tá nostalgia!

Richie1
Richie1
02.01.2016 3 z 5

Soubor 8 povídek, z nichž některé jsou velmi krátké (7 stran), jiné delší (59 stran) a jejichž kvalita mírně kolísá. V některých vystupují známí hrdinové jako Old Shatterhand (alias Kara ben Nemsi), hadži Halef Omar, Vinnetou ... ale v jiných jsou i neznámí hrdinové, kteří se ovšem svými schopnostmi svým známějším protějškům přibližují. Tradičně je dán prostor zlu a dobru, přičemž minimálně v jedné povídce překvapivě dobro nezvítězí (povídka Černé oko je až hororová). A skutečně se některé příběhy odehrají na poušti i v prérii, v horách i na řekách - Mayova znalost zeměpisu se prokazuje.
Kniha sice nepatří mezi nejlepší z výběru Mayova díla, ale rozhodně to je velmi dobré oddechové čtení pro dobrodružné povahy. 70%

vitavita
vitavita
12.03.2012

8 povídek - zaujmou, ale nic mimořádného.